Evacuation, Еle-fail-tion и какви ли още не имена получи фестивалът в Разлог след провала на големите очаквания и още по-голямата реклама. А хората, които не чуха 30 Seconds To Mars, "Сайпръс Хил", "Джамирокуай", още не знаят дали ще си получат парите. (Връщането започна от вчера, но... срещу касова бележка? И много други уговорки.) Новина от лагера на "Джамирокуай" - тъй като заради изкълчения глезен на Джей Кей бе отменен и концерт в Истанбул, там има насрочена нова дата, 6 септември. Ще има ли такава за България? Може би в зала 1 на НДК, където не духа, не вали и няма опасност от падане на сцената?
"За" и "против" най-амбициозния опит за фест у нас се писа много, но ми се струва важно да очертаем някои тенденции. Защото, макар музикалната сцена в България да е страшно напреднала за 20 години - едва ли през 90-те сме мечтали за Мадона, "Ей Си Ди Си", Голямата четворка или "Фейт ноу мор" - доста неща продължават да се случват не както трябва. Всяка година се провалят концерти, а публиката пие една студена вода.
Романтиката в рока е само за пред хората
А зад нея седи сериозна работа. Изказването е на Димитър Ковачев-Фънки, част от най-опитната и дълголетна промоутърска фирма у нас. "София мюзик ентърпрайсиз" (а и публиката им) научиха някои уроци по трудния начин в началото, но са на пазара вече второ десетилетие. И остават най-сигурната сделка - имаш билет за техен концерт, слушаш концерт. След малкото им отменени прояви е второто гостуване на "Депеш мод" през 2009-а - тогава падна голяма част от турнето поради болест на Дейв Геън - но пък същите хора ни бяха довели "Депеш" 3 г. по-рано.
"СМЕ" докараха над 400 световни изпълнители и до голяма степен с тях свързваме организирането на концерти в България. Фънки и Амебата залагат на сигурно, не смеят да се ангажират с фестивал на открито, далеч от града, с много групи и изпълнители - ясно им е, че е скъпо и трудно начинание.
Това неотдавна го научиха от опит "Болкън ентъртейнмънт" - вторият най-голям промоутър на концерти у нас, който работи с подкрепата на световноизвестния в бранша Марсел Аврам. Фирмата отмени изцяло второто българско издание на Sonisphere. А сигурно си спомняте еуфорията през юни м.г. - "Металика"! "Антракс"! "Мегадет"! "Рамщайн"! "Алис ин чейнс"!... В два дни на стадион "Васил Левски", претъпкан въпреки дъжда; единия концерт дори го излъчваха по американските кина.
Тази година "Болкън" се надцениха, избирайки неподходяща арена - хиподрума в Банкя, и неподходящи групи - идвалите вече неколкократно "Айрън Мейдън" и Алис Купър плюс коренно различните като жанр и епоха "Слипнот". Sonisphere бе отменен и те ще връщат пари. От тази случка поне ще запомнят, че
ако искат да има публика и да няма проблеми,
е добре да си останат в центъра на София - и второто им шоу, на 8 юли с "Джудас", "Уайтснейк", "Саксън" и "Слейд", бе преместено от хиподрума на стадион "Българска армия". Засега далечните локации са по-скоро нежелани от публиката - въпреки богатия афиш с актуални, а не 50-60-годишни музиканти, въпреки масираната кампания, за Elevation билети си купиха едва около 11 хил. Знам, че са очаквали много повече, и започвам да мисля, че ураганният вятър им е направил услуга - сметките с десет гостуващи групи и 10 000 публика просто не излизат. Логистиката засега се оказва сериозен препъникамък у нас - можем само да мечтаем за фестивал насред нищото като Гластънбъри.
Втората трагедия е комуникацията между промоутър и фенове. Това е недостатък на практически всички организатори. Досега почти нямаме честно, пълно и навременно обяснение за пропаднал концерт. Е, Elevation избиха рибата - в София всички знаеха, че "Джамирокуай" няма да пеят в Разлог, още в 16 ч., защото беше обявено в сайта на групата. Интернет донесе слуха и на поляната, но от сцената го обявиха официално в 21! Къде си мислят тези хора, че живеят?
Добрите примери извън София засега са два. И двата са на морето, и двата се ползват със силна подкрепа от местната власт. Spirit of Burgas дължи съществуването си на кмета на Бургас Димитър Николов, а концертите в Каварна са отроче на местния феодал и заклет рок фен Цонко Цонков. Spirit даде надежда, че нещата могат да се случват и у нас - въпреки някои минуси в организацията и там. Проблемът със "Спирита" е, че след силния старт първите 2 г. даде на заден - все по-непопулярни групи, все по-малко публика. Тази година афишът е скромен - Моби, "Дефтоунс" и "Скънк Ананси". А идват и местни избори...
При Цонко няма празно
Той пръв изкара големите концерти извън София. (Имало е само единични изключения като "Металика" в Пловдив.) Той превърна зачуканото добруджанско градче в рок столица на България. Преди Цонко Цонев работеше с "Жокер медиа", сега с компанията Loud Concerts - третия най-голям промоутър след "СМЕ" и "Болкън". Вярно, и Каварна преживя най-силните си дни. Това лято рок фестът е по-така, кризисен - с "Парадайз лост", "Кататония", "Опет", "Арк енеми"... В черноморското градче не идват много скъпи или модерни групи, предимно любимци от 70-те и 80-те години. Оцелелите от "Юрая Хийп" направо си се заселиха в Каварна и изнасят безплатни концерти срещу скромен хонорар от общинския бюджет. Все пак на стадион "Калиакра" видяхме и слушахме покойния вече Дио, "Моторхед", "Мотли Крю", "Слейър", "Хелоуин", "Аксепт" и т.н., и т.н. Гордостта на Цонко беше 5-часовият концерт на "Менъуор" през 2008 г. Опита му опитаха да последват и други провинциални кметове - обявиха се прояви в Банско, Ловеч, Пазарджик, Разград и т.н., но повечето бяха пълно или полуфиаско.
А когато се обърне каруцата, оправдания много - вятърът, дъждът, мъглата, фазата на Луната. Лошото време проваля или прекъсва концерти навсякъде по света, но като цяло опитът сочи, че се случва рядко - и по-леките случаи не впечатляват ни фенове, ни организатори. А от Exit 2005 насам окончателно не вярвам в метеорологичните доводи за отмяна на концерт. Беше началото на юли, непоносимо горещ юли в Нови Сад - не съм сигурна, че организаторите са се готвили специално за порой. Но заваля в полунощ, точно преди хедлайнерите на вечерта "Гарбидж". Всичко подгизна, много хора си тръгнаха. В 3 през нощта, когато опасността от токов удар и наводнение премина, Шърли Менсън беше на сцената с Only Happy When It Rains. На следващия ден над 100 000 куфяха в калта с Фетбой Слим. И Нови Сад не е, да кажеш, много по на запад от нас - Exit просто е традиция и стандарт в организирането на фестивали по нашите географски ширини. Elevation, водите ли си записки?
100% партенка
Заслужава си да кажем няколко думи и за тези, чиято цел е само да приберат едни пари, както и за тоталните аматьори в бранша. Такива у нас се появяват периодично и винаги се намират балъци, на които да продадат билети. Перлата в короната бе Неди Крос - българин, живеещ в Германия, и неговият Monsters of Rock. През юни 2006 г. той обеща накуп "Моторхед","Содом", "Криейтър", "Фиър Фекчъри", "Соулфлай", "Гама Рей", "Аксепт", "Саксън" - общо 101 часа музика в 8 дни, във Варна. Продаваше и билети по 150 лева. (Бяха си купили около 2000 души.) Звучеше като виц от самото начало и бързо стана ясно, че е - но смехотворното обяснение на пишман-организатора бе: "общината не ни разреши да продаваме бира".
Същото лято Крос пусна лъженовини за "Скорпиънс" в Стара Загора и Гери Мур в София. Единственото, което успя да постигне, бе скромно шоу на Бъста Раймс в столицата. После, предполагам, се е прибрал в Германия ни лук ял, ни лук мирисал.
Другото име в този списък е Ивайла Бакалова с нейната компания "Пик енд мор". Направиха все пак няколко концерта - например Стинг в Несебър и рапъра 50 Сент, но те ще се запомнят с недобра организация и звук. В пресата през същата 2006 г. се появиха съобщения и за предстоящи гостувания на "Депеш Мод", "Симпли Ред", Марая Кери, Анастейша - все "организирани" от "Пик енд мор". Грандиозната издънка, след която Ивайла сви знамената, беше широко рекламираното шоу на Дженифър Лопес на стадион "Васил Левски".
Ненадминат в провалянето на концерти, взимането на кредити и продаването на билети за несъществуващи събития остава Христо Русанов със своята печално известна "Нова музикална агенция". Познавах Русанов през 90-те, момче меломан от Ловеч, което може и да е почнало с чисти намерения, но явно този бизнес се е оказал извън неговата компетентост. Освен скандалното гостуване на "Продиджи" през 1999-а (което все пак се състоя, но сред смехотворните мотиви за отлагане беше... войната в Югославия и падането на случайна ракета в Горна баня) той е обявявал още "Фейтлес", "Лайбах", "Моторхед", "Фиър фекчъри" и т.н. Много от музикантите впоследствие свидетелстваха пред български медии, че Русанов чисто и просто не им е платил. "Нова музикална агенция" успя и да проведе доста събития - предимно с по-евтини групи и диджеи - но името й се превърна в стандарт за непрофесионализъм.
------------------
КАРЕ
Защо падат концерти
"По света концерти падат по три причини. Първата е лична - когато нещо се случи с артиста, сиреч нещастие с неговото семейство или лично с него - това е доста често срещано - тогава концерти се отлагат или се отменят.
Втората причина за падане на концерти е от техническо или финансово естество, сиреч промоутърът не може да удовлетвори техническите изисквания като апаратура, сцена, осветление, озвучаване и т.н. или не си плаща според договора - това е много често явление и заради това падат концерти, защото всички артисти изискват плащането им да е 100% предварително.
Третата причина - това са лоши продажби, сиреч един концерт може да се отмени поради това, че няма продадени билети."
Иван Несторов-Амебата пред Avtora.com