Дърводелците в Пъстрово вече точат теслите и плюнчат пироните. Кметът на средногорското село обяви, че ще издигне трибуна за първите мъже в държавата да наблюдават унищожаването на ракетите. От Пъстрово изгледът е най-добър - то е само на 4 км от площадката, на която ще се развива действието. От центъра му се вижда дори купчината земна маса, която е натрупана от военните булдозери. За разлика от змеевските "виладжии" тук никой не надига такъв вой до небето заради СС-23, "Скъд" и "Фрог".
Точно на площада до кметството кметът Стойчо Иванов ще издигне трибуната за царската и нецарските особи. Иванов прави това не с ирония или за успокоение на 100-те жители на селото, а за да видят на живо отговорните мъже каква ще я свършат.
"Аз знам, че ще изкарат замърсяването в рамките на допустимите показатели. Това е така, но в София има 500 000 автомобила, "Кремиковци" и какви ли не замърсители, затова
не може да се сравнява единият въздух с другия",
анализира положението кметът. Той самоотвержено е намерил три легла, на които да спят специалистите от Софийската екологична лаборатория, които ще правят замерванията. Помолил е хората да си донесат само чаршафи, защото в селото нямало.
"В София имате какви ли не привилегии, а на нас тук ни остана само чистият въздух. Много ще е жалко, ако нещата не са доизпипани и се замърси това богатство", жали се предварително Иванов.
В Пъстрово по списък живеят 103-ма души и има 52 къщи. Половината обаче са празни. Голяма част от тях са на хора, които идват да си починат в събота и неделя.
По обед на мегдана на селото няма почти никой. Под едно дърво на сянка седи млад мъж и наглежда двете си деца, които неуверено въртят педалите на велосипедите. "Аз гледам телета за угояване, но не ме пишете по вестниците, защото нищо не съм направил през живота си", казва мъжът и поглежда надолу в земята. В момента той има 20 телета, които кротко пасат на километър и нещо от площадката за унищожаване на ракетите. Тук най-бързо стават тия пущини, защото
пасат само билки и много бързо наддават,
разяснява говедарят. Напоследък обаче зачестили набезите на крадците. Мургавите спирали бусове извън селото, а след това от стадото подкарвали по някое и друго теле. Качвали го във возилото и отпрашвали към някоя от многобройните частни кланици. "Миналата година ми платиха по 1,60 лв. живото тегло, ама тая година май цената е паднала или поне така ме лъже прекупвачът", казва човекът.
От Пъстрово до площадката на полигона може да се стигне по нелош черен път. След три километра стигаме до портал с караулна будка. И двете съоръжения отдавна са забравили за предназначението си. Будката е надупчена от бренекета, а порталът е отворен широко. Никакви табели не предупреждават, че човек влиза във военен обект. Не след дълго се стига до асфалтиран път - в едната посока води до площадката за горене на ракетите, а в другата - до портала на действащото военно поделение. До бариерата на поделението по хубав път се кара около 30 км. Там се намират и хангарите, в които в момента има по един ракетен комплекс СС-23, "Фрог" и "Скъд". Това са екземплярите, които официално бяха показани преди месец и половина на полигона. Останалите ракетни установки все още са до плевенското село Телиш.
Репортер на "Сега" безпрепятствено мина през целия полигон посред бял ден - около 14.00 ч. във вторник, и огледа хангарите. На излизане от поделението вместо арест му вдигнаха бариерата, за да излезе от "строго охранявания обект" (така пише на портала). А по правилата цивилен може да влезе в поделение само след разрешение от Генералния щаб и трябва непрекъснато да бъде придружаван от военен.
В полигона може да се влезе и откъм село Средногорово
Оттам обаче се кара поне 14 километра, докато се стигне асфалтираният път. По цялото трасе бродят гъбари от всички краища на страната. Повечето от тях са роми и изобщо не знаят, че мястото е близо до полигон. По пътя няма никакви табели, които да предупреждават за опасност. Миналата седмица военните сложили бодлива тел още в началото на пътя, в края на селото, но гъбарите я отнесли със себе си, каза кметът на Средногорово Коста Меразчиев.
От асфалта до бункер Б-9, откъдето най-добре се вижда площадката, се кара около 3 км. Около съоръжението за укриване се търкалят множество консервни кутии от
"скумрия закуска" - основна храна на българската армия
В бункера пък има много начупени бронирани стъкла, които са пострадали при множеството учения. На този полигон от 1985 г. досега са изстреляни стотици тонове бомби и снаряди.
До портала на поделението се минава покрай десетки вишки, които също са с изпочупени стъкла. По пътя има и указателни знаци, които са надупчени като решето от веселили се военни. Почти накрая на пътя гордо е забит кръглият бял знак с няколко черни ленти "край на всички забрани по пътя".
Независимо че селата Средногорово, Пъстрово и Казанка се намират най-близко до площадката за унищожаване на ракетите, едно друго село е спечелило вниманието на цялата държава. Змейово се намира на 3-4 километра от портала на полигона. От площадката за унищожаването баровското село е чак на 34 километра.
Във вторник кметът на селото се оказа в отпуск. Така казаха от здравната служба, която се намира в същата сграда. На мегдана има само двама души. Гринго е приседнал на сянка до селския магазин и рее поглед в небитието. Мъжът е от ромски произход и с гордост е татуирал прякора си на едната си ръка. "Мен ако ме питаш, ми е все едно какво ще става, ама
ако бяха мои тия ракети, щях да ги продам на Осама бен Ладен
и да взема много кинти", разсъждава Гринго. На нас не са ни предлагали никакви пари, за да ревем срещу ракетите, може да са взимали големците, ама до нас не е стигнало, споделя Гринго. Събеседникът му също надига рамене и споделя, че никой не му е давал нищо на него. И то от години.
От седмица селската кръчма има нови собственици от Стара Загора. Предприемчивите кръчмари са усетили, че през последните 2 месеца селото е станало център на събития, от които могат да се изкарват някакви пари. В момента нямаме голям асортимент, но тия дни ще го обогатим и ще започнем да готвим и неща, които стават за софиянци, обяснява доволно новият собственик.
Змейово е като Бояна на Стара Загора
Повечето къщи са триетажни, с високи дувари и разчупена архитектура. В тях през уикендите идват да си почиват и да въртят агнета баровците на Стара Загора. Допреди година къща в селото имал и старши треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов, но я продал. Местните съобщават, че взел фантастичната сума от 100 хил. долара за имота, в който има и минифутболно игрище. Именно собствениците на хубавите имоти вдигат най-много шум около унищожаването на ракетите, и то в центъра на Стара Загора, която е най-малко на 40 километра по въздух от площадката на полигона, твърдят жителите на Пъстрово и Средногорово. Богаташите се притеснявали, не че от небето ще завалят диоксини и киселинен дъжд, а че цената на имотите им ще падне. Те разпространявали и лъжливите информации, че водата вече има жълт цвят и лош мирис, а от време на време във въздуха се стелела миризма на тротил.
|
|