:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,184
Активни 942
Страници 2,114
За един ден 1,302,066
Уроци

Държавата напразно се опитва да откупи "живота" на 265 000 работни места

Никакви субсидии за заетост не помагат, ако няма прилив на инвестиции в икономиката
Калоян Стайков
Американският психолог Ейбрахам Маслоу казва, че когато единственото средство, с което разполагаш, е чук, третираш всички проблеми като пирони. И въпреки че управляващите в България разполагат не само с "чукове", но и с други инструменти, все се опитват да влияят на трудовия пазар с едни и същи мерки.

Мерките са добре познати: интегриране на групи в неравностойно положение към трудовата сила; увеличаване на заетостта сред младежите и сред възрастните; подобряване на ефективността на предоставяните от държавата услуги за безработните; увеличаване на инспекторите и инспекциите срещу недекларирана заетост. Това са мерките, залегнали в Националната програма за реформи и Конвергентната програма, те са същите, които присъстваха в правителствените приоритети и за предишни години. Т.е., независимо какво се случва със заетостта в страната, инструментите за подобряването й си остават едни и същи.

Пазарът на труда си има две страни - търсене и предлагане



Правителствените мерки все се фокусират в предлагането



Но въпреки че в различни схеми за квалификация и обучение се изливат огромни субсидии - и от българския, и от европейския бюджет, пропастта между нуждите на фирмите и това, което предлага пазарът на труда, си остава. Независимо обаче колко знаещ и можещ е един човек, ако няма търсене за неговите таланти и умения, той ще си остане безработен. Така се получава българският парадокс - имаме над 10% безработица и в същото време много вакантни работни места.

Статистиката показва, че само за две години заетите в страната са намалели с близо 263 000, което е спад от 11%. За същия период свободните работни места намаляват с 2593 позиции - или с 13.8%. Това не е просто спад на заетостта в резултат на икономическия цикъл, а е спад в общото търсене на работна ръка с над 265 500 души. Данните на Евростат и НСИ за България само потвърждават очевидното -



основният проблем е в липсата на търсене



Кризата принуди предприятията да оптимизират персонала. Сега дори най-проспериращите фирми не бързат да назначават нови хора, а когато го правят, подбират дълго и внимателно. Това е съвсем нормално поведение за бизнеса навсякъде по света. Неслучайно икономистите казват, че истинският край на рецесията настъпва тогава, когато има значителен ръст на работните места и осезаемо намаляване на безработицата.

В краткосрочен план, каквито и пари да налива в мерки за подобряване на човешкия "материал", държавата трудно би постигнала голям успех в намаляване на безработицата. Основната част от клиентите на бюрата по труда са ниско квалифицирани. Добиването на образование, квалификация и опит отнема време. А при слабата образователна система и липсващата й връзка с частния сектор задачата става още по-трудна.

Затова, ако държавата наистина държи да помага, може да го направи, като



стимулира създаването на физически капитал



Защо точно него? На теория увеличаването на капитала, с който разполага една компания, увеличава и допълнителната печалба от един работник в компанията. Така ли е на практика? Да видим какво казва по въпроса Евростат. В ЕС най-голямо свиване при търсенето на работна ръка се наблюдава точно в страните, в които инвестициите са спаднали най-драматично. Така в Швеция, Холандия, Люксембург и Словакия, където отливът на инвестиции е сравнително малък - между 9 и 17.5%, спадът в търсенето на работна ръка е сравнително лек - от 1.6% до 3.5%. На другия полюс са страни като Латвия, Румъния, Естония и България, в които търсенето на работници е спаднало с двуцифрени проценти - между 11% и 13.9% според данните на Евростат. Общото между тези държави е, че са пострадали от драстично свиване на вложенията - с по 34-56.8%.

Ето защо, ако иска да подпомага заетостта, и то в краткосрочен план, държавата трябва да наблегне на мерки за насърчаване на инвестициите - местни и чужди, в нови бизнеси и в неексплоатирани ниши, в модерни машини и нови технологии, в патенти и ноу-хау.



Мерките са до болка познати



- подобряване на бизнес средата, намаляване на административните тежести, отваряне на защитени сектори, подобряване на регулаторните рамки, включително обявяване в несъстоятелност, намаляване на корупцията, подобряване работата на съдебната система, предвидимост на държавната политика. За тях, а и за куп други, не се намери време и енергия, докато икономиката беше в подем. Дано се случат, докато бавно излизаме от рецесията. За жалост свидетели сме на усилия на управляващите в обратната посока - вместо да улесняват бизнеса, те го товарят с допълнителни разходи за труд - например с административно увеличаване на минималната работна заплата. Или пък стоварването на колективния договор с министерско нареждане върху всички предприятия в даден бранш, макар че някои са отказали да го подпишат - както се случи неотдавна в минната промишленост.
 Графика
62
4903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
05 Юли 2011 20:02
***

Редактирано от - sybil на 05/7/2011 г/ 23:53:15

05 Юли 2011 20:37
Статистиката показва, че само за две години заетите в страната са намалели с близо 263 000, което е спад от 11%.

Някой може ли да ми обясни как "намаляването на заетите" с 11% НЕ Е РАВНО на увеличаване на безработицата със същия процент, добавен към процента за 2009 (около7%)?
Щото според НСИ ако безработните през 2009 са били 220 хиляди, увеличение от ОЩЕ 263 000 за САМО 2 години означава повече от УДВОЯВАНЕ на безработните, което е шокираща цифра!!!
Или в мамковината всяко число се извърта до неузнаваемост... абе к'во се учудвам...
05 Юли 2011 20:46
Аман от помощи. Всеки да си поправи къщата и готово - ето ти инвестиции в строителството.

05 Юли 2011 21:10
Днес таман дадох един линк - в Русия безработицата е 2, 1%.
Ама там си немат центрове за либерални стратеги, за икономически простотии, соросчета, пазарничета и прочее.
Затова си немат и безработица.
То едното върви ръка за ръка с другото.

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
05 Юли 2011 21:11
Ангеле тези бастуни вместо да инвестират в производство инвестират в джипове-3-4 на фамилия, оградени със зидове вили-прогимназии и т.н. "инвестиции", които уважаемата "държава"БЛАГОСКЛОННО ИМ ПРИЗНАВА, ВМЕСТО ДА ИМ СЪБЕРЕ СЪОТВЕТНите данъци.
05 Юли 2011 21:13
основният проблем е в липсата на търсене

Добре казано, но видно останало неразбрано, съдейки по останалата част от статията.
-
Проблемът е точно в липсата на търсене. Първо на продукти, а чак след това на тези дето да ги произвеждат. А търсене няма, защото хората нямат пари. А хората (масовият потребител) няма пари, и защото социалната стратификация в България е свръх поляризирана, и защото някой има погрешна икономическа философия, която въобще не отчита това, както и редица други реални фактори, а декламира стихотворения.
---
Ако държавата иска да реши проблема с безработицата, то трябва да прави всичко за да съедини и уравновеси производството с потреблението. Да превърне човешките потребности (които специално в България, при ниското ниво на потребление са огромни) в пазарно търсене, а свободните трудови възможности в реално произвеждащи.
05 Юли 2011 21:19
Същите келеши рИбаха, че видиш ли Окупаторите и Гадните капиталисти изкупили бедна България. Ай сектир!
05 Юли 2011 21:24
4eфко, така наречения български “бизнесмен“ /щото търговците от бакалниците не ги слагам в тази група, ако да се имат за такива/ получи сгради на аванта, оборудване на аванта, земя си гепи колкото му трябва че и отгоре, кредитите му хипервентилираха, Ганьо му работи за без пари и пак реве колко му е тежко, че и на мастии плаща да вият колко му пречи държавата.. Аман от “бизнесмени“! Научете се да си плащате данъците и да не крадете на поразия, другари “бизнесмени“!! Инфраструктурата струва пари, образованието също, некорумпираната администрация - и тя.. Колкото и да свалите данъците, икономиката няма да живне.. Парите и собствеността са при вас. За да работи Ганьо - плащайте му. За да има какво да харчи Ганьо - платете му заплатата. Само рев колко ви пречи това или онова.. да ви таковам “бизнесмените“. Само това ли успяхте да копирате от западните си аналози?

Редактирано от - Angel Kovachev на 05/7/2011 г/ 21:27:07

05 Юли 2011 21:25
Защото е абсурдно да имаш гладни и безработни едновременно. Щом има гладни, значи има потребности, щом има безработни, значи има и възможности да бъдат задоволени. Още повече, че гладните и бедзработните са едни и същи лица.
---
Това, което трябва да направи държавата за да реши проблема с бедността и безработицата са няколко прости стъпки:
-
1. Премахване на лицензионните, регистрационни и всякакви разрешителни режими в конкурентните пазари и пълно освобождаване на инициативата на всички граждани;
-
2. Активна държавна инвестиционна политика със социална насоченост. Преки държавни инвестиции (държавни предприятия) за създаване на производства, ангажиращи безработните и произвеждащи основно за задоволяване на техните нужди, както и за други социални и държавни нужди.
-
3. Създаване на държавни холдинги, които да интегрират дребният бизнес, запазвайки самостоятелността му, и му осигурят възможност за развитие. Един държавен скелет, обрасъл с живият организъм на дребният и семеен частен бизнес.
-
4. Премахване на всякакви помощи за безработица. Вместо това осигуряване, включително и с тези пари, на работни места. Държавни производствени работни места.
05 Юли 2011 21:36
Поредният пазарен фундаменталист. Откъде извират?!
05 Юли 2011 21:39
Ангеле, отнесъл си се малко сурово към опита за курсова работа
Обясни на кадета по човешки: производството не е икономикс, а точна наука. За постигането на резултат, е задължително наличието на всички производствени фактори - финансови, материални и човешки - съчетаването им в точни пропорции и постоянното им възпроизвеждане. Доколкото си спомням, суеверието за самодостатъчността на инвестициите си отиде заедно със социализъма
05 Юли 2011 21:39
Ангел Ковачев, за да харчи Ганьо, не щат да му плащат - искат да го накарат да вземе кредит...
05 Юли 2011 21:43
Бърнинг, скоро и корпорациите ще виртуализираме, тука туземците още тънат в зъл материализъм, àко да са им обърнали полюсите със селския, феодален неолиберализъм.. Що се пънат да правят бизнес ако толкова могат? Измъчиха хората..

Редактирано от - Angel Kovachev на 05/7/2011 г/ 21:54:40

05 Юли 2011 21:43
Упс, Брайтмън-ът продължава да го дъвчи... суеверието, имам предвид... ама той си е реликт на комунизъма, та му е простено
05 Юли 2011 21:50
Някой може ли да ми обясни как "намаляването на заетите" с 11% НЕ Е РАВНО на увеличаване на безработицата със същия процент, добавен към процента за 2009 (около7%)?

Броят на безработните е стъкмистика, която особено след промените на Шулева са пълно фалшименто. Това фалшифициране се засили сега още. Защо ?
-
Защото, като безработни се отчитат само регистрираните, като търсещи работа в държавните бюра по труда. С изменението на условията и стимулите за регистрация или не се променя и броя на отчетените безработни. Умишлено се води политика да няма интерес за регистрация, а срокът и да се намалява с правене неизгодно поддържането й.
---
Важната бройка е на заетостта. А заетостта е спаднала с четвърт милион, при под 3 милиона работещи, от 7 милионно население.
-
По данни на НСИ за 2010 г. общият брой на заетите е спаднал от 3 254 000 души на 3 053 000.
05 Юли 2011 22:02
burning daylight,
хич не си познал. Нещата или се правят или не. Ако чакаш на назначените "бизнесмени" да ти създават работни места и развиват икономика, то значи хич не си в час. Виж още пари от държавата не биха отказали. Те друго, освен да грабят и точат държавата не могат. Просто така са програмирани.
-
Има една икономическа философия, която се доказа - "Не е важно дали котката е бяла или черна, а дали лови мишки".
05 Юли 2011 22:07
И тази икономическа философия е обективно обоснована от това, че пазарът не е единен субект, а е съставен от поне три принципно различни части, към които е нужен специфичен и адекватен за тях, а не общ подход - монополи, олигополи, конкурентни пазари.
-
За конкурентните пазари (магазини, заведения, цехове, фабрики) е нужна пълна свобода, защото там невидимата ръка на пазара си работи идеално. Там всякаква държавна намеса, освен гарантиране на антикриминална сигурност и политическа предвидимост не е нужно.
-
При олигополите (топлофикация, газоснабдяване), "невидивата ръка" е гипсирана. Затова трябва да и се помага с регулации. За да бъде защитен потребителят.
-
При монополите - нищо друго, освен здрав комунистически подход не помага. Национализация и пряко държавно управление.
---
Има и една специфично сфера, която е пред и над всякакви пазари - инфраструктурата, включително финансова. Тя трябва да е неутрална към пазарните субекти и предразполагаща развитието на икономиката, като цяло. Затова и трябва да бъде под пълен държавен контрол.
05 Юли 2011 22:51
Прав си Брайти, особенно за финансовата инфраструктура. Аз си мисля че не може да има частни банки. Игрите с пари на днешно време са по-опасни от игра с оръжие за масово унищожаване, както няма частни атомни бомби, така не може да има и частни банки.
05 Юли 2011 22:52
Независимо обаче колко знаещ и можещ е един човек, ако няма търсене за неговите таланти и умения, той ще си остане безработен.
............................... ......................
Поредният икономист-комисар. Няма значение колко си знаещ и можещ, икономистите-комисари са ти отредили ролята само и единствено на нает работник. Те не предвиждат български производства, основани и ръководени от българи. За българите е отредена ролята на аргати.
05 Юли 2011 22:52
Някой може ли да ми обясни как "намаляването на заетите" с 11% НЕ Е РАВНО на увеличаване на безработицата със същия процент, добавен към процента за 2009 (около7%)?
По-прозаичното обяснение, без статистики и стъкмистики: с 40 хил. души населението намалява и с няколко хиляди и работната ръка (отрицателният прираст не е от вчера, но се увелича); 38 хил. души емигрират и около 17 хил. души са се пенсионирали в повече, предсрочно поради неясните реформи на правителството Му. Към то 150 хил. души са сезонни работници, крепещи вярата в светлото бъдеще в приходи от туризъм и поработващи в селското стопанство на съседни държави.
Заетостта се смята не към 7 млн. население, а само към работоспособното население - от 15 до 65 г. възраст. Там спада е и по абсолютна бройка (ония 40 и кусур хиляди), и по процентът на заетост (увеличават се хората с неясно препитание, дават го нещо кат консултанти или политици .)

За конкурентните пазари (магазини, заведения, цехове, фабрики) е нужна пълна свобода, защото там невидимата ръка на пазара си работи идеално. Там всякаква държавна намеса, освен гарантиране на антикриминална сигурност и политическа предвидимост не е нужно.

Таз невидима ръка на пазара си работи идеално и при проституцията, и при продажбата на наркотици, и счетоводните услуги при "изравняване" на ДДС, при търговията с цигари (ако контрабандата не е най-свободния пазар , пепел ми на езика). Да зачеркнем държавата!? За едните евтини цигари.
05 Юли 2011 23:06
Никакви субсидии за заетост не помагат, ако няма прилив на инвестиции в икономиката
............................... .................
Никакви субсидии за заетост не помагат, защото държавата няма план, няма програма за развитие на българските производства. Не външни инвестиции, а държавна програма е необходима. Регионални програми са необходими. Държавата и регионите разчитат раждането на производствата да се извърши от хаоса. Разчитат на случайността. Това е наивно, тъй като производствата се развиват в комплекс и някой трябва да координира възникването на отделни частни бизнеси като части от този комплекс.
Чуждите инвестиции български бизнес не развиват и български собственици не създават. Чуждите инвестиции третират българина като китайски работник и нищо повече.
Не мога да разбера, как хората могат да се съгласяват с внушенията на икономисти-комисари, за които българският народ не е способен да създаде класа от предприемачи, прослойка от мениджъри, изобретатели, учени и всякакви специалисти, които да наложат успешно нашата страна в световното разделение на труда?
05 Юли 2011 23:20
Ангел, това е гениално - Измъчиха хората с техния бизнес. Tе само с бизнеса да ги измъчиха ами то и с всичко останало
05 Юли 2011 23:26
Apolitichen,
опитваш се да ми кажеш нещо, но не разбирам защо не го казваш, а си оставаш с опита ?
-
Разбира се, че заетостта се изчислява за работоспособната възраст от 15 до 64. Коефициентът на заетост за населението на 15 - 64 навършени години е 59.7%. Малко ли ти се вижда 40.3% неработещи от работоспособното население.
-
Отделен въпрос, че работоспособността трябва да се изчислява не от 15, а от 19 години (след завършване на средно образование). Но това е страничен въпрос в случая..
05 Юли 2011 23:36
Държавата и регионите разчитат раждането на производствата да се извърши от хаоса. Разчитат на случайността. Това е наивно,

Точно така ! На хаоса не бива да се пречи, но на него не може да се разчита. Разбира се, ако говорим за национална икономика.
-
Разбира се това на теория. На практика няма хаос а мафиотска икономика, развиваща се не на пазарни, а на корупционни принципи. Лошото, (а може би хубаво, ) е че такава икономика не може да просъществува, защото противопоставяйки частните интереси на общите си унищожава хранителната среда. В резултат имаме задълбочаващо се сриване.

