:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,346
Активни 620
Страници 27,813
За един ден 1,302,066
Казус

НОИ лиши безработна от 3000 лв. заради 130 лв. хонорар

Според абсурдните закони човек може да работи цял месец и да се води безработен, но може да работи и два дни и да се води зает
СНИМКА: БГНЕС
Надежда решава да стане преброител през февруари и хонорарът й от 130 лв. й изяде обезщетението за безработица. На някои безработни, желаещи да станат преброители, НОИ прекратил превантивно обезщетенията.
Доскоро Надежда е изряден гражданин, спазващ закона. Даже е сред малцината българи, които могат да се похвалят, че са осигурени върху целия си доход. Но на 7 февруари Надежда остава без работа. Малко след това решава да стане преброител в националното преброяване - била е преброител и през 2001 г. и знае какво трябва да направи. И по едно странно и необяснимо стечение на българското законодателство изведнъж се оказва от грешната страна на закона. Днес Надежда трябва да връща 3000 лв. обезщетение за безработица на НОИ. От една страна, е направила глупост да чете българските закони без адвокат, от друга, в самите закони има абсурди, а от трета - експертите не са съвсем наясно как да ги тълкуват.

Ако Надежда беше уволнена преди 7 февруари, щеше да продължи да бъде от светлата страна на закона. Ако беше подписала договора с НСИ по-късно - също. На 20 януари обаче Надежда не знае това, нито подозира, че само 2 седмици по-късно ще се озове в редиците на безработните. На 7 февруари работодателят предлага на наетите да разтрогнат договорите си по негова вина заради неплатените заплати. Така всички получават пълни права за обезщетение за безработица. Надежда се явява в бюрото по труда и по надлежния ред да кандидатства за обезщетение.

Отпуснатото обезщетение е 950 лв. на месец. Но че нещата с безработицата не са толкова прости, Надежда разбира на 7 юни. "Тогава ми позвъниха от клона на НОИ в "Младост", за да ми кажат



колко съм недобросъвестна



и как те са открили граждански договор на мое име, който аз съм скрила. Не мога да разбера как мога да скрия граждански договор с друга държавна институция?!", чуди се днес тя. Не подозира, че 130-те лева, получени за преброяването, могат да се окажат такъв проблем - прочела е в законите, че гражданските договори под и на минималната работна заплата от 240 лв. не се водят за осигуряване. Т.е. нямат значение за пред бюрата по труда.

Договорите за малки суми наистина нямат значение за бюрата по труда. С едно изключение - ако е налице комбинация от граждански и трудов договор в един и същи месец. В тази хипотеза попада Надежда с нейните 4 работни дни по трудов договор от 1 до 7 февруари. Законът е почти абсурден - ако имаш трудов договор за 2 седмици в един месец, за другите две се водиш неосигурен. Съответно - имаш право на обезщетение за безработица. Ако обаче имаш трудов договор за 1 ден и граждански договор за друг ден, се водиш осигурен за целия месец. Съответно - нямаш право на обезщетение за безработица.

"Как мога да предположа, че няколко дни работа на трудов договор в месеца ме води осигурена за целия?!, недоумява Надежда. - Все пак държавата ми е прибрала осигуровките за тези дни. Как могат да ми отнемат права, които съм си извоювала с осигуровките заради доход, който не ме прави осигурена и съответно не е свързан по никакъв начин с придобиването на тези права, за които чинно съм си внасяла вноски в общественото осигуряване."

"Фактът, че трудовият й договор е прекъснат на 7 февруари, означава, че дотогава тя е била осигурена на друго основание, т.е. по него. И един ден да е била, това означава, че през месеца е имала такова осигуряване. Затова към момента на отпускане на обезщетението тя не е била със статут на безработен", обяснява Кина Койчева от НОИ.

За да бъде бъркотията пълна, разпореждането за начет е



на основание на несъществуваща



по това време алинея от Наредбата за отпускане и изчисляване на обезщетенията за безработица. Чиновниците съвестно са посочили основанието, но то всъщност е отменено от началото на годината. Иначе пак съществува, но някъде другаде из джунглата от алинеи. "Това вече е безумно", смята Надежда, която обжалва разпореждането. За целта се е консултирала с адвокат за 30 лв. и е платила още 10 лв., за да й напише възражението. И междувременно разбира, че не само тя е пострадала от безумните разпоредби. В Хасково например 15 безработни са се отказали да бъдат преброители, защото от НОИ превантивно им спрели обезщетенията за безработица. От там се оправдават, че договорите за преброители имат един недостатък - не е посочена сумата, за която са сключени. И понеже не е ясно дали тя ще надвиши минималната заплата, по-лесно е обезщетението превантивно да бъде спряно, а след това възстановено.

"А защо не е обратното? Вместо да се наказват хората, те да си получават обезщетението, докато стане ясно какво заплащане ще вземат. Защото те могат да го вземат и след два месеца, както при нас - преброяването свърши на 28 февруари, а си взехме хонорара през април. По тяхната процедура трябваше към 15-20 април да възстановя записването си и четири месеца да бъда без доходи. През това време въздух ли да ядем? Да не говорим, че бях заработила само 130 лв., а обезщетението, което ми се полага, е 7 пъти по-високо", разсъждава Надежда. Освен това има и други граждански договори, които не са с уточнено месечно заплащане, например като комисиона от свършена работа. Те може да са и за повече месеци. "Човек през цялото време ли трябва да стои без обезщетение, въпреки че се е осигурил", чуди се Надежда.

Тя



успява да разбере на свой гръб,



че и за експертите законът не е чак толкова ясен. През май сключва нов граждански договор за 100 лв. на ден. В него не пише колко дни в месеца ще работи. Отива в бюрото по труда в "Младост", където чака час, за да разбере трябва или не трябва да й се прекрати регистрацията като безработен. Чуденето е в резултат на факта, че в Закона за насърчаване на заетостта определението за безработно лице е онова, което не работи, активно търси работа и е готово до две седмици да я започне. Но пък в друг член пише, че регистрацията се прекратява, ако лицето се води осигурено според КСО. Това ще рече, че работещите на граждански договор с възнаграждение равно или под минималната заплата могат да останат регистрирани и следователно не би трябвало да им се прекъсва обезщетението. На запитване от "Сега" от Агенцията по заетостта отговориха, че във всички случаи трудовият инспектор трябва да бъде предупреден за гражданския договор и вече да се прецени дали ще се прекъсва обезщетението.

Надежда прави точно това - предупреждава своя. "Показах договора. Той ми отвръща: "Не пише, че ще надвишиш 240 лв. на месец." Започна да се чуди дали ще я надвиша и накрая си реши проблема, като ми заяви: "Най-добре иди до НОИ да питаш и като ти кажат, се върни тук." Не знам защо не се обади той на някой колега и да се консултира? Хващам автобуса, отивам в НОИ, където чакам може би още час. Подавам документите и разказвам какъв е случаят. Те ми казват: "Ама защо нас ще ни питат? Най-добре колегите да си решат." В това до болка познато разтакаване са загубени 3 часа. В крайна сметка след подробно изучаване на договора в НОИ й отговарят: "Щом нямате твърдо месечно възнаграждение, аз ви препоръчвам да се отпишете от бюрото по труда, да се отпишете и от НОИ и като получите служебната бележка, ще ви възстановим обезщетението." Забелязвате ли една малка подробност - никой не казва, че трябва задължително така да се направи.

Надежда обаче отново решава да следва наредбите - тя още не знае, че скоро - на 7 юни, ще мине безвъзвратно в графата на измамниците. Като се отписва от бюрото по труда, получава съвет, който в нейния случая звучи повече от иронично: "Гледайте да подпишете трудов договор, защото нали знаете, че по гражданския нямате никаква социална сигурност, никакви права!" Надежда днес знае даже повече от това: "Сега ми е ясно, че в България дори да се осигуряваш по всички правила, накрая същата тази система не желае да ти плати това, което ти се полага. Какъвто и договор да подпишеш, държавата все ще намери да те изиграе".
СНИМКА: БГНЕС
Безработните, които и без това са смачкани от безпаричие, постоянно висене на опашки на трудовите борси и в бюрата по труда, от унизителното отношение на чиновниците към тях, често се оказват досмачквани и от неясните и абсурдни трудови закони.
26
24363
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
11 Юли 2011 20:56
Из категориите на МТСГ:
“Заети са лицата на 15 и повече навършени години, които през наблюдавания период:

- извършват работа дори за един час /стига бе!/, за което получават работна заплата или друг доход;

- не работят, но имат работа, от която временно отсъстват поради болест, годишен отпуск, отпуск при раждане на дете, родителски отпуск, стачка или друг трудов спор и

други.

Безработни са лицата на възраст от 15 до 74 навършени години, които:

- нямат работа през наблюдавания период;

- активно търсят работа през период от четири седмици, вкл. наблюдавания период, или вече са намерили работа, която очакват да започнат до три месеца след края

на наблюдавания период;

- имат възможност да започнат работа до две седмици след края на наблюдавания период.

Продължително безработни са лицата, които са безработни от една или повече години.

