:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,978
Активни 921
Страници 1,908
За един ден 1,302,066
ЗАПЛАХА

Могат ли САЩ да фалират?

Основната причина за проблемите не е финансовата криза, а капризите на политиците във Вашингтон
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Американският президент Барак Обама (в центъра) вече няколко пъти се срещна безрезултатно с лидерите на републиканците и демократите в Конгреса, за да обсъдят кризата с държавния дълг.
Заплахата от финансова катастрофа в САЩ въобще не се забелязва в щата Индиана. Миналата седмица, докато политиците във Вашингтон обсъждаха сценариите на неизбежния фалит на страната, губернаторът Мич Дениълс обяви, че чистата печалба на щата е 1.2 млрд. долара, които ще бъдат изхарчени за премии на държавните служители. Пожарникарите, полицаите и учителите в Индиана още през август ще получат чекове от 500 до 1000 долара. По данни на бюджетната комисия на Конгреса на САЩ още поне 16 щата могат да са похвалят с подобни данъчни постъпления, а 32 щата ще могат да завършат финансовата година без печалба, но и без дефицити.



Защо тогава са тези приказка за апокалипсис?



Проблемът с увеличението на тавана на държавния дълг на САЩ, с който са свързани всички разговори за фалит, стана изключителен остър в контекста на борбата на двете основни политически партии. Една от причините е, че САЩ са единствената държава в света, където въпросът за лимита на финансовите задължения на федералното правителство е чисто юридически въпрос. Уникалността на американската ситуация се обяснява с особеностите на законодателството на САЩ - за всеки разход се изисква отделно одобрение на Конгреса и ако не се получи съгласието на законодателите, администрацията няма право да изхарчи нито цент. В случая с държавния дълг Белият дом не може да продължи да изплаща пенсиите и обезщетенията на бедните, спират и плащанията към чуждите кредитори.

Сегашният таван от държавния дълг е 14.294 трилиона долара и бе достигнат на 16 май. Разговорите за увеличението му започнаха още през януари, но досега не са довели до нищо. Представителите на Републиканската партия, които имат мнозинство в Камарата на представителите, заявиха, че няма да позволят страната да продължи да живее с такъв вътрешен дълг. Според тях основната причина за бюджетния дефицит е безумната финансова политика на Белия дом, а своята задача те формулираха много просто: Cut, cap and balance (съкращения, ограничения и балансиране). Именно това е името на техния алтернативен план за финансово оздравяване на икономиката на САЩ, който предвижда да бъдат съкратени социалните и държавните разходи и да се приеме бюджет без дефицит. В средата на май финансовият министър Тимъти Гайтнър заяви, че ако не се приемат "спешни мерки", на 2 август САЩ официално ще обявят, че повече не са в състояние на изпълняват финансовите си задължения. Предложението на Белия дом да се увеличи таванът на държавния дълг с 2.4 трилиона долара бе посрещнато от републиканците на нож. Председателят на долната камара Джон Байнър поиска вместо това дефицитът да се намали с 2.4 трилиона. След което започна истинска вакханалия с гръмки, но неизпълними инициативи - от радикалното републиканско движение "Чаено парти" предложиха план за намаляване на държавния дълг с 5 трилиона долара, републиканецът Пол Райън дори заяви, че знае как това да стане за две години. А сенатор Том Кобърн предложи да се обсъди вариант, намаляващ дълга с 9 трилиона долара.

Безкрайните дебати измориха и финансистите от Уолстрийт. Водещите международни рейтингови агенции "Мудис" и "Стандард енд пуърс" заплашиха, че ще понижат рейтинга на САЩ. А шефът на икономическата група към Белия дом Остан Гулсби дори призова хората да се готвят за световна катастрофа. "Ако таванът не бъде вдигнат, то фалитът на САЩ е неизбежен. Американската история не знае подобно нещо", заяви той. Това предизвика почти паника на борсата, а в сюжета се намесиха ... историците. Кармен Райнхарт от Националното бюро за икономически изследвания публикува изследване, според което досега



САЩ поне четири пъти са изпадали в подобна ситуация



През 1790 г. Вашингтон заявил, че не е способен да плаща своя външен и вътрешен дълг. През 1841 и 1873 г. фалит обявили 10 американски щата наведнъж, а през 1933 г., в разгара на Великата депресия, федералното правителство било принудено да се откаже от задълженията по облигациите на златния резерв. Кенет Рогоф, автор на популярната в Америка книга "Този път е различно", посветена на икономическите катаклизми, отбеляза: "Историците прекрасно помнят, че главната причина за сегашните проблеми в САЩ съвсем не е финансовата криза, а изключително желанията на политиците във Вашингтон". Основанията за такива твърдения са доста убедителни.

През 90-те години на миналия век Америка се беше възстановила след финансовите трудности от предишните години. По данни на бюджетната комисия на Белия дом през 2000 г. страната имала идеално балансиран бюджет, солидни запаси от злато и голям икономически ръст. Държавният дълг бе "само" 3 трилиона долара. Според тогавашния финансов министър Робърт Рубин получените доходи дори биха позволили да се започне изплащането на този дълг. Но се разгоря остра дискусия какво да се прави с тези пари, която съвпадна с предизборната президентска кампания през 2000 г. Кандидатът на демократите Ал Гор предлагаше да се създаде резервен фонд, средствата от който да гарантират постоянно изплащане на социалните нужди. Кандидатът на републиканците Джордж Буш-младши пък настояваше правителството да върне парите на обикновените американци. "Тези приходи не принадлежат на правителството и ние не можем да се разпореждаме с тях", заяви той. След неговата победа на изборите през 2001 г. едно от първите му решения беше за намаляване на данъците в размер на 1.35 млрд. долара., а през 2003 г. тази цифра набъбна на още 350 милиарда. Според аналитиците от изследователския център Tax Foundation това довежда до най-голямото съкращаване на данъчни постъпления в страната от времето на Втората световна война. Общата сума загубени пари за бюджета се оценява на 6.3 трилиона долара. За формирането на невиждания бюджетен дефицит допринесоха започнатите войни в Афганистан и Ирак, които увеличиха дълга с още 1.3 трилиона долара. Въведените отстъпки за лекарствата на получателите на медицинската застраховка Medicare прибавиха още 272 млрд. долара. Други 719 милиарда долара пък отидоха за спасяване на банките и на финансовата система след кризата през 2008 г. Според изчисления на в. "Вашингтон пост" като цяло управлението на администрацията на Джордж Буш-младши е довело до увеличаване на държавния дълг със 7 трилиона долара. Неговият наследник Барак Обама добави още 1.7 трилиона към тази сума със своите икономически решения. По официални данни държавният дълг на САЩ е 13.886 трилиона долара, но се увеличава с $4 млрд. всеки ден.

Тези цифри поразяват въображението и предизвикват силни емоции у повечето хора, но дали наистина е реално да се стигне до фалит на САЩ? Периодичното спирането на бюджетните плащания от страна на федералното правителство е обичайно явление. Например, през април т.г. само 40 минути преди изтичането на срока Белият дом получи разрешението на Конгреса да продължи да изплаща заплатите на държавните учреждения. Трябва да се отбележи и че Вашингтон дължи голяма част от държавния си дълг на самите американци. В общата структура задълженията към чуждите държави и институции са по-малко от 1/3. САЩ например дължат на Китай 1.16 трилиона долара, или 8% от общия обем на държавния дълг. На Япония се полагат 912.4 милиарда долара, или 6.4%, на Великобритания - 346.5 млрд. (2.4%), на Бразилия - 211.4 милиарда долара (1.5%), на различни банки в Карибско море - 148.3 млрд. Общата сума на задлъжнялост на Америка към чуждите инвеститори възлиза на 4.5 трилиона долара. Докато на самите американци федералното правителство дължи 9.8 трилиона.

В началото на месеца президентът Барак Обама направи специално изказване и увери американците, че страната няма да тръгне по пътя на закъсалата Гърция. Дори и най-грубите изчисления показват, че дори федералното правителство да загуби битката за държавния дълг, САЩ ще могат спокойно да продължат да изпълняват своите финансови задължения. Изследователският център Bipartisan Policy изчисли, че през август в бюджета ще влязат 172 милиарда долара, а трябва да бъдат изплатени около 307 млрд. С получените пари правителството ще може да покрие лихвите по дълга (29 млрд. долара), да отдели 49 млрд. за изплащането на социални помощи и пенсии, както и да осигури медицинските програми Medicare и Medicaid (50 милиарда долара). За изплащането на заплатите на държавните служители ще са необходими около 14 млрд., за помощите за безработни - 13 милиарда, а за заплати на военнослужещи - 3 млрд.

С други думи, катастрофата няма да се случи, с каквито и апокалиптични варианти да ни плашат политиците. Разбира се, през август Белият дом ще бъде принуден да съкрати бюджетните разходи. Въпросът е какво ще избере администрацията на Обама - да ореже фонда на Министерството на правосъдието, което включва ФБР и финансирането на затворите, или да преразгледа бюджета на програмите, които предоставят жилища за бедни. "Нито една страна не може да остане съвсем без пари и да обяви, че повече не може да изплаща своите дългове", е убеден бившият президент на банковата група Citigroup Уолтър Ристън. