:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,524
Активни 182
Страници 18,934
За един ден 1,302,066
Класик

Нашите културни задачи*

Константин Гълъбов
Константин Гълъбов (1892-1980) е роден в Перущица, завършва гимназия в Пловдив, следва в София и Гьотинген. Прекъсва следването си заради участие в Балканските войни. Докторира върху немските романтици и Гьоте; организира литературния кръг "Стрелец" и издава едноименния седмичник; през 1928 г. основава Дружеството на българските есеисти. От 1921 е лектор по немски език в СУ, където основава и катедра "Немска филология". От 1930 до 1958 г. е редовен професор в СУ, където преподава и след пенсионирането си до 1970 г. Автор на езиковедски, литературни, народопсихологически трудове, множество речници, преводи, повести и драми. От 1993 г. неговото име носи 91 НЕГ в София, дотогава "Карл Либкнехт".





Не бива поезията и живописта да правят култ от селото, особено когато неговият живот е толкоз беден откъм съдържания и форми, колкото животът на нашето село, ала нека не се забравя, че главно в селото трябва да дирим ония черти на българския живот, които го отличават от живота на други народи. Ние сме селяни и физиономичното в душата на българина е изразено предимно в селския живот. А поезията и живописта ни, както изобщо изкуството, са длъжни да отразят физиономичното в българската душа, за да бъде българско. Но то ще трябва да се оглъби в него, да отиде отвъд всекидневните му прояви и ни го даде пречистено и приведено в отношение към човешката душа изобщо. Защото изкуството е длъжно да бъде национално и все пак общочовешко. Едно изкуство, завлечено в тесния кръг на националното, има значение само за народа, който го е създал; то не може да бъде влог в общата художествена съкровищница. И не само в изкуството, но и във всяка друга област на културния живот ние трябва да се стремим към постижения, които да ценят и чужденците.

В досегашното си изолирано положение ние не бива да останем, защото рискуваме да загинем като народ. Трябва да оглъбим националните си културни прояви до степента на общочовешките, ако искаме да придобием международно значение.



Тогава чужденците ще престанат да гледат на нас като на колония



и ще ни скъпят. А ние можем да го сторим това. Аз презирам ония българи, които считат нашия народ негоден да вземе творческо участие в по-нататъшното развитие на европейската култура и само хленчат. Не съм шовинист, но не виждам защо трябва да считаме българина по-малко способен от други. Надникнете в нашия университет - вие ще останете учудени от способностите на ония голям брой младежи, който при крайно оскъдни средства и лоши условия за научно занимание събира градиво за бъдеща културна България...

Ние трябва да оглъбим творческите си прояви до степента на общочовешките и пътят за това е по-голямото приобщаване към ценностите на Запада, чиято култура е културата на цялото човечество, защото господства над всички останали култури, защото где повече, где по-малко е успяла да им се наложи. Целият ни живот трябва да се превъплъти и приеме съдържанията и формите на западния, като ги обагри със своето, българското, от което трябва да запазим само несъмнено ценното. Нататък вървим! Огледайте се: шапката, която носите, чашата, с която пиете вода, влакът, който ви вози, хартията, на която пишете - всичко е от Запад.



От Запад са и идеите, с които живеете



В късо време ние усвоихме толкова много неща от Запад, че е немислимо да не усвоим и останалото. И то ще бъде усвоено - дори ако му се противопоставяме. Нашата съдба е да бъдем европеизирани и само човек заслепен може да отрича това. Западната култура ще се наложи на страни отвъд океаните като Япония - тя не ще остави да дремят в едно подкултурно състояние народите на Балканите. Ще ни залее със своята светлина, ще ни събуди за живот - непременно! Има неотменности в живота, с които трябва да се примирим, и една от тях е, че ще бъдем европеизирани. Да не си въобразяваме, че можем да създадем автохтонна култура, защото редица причини не ще ни позволят това, както не са позволили на други много по-големи народи от нас. Така, прочее, се европеизираме драговолно, съзнателно, а не както досега, сляпо подхвърлени на един процес, за който не сме си давали сметка. Преимуществото на съзнателното европеизиране е това, че ще можем да го напътваме, ако не изцяло, то поне отчасти: да се противопоставяме на влияния, които могат да спънат развитието ни - да запазим от затриване ценните и физиономични черти в нашия живот, в нашите културни прояви. Само при едно съзнателно подхвърляне на европеизирането ще бъдем в състояние да си изработим постоянно липсващия критерий за ценното и физиономичното в нашия живот, в нашите културни прояви, заслужаващо да бъде запазено от похищението на западното...



Българският писател е длъжен да си даде сметка



каква насока трябва да следва литературата ни, а това той ще успее да стори само ако се замисли върху посоките изобщо на културния ни живот. Той трябва да разбере, че европеизирането е повеля на здравия разум и да се стреми към него - да бъде негов апостол. Българският писател трябва да изиграе важна роля в процеса на европеизирането, като бъде проводник на културните идеи и чувства, с които живее човекът на Запада. Вярно е, че нашият народ, състоящ се в грамадното си множество от селяни, се нуждае от материална култура: хигиенични жилища, чисти улици, организирана медицинска помощ и пр., ала той се нуждае и от духовна култура. Духовната култура ще му даде училището - ще му я даде и писателят, понеже под духовна култура ние не разбираме само онова, което се изучава в училището, а приобщаването с идеите и чувствата на Запада...

-----

* "Зовът на Родината. Културният път на българина. Литературни опити", 1930.
Снимка: Бончо Карастоянов
Стара София , Женският пазар през 40-те години.
Снимка: Бончо Карастоянов
Стара София, пл. "Славейков" през 40-те години.
52
4349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
22 Юли 2011 19:37
Лелееее, тука че е кютеко.
22 Юли 2011 19:47
По коням!
22 Юли 2011 19:55
хартията, на която пишете - всичко е от Запад.




Ъ? И Китай ли позападнячиха?
22 Юли 2011 19:55
По дудям!
22 Юли 2011 20:13
най-добре - ПО ЛЕБЕДЯМ.
----
А тоя глагол "докторира" направо ме уби. Съвсем като "вегетира".
22 Юли 2011 20:31
Май е по-добре да се пускат подобни - уж остарели по възраст, но много, много по-свежи и смислени неща, отколкото интервюта с известни на нашата улица, че даже и в другата махала, ентелегенти.
------------------------------- ----------------
Блогът на Генек

22 Юли 2011 20:40
Хм, в какво се изразява свежестта? В употребата на "оглъбим", "скъпят" и други? Панегириката за "ценностите" я знаем наизуст. Друго?
22 Юли 2011 20:46
Ние трябва да оглъбим творческите си прояви до степента на общочовешките и пътят за това е по-голямото приобщаване към ценностите на Запада, чиято култура е културата на цялото човечество, защото господства над всички останали култури, защото где повече, где по-малко е успяла да им се наложи.
Почти дума по дума това, което го разправям на всеки американец тука. Само че в моята версия е "ценностите на белия човек." Както си е, де.
22 Юли 2011 21:03
Писано е преди Освиенцим, преди узаконяването на еднополовите бракове , преди холандските кофи-шопове
22 Юли 2011 21:06
Данил, няма никакво значение кога е писано, фактите са факти. Все едно е писано за гравитацията.

Редактирано от - Пошъл Тошев на 22/7/2011 г/ 21:07:26

22 Юли 2011 22:09
Когато приказват за "западна" култура и "западни" ценности, имат предвид наследената антична гръцка култура и ценности, вкл. демокрацията. Къде е древна Гърция? Некъде в днешна западна Европа? У пиндостан? Много е удобно да си присвояваш прогресивното наследство на Изтока и да го обявиш за западно.
22 Юли 2011 22:29
Пошъл, всичко има значение...и гърците/както Мето пише/ и евреите , и инквизицията с кладите и газовите камери със скалодеве за подреждане на вещи на жертвите- тоже . Щото цивилизацията не е само да пикаеш в тоалетна и да ползваш нож и вилица като се храниш... . А християнската цивилизация е с доста източни корени и измислена от едни мургави, тъмнички хора .
22 Юли 2011 22:39
И мен се закачи на устата "докторира(м)"(???????), ама реакцията ми беше по женската рода на редколегията (защо няма списовател на статията?)...
...В досегашното си изолирано положение ние не бива да останем, защото рискуваме да загинем като народ. Трябва да оглъбим националните си културни прояви до степента на общочовешките, ако искаме да придобием международно значение...
Простичко и ясно - или "...с турците, или си оставаме голи Хасанчовци"... Предполагам, че К. Гълъбов е направил разсъжденията си (БЕЗУСЛОВНО верни) по "Човек не живее с хляб единым".
...българската нация не се различава толкова драматично от американската такваз,
...(и да завършим в стил а ла Паскал) колкото от самата себе си в различните епохи на своето съществуване.
(ezryder) Вж. раздумката относно езика на нашите предци в: Натиснете тук[/quote]

22 Юли 2011 22:40
Все едно е писано за гравитацията.
Тя и гравитацията се мени в зависимост от масата, скоростта и от коя страна си на планетата, звездата, галактиката, та какво остава за една култура. Дори и за гривитационната константа се спори за нейната постоянност.
имат предвид наследената антична гръцка култура и ценности
, които малко и много в повече са взаимствани от Египетската култура, там дето била баш концентрацията на "циганския ген" според Южния редник.
Все се питам дали е ценност умението да се организира едно общество за построяването на една пирамида, па била и безсмислена, или една смислена стена от 6 хил. км. Организацията по разрушаването го може всяка банда и не би следвало да се брои за ценност с или без определението "демократическа".
22 Юли 2011 23:46
Ми да, поклон пред делото на проф. Гълъбов, уважавано име в СУ.
Което не ми пречи да недоумявам - за какво са тези размисли? Какво ново или различно има в нея от десетките културологически и геололитически разсъждения, които четем вече десетки години. Някакъв специален ракурс не видях, но мога да коря само собствената си примитивност за това.
Е, освен това, че е писана преди 80 години, ама....
С цялата отговорност на демонстрираната от мен бедност на духа....
22 Юли 2011 23:51
Уважаема Геновева,
Което не ми пречи да недоумявам - за какво са тези размисли?
Ами веч 80 години никой не чува професора Гълъбов (и безброй други личности като него)! Това е нещото, което подтиква мнозина към мисли и истини нелицеприятни...-

23 Юли 2011 00:04
"От Запад са и идеите, с които живеете"
Не са от Запад, от Изток са. Това е лъжата.

23 Юли 2011 00:44
Ex Occidente Lux
23 Юли 2011 02:56
Доста спорен текст, но според мен е уместно да бъде публикуван днес. Редакцията Авторът е искрен, макар и да си носи заблудите, насадени му отвън. Ценното според мен е в разбирането за европеизацията като отворен национализъм. Така поне разчетох текста.
23 Юли 2011 05:53
Мето , я уточни , моля. За кои идеи по-конкретно говориш и в коя източна страна са се утвърдили първом та от там напосле 'у нас.
( Апропо - Древна Гърция НЕ Е източна страна. На Запад от нея не е имало нищо , а на Изток - Персия , Индия , Китай...Така че Елада е най - западната част на древната цивилизация. Стига си ментосвал публиката.)
23 Юли 2011 05:59
Разбирането и почитането на ЕВРОПА, както и желанието, България един ден да стане член на това културно и икономическо стълпотворение(в добрия смисъл на думата) е несъмнено един ра'нен повик на Автора за приобщаване на оскъдната ни родина към носителите на истинските ценности на 20 век. За жалост, в момента, когато това е изглеждало най-сетне възможно, прищявката, а може би и необходимостта, оставят това малко парче земя под други културни и стопански изисквания.Сега България има отново същия шанс за приобщение, който освен всичко друго, гарантира и нейната идентичност.Рядък шанс. Така, че хора бдете! , както е казал Ю.Фучик... Останалото е "Тъмни Балкански субекти", по думите на У.Ч.
23 Юли 2011 06:20
Мето:
Много е удобно да си присвояваш прогресивното наследство на Изтока и да го обявиш за западно.

Ако говорим за Гръко-Персийските войни и последствията от тях, то Перикъл е прогресивния водач, не и Ксеркс. Просто устройството на държавите е различно, а в глобален аспект оттам, от устройството на реда, идва и прогреса...

Редактирано от - ivo kunchev на 23/7/2011 г/ 06:58:14

23 Юли 2011 07:02
Ето малко история:”Ние създадохме държава, напълно и във всички отношения самозадоволяваща се в мирно и военно време. По отношение на частните интереси всички са равни пред закона. Политическо предимство може да има човек, но не защото зад него е някаква партия, а заради неговата доблест, даваща му слава в едно или друго дело. Низкото звание на бедняка не е препятствие за дейност, ако той може да окаже някаква услуга на държавата. Ние се ползваме от богатството като удобно средство за дейност, а не за самохвалство. Да си беден у нас не е срам, срамно е да се измъкваш от бедността не чрез труд. Всеки може да се приспособи към многочислените видове дейност и изпълнявайки своите задължения с изящество и ловкост може да придобие за себе си високо благосъстояние ”.
Та нещо ти май за изтока разпряваше? Колко бил прогресивен...Мда-а. Плувай, плувай, не е риба...
23 Юли 2011 07:32
В интерес на истината Изтокът досега винаги е печелил световното влияние.Първата победа е поглъщането на империята на Александър. Втората - дискредитирането на Рим.Физическото унищожаване е дело на германските племена. 1000 години по-късно, по същият начин е съсипана и Византия. Не говоря за турската инвазия. Става въпрос за скапването на държавата, за приравняване на законите на демокрацията към неписаните условия за " придържане съзннието на поданиците, към условието, че има и винаги ше има един, който ще ръководи и взема решения, а решението не подлежи на спор..." Нещо доста различно от това, което е писал Перикъл...
23 Юли 2011 07:40
"Трябва да оглъбим националните си културни прояви до степента на общочовешките, ако искаме да придобием международно значение."
ТОЧКА!
И дълбок поклон!
23 Юли 2011 10:22
Кое е българско и кое европейско? Нима има българска култура? До един исторически период културата ни е силно повлияна от Византия. По-късно от Османската империя. Последното столетие от Западна Европа. Кое все пак е българското в нашия живот?
23 Юли 2011 10:50
За съжаление не съм съгласен с много неща в тази мъничка статия, въпреки уважението и авторитета на Гълъбов. Културните проблеми на България са доста сложни и неизследвани. Твърде малко са авторите занимавали се с подобни проблеми. Дискусии е имало, но без особен резултат. Условията в които живее и е живял нашият народ са ужасни, той е изолиран дори от съседите си, слабото икономическо развитие и политическата деградация в голяма степен не позволяват културно развитие в достатъчна степен, камо ли пък до европейско ниво! Да не говорим колко поети, писатели, художници и учени са умрели буквално от глад! Да не ровим за примери, че е грозно.
23 Юли 2011 12:02
A, бе, азъ си мисля друго: Като как "Народният съд" го е прескочил? Без лустрации и кастрации

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Юли 2011 12:53
Неразбирането иде оттамъ, че малцина от пишещите тук са на 80 и повече годишна възраст. Та по него време народонаселението се е състояло от 80 и повече % селяни от селски тип, останалото - селяни от градски тип. Сега положението е точно обратното, като демографската картина е изпъстрена освен това с много гастарбайтери, е/имигранти, индоевропейци с маса близо до критичната и т.н.

За отбелязване също е, че Нетът е нямал толкова голямо разпространение
23 Юли 2011 14:11
Воцо, обркал си паралелите с меридианите, брато. Кога Гърция е била "западна" страна? По куково лето. Гърция си седи там дето винаги е била - в източната част на Европа, а не там, където местата днес се считат за "запад". Днешният запад, воцо, обича да крадне чуждо и да го декларира за свое. Културното наследство не изключение.
23 Юли 2011 14:54
Повтаряш се .
А не ми отговори на въпроса.
23 Юли 2011 14:55
За такива като Воцко е измислена гениалната система "сено-слама". За да се предотврати бъркането с ляв показалец в дясната ноздра...
23 Юли 2011 15:09
Ако се загледате, отляво до Алианса е Макдоналдс.
23 Юли 2011 19:19
Абе и аз се чудя как не те "администрират", ма сигур за това си има "основания"! За Бармалея!

Редактирано от - tupakmango на 23/7/2011 г/ 19:22:11

23 Юли 2011 19:28
Воцко е от Враца, простено му е
24 Юли 2011 06:10
Хитро!! А, ти откъде си? От окръжието на най-хитрите?
24 Юли 2011 07:11
Мили Караваджо, толкова си сладък! Особено, когато говориш за ситуацията "лев - десен, се у г..з"! Тук вече имаме хорошой уровень, and man with good experiance!
24 Юли 2011 08:33
Карко , стой на оградата. Не се дели от макото акълец дет го имаш.
24 Юли 2011 08:36
Да се върнем на въпроса.
И така :
Коя ценност открита , развита и утвърдена като практика в източна държава е открадната и присвоена от Запада .
Аз знам една .Хазартните игри. Давайте други .
24 Юли 2011 08:37
Разбира се VOCI e прав!
Гръко-римската цивилизация е ФУНДАМЕНТЪТ на това,
което сега наричаме "Западна" цивилизация.
Всъщност би трябвало да го наричаме
"англо-саксо-немска" цивилизация.
Социалистите-семити се водят от омразата към римското право
и пощуряват от некои постулати на римското право и
се опитват да забравят, че повечето думички, които използват
са с гръцки и римски корен -
логика, космос, галактика, квадрат, стимул, калкулатор и т.н.
и само две - с китайски -
тайфун и чай!
24 Юли 2011 08:42
Дивата омраза на социалистите към гръко-римската цивилизация се дължи
на дълбокото същностно неприемане на
ЛОГИКАТА като единствена основа за каквото и да е мислене
и РИМСКОТО ПРАВО,
което криминализира таквозто - ЕКСПРОПРИАЦИЯТА.
Както виждаме - соцялизамът и Европа не са много съвместими...
24 Юли 2011 09:56
Пърдон!
Забравихме най-омразната за
монголо-куманизите
гръцка дума - ДЕМОКРАЦИЯ.
Мани, мани...
24 Юли 2011 12:10
На Воцата му е простено, оти е канадска ливада и пие кленов сироп. Обаче Хюго е тъп като гъз.
Хюго, Западът е копирал от древна Гърция "демокрацията" чак след повече от две хилядолетия. Дотогава Западът е бил варварски и див. Но и лошо я е изкопирал, както се вижда днеска. И има нахалството да твърди, че демокрацията е западна ценност. Демокрацията не е западна ценност, защото не е родена на запад. Демокрацията на запад е лошо плагиатство.
24 Юли 2011 12:39
тайфун и чай!

И манатарка.
24 Юли 2011 14:17

А man with good experiеnce.
24 Юли 2011 15:16
Мето , демокрацията на Запад била лошо плагиатство , а ?
Я да ти кажа аз че шведското кралско семейство ходи да си пазарува в супермаркетите храна и се реди на опашка като всички други.
А когато Путин беше на посещение там преду седмици шашана местните диваци с лимузина Мерцедес 600 лонг пулман която беше три пъти по голяма и тежка от кралското Волво S40 карано лично от краля за икономии от шофьор .
Така че ако нещеш плагиатства - бегай у Северна Корея. Там щи уври кратуната следд две - три седмици тревна диета.
Има да сънуваш кленов сироооп
24 Юли 2011 17:00
Воцко, наздраве!
А куманизите да си се катерат на воля...
24 Юли 2011 17:42
@VOCI, човек можело много лесно да те купи.
24 Юли 2011 17:44
Кой па теб те брои за слива бе "купувачо" ?
24 Юли 2011 17:45
Наздраве Хю !
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД