Европейският съюз обмисля да въведе правилото, че шофьорите винаги ще бъдат смятани за виновни при инцидент с велосипедист независимо кой е нарушил правилата за движение, алармира от два дни британският печат. Англичаните, които гледат мнително на писаните правила, но държат на традициите и морала, смятат, че Брюксел прекалява, като засяга вкорененото им чувство за справедливост.
Европейската комисия твърди, че е дошло време да се хармонизират условията за автомобилни застраховки на континента, за да покриват рисковете не само за пътниците в колите, но също и за пешеходците и велосипедистите, които според нея са
по-слабата страна при пътни инциденти
независимо чия е вината. В подготвен за одобрение документ на Еврокомисията е записано следното: "Моторните превозни средства предизвикват повечето инциденти. Който и да е отговорен, пешеходците и велосипедистите обикновено страдат повече." В някои страни от ЕС велосипедистите вече са защитени чрез застраховките на автомобилистите и това трябвало да се възприеме като правило и в останалите държави.
Брюксел има предвид Франция, Белгия, Холандия, Германия и скандинавските страни, където шофьорите винаги поемат финансовата отговорност за покриване на щетите от какъвто и да е инцидент. Еврочиновниците биха желали тази система да се наложи повсеместно в срок до две-три години, което означава, че рано или късно тя ще влезе и в България в хода на преговорите за съгласуване на нашето законодателство с европейското.
Законът би довел до по-строги наказателни мерки срещу шофьори, които ранят или убият велосипедист. Логиката е, че "лицето в стоманената кутия не може да бъде убито от велосипедист, но обратното е възможно". Аргументацията е изработена от Дирекция "Вътрешен пазар" на Европейската комисия и ще бъде подложена на дискусия в Европейския парламент през есента. След това ще трябва да бъде одобрена и от правителствата на 15-те от ЕС. Кабинетът на Тони Блеър възнамерява да я отхвърли, но това няма да спаси британците, защото въпросът ще се реши с мнозинство.
Планът вече среща
твърд отпор
"Шофьорите ще трябва да плащат по-големи застрахователни вноски, за да компенсират грешките на велосипедистите", предупреди пред "Гардиан" Кевин Дилейни от националната автомобилна асоциация. "Много велосипедисти се държат така, сякаш за тях няма правила, светофари, пътни знаци, еднопосочни улици, пешеходни пътеки, карат лудешки без светлини и звуков сигнал: те са същински джигити на колело."
Във Великобритания в момента важи правилото, че шофьорът е невинен, докато велосипедистът не докаже, че колата е причина за инцидента. Само тогава му се полага обезщетение. За да се покрие новият елемент на гражданската отговорност на автомобилистите, годишните им застраховки ще трябва да се вдигнат с 50 лири (160 лв.), което е повишение с 10%.
Организации на велосипедистите и активисти за безопасност на пътищата вече ръкопляскат на Еврокомисията, която според тях най-сетне ще възстанови равновесието в полза на по-уязвимите участници в движението. Но те се съмняват, че шофьорите автоматично ще поемат отговорност при инциденти. "Разликата е, че сега шофьорите ще трябва да доказват своята невинност, а не пострадалите велосипедисти да доказват вината им", коментира Бриджит Чаудри, национална секретарка на организацията "Роудпийс" ("Пътен мир").
Европейската федерация на велосипедистите също бе очарована. "Отговорността за безопасността на пътищата трябва да се носи от източниците на рискове, а не от потенциалните жертви", заяви тя в декларация.
---------------------------------
НА ДВЕ КОЛЕЛА
Според статистиката най-много инциденти с велосипедисти стават с деца на 11 години.
75% от смъртните случаи при велосипедисти се дължат на травми по главата.
Великобритания е от страните с най-малко велосипедисти в ЕС - по-малко, отколкото в планински държави като Австрия и Италия.
Европейците изминават средно по 189 км годишно на велосипед. Шампиони са холандците, на които се падат по 856 км. Датчаните навъртат по 201 км, а британците - по 77 км.
----------------------------------
|
|