Икономически неактивни (лица извън работната сила) са лицата на 15 и повече навършени години, които не са нито заети, нито безработни през наблюдавания период.

Обезкуражени лица са лицата извън работната сила, които желаят да работят, но не търсят активно работа, защото не вярват, че ще намерят…”

--------------------
Блогът на Генек
11 Юли 2011 21:27
Чиновникът, в общия случай, е изключително вредно вещество. Най-голяма наслада изпитва когато доказва на някой, че нещата не са такива, каквито изглеждат от гледна точка на здравия разум, а точно обратно, както пише в безумните закони и правила, с които е запознат само той - Чиновникът, Голямата работа. И въобще къде са тръгнали да спорят с Него, като не са наясно?
12 Юли 2011 00:30
Днес се опитах да се отпиша от Здравната каса за минал период от време. Като оставим разтакаването от служба на служба, разбрах че това далеч не е проста задача. Оказа се, че двойното гражданство не освобождава никого от здравни осигуровки, защото не е сигурно, че гражданинът не е живял през това време в България (!?) в резултат на което трябва да предоставя нови документи за постоянното си местожителство.
Реших, че по-добре да не спазя закона, отколкото да бъда добросъвестен гражданин.
12 Юли 2011 09:21
Имах подобен случай.Понеже съм съдебен заседател, получих 20/двадесет/ лева за натрупани 8 часа заседания в период, в който съм бил на работа.НО , тъй като ги получих в период, когато съм регистриран като безработен, се наложи да вадя справка за присъствието си по дати и часове.В крайна сметка загубих едно дневно обезщетение от 37 лв. и някакво си мижаво време/10 часа/ за обикаляне по институциите.Най-лошото е , че не мога да обвиня чиновниците, защото те работят на база не закон, а инструкции от ГОРЕ.
И понеже съм съдебен заедател по дела, които са започнали сърце не ми дава да се откажа.Това означава нов съдебен състав и започване отначало.А всеки човек има право на разумен съдебен процес.
12 Юли 2011 09:56
Какъвто и договор да подпишеш, държавата все ще намери да те изиграе

Може да се перифразира на:
Каквито и осигуровки да плащаш, държавата все ще намери начин да не ти плати.
12 Юли 2011 10:15
При 900 лв. обезщетение от борсата, няма да тръгна да си докарвам некакви си мижави еднократни 130 лв. До това води лакомията за повече. Гаче със 900 лв. не може да живее сносен живот и вместо да ходи от врата на врата да чука да преброи населението, да сбеше си запълвала ежедневието с други полезни неща (в т. ч. в търсене на нова добре платена работа.)
---
пък и имам съмнение дали нещата са точно така както ги описва пострадалата. Може би не казва цялта истина...
---
Разбира се войната с бюрокрацията е трудна, но аз съм постигал двукратен успех срещу опитите на БТ да върна едно обезщетение, когато бях техен клиент, което според тях е било редно да върна. Та в съда доказах правото си и основанието да не връщам.
12 Юли 2011 10:17
Може да се перифразира на:
Каквито и осигуровки да плащаш, държавата все ще намери начин да не ти плати.


Наеми адвокатите на Георги Гергов, пък да видим какво ще стане...
12 Юли 2011 11:11
Колко взимат адвокатите на Георги Гергов?
12 Юли 2011 11:14
Ами жената е била с 1450 лева заплата, а след последните промени, обезщетението е 65 % от последната заплата, или 950 лв. в случая.
По повод на тази промяна вече писах, че е възможно да се появят трудови договори за по 2000 лева и след 6 месеца лицето да бъде уж съкратено и да получава 1300 лева обезщетение, въпреки, че са му плащани осигуровки само 6 месеца. Докато таванът на пенсиите е 35 % от макс.осигурителен доход, въпреки, че пенсионерът е работил 40 г. и е плащал 40 г. осигуровки.
Вярно е, че обезщетението за безработица е лимитирано във времето, но въпреки това намирам за несправедливо то да е 65 % от последната заплата, респ. от макс.осигурителен доход, а пенсиите да са максимум 35 % от максимум 2000 лева доход.
12 Юли 2011 11:17
Доходът за изчисляване на обезщетението се взима 18 месеца назад, а пък за преценка на правото се гледат през последните 15 месеца да има поне 9 месеца с осигурителен стаж. Така, че тази врътка не, че не е възможна, но за 18 месеца става май безпредметна (не съм правил сметка наистина)
12 Юли 2011 11:24
Че ще връща - ще връща. Но няма как да е 3000 лв. , защото физическата работа по преброяването съгласно закона за преброяването започна от 10 ІІ и продължи до 28 ІІ. Толкоз. Или 12 работни дни от общо 20. Или могат да я резнат само 12/20 от 950 лв. или 570 лв. Следващите месеци го няма основанието за задължително осигуряване поради полагане на труд на две основания.
В случая на момичето ще й трябва добър консултант-счетоводител, отколкото добър адвокат
12 Юли 2011 11:32
Дори и 18 месеца да са плащани осигурителни вноски върху 2000 лева1 те с в пъти по-малко от обезщетението в размер на 1300 лева, което ще се получава поне 6 месеца. За 2000 лева осигуровките месечно , вкл и здравните са около 420 лева. 9 м. х 420 лв е 3 800 лв., 6 м обезщетение х 1300 лв. е 7800 лв. А ако обезщетението се плаща 9 месеца тогава сумата е 11700. Не знам дали някой ще го направи, но е възможно. Подобен беше казусът с обезщетенията по майчинство, когато се правеха фиктивни договори и се плащаха осигуровки в последните 6 м. преди излизането в отпуск по майчинство.
12 Юли 2011 11:47
Май сме обсъждали темата, че не се внасят само осигурителни вноски от работник а и от работодател, ДОД и пр. За 2000 лв сумата е малко под 800 лв месечно, допълнително фиктивното изплащане на обезщетение за съкращение също се облага, има подаване на сведения, такси за парични преводи и пр. и пр. В най-добрия случай ако се прави такава схема е на ръба на възвращамостта и просто не си струва. За фиктивно майчинство сметката е по-различна, поне беше.
12 Юли 2011 11:51
Хамер, не си прав. Току що направих едно бързо (но точно) пресмятане за ефекта. И така:
месечните осигуровки са: 22, 3 % социални + 8 % здравни + 0, 7 % фонд ТЗПБ (по този фонд е плаващ процент от 0, 4 до 1 % и затова взимам средна стойност). Или общо натоварване с осигуровки- 31 %, което си е 620 лв./месечно. Освен това забравяш ДОД, който ще е в размер на 174 лв./мес (след приспадане на личните осигуровки). Или месечно натоварване - 794 лв. За 18 месеца това прави 14292 лв.
А пък максималното възможно обезщетение което може да се получи е 2000 х 60% х 12 мес. = 14400 лв. (объркал си леко процента на обезщетенията - той е 60 % а не 65 %).

И за 108 лв. дали си струват гимнастиките? А ако ТЗПБ бе 1 % то тогава файдата ще спадне с още 72 лв. и ефекта ще бъде само 36 лв. И това при максимален престой на платена борса - 12 месеца, за което се изисква 25 години стаж. Така, че този път са го измислили да не се минат....
12 Юли 2011 12:00
Хийт,
не знам колко е % от работодателя, но останалите плащания са:
ДОД - 10 %
ДОО лично - 9, 7 %
Здравно лично - 3, 2 %

На 2000 лева това е 200 + 194 + 64 = 458 лв.

За някой "работодател"може и да си струва да е в комбина с "работник" , защото реално разход за заплата не се прави, а само за осигуровки, които "работодателя" ще си възстанови и с "работника" ще си разпределят горницата Особено ако става дума за близки и роднини.
12 Юли 2011 12:05
Сега прочетох и Гео,
съгласен съм, че може и да няма далавера за работодателите, освен ако не става дума за лична услуга на близък, но въпреки това е несправедливо процентът при обезщетение за безработица да е по голям от процентът при определяне на пенсиите.
12 Юли 2011 12:09
Вярно е, че обезщетението за безработица е лимитирано във времето, но въпреки това намирам за несправедливо то да е 65 % от последната заплата, респ. от макс.осигурителен доход, а пенсиите да са максимум 35 % от максимум 2000 лева доход.Хамър, няма да ти пожелая да си безработен.Сърце не ми дава.Ти пишеш за трудови договори с фиктивно висока заплата.Я помисли за трудовите договори с фиктивно ниска заплата.
Моите уважения към пенсионерите.Но, от позицията на моето поколение-колко от нас ще доживеят, работейки, до 67 години?
Или както се изрази една колежка-счетоводителка :"Който мисли за Родината, трябва да умре 1 ден преди навършване на пенсионната възраст"
Дано да не станем по дух като инуитите.
12 Юли 2011 12:15
Според мен увеличаването на максималното обезщетение за безработица беше една добра стъпка... За разлика от пенсионирането, оставането без работа често е непредвидимо, хората все още отглеждат деца, изплащат заеми за жилище и т.н. Така че 60% от заплатата според мен е нормално. Колко месеца назад трябва да се отчитат, е отделен въпрос. Колкото повече - толкова по-добре. Това е и сериозен стимул за осигуряване на реалната заплата.

За конкретния случай не зная какво да мисля. Често съм се чудила, когато подписвам договор за 100-200 лева хонорар, който понякога ми плащат след повече от година - а какво ще стане, ако случайно се окажа безработна в момента на изплащането? Е, още не ми се е случвало да разбера... И пак опираме до неясните и противоречиви закони. И до невъзможността да получиш официално тълкуване от органа, който ги прилага. Вместо ехидния съвет - ами консултирай се с 10-тина адвокати, и направи това, което каже мнозинството...
12 Юли 2011 12:18
Хамер,
би ли дал източник на тази информация за обезщетението. От кога е 65% от осиг.доход?
Освен това знаеш ли дали ако някой е работил в ЕС и на договор и го сакратят там, като се върне в БГ има право на такова обезщетение и за колко месеца.
12 Юли 2011 12:22
Погледнато от друг ъгъл, все пак в една такава схема има далавера. Верно, че в парично изражение резултата е равен: дадени 14 000, получени 14 000 лв. И все пак печалбата е налице. А тя се изразява в придобиването на 2, 5 години осигурителен стаж от които 1, 5 със максимално висок доход, което ще се отрази благоприятно на размера на пенсията.
Сега ако се пенсионира човек и не му достигат 5 години, може да си закупи, но на цена 800 лв. за година. А по схемата с борсата придобиваш 2, 5 години осигурителен стаж безплатно, като си спестяваш около 2000 лв., ако се наложи да си купуваш тези години.
12 Юли 2011 12:30
Какви 2.5 години осигурителен стаж, нали обезщетението се взема максимум 12 месеца?
12 Юли 2011 13:19
И за лична услуга на близък не става, по-изгодно е да му дадеш парите в плик отколкото да въртиш година и половина сложни истории. Единствената схема дето работеше е начисляване на осигуровките без да се плащат. Струваше си финансово ако не ти пука за законност, ако се прави като бизнес и то с прехвърляне на собствеността накрая на някой в ромската махала.
Помощите за безработица и пенсиите са много различни бири. От едното се възползват да кажем (до) 10% от работещите и то максимум за 1 година, от другото - (почти) всички работещи за средно 20 години.
12 Юли 2011 13:26
Какви 2.5 години осигурителен стаж, нали обезщетението се взема максимум 12 месеца?

И 18 месеца преди това фиктивна работа на трудов договор.
Освен това се предполага че фиктивно осигуряваният през тази година и половина кара на фотосинтеза и живее в парка по дърветата. Има и дневници за отчитане на работно време, инструктажи на персонала с подписи накрая, работни места ревизирани от трудовата медицина още и бля-бля-бля за което също отиват маса ресурси и време...
12 Юли 2011 14:03
Сега, ако ще се втренчваме във всяка възможност за далавера, да започнем с назначаването на някои блондинки я за секретарки, я за началнички. Включително и в държавния сектор. Докато се поизхабят. Дали са си стрували парите, само употребявалият ги знае. Това май не можем да го предотвратим, остава да разнищваме възможността някой да назначи тъща си във фирмата. Че да вземе по-висока пенсия, иначе ясно кой ще я храни... може би в продължение на десетилетия
12 Юли 2011 14:25
Ако ще се назначава тъщата, по-добре направо да се закрива фирмата преди това.
Между другото нещо не се вързва в статията. Не звучи логично човек с 1500 лв заплата (70 лв на ден) съответно 950 лв помощ за безработица, да ходи да става преброител за 130 лв (10 лв на ден). Ако от редакцията не ги мързи в тези горещини, могат да проверят дали за тази заплата са начислявани и внасяни осигуровки или само са начислявани без да се внасят. При първият вариант случката прилича на административен произвол, при втория прилича на някакъв вид криминално деяние.
12 Юли 2011 14:42
На 7 февруари работодателят предлага на наетите да разтрогнат договорите си по негова вина заради неплатените заплати

Щом има неплатени заплати, значи има и невнесени осигуровки. Но все едно - имаше там некакви фокуси с начислени или неначислени, така че Нели не губи от тая работа. А и аз по-горе вече се чудих на акъла й защо при получаване на 950 лв. обезщетение тръгнала да се блъска за 130 лв.
Единственото разумно обяснение е, че тези договори се сключват към 25 І 2011г. и тогава Нели не е получавала никакви пари, та вероятността да получи реални 130 лв., а не имагинерни 1500 лв. е била съвсем примамлива. И наистина не е очаквала, че ще бъде уволнена следващия месец (след подписване на договора).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД