----------------------------------
- Г-н Карталов, смятате ли, че "Наръчник на политиците според Мазарини" може да гарантира успех в политиката и в управлението?
- Не, не мисля. Не забравяйте, че тази книга не е ласкателна за кардинала. Тя може да се тълкува двояко. Защитниците му хвалят неговото дълбоко познаване на човешките взаимоотношения. Хулителите му пък го виждат като завършен циник. Самата му личност е двойствена. Мазарини е проницателен познавач не просто на политиката, но изобщо на човешката природа. Колкото до политиката, тя се прави на място. Не става само със заучени клишета и готови фрази. Политиката е живо нещо. Да си политик е най-сложната професия. Тя съдържа в себе си всички останали професии.
- Откривате ли нещо от Мазарини в съвременната италианска политика, която клони повече към буфонадата?
- Тя клони към буфонадата, защото така прикрива стойностните неща, но това е умишлено. Буфонадата е част от играта. Винаги е било така. Особено в Италия, където политиката е заемала централно място в европейската история. Достатъчно е да припомним Макиавели. За Италия казват, че е болна демокрация. Не мисля, че същата диагноза е валидна и за България. Защото, преди да се разболее, една демокрация трябва да е била здрава. А българската никога не е била здрава, защото никога не е била. Демокрацията се изгражда, а у нас се изгражда неправилно. И това зависи от тези, които я изграждат.
- Казвате, че наръчникът от мисли на Мазарини не гарантира успешно управление, но все пак помага ли?
- Помага в това човек да се утешава с постъпките на някой друг. Човек невинаги успява да се прави на това, което не е. Знаете, че по принцип политиката, а и човешките отношения са маска. Човек трудно се открива. Даже между приятели. Всеки има едно наум в общуването с другите, за да не бъде наранен. А това идва от липсата на доверие, търпение и смирение. Все неща класически. Но с времето ги забравяме.
- Само за политици ли се отнася книгата?
- Ни най-малко. Както пише във въведението проф. Масимо де Леонардис, който е и мой учител, тези съвети се оказват полезни и за кариери, различни от политическата. Немалко препоръки спокойно могат да влязат в някое ръководство по мениджмънт.
- Същият професор отбелязва в предговора, че ако в древността са казвали "търпи и се въздържай", сега се казва "хитрувай, преструвай се и се въздържай".
- Тъкмо затова е важно тези препоръки да не се възприемат като чиста монета, а да бъдат подложени на критично тълкувание, да се пипат с пинсети. Ако хитруваш пред политическите си опоненти, да. Но ако хитруваш пред тези, които те избират, става опасно.
- Като следите българския политически живот, мислите ли, че нашите политици са чели Мазарини?
- Не бих могъл да кажа дали са го чели. По-скоро не. Това, което липсва навсякъде по света, тъй като аз не смятам, че българската политика се отличава много от тази в другите държави, са търпението и добродетелите. Там, където няма добродетели, няма и търпение.
- Прави впечатление, че макар и цинични, в съветите на Мазарини все пак се съдържа остатъчна добродетелност, каквато в съвременната политика липсва.
- Остатъчната добродетелност е следствие от това, че Мазарини е католически духовник все пак. Но защо е остатъчна? Това е въпросът. Вие сама заемате критична позиция. "Остатъчна" означава, че според вас цинизмът доминира над добродетелта. И това определено е така. Тези, които са призвани да създават добродетели, защо не го правят днес? Кой създава добродетелите в една държава? И какво е държавата? Ние първо трябва да определим каква искаме да бъде държавата и да разпределим ролите. Един да прави политика, друг - духовенство. Или духовност, което е по-висшата категория. Малко политици съчетават и двете. Сещате ли се кои са те? Може би папите. В съвременността папата е фигурата, която обединява политика и духовност като послания.
- Донякъде монарсите...
- Да. Макар че не съм чул принц Уилям да развива подобна дейност. Пожелавам му го от сърце. Да не забравяме, че монархията е считана от политическата философия за най-правилната, не казвам най-добрата, форма за вертикални отношения власт-народ. Тъй като монархът е ръководен от божествена визия. И тук ми е драго да упомена, че Третото българско царство е един от най-фундаменталните периоди в българската история след Освобождението и изключително свидетелство за добрата страна на българската държавност. 25-те години царуване на Борис Трети са считани в световната история като пример за държавническите умения на един българин. Борис Трети впрочем е единственият българин, цитиран в световните дипломатически хроники. И блестящ пример за това е царската сватба между Борис и Йоана Савойска. Има една, дори две дипломатически схватки между папа Пий XI и българския цар през 30-те години на миналия век, в които доминира гъвкавостта на Борис Трети.
- Считате ли, че Симеон Втори е унаследил уменията на баща си? Той със сигурност е човек, който познава добре Мазарини.
- О, да, със сигурност. И той промени българската политиката по посока на добрия тон. Помните преди 2001 г. имаше едно двуполюсно съревнование на живот и смърт. Но благостта, в най-общ смисъл, и толерантността, в определени граници, дойдоха след това и приносът на Симеон Втори в това отношение е безспорен.
- Изисканото лицемерие за предпочитане ли е пред грубия цинизъм?
- Понякога да. В дипломацията е за предпочитане. Иначе светът нямаше да е мирен. Доколкото може да се нарече мирен днес. Това, което прави Ахмединеджад в Иран например, му помага. Но той го прави нарочно. И неумелите политици се връзват и правят грешни ходове. Като някои американски президенти например. Изобщо политиката е твърде сложно нещо, за да се прави от политици.
- "Ако искаш да спечелиш народната симпатия, обещай всекиму материални облаги. Те интересуват хората, които инак са безразлични към славата и почестите", казва Мазарини. Съгласен ли сте с това?
- Прекрасна мисъл. Изключително сложна за тълкуване. В българския контекст може да се разгледа по два начина. Българският народ доскоро нямаше "материалното", сега иска да го има. Напълно обяснимо, резонно и логично. И се опитва да наваксва. И тук идва вторият аспект: доколко аз ще се задоволя с материалното? Живеем в динамични времена и материалното е двигателят на света, в който живеем. То непрекъснато расте. И ние искаме да притежаваме все повече и повече. Но в един момент този балон ще се спука. И тогава ще оцелеят само тези, които са заложили и на нещо друго освен материалното. Това е проблем на целия свят. Не само на българина.
- Коя власт днес е по-голяма - тази на политиците или тази на банките и корпорациите?
- Банките, корпорациите, всичко това е зад политиката. То е издълбана политика. Идеята за корпорации е съвременно понятие, продукт на капитализма. То е със срок на годност и скоро влиянието му ще приключи. Историята е много поучителна в това отношение. Тя учи докъде могат да се прострат границите на една власт и кога тя започва да се изчерпва.
- По какво съдите, че властта на финансите е на път да се изчерпа?
- Ами защото се изчерпва ресурсът. Не материалният, а волевият ресурс. Хората постепенно съзряват за идеята, че не това е най-важното.
- "Приемете всички хора за почтени, но живейте с тях, сякаш са мошеници" - Мазарини. Така ли трябва да се живее и управлява?
- Всичко това е продукт на недоверието между хората. Дали така трябва да се управлява, не знам. Управлението преди всичко е продукт на волята и на вярата. Когато вярата изчезне, остава волята. Когато към волята се включи желанието за облага, тогава се завъртаме в този порочен кръг на човешките отношения.
- Звяр ли е човекът без парите, както твърди Мазарини?
- Не. Човекът по принцип не е звяр. Напротив. Ако към всеки човек се подходи добронамерено, той ще даде най-доброто от себе си.
Съветите на Мазарини:
"За да ласкаеш народа, не забравяй да го информираш за действията си, но чак след като ги предприемеш, за да не ти се бъркат при вземането на решения."
"Не вярвай на човек, който дава лесни обещания. Обикновено това е или мошеник, или лукавец."
"Избирай си съветниците тъй, че темпераментите им да се уравновесяват. Уравновесените по природа са рядкост. Затова избери един мъдър и един страстен, един кротък и един устремен. Така ще бъдеш добре съветван."
"В една общност винаги възниква опасност, когато някой неин член става твърде могъщ."
"Не вярвай на човек, който дава лесни обещания. Обикновено това е или мошеник, или лукавец."
"Избирай си съветниците тъй, че темпераментите им да се уравновесяват. Уравновесените по природа са рядкост. Затова избери един мъдър и един страстен, един кротък и един устремен. Така ще бъдеш добре съветван."
"В една общност винаги възниква опасност, когато някой неин член става твърде могъщ."