:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,272
Активни 940
Страници 2,202
За един ден 1,302,066
Съвети

Как Гърция да избегне фалита?

Преструктурирането на дълга може да помогне само ако Атина успее да наложи реформи и да пресече данъчните измами, смятат икономисти
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Гръцки банкови служители протестират пред парламента в Атина срещу плановете на правителството да пусне за приватизация държавните дялове в редица банки на страната.
Банкрутът на държавата за разлика от фирмата не означава физическата й ликвидация. Затова няма защо да се опасяваме, че колоните на Партенона ще отидат в Германия и Франция, за да украсят фоайетата на местните банки, които са основни кредитори на Гърция. Въпреки това, ако се вярва на германския финансов министър Волфганг Шойбле, фалитът на Гърция или неспособността й да изплаща държавния дълг може да доведе до "още по-драматични последици от краха на американската банка "Лемън Брадърс", чийто банкрут през септември 2008 г. отприщи световната финансова криза.

Ефектът на доминото - ето кое плаши европейците. Португалия, Италия, Ирландия и Испания, чиито финанси са в крайно плачевно състояние, рискуват да станат жертви на спекулантите заради неспособността си да кредитират националните икономики на приемливи проценти. Най-песимистичните наблюдатели като Нуриел Рубини от САЩ виждат в трудностите, преживявани от Гърция, предзнаменования за разпада на еврозоната, която е обречена да се сбогува с най-слабите си членове - "периферните" страни.

Целта на всекидневните обсъждания от страна на ръководителите на ключовите финансови институции на еврозоната и гръцкия премиер Георгиос Папандреу е да се облекчи непоносимото бреме на гръцкия дълг (около 350 млрд. евро) и страната да не бъде на ръба на банкрута. Сегашното статукво е непоносимо, а банкрутът е неприемлив: между тези две крайности има редица варианти.

В други времена Гърция би могла да девалвира драхмата, за да намали държавния дълг и да повиши конкурентоспособността на националната икономика. Но драхмата вече не съществува и подобно решение предполага излизане от еврозоната: решение, което е твърде скъпо за Атина и неприемливо за европейците.

Към тази политика се придържат и партньорите на Гърция: през 2010 г. ЕС и МВФ отпуснаха на страната кредити в размер на 100 млрд. евро, за да може гръцкото правителство да работи и занапред, без да прибягва до помощта на финансовите пазари, станали вече недостъпни. Към днешна дата страната е получила 53 млрд. евро, а решението за нов транш трябва да бъде прието на заседанието на Европейския съвет в Люксембург на 23-24 юни. Според някои сведения става дума за 60 млрд. евро.

Целта на тези кредити е двояка: да се осигури всекидневното функциониране на гръцката икономика и да се демонстрира на инвеститорите, че еврозоната е стабилна и нейните членки са готови да се подкрепят взаимно. По такъв начин ще бъде съхранено доверието на инвеститорите, за да не станат и други страни жертви на възможна криза. Именно този аспект превръща Гърция в нещо като "опитно зайче" според икономиста Вилем де Вилдер.

Реализираният в момента план за приватизация може да послужи само като допълнение към по-мащабни проекти. Впрочем планът трябва да донесе значителни суми в бюджета на страната: става дума за отрасли от енергетиката до транспорта, включително банки и комуникации. Като цяло грандиозният приватизационен план, обхващащ периода до 2015 г., трябва да донесе на страната 50 млрд. евро. Въпреки това Жером Крел, икономист от Френския център за изследване на икономическата конюнктура и преподавател в международното бизнес училище ESCP Europe, предупреждава за опасността от твърде масирана приватизация, която би могла да доведе дотам, че контролът върху държавата да се окаже в ръцете на чужденци. "Гърция и без това се оказа под (чуждестранна) опека, би било опасно, ако тя загуби и контрола върху големите си предприятия и бъде изложена на опасността от изнасянето на промишленото производство в чужбина", казва той.

В края на 2010 г. Атина бе посетена от делегация, оглавявана от китайския премиер Вън Цзябао. Тогава Пекин пое ангажимента да подкрепи предстоящото емитиране на държавни гръцки облигации. Впрочем невъзможно е да се установи дали това обещание е изпълнено. В този изненадващ интерес на Китай към Гърция няма нищо учудващо, пояснява Никол Дромел, научен сътрудник на Националния център за научни изследвания и сътрудник на Парижкото икономическо училище. Той напомня, че китайските суверенни фондове вече частично изкупиха дълговете на Португалия и Испания: "Това се вписва в стратегията на Китай да се превърне в световен кредитор. Китайците са способни да акумулират огромни средства, а освен това са и търпеливи: те не се стремят към бърза възвръщаемост на вложенията си. Те могат да си позволят да действат по-смело от другите страни".



Преструктуриране на дълга



За да изплати дълга си, на длъжника може да бъде отпуснато допълнително време, с други думи, да се осъществи "меко" преструктуриране на дълга. Такова решение подкрепя Берлин, който предлага на Атина да бъде даден седемгодишен период за това. Тази гледна точка се споделя и от шефа на еврозоната Жан-Клод Юнкер. Такова решение обаче трябва да получи както държавна, така и частна подкрепа от финансовите институции, които са най-големият кредитор на Гърция. Частните банки като че ли са готови на подобни отстъпки. Повечето френски и германски банки наскоро подчертаха своята готовност да подкрепят такава инициатива, ако зад нея обаче стои широк кръг инвеститори. Затова този вариант в краткосрочен план изглежда най-вероятен.

Но колкото и "меко" да е подобно решение, то само по себе си ще означава признаването на слабост, което може да предизвика така плашещия ефект на доминото. Затова Европейската централна банка (ЕЦБ) се противопоставя на този вариант, защото смята, че той ще накара инвеститорите да се усъмнят в стабилността на еврозоната. Освен това ЕЦБ настоява участието на частните банки да бъде изключително на "доброволна основа", иначе пазарът може да бъде завладян от паника. Жером Крел смята, че целта на този план е просто да се избегне думата "фалит". "От обективна гледна точка всеки план, който предполага преструктуриране на гръцкия дълг, означава, че европейците ще се обявят за победени и ще са принудени да признаят, че еврозоната, при цялото си богатство, не е в състояние да защити себе си. Така целта на плана би било единствено да се намалят последствията от катастрофата и тя да бъде представена за нещо друго освен фалит", каза Крел. Рейтинговата агенция "Стандарт енд пуърс" вече предупреди, че няма да позволи да бъдат правени на глупаци и съобщи, че ще смята всяко преструктуриране на дълга за "фактически банкрут" и още повече ще понижи рейтинга на Гърция. Тя вече го намали до категорията ССС, което превърна страната с най-нисък рейтинг в света.



Преговорите по преразглеждане на дълга в посока на понижение



Това се смята за "твърд" вариант на преструктуриране, който цели да се договори намаляване на сумата при допълнително договаряне с кредиторите. Става дума за тези, които разбират, че е по-добре да си върнат поне част от парите, отколкото да загубят всичко. Този вариант засега се смята за табу, защото е почти сигурно, че ще предизвика голяма верижна реакция и от това ще пострада вече цяла Европа. Освен това европейските чиновници, които са отговорни за подобни решения, смятат, че то би поставило под удар банките на целия континент и особено тези в Гърция, които се явяват най-големият кредитор на своята страна. Някои експерти обаче са на мнение, че подобно решение е неизбежно, защото дългът на Гърция е прекалено голям (около 140% от БВП). Никола Дромел дори разглежда подобен вариант като "необходимо зло", което ще позволи да се прекрати практиката на свръхзадлъжняване. "Да се продължава и по-нататък да се дава помощ не е достатъчно, тъй като Атина не успява да увеличи доходите и да намали разходите, за да възстанови равновесието. Твърдият вариант за преструктуриране не беше желан м.г. в момента на излизане от финансовата криза, той не е желан и през т.г.", смята Дромел. Такова решение обаче ще послужи като сигнал за другите страни, които изпитват подобни трудности и ще ги накара да проведат по-твърда финансова политика, допълва той. "Те вече осъзнават, че не е възможно да бъдат спасявани всички постоянно", каза той.



Консенсус: провеждането на реформи



Макар и тези решения да помогнат в краткосрочен план, аналитиците са единодушни, че те трябва да бъдат съпътствани от приемането на програма на извънредно тежки реформи, защото само те ще помогнат на страната да придобие стабилност в дългосрочна перспектива. Помощта, която Гърция получава от м.г. от Евросъюза и Международния валутен фонд, е съпроводена от подобни тежки условия, които Жером Крел нарича "жертви". Става дума за драстично повишаване на данъците, понижаване на заплатите на чиновниците, намаляване на пенсиите, намаляване на 13-а и 14-а заплата. Те трябва да докарат милиарди евро в хазната, но това трябва да стане в бъдеще. От своя страна Крел смята, че за гърците би било много по-ефективно да се борят с огромния брой данъчни измамници и престъпленията в тази сфера, от което гръцката държава е изгубила м.г. "около 1/3 от БВП". От подобни действия в бюджета биха са влели допълнителни средства и би било възприето много по-леко от населението на страната, отколкото евентуалното отменяне на 13-а заплата, смята френският икономист.
 Председателят на Еврогрупата, премиерът на Люксембруг Жан-Клод Юнкер (вляво), обсъжда финансовите проблеми на еврозоната с еврокомисаря по валутно-финансовата политика Оли Рен (вдясно) в присъствието на президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише (в средата).
55
4992
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
21 Юни 2011 20:37
Добре де, при дълг от 350 млрд. - "спасителни" кредити в размер на 30-40 млрд. ще идат само за плащане и то само на ливхите ОБРАТНО на кредиторите - т.е. - те дават пари на самите себе си. Обаче искат в замяна на това гърците да се разпродадат и да обеднеят яко.
Та - аз пак да си попитам - де е ползата от файдата за гързите? И що им сърдят, че не щат донброволно да си отрежат т@шаците и да ги поднесат за мезе на МВФ?
Иде, мнго скоро иде зануляване на броячите, въвеждане на Световно правителство, на практика притежавано от ФР, а ФР се притежава - знаето от кого. На печелившите - честито, а бедните - то е ясно.
21 Юни 2011 20:59
От своя страна Крел смята, че за гърците би било много по-ефективно да се борят с огромния брой данъчни измамници и престъпленията в тази сфера, от което гръцката държава е изгубила м.г. "около 1/3 от БВП".
Това преведено на български означава ЛИКВИДАЦИЯ на гръцката "политическа" система и изграждане на нова, ако това въобще е възможно в Гърция.
21 Юни 2011 21:19
ФР печата когато и колкото си иска долари , така че винаги е в печелившата позиция. Гърците обаче трябва здраво да го духат, защото те вече тридесет годин живият на гърба на европа без да се изпотят при понятието РАБОТА.аз лично не съм видял грък да РАБОТИ.
21 Юни 2011 21:20
Статия от Айриш Индипендънт:
Виж тук
за сравнение между Гърция и Ирландия. То не че Ирландия е цъфнала и вързала, но ситуацията в Гърция е още по-тежка защото износът е само 15 милиарда. Това означава, че това което се произвежда е малко, а "едни пари" се въртят предимно в сектора на услугите.
При тази структура на икономиката Гърция няма начин да върне дори и половината от дълговете си. Но стандартът трябва да съответства на възможностите на икономиката им. Колкото и да скачат рано или късно това ще се случи.
21 Юни 2011 21:38
"Въпреки това Жером Крел, икономист от Френския център за изследване на икономическата конюнктура и преподавател в международното бизнес училище ESCP Europe, предупреждава за опасността от твърде масирана приватизация, която би могла да доведе дотам, че контролът върху държавата да се окаже в ръцете на чужденци. "Гърция и без това се оказа под (чуждестранна) опека, би било опасно, ако тя загуби и контрола върху големите си предприятия"

То въпросът бил не ние да не заприличаме на Гърция, а тя на нас
21 Юни 2011 21:39
Не само Гърция няма да върне дъговете си. Още един куп държави също никога няма да ги върнат. И то става дума за така наречените "развити" държави. Дълговете в някаква поредна криза просто ще бъдат изчистени. Ще се каже че няма да има пари за пенсии и здраве, бедните ще го духат и това е. Утешителното е ние че вече го духаме, опит имаме и много по-зле за нас нема да стане.
ПС Натиснете тук

Редактирано от - RumenS на 21/6/2011 г/ 21:42:06

21 Юни 2011 21:57
Ами след като Ганю опрости мъни на Либия, Ирак, Ангола, Мозамбик, Горна Волта и Мало Бучино що пък ония да не могат да опростят на Грийс? Щото Луканов като въведе мораториум върху плащанията стана разбойник, а Исландия като направи същото - ашколсун, те това е достоен народ!?
***
Е?
21 Юни 2011 22:06
Идеята да се взима и трупа държавен дълг е той никога да не се връща.
То ако трябваше да се връща дълг никой нямаше да взима, да не са луди да връщат с 5% лихва.
Просто дълга се намалява чрез инфлация.
Сега че има балъци да купуват дъжавен дълг тва си е тяхен проблем
Основно държави като Китай с "големи" резерви.
Тарикатите издават дълг, балъците купуват.
Проблема при Гърците е че са заклещени в затвора на Еврото и ЕЦБ и не могат да печатат (както правеха едно време с драхмичката).
Едно време какъв кеф беше издаваш дълг на 10% в драхмички, после почваш да печатиш и потдържаш инфлация 12% всичко се вдига, икономиката в БУМ цените на имотите се вдигат и всеки се хвали виждаш ли с колко драхмички му се вдигнал имота тази година.
Бе живот .. пей сърце.
Както беше по света в последните 10 години (и при нас в БГ беше така).
Аххх сладки кредити.
Проблема тука е че ЕЦБ не иска да си влезе в ролята на централна банка и да почне да изкупува Гръцки дълг до безкрай с чисто ново напечатани Евра.
Но и това ще стане то друг изход няма.
Иначе ФЕД за 2 години напечата около 2 трилиона точно колкото държат Китайските другари във "валутни" резерви.
21 Юни 2011 22:12
В края на 2010 г. Атина бе посетена от делегация, оглавявана от китайския премиер Вън Цзябао. Тогава Пекин пое ангажимента да подкрепи предстоящото емитиране на държавни гръцки облигации. Впрочем невъзможно е да се установи дали това обещание е изпълнено. В този изненадващ интерес на Китай към Гърция няма нищо учудващо, пояснява Никол Дромел, научен сътрудник на Националния център за научни изследвания и сътрудник на Парижкото икономическо училище. Той напомня, че китайските суверенни фондове вече частично изкупиха дълговете на Португалия и Испания: "Това се вписва в стратегията на Китай да се превърне в световен кредитор. Китайците са способни да акумулират огромни средства, а освен това са и търпеливи: те не се стремят към бърза възвръщаемост на вложенията си. Те могат да си позволят да действат по-смело от другите страни".


Няма да фалират прасетата, ККП използва момента да купува евтино...в последните 2 изречения се крие ключът за бараката.
21 Юни 2011 22:22
Идеята китайските другари да натъпчат в гърлото на гадните банки-кредитори на Гърция зелените хартийки, дето са им наринали американците, все повече ми харесва
Прекалено хубаво, за да е вярно, обаче ...
21 Юни 2011 22:26
Иде, мнго скоро иде зануляване на броячите, въвеждане на Световно правителство, на практика притежавано от ФР, а ФР се притежава - знаето от кого.

Капитан Немо,
не съответства на ника ти да говориш за световно правителство
не защото лудите на тази тема, "пратили те под водата",
никога няма да се свършат,
а защото никога няма да успеят.
За съжаление жертвите този път ще са милиарди, вместо милиони.
-
Не е по силите на нашия "софтуер" да си надживеем лудостта, осмърдяващи се периодично по земята,
но затова пък "програмистите" му ако са извънземни - това пак ще е единствената ни надежда.



Редактирано от - Езоп на 22/6/2011 г/ 10:00:03

21 Юни 2011 22:32
Иначе за Китайските другари избора е голям.
Могат да "диверсифицират" валутните си "резерви" ако искат в зелена шума, ако не в Гръцки "евра".
Пазар голям
21 Юни 2011 22:45
Хм,
В момента когато Китай демонстрира интерес към Гърция, спекулантите се пръснаха и нещата се кротнаха. Все пак пред ЦБ на Китай, акулите от уолстрийт са като планктон пред кишалот И не поради огромните резерви, а защото поради системата зад нея стои цялата мощ на китайската държава способна да залее с конкурентни стоки всеки пазар
Според мен сега китайците се въздържят от активно участие.
Китайците са способни да акумулират огромни средства, а освен това са и търпеливи: те не се стремят към бърза възвръщаемост на вложенията си. Те могат да си позволят да действат по-смело от другите страни
Преведено това значи стратегически инвестиции. А Попандреу се стреми в момента да клакне едновраменно и на европейци и на американци. Пък и европейците са доста
Което не значи, че ако възникве криза и дълговете рязко се обезценят няма да ги изкупят, може и барабар с банките дето ги държат
21 Юни 2011 23:09
Acho1,
Анджък, де! И аз това казвам. А да видим сега чия печатарка първа ще си стопи лагерите Аз залагам на американската. Не че са и слаби лагерите, ами бързо върти, пущината.
Какво да правят китайските другари със зелените хартийки? Ами каквото правят. Опитват се да ги шитнат, докато е време. Да, ама и евроджийката не се дава. И като ги гледам така как превъртат, почвам да си мисля, че са свързани. Колко ли им е предавателното число? Да кажат икономистите, какъвто аз не съм.
21 Юни 2011 23:31
Какво да правят китайските другари със зелените хартийки? Ами каквото правят. Опитват се да ги шитнат, докато е време.

тука витае една дълбока заблуда относно прогресивните жълти сили - а именно, че те поради някакви си причини родени в пролетарските мозъци, изведнъж са разлюбили зелените каймета - точно обратното се случва...
междувремено жълтия "инкасатор" си припява:
зелено, зелено!
щом всичките пари са ти в зелено, зелено
и моите мечти са във зелено...



________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Юни 2011 00:08
Значи приватизацията била много льоша щото "големите гръцки производства " ( що е туй ) щели да попаднат в чужди ръце и да отплуват ( в Китай ли ? ). В същото време изкупуването на държавния дълг от китайците било мноо хубаво . Щото така там щел да отплува дълга.
22 Юни 2011 00:26
Китайците нямат толкова много време. Демографската катастрофа (старо население) ги чака зад ъгъла след 20 - 30 години.
22 Юни 2011 00:42
И въпросът не е за Гърция, а "Кога ще се срути разширения ЕС и ще се върне в старите си рамки?".
22 Юни 2011 00:44
RumenS:"Утешителното е ние че вече го духаме, опит имаме и много по-зле за нас нема да стане."
Да ти имам оптимизма!
22 Юни 2011 01:26
Прав е донякъде. Българките ( главно от ромски произход , но не само ) отдавна се продават коя за какво става в Гърция. По-зле нема накъде.
Сега вече е ред на гърчолята да усетят дебелио. И елинките по 5 Е свирката на Лъвов мост.
22 Юни 2011 01:35
Нищо вече няма да спаси Атина от фалит
Сряда, 22 Юни 2011г
...Ако вторият спасителен план не проработи, може да нарасне натискът за по-радикално решение, което ще застави частните притежатели на облигации да приемат голямо орязване в цената на облигациите, наречено "подстрижка".
"Експерти ми казват от година, че преструктуриране на гръцкия дълг е необходимо. Сега е време частните кредитори да започнат да допринасят", заяви Хорст Зеехофер, шеф на баварското крило на консервативната партия на Ангела Меркел пред списание "Шпигел".
Финансовият експерт Манфред Колбе от Християндемократическата партия на Меркел заяви пред списанието: "Ние се нуждаем от "подстрижка" и тя няма да бъде доброволна." ...- Натиснете тук
22 Юни 2011 01:41
Как Гърция да избегне фалита?

Сама не може. ЕС трябва да и помогне.
22 Юни 2011 02:58
А защо трябва да го избягва ?
Да фалират мърлячите и да се изпържат в собственият си сос.
22 Юни 2011 06:19
Да-да...Подритваме празната кутия от консерва надолу по пътя и се чудим кой да плати сметката... Германия и Франция или ЕЦБ, ама май балансът на ЕЦБ нещо яко е увиснал... Изходът? Ами, печатарката...по следите на Фед и ЕЦБ да спасява банковата система. Интересното е, че точно частните банки са най-вероятно готови. Първо, защото са се освобождавали от гръцки дълг, въпреки уверенията и ангажиментите, че няма да продават. Второ, предполага се, че яко са се заредили с евтин кредит от познайте къде? По-начетените се досещат - QE2. На всичкото отгоре частните са се застраховали (пак прословутите CDS дето едва не обърнаха колата 2008/9). Déjà vu? Абсолютно! Никой не иска Гърция да фалира, единственото решение е ЕЦБ да увеличава паричната маса подобно на ФЕД за ужас на Китай и другите от тухларната. Като следствие стои въпростът: "Иде ли междувалутната война?" или на прост език "кой по-бързо ще си обезцени шумата"....

Е, това се нарича win-win ситуация! Ако, не позная печелим всички....

Редактирано от - Fantata на 22/6/2011 г/ 06:22:45

22 Юни 2011 08:03
Валутната война не само отдавна е започнала , ами вече свърши с победа на долара и еврото срещу валутите на ония от БРИК.
Не знам какво могат да направят за да възвърнат изгодното си положение на евтини износители. Пиесата е на свършване.
22 Юни 2011 10:03
Воси,
В конфабулации ли си се насочил да специализираш...?

22 Юни 2011 10:28
Как Гърция да избегне фалита?


Въпрос от типа "Как да направим така, че Слънцето утре да не изгрее?".......
Ако в Гърция по някакво чудо се приемат наистина спасителни мерки, това означава стандартът на гърците да падне шоково до нивото на българския, при това за десетилетия напред - дългове, трупани с десетилетия, се плащат за десетилетия! Има ли наивник, който би повярвал, че професионални паразите, като гърците, биха допуснали това? И че биха изпуснали поредната възможност да прехвърлят сметката за харчовете си на ЕС? Използвайки едно много сигурно средство - шантажа с евентуалния си фалит и рисковете за еврозоната, свързани с него?
Хе, хе
22 Юни 2011 10:36
Воцка, да не си закусил с краставици на гладно , бе брат ? Бързо те е хванал бацила. Макар , че първичните симптоми са за полиране с Кола и пуканки .
22 Юни 2011 10:40
Натиснете тук
Съветвам ви да изгледате цялото фирмче, съвсем прясно е правено.
А ако не ви се гледа, поне 4, 5 и 6 част.
За т.н. омразен дълг, как САЩ си служат с него и как и другите могат да го използват.
И за Еквадор, тамошния президент и политиката му под мотото "Важен е животът на хората, кредиторите могат да почакат"
Освен това е много интересен начинът, по който си е изкупил външния дълг.
Изгледайте го внимателно...и после се чудете дали да е Куневица или друго говедо.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
22 Юни 2011 10:41
Гръцкия казус е ясен, той се покрепя от дереджето в Португали, Испания и Италия, Ирландия и т.н. - Моделът вече не работи . Проблемът е Системен. Статуквото трудно се поддържа. Сега е момента българите да спасим каквото можем и да не правим грешен ход - иде преконфигуриране на ЕС. Важното е кой с какви парцалки и играчки ще си вземе пътя, за да не си капо.
22 Юни 2011 10:50
Как Гърция да избегне фалита?

Ами не може да избегне фалита - фалита на Гърция е вече ФАКТ!
Те до последно криха, шмекеруваха абе направо лъгаха за състоянието на икономиката си! Сега положението е тежко, но ще трябва да изпият горчивата до край, и колкото повече се връткат - толкова повече им влаа
22 Юни 2011 11:23
Гърците няма да си платят дълга, това на всеки виждащ му е ясно.
Имаше много старат поговорка, все чаках някой да я спомене, ма всички сте я забравила:
Ако САЩ да дали 10 милиарда заем на Гърция, това е проблем на Гърция.
Но ако САЩ са дали 350 милиарда заем на Гърция, това вече е проблем на САЩ.

Изгледайте внимателно филмчето, което ви пуснах, особено в 4 и 5 част.
За т.н.
ОМРАЗЕН ДЪЛГ
и за начинът, по който Еквадор е решил проблемите си с дълга.
Филмът е гръцки е още топъл.
Мислите двумерно, изходът от гръцката и световната криза изобщо не е в тая проскост...

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
22 Юни 2011 11:28
Ъъъъ VOCI,
Само дет демоса не сака да става на туземци.
Исторически подобни ситуации (не че ше казвам, че ще възникне) се решават пд два начина.
Или "елита" се запознава с изобретението на доктор Гилотен
Или се въвежда авториталта система на управление, като и новия "елит" и демоса слушкат.
МОже и кратък преходен период да има.

А китайците не ги мисли. Дъл нещо ще струва пет, пет хиляди или пет милиона .... То се ще купува.
Печатница срещу производство нема шанс

Редактирано от - 66 на 22/6/2011 г/ 16:23:01

22 Юни 2011 11:38
Една трънска комай беше ...

Изправил се един байчо горе на баира и вика къде село, та се кине:
- Жена-аа, бях тръгнал на пазар, ама ме срещнаа другоселци. Стоката краднаа, колата строшиаа, мене ма биаа, а воловете бегаа. А вземи прати сина с две глави лук и комат лебец, да седа тука, че да не стане някоя беляяя.

Тя и гръцката работа е същата. С фалитя де, дето го чакат като Годо.
Че ЕС трябва да защити Гърция, еврозоната "и себе дори" спор няма. То и президентът Обама им го рече ясно при последната си среща. Обаче, мисля си, тая не може да стане по почина "сипи едно двойно от същото". Клишето "пари срещу реформи" ще се наложи и в този случай. Това е така, защото колосалният дълг на Гърция е само част от проблема. "Най-неочаквано" се оказа, че в страна - членка на Съюза и Еврозоната всъщност няма и помен от присъщата на страните от ЕС данъчна, бюджетна и финансова система. Длъжни сме да си зададем въпроса днес, когато истината за последните поне десет години на фискална корнукопия е така разголена, изпълнява ли въобще Гърция критериите за ... членство в ЕС. Очевидно, преразглеждането на условията на членство на Гърция е драстична и вече безсмислена мярка. Но решение трябва да се намери и това решение е общо. Общото съвсем не е вътресъюзно. При спасяването на "редник Райън" ще трябва да помагат и братята американци и китайските другари, които напоително коментираме от вчера. И това е така не заради някаква глобализирана солидарност, а поради ясния им интерес - финансовата стабилност на основен техен партньор в глобалната икономика и система за сигурност, какъвто ЕС е.
22 Юни 2011 12:01
Ох, що наукотевини изсипа горният...
Фалира цялата земна икономика, другаре.
Щото всички държави са задлъжняли на НЕКОИ банки.
Ограничено число.
Нищо друго няма да се случи, само дето на банкерите от въпросните банки и стоящите зад, над и покрай тях ще им се вземат главите.
И светът ще мирне, И икономиката барабар с него.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
22 Юни 2011 12:08
Следваща стъпка - надпревара между печатниците на САЩ и ЕС.
22 Юни 2011 12:12
Чудесен филм, Кайли!

Казано е ясно - неолиберализмът е престъпление срещу човечеството.
22 Юни 2011 12:21
Но тази твоя теза, че
на банкерите от въпросните банки и стоящите зад, над и покрай тях ще им се вземат главите
може и да остане само хипотетична.
Защото нищо не става "случайно".
Гърция е подвеждана и насочвана планирано към състоянието на ПЪЛНА зависимост от кредиторите си (злоупотребявайки с гръчката алчност и липси на контрол).
И тъй като фалит на Гърция означава сриване и на ЕС, следва, че който контролира Гърция - контролира и ЕС.
Което е било вероятно целта на упражнението.

__
Има и друга причина за сиамската зависимост на ЕС от Гърция - цялата администрация на ЕС е фрашкана с гърци. А по определение са шовинисти и в червата.
22 Юни 2011 12:36
би било опасно, ако тя загуби и контрола върху големите си предприятия и бъде изложена на опасността от изнасянето на промишленото производство в чужбина", казва той.


Тук у нас не било като в Гърция, нали ББ ни плаши, че ако искаме заплати и пенсии, ще стане като в Гърция. Та във връзка с това питам тука има ли контрол върху големите / доколкото има такива/ предприятия и защо така ударно се пускат за приватизация Булгартабак, дяловете в ЧЕЗ, ЕОН, ЕВН, пощи, бдж, ВиК-та и пр.

И въобще какво става в България - единственият риск за икономиката ни е само вдигането на заплати и пенсии, иначе всичко друго си е наред ли?
да мълчи и да пасе каквото намери.
22 Юни 2011 13:13
Гърция е подвеждана и насочвана планирано към състоянието на ПЪЛНА зависимост от кредиторите си

ах горките гърци - все някой друг им е виновен
като искат да не са зависими - излизат от еврозоната и почват да си печатат драхми на воля

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Юни 2011 13:15
Следваща стъпка - надпревара между печатниците на САЩ и ЕС.

няма надпревара - всичко е съгласувано. дори QE3 вече е сигурно, че ще има - само че вместо фед ще го проведе ецб.

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Юни 2011 13:17
rki, вие сте непоправим оптимист!
22 Юни 2011 13:30
гърци срещу евреи
или
я да видим кой последно си е правил сметките без кръчмар...
На мен лично изходът ми е все още неизвестен и затова много интересен...

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
22 Юни 2011 13:37
EU Commission says there is no alternative plan for Greece, there is no plan B

опаля
Germany’s Merkel: Govts did not in any way force ECB to buy peripheral bonds

ECB decided on voluntary basis to buy peripheral bonds

още малко и ще си повярват

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Юни 2011 13:56
Време е вече да се свършва с тази сапунка.
ЕЦБ да почва да печата пари и да изкупува Гръцки дълг.
Както си е по книга. Друг изход няма и не може да има.
Иначе сапунката си я биваше
22 Юни 2011 14:46
Кайли,
Пишеш като човек, който не притежава нито акции, нито депозити. Но иска да получи. Повярвай, нулирането на дългове няма да има по-добър ефект от този, при който човек дава храна на вълците, надявайки се да ги засити и да не посегнат на него.
22 Юни 2011 16:07
Аз не вярвам, аз знам.
След имотният балон ще се пукне и паричният...толкоз...

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
22 Юни 2011 16:17
Езопе, за съжаление всикчко върви натам, пич. Населението на планетата много умело се запростява и обеднява умишлено, подхвърляйки му евтинджос консуматорски дрънкулки и изпростачена "култура".
Умните може да се усещат и да надигат глас, но вече на никой не му пука, машината е набрала скорост и няма спиране.
Ти какво мислиш трябва да се случи, за да НЕ стане тоз грозен сценарий - Световна Бедняшка Интелигентническа Революция ли?...
22 Юни 2011 17:43
Всичкото индженер отвъд голямата вода е спало отвито снощи и е сънувало мокри сънища.
http://www.investor.bg/news/art icle/118895/122.html
22 Юни 2011 18:27
Но ако САЩ са дали 350 милиарда заем на Гърция, това вече е проблем на САЩ.

Кайли,
С краката си ли го тълкуваш любимото си филмче - много си далече от истината.
Има и други филмчета - позанимавай се, а дотогава не се екзалтирай.
Остави си възможност за заден ход и за завой.


Редактирано от - Езоп на 22/6/2011 г/ 19:05:36

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД