Членът на Изпълнителния комитет на ФИФА Чък Блейзър, който разкри последния корупционен скандал в организацията, се оказа, че сериозно се облагодетелства от позицията си. |
24-мата членове на Изпълнителния комитет на ФИФА - асоциацията, която управлява глобалната игра и организира световните първенства - формират елитен мъжки клуб, получават годишни заплати и бонуси от над 300 000 долара, както и много други служебни облаги. От тях се изисква нещо повече от това да се появяват на няколко частни срещи всяка година, за да обсъдят правилата, санкциите и правните проблеми, и накрая, най-важното - да изберат страната, която ще бъде домакин на първенство, провеждащо се веднъж на четири години.
Сега обаче тази елитна група е подложена на натиск, както никога досега, заради обвиненията в корупция, отправени към някои от членовете й. Върхът във ФИФА е като златен храм, в който едва ли ще настъпят сериозни промени, дори и след разразилите се шумни скандали. "Организацията не е демократична и не се управлява прозрачно", казва Гюнтер Гебауер, който е преподавател по спортни науки в Берлинския свободен университет. "Това е мъжка култура - дават и получават, правят услуги и приемат услуги. Това е култура, която в някои отношения прилича на културата на престъпна банда".
Изглежда, че от много години във ФИФА има много тънка линия между културата на взаимно глезене и културата на открита корупция. Това притесни бившия британски футболист и бивш селекционер на английския национален отбор Греъм Тейлър, който в началото на 90-те години за кратко участва в 18-членната техническа комисия на ФИФА. По време на една от срещите на комисията в Швейцария, която започнала с "петзвездна вечеря за "добре дошли", а след това и с петзвезден обяд", той бил изумен от необичайния ритуал при откриването. "Наредихме се на опашка като добри малки момчета и си взехме полагащите ни се пари", разказва Тейлър. "Един мъж в редицата ми каза да си поискам да ми възстановят парите за самолетните билети, независимо че бяха платени от футболната асоциация в родината ми. Той ми каза: "Искай да ти възстановят всичките разходи и след това си направи сметка в швейцарска банка. С течение на годините парите ще се натрупват."
Въпреки облаците, които се струпват над организацията, вътрешни хора от семейството на ФИФА настояват, че са се заели да си разчистят къщата. Американецът Чък Блейзър, който е член на изпълнителния комитет и разкри последния корупционен скандал в организацията, твърди, че етичната комисия работи напълно независимо по скандала.
Държавите, които се състезават за домакинство на първенствата, се оплакват, че етичните стандарти на ФИФА са толкова неясни, че някои от членовете на Изпълнителната комисия не могат да направят разлика между постигането на споразумение и подкуп. Те дават за пример програмата на ФИФА, която насърчава конкуриращите се държави да финансират проекти за развитието на футбола. Австралия например даде 300 000 долара, за да може младежкият отбор на Тринидад и Тобаго да пътува до Кипър.
Въпреки че Блейзър изигра ролята на разобличител, бе разкритикуван, че е договорил чрез офшорната си компания Sportvertising да получава 10% от спонсорство и таксите за тв правата за излъчване на мачове на КОНКАКАФ (Конфедерацията по футбол на Северна, Централна Америка и страните от Карибския басейн). За това първи съобщи разследващият британски журналист на свободна практика Андрю Дженингс, който работи за Би Би Си. (Дженингс бе консултант на филма на Би Би Си "Да купиш игрите", изобличил Иван Славков - бел.ред). Компанията на Блейзър, която е регистрирана на Каймановите острови, годишно получава милиони долари, твърди Дженингс. Чък Блейзър обаче твърди, че договорът е част от "цялостния пакет от компенсации" и успешна формула, за да се "създават стимули и резултати", когато конфедерацията няма никакви приходи.
По време на кампанията, която Англия поведе, за да спечели Световното първенство през 2018 г., лорд Дейвид Трисман заяви, че е станал свидетел на неприкрити искания на подкупи. Той разказа, че бил изумен от нежеланието на ФИФА да разследва повечето от членовете на изпълнителния комитет и да се занимае с обвиненията в корупция. "Не мога да разбера как е възможно това да се случва в съвременния прозрачен свят, в който живеем?!", казва Трисман, който е бивш шеф на Английската футболна асоциация. Преди време той разказа пред британската парламентарна Комисия по култура и спорт (която разпитва и Мърдок за скандала с незаконните подслушвания - бел.ред.), че му е бил оказан натиск от четирима членове на Изпълнителния комитет на ФИФА, като един от тях директно му заявил: "Ела и кажи какво ми носиш". Според Трисман желанията варират от 2.5 млн. долара за училище в Тринидад до телевизионните права за приятелски мач между Англия и Тайланд в чест на възкачването на престола на краля на Тайланд.
От създаването си през 1904 г. в Париж ФИФА се превърна в изключително богата организация, чийто резерви възлизат на почти 1.3 млрд. долара, а приходите й за миналата година са 1.2 млрд. долара и идват от продажба на тв и маркетингови права по целия свят. Освен това организацията се възползва от данъчните облекчения за швейцарските спортни организации - щедра облага, която започна да създава политическо напрежение в местните кантони заради различните корупционни скандали. В последния годишен доклад на ФИФА, излязъл през юни т.г., фигурират т.нар. "доходи за служители на краткосрочни договори", за които обаче липсват повече обяснение. Общо 32.6 млн. долара, което е с 55% повече отколкото миналата година са били платени на висшия ръководен персонал, който включва и членовете на изпълнителния комитет. Как точно са били разпределени парите е тайна. Не е оповестена и важна информация за това какви заплати получават най-висшите ръководители на ФИФА - друг пример за липсата на прозрачност в организацията.
Луксът и глезотиите създават атмосфера, в която членовете от елита на ФИФА започват да приемат себе си за по-издигнати, твърдят вътрешни лица, експерти и хора, които се занимават с кандидатурите на страните за различните първенства. Членовете на изпълнителния комитет пътуват като дипломати, не преминават митнически проверки и се движат из градовете с автомобилни колони, придружавани от полицейски ескорт. Потенциалните държави - домакини на Световната купа, ги посрещат с подаръци: луксозни перлени копчета за ръкавели, чанти "Бърбъри", каси скъпо вино.