Такъв е случаят с подпалените молитвени черджета пред софийската джамия на фона на смърдящите дипломи. За черджетата със сигурност всеки вече знае. Те са реалност, която, както става с реалността напоследък по света и у нас, се предава пряко по телевизията. В сравнение с нея смърдящите дипломи изглеждат насилена метафора. Пък и никой, освен съвестни проверители на матури и годишни изпити, изнервени учителки, наивни работодатели и тук-там някой педант родител, няма особен усет за мириса, разнасящ се от тях.
И медии, и политици, и загрижени за т. нар. етнически мир защитници на демокрацията чуруликаха две седмици за подпалените килимчета, обсъждаха и осъждаха само по себе си кретенското мероприятие на "Атака" за демонстрация на патриотизъм, щастливо съвпадащо с пред-предизборните обиколки на Ахмед Доган и Касим Дал из страната.
Вероятно съвсем случайно -
ще рече човек, че са се връщали от репортажи за Женския пазар - на него свидетели бяха оператори на наши и чужди телевизии, както и по някой културен аташе. Отзвуците от събитието по естествени обществено-политически причини заглъхнаха. По чисто технически причини обаче това не се отрази на силата на тонколоните, призоваващи за намаз ония мюсюлмани от центъра на София, които си вадят хляба в магазините и дюнерджийниците около Халите или посещават "карето на веротърпимостта" с чисто туристическа цел. Накъсо, нещата се върнаха в условията на прословутия български модел за етнически мир и толерантност, чиято добронамереност към чуждите вери, обичаи и права нерядко ни прави слепи за не по-малко важните граждански права и задължения.
Едно от тях е правото и задължението на образование. Около него не е особено интересно и тъй шумно, сравним ли го с верските. В една европейска държава, каквато претендира да е и България, образованието трябва да е светско и да дава общите предпоставки за съвместно съществуване.
С оглед на това религията е изцяло частно дело,
за което държавата наистина трябва да се грижи, но не и дотам, за да забрави тъкмо задълженията си за общото. Несъмнено частни случаи като подпалени килимчета около джамия могат да засегнат опасно и общите дела, подпалвайки накрая държавата. В случая обаче далеч по-опасна е смрадта от дипломите, които осигуряват достатъчно материал за подпалване и тлеят като в торфено поле. То не бива забелязвано с характерна невменяемост вече двадесетина години, както не бе забелязано и в седмиците, когато се изля водопадът от приказки за верските права и етническата толерантност. Тоя водопад удави симптоматичните факти, лъснали за пореден път при зрелостните изпити, както и на изпитите след седми клас.
Само по себе си е вече невменяемо, че Министерството на образованието, младежта и науката отчете като успех намаляването на процента зрелостници, които не били писали нищо в своите матури, а се задоволявали само с кръстче за верните отговори. (Защо не с полумесец или кръгче, е интересен, но все още остро непоставен у нас въпрос.) Че 30% от над 67 000 не били писали почти нищо като свързан текст, със сигурност е по-добре от миналата година, когато процентът отиваше към 40. Струва си обаче да се види къде се натрупват тия 30-40%. Тогава със същата сигурност може да се отбележи, че те идват
предимно от гимназиите и училищата на циганските гета и турските анклави
Вече не е рядкост да се срещнат и българчета, които в седми клас не могат да напишат и прочетат правилно дори имената си, а след дванадесети - имената на изучаваните дисциплини. Да бяха стотина-двеста, човек да се радва; да бяха само по български, да ги извини с досадата, която предизвиква начинът на преподаване и писане на есета. Но те са хиляди по всички предмети. Хиляди излизат от българското училище без никакви знания по български език и история, без каквато и да е обща култура и научни знания, без що-годе първоначални професионални умения, без дисциплинарни нагласи и осъзнати поведенчески норми. Не че изобщо ги нямат; не е и лошо, че ги имат, те идват от семейния, махленско-племенен всекидневен опит. И тъкмо в това е най-лошото: светското, божем, училище в една европейска държава, на всичко отгоре и република, в началото на ХХI в. е слабо пред тая феодална стихия на необразоваността. То не се опълчва срещу нея, никой не му и помага да я преодолее. Нещо повече, подпомага я с ниски стандарти, според които може да се получи диплома при почти пълна неграмотност; с тестове, където зачертаването по тотаджийски метод или с диктовка на правилни отговори осигурява свидетелство за завършено образование. На този фон даже продадените дипломи са по-честни.
Защо парламентът не приеме декларация срещу това?
Защо политическите сили не възбудят иначе тъй чувствителните си рецептори, та да помиришат вонята? Защо никое правителство не упражнява натиск, включително и финансов, върху общини, кметове, инспекторати, училищни директори, учители и родители не просто заради слабия успех в училище, а и заради неспазването на конституционното право и задължение на образование до 16 години? Къде са ония защитници на човешките права, които могат да ни проглушат, когато нещата опират до вяра, но които мълчат, когато лъснат нещата със знанието? Ако наистина не го забелязват, те не са на мястото си по обясними причини - просто са безчувствени за общите проблеми. Ако го забелязват, но мълчат, те не са на това място по още по-обясними причини - те съучастват в престъпление срещу държавата и гражданите.
Буквар с различни поучения, собрани от Петра х. Беровича за болгарските училища
Напечата ся с помощта на г. Антоньова Йовановича, в годе 1824
Предисловие
Когато изперво видях по другите места, че децата начеват да четат на книги, писани по техният език, познах колко зле сторват по нас учителите и колко напразно мъки теглят горките деца. Защо като преминат младостта си в школата със толкози страх и треперение, излазят и не знаят барем името си да пишат, нито да си смятат щото вземат и дават, ами по дюкените, ако им ся случи, понаучат ся малко нещо. Почудих ся как през толкози векове не ся намери ни един да познай това окаяно състояние и да покаже един прав път къмто учението. Надеях ся дано барем сега ся обади някой, но, от колкото познах че ся трудят за всенародна полза, ни един не ся намери да смисли нещастните деца и да сочини за тях някоя книжка.
Това дело восприех аз: сочиних тойзи буквар из първо с имена, местоимения и прочая, по граматически чин, щото сега да ся учат деца да сричат на тях, и подир да ги имат за примери и помощ на граматиката. Собрах и няколко къса и различни поучения от Дарварьов-Еклогар, и гледах да ги напиша колкото мога просто, щото всякий да ги разбира, а които речи ми ся видяха май мъчни, гудих ги приградени и на турски. Всякий, който види тази книжка, надея ся да ся зарадва, а най-много учителите, защо тия, ми ся струва, отколе щяха да оставят псалтирите и часословите, от които децата не разбират нищо, ако имаха някоя книга по нашия език напечатана за тях. Но аз ще ги зарадвам по-много, като им изявя накъсо с какъв чин един учител може да учи лесно стотина деца.
Заради да изтълкувам това по-добре, ще река, че аз ще стана учител на сто деца. Изперво мисълта ми не ще да е да спичеля пари, нито да проболяря от святото това дело, и да наставя колкото мога къмто добродетелта и учението младите деца, които придават на моите ръце родителите техни. Ще ся трудя да съм отвътре и отвън добър, смирен, кротък целомъдър и благочестив, щото моите работи да стават примери на моите ученици: защо ако ги развратя, ще им сторя по-голямо зло от омразния онзи учител, които предаде на Римския военоначалник своите ученици. Като с таквизи мисли и с таквизи добродетели вляза в школата, ще разделя учениците си на десет чина, по десет на всяки чин. По-големите ще гудя на первия чин, а най-малките на десетия чин. Но пред да начена да казвам как ще ги уча, трябва да кажа каква ще да е школата: с една реч щях да река, че тия и всичкият вътрешен чин трябва да е като Европските, дето учат друг-друг-учението; но това не е възможно да стане по нас тъй, та заради това ще река, както ще можем, а не както трябва...
Зная, че много учители и прости человеци ще рекат, защо да не гудя и поучения из православната наша вяра в тази книжка, но да знаят, че е безпътно на малки деца, които още не знаят да сричат, нито да прочитат, да даде човек таквизи поучения, които едвам ний можем да разбираме. Но подир някой месец ще ся направи една книга, собрана от ветхия и новия завет, по нашият език, в която ще намерят поучения, каквито желаят. И ако им се види добре, могат да я наченат децата като ся понаготвят с тази.
Добри съвети из "Рибния буквар" или теми за есета на зрелостен изпит
Щото не щеш да ти сторват другите, нито ти да го сторваш на другите
Ако много хортуваш, много погрешки струваш
По-добре приятел верен, а не камен безценен
На големци да не се противиш и с болярци да не се скарваш
Който днес е болярец, утре може да е слепец
И който днес е големец, утре може да е мъртвец
Почитай старите доде младееш, да почитат и тебе кога остарееш
Да не вярваш всякога, кога те хвалят, защо често хората друго хортуват и друго мислят
Художество (занаят) да се научаваш, защо тогава никога не огладняваш
По-добре да думат зле за тебе, а ти да си добре, а не да думат добре, а ти да си лошав
Ако не поспестяваш, скоро осиромашяваш
При каквито живейш, на тях ще приличаш
Да не гледаш кората, ами средата
Ако не се трудиш доде младееш, без риза ще остарееш
Когато изперво видях по другите места, че децата начеват да четат на книги, писани по техният език, познах колко зле сторват по нас учителите и колко напразно мъки теглят горките деца. Защо като преминат младостта си в школата със толкози страх и треперение, излазят и не знаят барем името си да пишат, нито да си смятат щото вземат и дават, ами по дюкените, ако им ся случи, понаучат ся малко нещо. Почудих ся как през толкози векове не ся намери ни един да познай това окаяно състояние и да покаже един прав път къмто учението. Надеях ся дано барем сега ся обади някой, но, от колкото познах че ся трудят за всенародна полза, ни един не ся намери да смисли нещастните деца и да сочини за тях някоя книжка.
Това дело восприех аз: сочиних тойзи буквар из първо с имена, местоимения и прочая, по граматически чин, щото сега да ся учат деца да сричат на тях, и подир да ги имат за примери и помощ на граматиката. Собрах и няколко къса и различни поучения от Дарварьов-Еклогар, и гледах да ги напиша колкото мога просто, щото всякий да ги разбира, а които речи ми ся видяха май мъчни, гудих ги приградени и на турски. Всякий, който види тази книжка, надея ся да ся зарадва, а най-много учителите, защо тия, ми ся струва, отколе щяха да оставят псалтирите и часословите, от които децата не разбират нищо, ако имаха някоя книга по нашия език напечатана за тях. Но аз ще ги зарадвам по-много, като им изявя накъсо с какъв чин един учител може да учи лесно стотина деца.
Заради да изтълкувам това по-добре, ще река, че аз ще стана учител на сто деца. Изперво мисълта ми не ще да е да спичеля пари, нито да проболяря от святото това дело, и да наставя колкото мога къмто добродетелта и учението младите деца, които придават на моите ръце родителите техни. Ще ся трудя да съм отвътре и отвън добър, смирен, кротък целомъдър и благочестив, щото моите работи да стават примери на моите ученици: защо ако ги развратя, ще им сторя по-голямо зло от омразния онзи учител, които предаде на Римския военоначалник своите ученици. Като с таквизи мисли и с таквизи добродетели вляза в школата, ще разделя учениците си на десет чина, по десет на всяки чин. По-големите ще гудя на первия чин, а най-малките на десетия чин. Но пред да начена да казвам как ще ги уча, трябва да кажа каква ще да е школата: с една реч щях да река, че тия и всичкият вътрешен чин трябва да е като Европските, дето учат друг-друг-учението; но това не е възможно да стане по нас тъй, та заради това ще река, както ще можем, а не както трябва...
Зная, че много учители и прости человеци ще рекат, защо да не гудя и поучения из православната наша вяра в тази книжка, но да знаят, че е безпътно на малки деца, които още не знаят да сричат, нито да прочитат, да даде човек таквизи поучения, които едвам ний можем да разбираме. Но подир някой месец ще ся направи една книга, собрана от ветхия и новия завет, по нашият език, в която ще намерят поучения, каквито желаят. И ако им се види добре, могат да я наченат децата като ся понаготвят с тази.
Добри съвети из "Рибния буквар" или теми за есета на зрелостен изпит
Щото не щеш да ти сторват другите, нито ти да го сторваш на другите
Ако много хортуваш, много погрешки струваш
По-добре приятел верен, а не камен безценен
На големци да не се противиш и с болярци да не се скарваш
Който днес е болярец, утре може да е слепец
И който днес е големец, утре може да е мъртвец
Почитай старите доде младееш, да почитат и тебе кога остарееш
Да не вярваш всякога, кога те хвалят, защо често хората друго хортуват и друго мислят
Художество (занаят) да се научаваш, защо тогава никога не огладняваш
По-добре да думат зле за тебе, а ти да си добре, а не да думат добре, а ти да си лошав
Ако не поспестяваш, скоро осиромашяваш
При каквито живейш, на тях ще приличаш
Да не гледаш кората, ами средата
Ако не се трудиш доде младееш, без риза ще остарееш