Редактирано от - Brightman на 05/7/2011 г/ 23:42:20

05 Юли 2011 23:41
И кой сериозен инвеститор ще инвестира в държава, в която няма върховенство на закона? Най-пресният пример е Банско и Юлен, където законът е очевадно нарушен, и вместо да се подходи законосъобразно, т.е. нарушителят да бъде наказан съобразно закона, ще се подходи наопаки -- ще съобразят закона с нарушителя!

За всички вече е очевадно, че в България виреят най-добре следните видове бизнес:
- контрабанда с политически чадър;
- концесии с политически чадър;
- ..... с политически чадър;
- и др. с политически чадър.

Очевадно е, че за нормални инвеститори място няма.
05 Юли 2011 23:51
За всички вече е очевадно, че в България виреят най-добре следните видове бизнес:
- контрабанда с политически чадър;
- концесии с политически чадър;
- ..... с политически чадър;
- и др. с политически чадър.

Ами за това вина имат онези, които приемат тази мафиотска система надявайки се и те "на политически чадър" и да прецакат конкуренцията.
-
Обикновено на 100% те (и всички, като тях) са прецаканите, защото чадърът няма как да е дълготраен, а неизбежно в тази игра рано или късно биват надиграни. Тогава се каят, но и през ум не им минава, че честността съществува не защото на някой не му е по-лесно да бъде нечестен, а защото просто това е единственият траен и възходящ път. Труден, бавен, но единствено реално възможният.

Редактирано от - Brightman на 05/7/2011 г/ 23:54:01

05 Юли 2011 23:53
И що нема инвестиции бе мамини? Нали евтината работна ръка щеше ги докара?
Колко по-евтини требе ни напраите, че да додат инвеститорите? Що чета, че предпочитат Париж и Лондон моля ви се, не са прости интеститорите кято вас явно, иначе немаше са инвеститори.
Как беше лафа - Не съм достатъчно богат, за да си купувам евтини неща, така ли беше?
Евтина работна ръка?
Ви ***** ма****** мръсна!!!!

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
05 Юли 2011 23:59
Мерси за отговора Брайти и Аполотичен, ама пак не разбрах нещо, та пак да попитам съвсем просто:
- 2009 е имало 220К безработни
- 2011 "броят на заетите" е намалял с 263К
(демек "заетите" са станали "незаети" - т.е. - БЕЗРАБОТНИ).
Е, не е ли вярно, че именно безработните са станали 483К през 2011, или увеличението на безработицата само за 2 години е повече от двойно?
Нека оставим настрана кой избегал, кой умрел, кой фанал гората - говорим за конкретните числа - не е ли меко казано шокиращ ръста?
Че с това темпо за следващите 2 години безработните ще станат вече къде милион (от 2.5 млн. работещи)?..
06 Юли 2011 00:02
Не Кайли, тоталната приватизация щеше /справка Фонда/, после ниските данъци /справка - Банката.. не че дотогава ги плащаха.. при толкова офшорки и финансови факири../, гъвкавия пазар и еФтина работна ръка, публично-частни партньорства /опаа, тая стойка партьоре../, подобрена бизнес среда /разбирай “в мен и ножа, и хляба“/. Що си не обирате лайката икономисти нещастни, зомбирани.. стратези бизнесодухащи..
06 Юли 2011 00:40
Капитан Немо,
От 2010 г. променяха надолу срокове за регистрации в бюрата по труда и срокове на обезщетения. Така , ако преди тази промяна отчетената безработеца щеше да е например 11 %, то след тази врътка вече бе отчитана, като 9%.
-
Показателя безработица в България е пълно фалшименто, като дори има разминаване с методиката на Евростат. Ако не ме лъже паметта 9% отчетена според българските методики е равна на 17% според европейските.
-
Така, че според европейските методики в момента безработицата в България е към 18-19%.
06 Юли 2011 00:48
Капитан Немо,
да ти го кажа с измислен пример. Ако преди съм ти плащал обещетение за безработица 9 месеца, а след това ти го намаля на 6 месеца и те карам за да поддържаш регистрацията си да правиш разходи с пари, които и без това нямаш, като реално не съм в състояние да ти намеря работа, то ти вместо 9 месеца преди, ще си регистриран 6 месеца сега, като аз ще отчета, че безработицата ми е спаднала с 33 %.
-
Това разбира се, не означава, че ти си си намерил работа, а просто, че не си регистриран при мен. А за "данните" ми за безработицата не е важно колко са в действителност безработни, а колко са регистрирани при мен и поддържат регистрацията си.
06 Юли 2011 01:44
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 06/7/2011 г/ 09:44:06

06 Юли 2011 05:32
Гошо
06 Юли 2011 07:44
Докато умувате тука по тази дъвка дойде информацията, че"Главната служба по заетостта"в Нюрнберг освобождава служителите си поради липса на работа.

Редактирано от - Diver N на 06/7/2011 г/ 07:47:50

06 Юли 2011 07:52
Гошо -
Ами за това вина имат онези, които приемат тази мафиотска система надявайки се и те "на политически чадър" и да прецакат конкуренцията.

Един от вариантите - да си създадат партийка, след като по-яко са ги изместили от голямата копаня.
------------------------
Блогът на Генек

06 Юли 2011 09:01

Han:
за да харчи Ганьо, не щат да му плащат - искат да го накарат да вземе кредит...

Така е, защото някой, някога е решил, че зависимият човек е по-лесен за управление (и експлоатация). То всъщност е така де - няма спор. Обаче нещо математиката не се връзва. С кредитите вървят едни лихви, лихвите искат постоянен растеж, а такъв в реалността няма откъде да дойде. Кредитите водят и до концентрация на богатство. И системата започва да скърца. И те така, те.

П.П.
Да не говорим пък, че робството си е робство и е противоестествено на човешкия дух. С цяла гама последици от това.


____________________________
Кредитът - модерното робство
06 Юли 2011 09:15
Хубавото на този форум, въпреки че е в неолиберастки вестник, е обстоятелството, че все повече разумни хора, съдейки по мненията, влизат в него. И мога да заявя, че има мнения много по-стойностни от статиите на пишман-икономистите от разните му фондации, институти, центрове и т.н.
Не ми е ясно защо очилатите пазарници-неолиберасти не вдянат, че търсенето е определящо не само за пазара на труда, а за икономиката въобще. И трябва да се стимулира именно то, за да се раздвижи предлагането.
06 Юли 2011 09:49
В България - а и в много други страни от Източна Европа - властта е огромен източник на икономическо влияние и дори на икономическа зависимост. Десетки пъти съм писал, че у нас замогването на едни и препитанието на мнозина зависи от благоволението на политическата власт особено по места. През съмнителни общински фирми, порочни обществени поръчки, лицензионни режими й различни други методи на изкривяване на пазара и отстраняване на конкуренцията минават огромна част от парите в страната. От тези фактори зависи хлябът на мнозинството от хората, без да коментираме пряко зависимите служители в администрщията. От тях зависи съществуването на повечето малки фирми, както и благополучието на големите местни инвеститори.
И затова сме бедни. Затова няма заетост и работни места, затова няма модерни производства, затова младите хора напускат родните си градове и спират в Софияна път за други държави. Затова социалните системи фалират, затова хората не инвестират в бизнес, затова образованието ни е на ниско ниво. Защото зависимата от властта икономика няма нужда от квалифицирани кадри, а от ..., избиратели. Послушни избиратели вместо достойни граждани е независим социален статус, конкурентно образование и спокойствие за здравето и бъдещето на семействата си. И властта, обвързана с този порочен „бизнес” няма интерес да осъществява функциите си - да подпомага конкуренцията, да осигурява добро образование, здравеопазване и социални услуги. Парадоксално, колкото и тъжно - предприемачите отглеждат избиратели, а властта отглежда бизнес. Няма как общество, стъпило на подобна основа, да излезе от кризата. То може само да затъва, докато не се реформира, докато не стъпи отново на краката си.

И какво общо има това с вота на недоверие и политическата криза? Много е ясна връзката. ГЕРБ дойде на власт като партия на точно тези местни олигархии инапълни парламента и изпълнителната власт с техни агенти; Положението - отвратително по време на тройната кралиция - успя да се влоши.
06 Юли 2011 09:55
Никакви субсидии за заетост не помагат, ако няма прилив на инвестиции в икономиката
Съвсем правилно! Трябва да има съответната среда! при социален манталитет, калпава инфраструктура, корумпирана администрация, голяма данъчната тежест и неясни Закони инвестициите ще са смехотворни!
Classical liberalism is a philosophy committed to the ideal of limited government, liberty of individuals including freedom of religion, speech, press, assembly, and free markets.
Government, as explained by Adam Smith, had only three functions: protection against foreign invaders, protection of citizens from wrongs committed against them by other citizens, and building and maintaining public institutions and public works that the private sector could not profitably provide.

Това са фундаменталните основи за стабилно икономическо развитие и широка средна класа.




Редактирано от - BOLGAR на 06/7/2011 г/ 10:06:39

06 Юли 2011 10:07
С изненада виждам, че първият критичен коментар от снощи 20:02:07 на Ангел Ковачев вече е цензуриран и изтрит от модератора ...

Не ми е ясно защо очилатите пазарници-неолиберасти не вдянат...


Дали "не вдяват", или добре знаят за какво плащат спонсорите (пардон "партньорите"... Най-вероятно и с тази статийка ще се отчете някой "проект" на въпросната НПО. Та ето някои произволни извадки от списъка с изпълнени проекти на ЦИР.


2004-2005 г. Проект по тема: “Насоки за икономическото развитие на България 2005-2010”, финансиран от Институт “Отворено общество”-София.

Ето една от препоръките в този проект:
"За решаване на редица задачи в областта на икономическата политика, държавните институции трябва да разполагат с фондове и да добият навика да се обръщат към частни изследователски центрове, неправителствени организации и консултантски фирми."


2003 Проект:
"Econ.bg - деловият Интернет портал на България.


Деловият Интернет портал ECON.BG е Интернет-базирана медия и справочник на български и английски език. Той е създаден в резултат на съвместен проект на Центъра за икономическо развитие и USAID и стартира в българското Интернет пространство на 25 април 2001г. "

Ето и резултата от този проект:

Натиснете тук
Имената на Цветан Василев и Ирена Кръстева изплуваха и от последната медийна сделка – продажбата на сайтовете еcon.bg и stat.bg

Центърът за икономическо развитие продаде икономическия сайт econ.bg и статистическия портал stat.bg. Купувачът е "3Бей.БГ" АД, които притежават шумно рекламирания iNews.bg. и по-слабо популярните Sporta.bg, Jenite.bg, FitWell.bg, Sever.bg и Izlizam.bg....


2003 Проект:
"Макроикономическа рамка за технологично развитие в България


Ролята на държавата за осигуряване на устойчив икономически растеж е да създаде среда, която да стимулира компаниите да изграждат корпоративната си стратегия за конкурентоспособност на базата на дългосрочни технологични предимства, а не за сметка на експлоатация на временните характеристики на пазарната среда. Само по такъв начин България ще си осигури място сред развитите страни и ще стане привлекателен център за инвестиции.

Българското правителство в съответствие с междуправителствена спогодба за техническо сътрудничество между България и Германия изпълни проект за създаване на макрорамка за технологично насърчаване.
Проектът е финансиран от германското правителство чрез Германската агенция за техническо сътрудничество (GTZ) и е управляван от Франхофер (Fraunhofer GmbH) - водещ германски институт в управлението на научната дейност и технологиите. За целите на проекта партньор на германския консултант и основен изпълнител е Центърът за икономическо развитие (ЦИР).


Чрез проектa се разработи макроикономическа рамка за повишаване технологичното ниво на българската икономика, която да доведе до по-висока конкуренноспособност на малките и средните предприятия и устойчиво повишаване на заетостта в страната.

Чудесно - питаме се обаче, днес, след 8 години, какъв е ефектът от този проект, изпълнен "от българското правителство" - в лицето на ЦИР...

06 Юли 2011 10:17
Ми доста талантливо беше написан, и което е по-лошо истината си беше написана.
06 Юли 2011 10:36
...пропастта между нуждите на фирмите и това, което предлага пазарът на труда, си остава. Независимо обаче колко знаещ и можещ е един човек, ако няма търсене за неговите таланти и умения, той ще си остане безработен. Така се получава българският парадокс - имаме над 10% безработица и в същото време много вакантни работни места.

Тук, разбира се, факторът "заплащане" не играе никаква роля според автора.
Дали пък няма платежоспособно търсене на работна ръка с подходяща квалификация.
06 Юли 2011 11:07
...основният проблем е в липсата на търсене

Е те тука чак се запених. Абре сополанко къдрокос, основният проблем е в липсата на здрав разум и въображение ве! И това се вижда във всичко ве. То политическите решения ли, то административното управление ли, то бизнеса (в по-едрата си част) ли? Навсякъде... та чак до професионализма и морала на списовачите от разни центрове и центърчета.
Не можеш да нищиш проблема с безработицата ако го познаваш от "птичи полет" и от няколко статистически (пу, пу) извадки! Преписването на мъдрости от "велики икономисти", "азбучни истини" от "правилните" учебници по икономика и надуването по медиите не те превръщат нито в икономист, нито в журналист. Пуф... леващини на квадрат.
06 Юли 2011 11:13
вместо да улесняват бизнеса, те го товарят с допълнителни разходи за труд - например с административно увеличаване на минималната работна заплата.

Ами да не се плащат заплати бе сополанко, да се улесни бизнеса. Чакай има по добро - да плаща работника заплата на бизнесмена. Тогава да видиш инвестиции и просперитет свят ще ни се завие от инвестиции.....
06 Юли 2011 11:13
"За жалост свидетели сме на усилия на управляващите в обратната посока - вместо да улесняват бизнеса, те го товарят с допълнителни разходи за труд - например с административно увеличаване на минималната работна заплата."

Хм. аз си мислех, че тази мярка е да се извадят разходите за заплати на светло и да се разбере кой върху каква основа се осигурява, но явно не съм разбрал.
06 Юли 2011 11:39
Грабвайте мотиките, неолиберална паплач.. че аман други да ви бършат дупетата: Относно кризата, Антидот за празноглави неолиберасти
06 Юли 2011 11:46
Така се получава българският парадокс - имаме над 10% безработица и в същото време много вакантни работни места.


Получава се защото се наемат само общи работници срещу мизерно заплащане. Просто "бизнесът" в България е на такова ниво. Посочете ми бизнес, който да изисква висококвалифицирани кадри. За заплащане не говорим. Просто няма такъв бизнес - всичко е примитивно, на ниско и остаряло технологично ниво, където могат да се справят и съответно неграмотни и нискоквалифицирани работници. А висококвалифицирани специалисти да работят срещу мизерно заплащане заради единия хляб, при това да работят работа, която не изисква тяхната квалификация означава, че държавата е на ръба на оцеляването - когато инженери стават пазачи, икономисти стават чистачи на входове, педагози и учители стават продавачи и пр. и пр.
06 Юли 2011 11:53






"Скелет от дъжавни предприятия...."Ми тя държавата нали беше лош стопанин? Ама нейсе, кога ще ги приватизираме после?
06 Юли 2011 12:14
Ние си дрънкаме, че и претендираме да знаем по този или онзи въпрос.... Господа мафията, нашата червеничка, оядена, просташка мафийка, ще ни е"е мамата! Нищо не може да ги спре! Бизнес, политика, икономика .... - вятър ечи, Балкан стене
06 Юли 2011 12:33
Признавам си, че не четох статията, но четох коментарите.
_
Brightman,
_
Понеже виждам, че темата те вълнува живо и че градиш своя теория (която не е нелогична!) държа да те осведомя, че в размишленията ти има едно крайно слабо място. И то е в заявлението ти, че -->
Проблемът е точно в липсата на търсене. Първо на продукти, а чак след това на тези, дето да ги произвеждат. А търсене няма, защото хората нямат пари. А хората (масовият потребител) няма пари...

Проблемът е малко встрани от търсенето и предлагането, и е по-скоро социален и психологически, а не икономически!
Пари има там, където има 2 неща: някакво предлагане на стоки и услуги и доверие между икономическите субекти. Няма ли предлагане, т.е. производствен излишък или професионална компетентност за продан, - няма пари. Няма ли доверие в заинтересуваната от стокообмена/размяната общност - няма пари. Защото, внимание-внимание(!), пари можем да създадем още утре - стига да се съгласим, че едни (опростявам максимално) напечатани хартии с два подписа върху тях от сега нататък ще са посредник в размяната ни. В тази връзка, има ли предлагане, автоматично има и търсене, обаче без доверие в "разменящата общност" - денги нет!
_
По темата "Какво са парите" препоръчвам рубриката "Парична грамотност" тук.

Редактирано от - Патиланец2 на 06/7/2011 г/ 13:09:31

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД