:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,904
Активни 891
Страници 1,834
За един ден 1,302,066
Сапунки

България пак ще става рай. През 2020 г.

Правителството се размечта - реши, че няма никакъв проблем да нахраним и напоим света. Трябват ни "само" достатъчно солидни китайски и израелски инвестиции в пустеещи земи, няколко десетки иновации и няколко хиляди километра ски писти
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Борисов вярва, че България може да нахрани целия свят.
"Следващите години човечеството няма да се задъха за петрол, газ, нито за енергия. Като нямаш петрол, ще ходиш пеш, като няма енергия - ще си запалиш свещ, но ако няма храна и вода - ще умреш. България е един прекрасен рай за нашия петрол - това са храните и минералните извори, а те са над 600. Да не говорим, че злато тече от реките. В света има рязка нужда от храни, има рязка нужда от води, а ние имаме огромни пустеещи територии и ще трябва да се възползваме". Светлото бъдеще начерта премиерът Бойко Борисов заедно с икономическия министър Трайчо Трайков, когато представиха секторната стратегия за развитие на българската икономика до 2020 г. Приоритетите обаче не се изчерпват с това - страната ни ще преследва китайски инвеститори, ще развива фармация, биотехнологии и електроника, иновации и др.

Прозренията на премиера не са имагинерни, а са вследствие на емпиричен труд. Той е дело на американска консултантска компания "A. T. Kearney", която бе наета от министерството на икономиката, за да установи как се движи икономиката в световен мащаб и какви нужди изпитва човечеството в момента. А американците след обстоен анализ и след интервюта на над 300 компании стигнаха до изводите, че запасите от прясна вода намаляват бързо и здравното състояние в света се променя. Безспорно констатациите са верни, но тях ги пише и във всеки учебник за 3-ти клас. До момента ведомството на Трайков е платило за този "уникален" труд 191 990 лв. и фактът, че това не са пари от националния бюджет, а от ЕС по програма "Конкурентоспособност", едва ли е успокояващ.

Мечтите на премиера пък се сблъскват доста грубо с реалността у нас. Досега земеделското министерство така и не намери начин да стимулира уедряване на земята, така че земеделието наистина да стане рентабилен бизнес. А според анализ на Българската стопанска камара само 1/3 от храните на нашия пазар са български, всичко друго е внос. Родното зеленчукопроизводство почти е ликвидирано, а в края на годината същото предстои да се случи и с производството на мляко у нас, защото тогава ще бъдат затворени около 50 000 български ферми, които не покриха хигиенните изисквания на ЕС. Тогава задоволяването дори на собствения пазар с млечни стоки ще стане мисия невъзможна.

"Изхранването на света е доста спорна цел. При зеленчуците чуждият зарзават държи до 77%, при плодовете - 78%, при месото делът на чуждите продукти достига до 84%, а при рибата - 66%. България изнася единствено зърно и слънчогледово семе, но вижте какъв е парадоксът - изнасяме слънчоглед, а внасяме олио от Гърция и Турция, и то на по-високи цени. Освен това изнасяме мед за цял свят, чак до Индия, а за нашия пазар се предлага предимно чужд. Затова като цяло замисълът във въпросната стратегия е сбъркан. България не трябва приоритетно да пробива с отделни сектори на икономиката си, а с отделни продукти, които да покриват пазарни ниши", коментира пред "Сега" изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.



Солови акции



И в другите приоритети за "бум" на икономиката ни - IT технологии, фармацията и биотехнологиите, кабинетът "Борисов" залага само на солови акции, често кани чужди фирми, докато зида дебели стени пред достъпа до европари за родните фирми в този бранш. Така например посещението на израелския министър на икономиката Шалом Симхон бе използвано България да се похвали, че планира да изгради технологичен парк за бизнес в сферата на информационните технологии, фармацията и биотехнологиите. Веднага бяха поканени израелски компании да инвестират в парка. На фона на това е крайно притеснително, че едва на втората година от мандата си ресорният зам.-министър Евгени Ангелов се сети за иновациите и започна да обещава тази есен да се появи чисто нов закон, в който най-накрая щели да се заложат конкретни норми, които да регламентират взаимодействието между бизнеса, държавата и науката. А докато ние умуваме върху правната част на стратегията си, "A.T. Kearney" посочва различните ниши, които са намерили държавите от ЕС в новите технологии. Белгия залага на биофармацевтиката, Португалия - на възобновяемите източници и биотехнологиите, Словения - на химическата промишленост и фармацевтиката, Хърватска - пак на фармацевтика и биотехнологии, Чехия умува върху нанотехнологиите и т.н. У нас бизнесът вече е вдигнал ръце след провалите си да внедри иновативни продукти с европари по "Конкурентоспособност". Чиновниците на Трайков редовно връщат проекти, като над 50% от начинанията са отхвърлени за дреболии. Една от спънките е изискването в разработванията на иновациите да участва представител на университет или академия. Научните работници у нас обаче са по-добри на теория, отколкото на практика, а заетостта им с лекция и сесии бави допълнително проектите и в крайна сметка идеите остаряват. Заради всичко това не е чудно, че през февруари т.г. и Брюксел подреди България в групата на "скромните иноватори" сред 27-те страни от ЕС. Страната ни се оказа в дъното на таблицата при отчитане на Индекса за иновационни резултати заедно с Румъния, Латвия и Литва, а камъкът, който ни завлече на дъното, бе именно показателят - използването на иновации от страна на предприемачите и създаването на смесени екипи и дружества.

Що се отнася до светлото бъдеще на електрониката, то също е истинско предизвикателство, още повече че страната ни досега не можа да привлече нито един от големите производители на електроника като Nokia, Panasonic, TDK, Philips, Samsung, Foxconn, Flextronics, Solectron. Само за сравнение - в съседна Румъния фабрики имат Nokia, Jabil, Tyco electronics, Flextronics, Yazaki, а от нас по-добре се справя дори Украйна.



Китай - вечната надежда



"Китай е втората икономика в света, а България трябва да се стреми да установи близки връзки с Китай на всички нива: преки чуждестранни инвестиции, туризъм, университетски партньорства, културен обмен и др". И този общоизвестен факт грее в анализа на американската компания "A. T. Kearney". Вместо реални стъпки кабинетът "Борисов" досега замеря публиката с миражи като трансконтиненталната високоскоростна жп линия Пекин - Лондон, която уж ще премине през София. Далеч по-разумно звучеше идеята българските летища и пристанища да се превърнат в логистични центрове за азиатското карго за ЕС. Подобна идея обаче изисква доста вложения в инфраструктурата. И докато нашата държава се размотава, Гърция не губи време. Между Атина и Пекин се обсъждат сериозни проекти за пристанищата в Пирея, Солун и Волос за жп линии, корабостроителници и др.

Засега една от малкото реални китайски инвестиции у нас бе договорена по времето на тройната коалиция - заводът в Ловеч за сглобяване на автомобили: джип "Ховър", пикап "Уингъл" и евтиния масов автомобил "Флорид", реализиран от китайската компания "Грейт уол" и "Литекс моторс" АД на Гриша Ганчев. Анализът на "A. T. Kearney" обаче подчертава, че България остана встрани от картата на производителите на автомобили в Източна Европа. За сметка на това в Полша например развиват бизнес - "Фиат", "Опел", "Волво", Man, Scania и др. В Чехия - "Тойота", "Пежо", "Хюндай", "Ситроен", "Ивеко" и т.н. Тепърва предстои да видим каква ще е съдбата на българо-китайската индустриална зона в Божурище.



Предизборна еволюция



Странно еволюираха разбиранията на кабинета "Борисов" за строежите в курортите. Допреди месец слушахме министър Трайчо Трайков да изтъква, че вложенията в имоти и строителство са "като захарта за спортиста", т.е. те не били най-добрият вариант за икономиката, защото са с ниска добавена стойност. Министърът не пропускаше да разкритикува предшествениците си, които залагаха предимно на бетон по плажа и в планините. Само преди дни обаче премиерът Бойко Борисов вече зажали за липсата на писти. "В Чепеларе работи най-голямата фабрика за ски в света, а колко километра писти имаме ние? Вероятно сто-двеста. Австрия има 20 хиляди километра. Те изкарват милиарди от туризма, ние - стотинки", възмути се Борисов. Нещата обаче станаха от ясни по-ясни, а наглостта очевадна само преди дни, когато целият кабинет "Борисов" започна да подгрява да узакони 640 дка незаконни писти и съоръжения на концесионера "Юлен", който отделно планира да строи нови 200 км писти в Пирин. Нима пък някой е забравил нормативните трикове на министър Мирослав Найденов, чрез които спря забраната за строежи в горските замени и остави с месеци местностите без защита. И докато правителството се занимава с лобистки заигравки, възходът трудно ще се случи. Защото едно е да планираш, друго е реално да инвестираш. Ролята на държавата е максимално да улесни средата за бизнес, а не да прави списъци къде трябва частният бизнес да инвестира. Колкото и да не им се вярва на министрите, ако има област, от която може да се изкара печалба, фирмите сами ще я открият и не им е нужна специална правителствена стратегия за това. Световната история го е доказала.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
А неговите подчинени забравиха полуразпадналите се БДЖ и се размечтаха за високоскоростен китайски влак през България.
53
5202
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
19 Юли 2011 20:52
Но само, ако герберастите са на власт дотогава.
И - никой не е казал, че ще е рай за всички.
------------------------------- -----------------------
Блогът на Генек


19 Юли 2011 21:00
Ще са.
2009, 2013, 2017, 2021.
После Боко ще се оттегли в Банкя.
19 Юли 2011 21:29
Толкова е гадно това с пъхането на хляб в устата...
19 Юли 2011 21:41
Ако отстранят мърморквците като Костов от политическия живот и се хвант в съюз с БСП могат и да успеят да извършат тези грандиозни проекти.
19 Юли 2011 22:01
Ванка, малко извън правилата, ама как и къде по-точно да се фанат?
19 Юли 2011 22:03
... на фотото - "хранени" хора ...
19 Юли 2011 22:16
Една от спънките е изискването в разработванията на иновациите да участва представител на университет или академия. Научните работници у нас обаче са по-добри на теория, отколкото на практика, а заетостта им с лекция и сесии бави допълнително проектите и в крайна сметка идеите остаряват.

Това е такава глупост, че си търси равна. Доста срамно е да се пусне в уважаващ се вестник. С програма "Конкурентоспособност" има жестоки проблеми и е крайно време да се направи един сериозен журналистически анализ на тази тема, но ... ще трябва мислене, събиране на информация, анализ, сравнение, изводи ... Трудна работа, май не е по силите на нашите журналисти.


И още една идея - какво ли е станало с института по имунология (или както му беше името), който се намираше на Орион? Който разработваше и продаваше ваксини? Дали случайно е демонстративно разрушен тухла по тухла и отгоре демонстративно засаден райграс? Какво сме щели да развиваме, фармация? И един мармот, нали?

Редактирано от - Die Hexe на 19/7/2011 г/ 22:45:25

19 Юли 2011 22:28
Толкова е гадно това с пъхането на хляб в устата...

Гадно е наистина!
Ама безопасно...за Него!
Както казвахме навремето - "Шубето е голям страх".
19 Юли 2011 22:41

Приоритетите обаче не се изчерпват с това - страната ни ще преследва китайски инвеститори, ще развива фармация,
биотехнологии
и електроника, иновации и др.

Тия биотехнологии звучат привлекателно, хората си мислят, че е нещо свързано с екологията, а пък то са си ГМО, които в България са забранени със закон даже и под етикета "научни изследвания".


Да не би..., а...някой да се опитва да се прави, че няма такъв закон?



Какво представлват земеделските биотехнологии


Земеделските биотехнологии включват редица технологии, използвани за отглеждането на подобрени култури по един по-целенасочен и ефективен начин. Най-известната от тях е генетичното модифициране (като по-точното й название е технология на рекомбинантната ДНК или на р-ДНК), което означава модифициране на съществуващите гени или включването на нови (често от съвсем различни биологични видове) с цел да се придадат желаните характеристики на определени сортове растения.

Натиснете тук
19 Юли 2011 22:48
Това с хляба е сексуално отвратително
19 Юли 2011 22:50
Моля да се запази самообладание.
Сега държавата като си върне царските гори ще засипем света с дървесина!
Даже ще викнем китайците да секат за да насмогнем по-бързо.
19 Юли 2011 23:18
страната ни ще преследва китайски инвеститори

От Илиянци чак до южната граница? А те бързо ли бягат?
19 Юли 2011 23:24
Боли ме!
защото споменатото е една възможна реалност.Боли ме по две причини.
Едната - статистически е възможно да доживея 2020 и да съм свидетел на благоденствието.
Втората - с връщането на територийката 4-6 г. назад /не бъркам с числата/ от приматите, вероятността да видя това намалява рязко.
Мутро,
за много хора е опряло до -ти или те!
Нали знаеш какво значи това от мутренския ти опит?
Мутро,
върви си на селу с добро!
19 Юли 2011 23:29
Мразя да се повтарям, но в друга тема тези дни разказах прясно чут виц -
Въпрос на българи към радио Ереван - кога ще станем по-добре?
Отговор - вече бяхте.
19 Юли 2011 23:30

страната ни ще преследва китайски инвеститори, ще развива фармация, биотехнологии и електроника, иновации и др.

Защо ли се сещам за ТОВА:
Петък, 12.2.2010 г.
Един различен поглед върху биотехнологиите в земеделието
Джеймс Б. Уорлик
Натиснете тук
19 Юли 2011 23:33
"Научните работници у нас обаче са по-добри на теория, отколкото на практика..."
Die Hexe. "Това е такава глупост, че си търси равна."
Хексето е засегната на професионална чест, по-точно кастова чест на БАНяджиите. А СЕГА пише нещо много правилно - в БГ преди липсваше тази тънка, но супер[/b-нужна прослойка на индустриални апликатори на науката, вероятно и сега липсва. Тези хора са ценни не само в БГ, те са ценни на световно ниво, така че винаги имат ГОЛЯМА зелена светлина за емиграция. И емигрират, по-точно, емигрираха докато се изнизаха всичките.
Нека БАНяджиите да ми отговорят: какво я грее БГ, че български учени са охладили атоми до миликелвини, ако ще и да са микрокелвини? В световен мащаб има приложения, и това е много ценно. Но в български мащаб е просто ненужно. Така е и с другите [b]добри
постижения, повтарям, отлични постижения на БАНяджиите: те са интересни и приложими на световно ниво, но за БГ са безполезни.
Отделно, че ако някой от БГ БАНяджиите наистина направи нещо наистина интересно в световен мащаб, веднага ще го глътнат "белите страни".
В БГ се пригответе да забравите за наука от какъвто и да е сериозен вид, когато се разпадне ЕС.
19 Юли 2011 23:35
"Въпрос на българи към радио Ереван - кога ще станем по-добре?
Отговор - вече бяхте. "
Нищо не може да се добави.
19 Юли 2011 23:44
Лукчо, не е ненужно, ама няма как да ти го обясня тук, пък и дали ще го разбереш, ако седна да ти го обяснявам и другаде. Затова светът на науата е свят отделен от останалата част обществото, за да не се налага всеки път да се обяснява на несведущите защо трябва да се прави това или онова. С други думи, въпросният свят на науката си има своя вътрешна полиция, която определя кое е и кое не е и обикновеният гражданин само слуша и се подчинява. Така е още от времето, когато кралете са основали роялистката институция, наречена академия на науките.
19 Юли 2011 23:57
Бивола дава един пример как абсолютно ясен и правдив казус, експлицитно не трябва да се изрича от него.
19 Юли 2011 23:58
Биволе, напълно прав си. Само една забележка: "обикновените граждани" са вън от научния свят, така че не са подвластни на научната полиция. Научната полиция и научният свят са си отделен свят със свои си правила и закони (в голяма част от случаите - морални. Взаимодействието на "научния свят" с "обикновените граждани" е в приложението.
Ако няма локално приложение на дадено фундаментално постижение което е разработено на даденото място, значи "обикновените граждани" от даденото място няма защо да плащат за разработката. Те и без това ще плащат на фирмата, която донася до техния дом готовия продукт. Не е необходимо да плащат и за изследването два пъти.
За да ме разберат "обикновенните граждани" - пример: някой от БАН разработва акумулатор, сто пъти по лек от досегашните при съшия капацитет. Този някой взема патент, продава го на компанията "Х" за много пари и тя започва да произвежда хибридни коли с тези батерии. Някой българин от "обиконовените граждани" си купува тази кола, в цената на която е вклЮчена и цената на покупката на патента. Дотук всичко добре. Така е и за "обикновените граждани" от целия свят.
Но: защо този "обикновен БГ гражданин" трябва да плаща с данъците си заплатите, отоплението, апаратурата в БАН когато той не е облагодетелстван от това, че въпросният акумулатор е изобретен в БАН? Печели изобретателят (отлично, печели компанията "Х" (отлично, а за "обикновения БГ гражданин" остава само загубата по поддържането на БАН.
20 Юли 2011 00:05
Това, което написах, не важи за фундаменталните изследвания и дисциплини. Понеже при тях приложението е отдалечно на десетки или стотици години. Затова фундаментални изследвания трябва да се правят там, където има богата страна, която може да отдели пари без да очаква непосредствено приложение. БГ не е такава страна.
Ако някой иска да прави фундаментална наука - не му е мястото в БГ. Ако е добър, той просто е обречен да емигрира в "бяла" страна. Ако не е добър, значи няма за какво да бъде подкрепян нито в БГ, нито другаде.
Биволе, ти май не пишеш от БГ?
20 Юли 2011 00:15
В статията авторът май използва понятието "ще развиваме ... промишленост" като синоним на "ще привлечем производства от .... интернационална компания". Явно в БГ не може да се "развива" нищо самостоятелно, може само да се поклони на някой голям производител: "Ама моля ви се, тук имаме хора готови да работят за паница боб, сакън, елате!"
20 Юли 2011 01:20
Луковицата - ако не беше постоянен жител на други географски ширини
(ако съдим по задръстената ти фикс идея да изпразниш тукашната територия от де що учен човек е останал), човек би помислил, че си съавтор на "учЕните приложници" Камен Веселинов и Албена Вуцова в прясно написаната "Стратегия за научни изследвания до 2020". Следвайки примитивната ти логика - да знаеш колко още неща има за затриване в България и съответно отпращане в богатите страни на ненужния на бизнеса, тиквите и мумиите, "матрял"...

Натиснете тук
20 Юли 2011 01:24
Лукчо, не, не пиша от БГ, но и тук, откъдето пиша е така. Обикновеният гражданин изобщо няма думата, когато трябва да се финансира това или онова с пари на данъкоплатеца. Има си кой да решава и бетонната стена е бедно сравнение, за да ти илюстрирам преградата. Това за което говориш е R&D или както в България му викат 'приложна наука', което обикновено се развива в компаниите и което не е истинска наука. Казва се така да не се обидят хората, а и за пред народа винаги се вметва, че и онова, което сега нямало приложение един ден щяло да проима. Всичко е въпрос на тактика и стратегия и изкуство на манипулацията. Колкото до това, дали страна като България трябва да развива истинска наука, а не само приложна такава, то отговорът е трябва, ако държи на националното си самоопределение, както трябва да развива и култура, без оглед на утилитарността й. Ама, нямала пари. Да има, ако се пише за държава. Необходимо е обаче генерално преустройство на научната политика, ако щеш революция, за да се превърнат българските учени от интелектуални лакеи, в каквито са ги превърнали, зависими от чужди грантове и следователно чужди научни задачи, в истински некорумпирани творци и откриватели. Вече на няколко пъти казвам какви стъпки трябва да се предприемат.
20 Юли 2011 05:00
Последните поне 15 години все разни правителства се натягат спорадично да стоят бизнес инкубатори и паркове за информационни технологии. Общото между всички тези деятели е, че бъкел не разбират от съвременните бизнес тенденции в ИТ, нито от управление на бизнес инкубатори (ако и да са завършили нещо на времето). Друго общо - гледа се основно къде може да се завърти (предизобрно далавера), усвоят едни пари и отчете грандиозна дейност. Накрая се връщат пак на ски пистите и плажните концесии, че там всичко им е по-ясно. И до там с информцаионните технологии.
20 Юли 2011 05:06
"Научните работници у нас обаче са по-добри на теория, отколкото на практика..." ах, колко добре казано! Дай им да правят годишни отчети и диаграмки, за друго не ги търси. Вещицата защо подскача като ужилена?
20 Юли 2011 07:46
комаре, извинявай ако съм те настъпил по мазола. Не познавам "Стратегия за научни изследвания до 2020" нито авторите му. Може да е добра, може да е лоша - не знам.
А в писмото което си цитирал има само общи приказки, просто е една дружеска помощ, такова писмо би написал всеки за хатъра на колега. Освен това авторът на писмото е "Professor of Theoretical Physics". Гарван гарвану око не вади.
20 Юли 2011 08:03
Биволе, нека да си уеднаквим дефинициите. Приемам, че "наука" е само фундаменталната наука. Но различията ми с теб започват от тук:
"Колкото до това, дали страна като България трябва да развива истинска наука, а не само приложна такава, то отговорът е трябва, ако държи на националното си самоопределение, както трябва да развива и култура, без оглед на утилитарността й. Ама, нямала пари. Да има, ако се пише за държава."
Изобщо не виждам как науката (фундаменталната наука по твоята дефиниция ще спомогне с нещо за "националното самоопределение" на малка държава като България. Да, за всички аспекти на живота в УСА, Германия, Англия, Франция, даже Русия и т.н.- фундаменталната наука е жизненоважна, за отбранителната способност, за икономиката, здравеопазването и т.н. Но в тези страни фундаменталната наука не се прави само за да се напишат статии, а продукта на тази фундаментална наука се влага (сега или в далечното бъдеще в живота в тези страни. За какво й е на България фундаментална наука, която струва много пари? За какво й служи сега или след 50 години? За нищо!!! Продуктите на фундаменталната наука, произведени в БГ, са ново знание на световно ниво, но ще бъдат използвани от "белите страни". Защо българите да плащат с данъците си нещо, което после ще бъде подарено на тези големи страни? Ами то това прилича на "Евро+"!!!
Та затова, ако някой иска да работи фундаментална наука, да иде в белите страни: те да му плащат заплатата, и ако произведе ново знание, те да са му ползователи.
20 Юли 2011 08:28
Вещицата защо подскача като ужилена?

Защото знае повече от тебе


Лукчо, и преди съм писала, не ми се повтаря. Махнеш ли си учените - слагаш край завинаги. Ако не искаш край, а развитие - трябва да ги запазиш, нямаш никакъв избор. Примерът ти с акумулаторите не е удачен, това е технология, а не наука. Но все още има у нас много добри химици, молекулярни биолози - нима мислиш, че не биха могли да правят огромна част от нещата, които в момента се купуват на многократно завишени цени? Могат, разбира се, но в момента не им е позволено. Не случайно дадох примера с онзи институт в първия си постинг. Докато тези учени все още са у нас - има надежда, че политическата промяна може да доведе то реална промяна на живота тук. Без науката обаче - надежда всяка тука оставете (простете за цитата). Това ще е КРАЯТ.
20 Юли 2011 08:33
комаре, употребих около 20 минути, за да "прелистя" (сканирам "Стратегията до 2020". За такова повърхностно четене ми се стори много добра стратегия за такава малка страна като БГ - иновационно ориентирана и насочена към "приложните науки" (да не ме чуе Бивола ). Ето основните приоритети:

"1. Енергия, енергийна ефективност и транспорт. Развитие на зелени и
еко-технологии;
2. Биотехнологии и екологично чисти храни;
3. Нови материали;
4. Културно историческо наследство
5. Развитие на фундаментални изследвания на програмно-конкурсен
принцип, в размер на 15% от публичните разходи за наука."

Да не си се бъзнал от точка 5, че ви дават на БАНяджиите само 15%. Ако ме питаха мен, щяха да бъдат даже 5%. Причините съм обяснил по-горе.

20 Юли 2011 08:43
Die Hexe "Но все още има у нас много добри химици, молекулярни биолози -"
Така е.
"нима мислиш, че не биха могли да правят огромна част от нещата, които в момента се купуват на многократно завишени цени? Могат, разбира се, но в момента не им е позволено."
Не, не могат, и не защото някой им забранява. Просто за да стане едно фундаментално научно изследване - един продукт готов за продажба, се искат много работи, които ги няма в БГ. Иска се оборудване (т.е. искат се пари, иска се развойна дейност - да направиш 100 конструкции, от които 1 ще е оптимална (т.е. искат се пари, искат се пари за патентоване и ред други работи, за които също се искат пари. БГ е малка страна и няма пари. Отделно за да е икономически изгодно едно производство, ти трябва да имаш пазари извън БГ . Т.е. трябва да изтикаш големите концерни от техните заети позиции. Даже Боко утре да впрегне целия бЮджет на БГ във фундаментални изследвания и апликация - това не може да стане.
20 Юли 2011 08:46
За електроника и тежка промишленост си прав. Но в много области (включително фармацевтиката) всичко това е било изпълнено и (колкото и да ти е странно) е все още изпълнимо. Но натискът "срещу" е отгоре. Нещата са толкова мръсни, че не ми се навлиза в подробности.
20 Юли 2011 08:51
Die Hexe, разглеждай този натиск "отгоре" като проявление на това което ти писах: големите концерни (и българските Йес-мени и Йес-уомъни подлизурки няма да се предадат.
20 Юли 2011 08:52
Рапонът плещи глупости на ляво и дясно, но какво да го правим при тази оскъдица на умствен багаж.Егати, този наистина е национално бедствие.
20 Юли 2011 08:56
лек ви ден, аз отивам да спя.
20 Юли 2011 08:58
Лукчо, истинският учен като чуе патент и се мръщи, а това е, което носи приходите. Истинската наука не носи приходи. Тя само харчи. Не че толкова й притрябвало да харчи, но това е същността й. Относно националното самоопределение, някак си искам да го разбереш, като го илюстрирам с това, че за него (за самоопределението) е по-добре България да е позната с щрайх квартети, отколкото с чалга и ритнитопковци. Не знам дали ти го илюстрирах добре, но, и друг път съм казвал, когато в учебниците на нигерийските и латвийските ученичета се споменава теория открита тук, вместо все от Англия да идват теориите, това по един магически начин прави страната значима и привлекателна в неочаквани аспекти, един от които е тутакси увеличаване и на богатството й чрез, да речем, подходящи инвестиции. Нещата не са ори, мели, яж. По-дълбоки са и се подчиняват на невидими психологически, естетически, идеологически (ти продължи нататък) меандри. За пред глупавите политици, които питат, е каква ще е ползата от откриването на електричеството, отговорът трябва да е като на Фарадей -- ще видите ползата, когато почнете да го облагате с данъци. Иначе, не облагането на електричеството с данъци определя значението му, нали? И, по-добре беше да е открито в България, отколкото някъде другаде, и то не само защото е практически приложимо. Откриването му води до други открития и това разширява нашите познания за света, което е главна цел на човека, отличаваща го от животното. Човекът също е животно и трябва да нагъва и да има разни практически неща за ползване. Това обаче съвсем не е достатъчно, за да се определи той като човек. Даже и да не става за фураж на животните или да я нарежеш на салата за ракията, една картина на стената има значение за човека, което нито кравата, нито биволът, пък бил той и по калдъръма, биха оценили.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 20/7/2011 г/ 09:04:11

20 Юли 2011 08:58
Бре, бре! Бат Бойко за малко да закрие науката, сега какво се е хванал за нея? Май пак за самореклама? Ние си имаме технологичен парк и това е БАН. Само трябва да се направи така, че той да работи.
20 Юли 2011 08:59
Die Hexe, и такива като тебе - не се бави, бягай към Терминал 2. Няма смисъл никакво друго реШение. Поздрав.
20 Юли 2011 09:03
Ски-писти и курорти - хубаво, да ги построи държавата, че да печели цял народ, а не да ги давате на частници да пълнят гушка ненаситна заради едните комисионни само!...
20 Юли 2011 09:31
Това писание трябваше да е в рубрика "После".
Иначе съм сигурен , че по сметката на някой мин. или зам.мин. , американските консултанти са попревели някой друг долар.
20 Юли 2011 10:53
Биволе,
20 Юли 2011 11:08
А какво ли ще е през 2200 год?!? Ще има ли българи на тая територия?
20 Юли 2011 11:51
Гладни кокошки планини повдигат!
20 Юли 2011 12:02
Като гледам боко ми се повръща!!!Тоя не знае ли , че когато те посрещат с хляб и сол отчупвах, потапеш и ядеш, а не го завираш на този който ти го поднас! Ами , ако човек е алергичен, гнуслив, ако не си си мил ръцете след като си си бъркал отзадзе и още хиляди неща!!1Няма лихора около тая мутра та да му налеят нещо в кухата лейка!Овращава ме!
20 Юли 2011 12:44
Какво става? Мутрата по едно време нали беше забранил бъдеще време? Или отново остава верен на себе си - никога в два последователни дни да говори едно и също или днес да изпълни това, което е обещавал вчера?
20 Юли 2011 12:58
Много е хубаво това, че ще храним света, ама трябва ли отсега да го калкулираме в цените ни?!
20 Юли 2011 13:17
- България ще бъде по-добре...
- Заради нас от ГЕРБ?
- Въпреки...
---------------
Блогът на Генек


20 Юли 2011 13:43
Тъй, тъй, в духа на прабългарските традиции да пратим всичко по-учено и кадърно при Тангра, или поне из Европата, Америките, Азията, че и Африката, пък като България стане рай, то само ще тича обратно насам... А рая ще ни го създадат други народи... Може, ама едва ли...
20 Юли 2011 14:34
Пекин и Лондон отдавна са свързани с железопътна линия (макар е не високоскоростна), но тя далеч не минава през София - на север разстоянието е много по-късо, а и теренът сравнително по-равнинен.
Що се отнася до сравнението на България и Австрия в ски-туризма, то то е равнозначно да се сравняваме с Япония или Сингапур в корабоплаването - премиерът учил ли е география?
20 Юли 2011 15:36
В България пустеещи земи няма, стига демагогия!!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД