:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,814
Активни 562
Страници 18,657
За един ден 1,302,066

Футболните шефове хързулнаха Бойко Борисов

С наемане на частни охранители за мачовете клубовете искат да премахнат зависимостта си от полицията
Снимка: Велислав Николoв
Както всяка година преди началото на футболното първенство от БФС уверяваха, че са взети мерки организацията да е на ниво. Отговорни и не толкова отговорни фактори обясняваха, че грешките от минали години са анализирани и няма да се повторят. Да, ама още от I кръг на 77-ия държавен шампионат неуредиците започнаха.

Цялата минала седмица в медийното пространство оживено се коментираше ще има ли мач "Локомотив" (Пд) - "Нафтекс" на старта на първенството. Мало и голямо разбра, че РДВР-Пловдив дава ултиматум на клуба-домакин да изпълни изискванията за изграждане на допълнителни конструкции на стадиона в парка "Лаута", иначе не поема отговорността по охраната на мача. Но "решение" се намери - "Локо" (Пд) замести полицията с охранителна фирма и в петък мач се игра.

Малко по-тихо беше около двубоя "Черно море" - "Левски". Заради наказанието, наложено им в края на миналото първенство, домакините трябваше да приемат шампиона извън Варна. И "Черно море" си хареса игрището (това е точната дума) в Несебър. Спортно-техническата комисия на БФС без възражения прие избора, но РДВР-Бургас отказа да охранява игрището, защото там няма условия за мачове от Висшата лига.

И в този случай "Черно море" нае частни охранители.



Трябва да отбележим, че полицията и в двата града не си измисляше някакви правила, а спазваше 173-о постановление на Министерския съвет от 31 август 2000 г. То носи дългото име "Наредба за сигурността по спортните обекти и мерките срещу насилието и лошото поведение на зрителите преди, по време и след провеждане на спортни прояви, организирани на стадиони и в спортни зали". Наредбите на БФС пък изрично задължават клубовете-домакини да спазват разпоредбите на въпросното 173-о постановление, в чийто чл.26, ал.4 пише, че "Охраната се осъществява от органите на реда на договорна основа".

Малката подробност в случая е, че в в допълнителните разпоредби пише, че "органи на реда" са органите на полицията и лицензираните охранителни фирми.

Именно това е хватката, с която клубовете на Георги Илиев ("Локомотив", Пд) и на Илия Павлов ("Черно море") елиминират зависимостта на футбола от полицията. Или, грубо казано, хързулнаха главния секретар на МВР Бойко Борисов.



За какво иде реч?



По време на миналото първенство, прясно назначен на своя пост, генералът събра всички шефове на футболни клубове, накара им се здраво и в пряк текст им каза, че няма да ги остави да си уреждат мачове, да бият съдии и да правят каквото си искат. Борисов ги заплаши, че полицията ще отказва да охранява дадени мачове, което ще води до автоматична служена загуба с 0:3 за клуба-домакин.

Ответният удар дойде чак в началото на настоящия шампионат, при това докато генералът е на почивка. Какъв ще е отговорът на МВР засега не е ясно. Факт е обаче, че 173-о постановление на МС не бе прието за борба с клубните босове, а най-вече заради засилилите се прояви на футболно хулиганство.

В настоящата ситуация се оказва, че е достатъчно отбор да наеме 30-40 гардове от охранителна фирма, за да организира мач. А дали тази фирма може да прецени компетентно готовността на съоръжението за даден мач? Дали в лиценза й пише, че може да охранява такива мащабни мероприятия като футболни срещи? Дали може да гарантира нормално влизане, престой и излизане от стадиона (който доста се различава от една дискотека например) на десетки хиляди зрители?

Това са все въпроси, които поне в I кръг на първенството не получиха положителен отговор. На "Лаута" агитката на "Локо" (Пд) бе внесла покрай гардовете всякаква пиротехника и още в петата минута взриви военна димка, която затъмни игрището и съдията бе принуден да прекрати двубоя докато пушекът се разсее. После бомбичките продължиха да трещят.

На игрището в Несебър пък дойдоха 10 000 зрители. Повечето бяха летовници, използвали шанса да гледат футбол, докато са на почивка. На двата единствени входа обаче "ултрасите" от двете агитки недопустимо бяха оставени да се срещнат и се стигна до побоища. Да не говорим за спортно-техническата страна на мача, след който и двата отбора се оплакаха, че теренът бил неравен и не ставал. Ами, няма да става, защото в Несебър не се играе професионален футбол - местният отбор е в трета дивизия.

Това обаче е



последното, което ще притесни някого в БФС



и вероятно "Черно море" още в III кръг ще изиграе и следващото си домакинство в Несебър. Видели, че гардовете "успешно" заменят нуждата от подобрения по трибуните, шефовете на "Локо" (Пд) също едва ли ще са амбицирани да си оправят нередностите по стадиона. Няма да е чудно, ако и други клубове възприемат светлия пример и също започнат да се осланят на охранителни фирми, вместо на полицията. И така,

докато стане някоя трагедия като в "Индиго".

А дотогава като нищо мачът "Левски" - ЦСКА може да се изиграе на "Герена", но в село Мусачево. Там на едноименната ливада има две рамки за врати. Само трябва да им се сложат мрежи, да се разчертае терен и да се наемат гардове.
 
Тогава шефовете клатеха глава в съгласие. Но ето че изместиха несговорчивата полиция с частни охранителни фирми.
892
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД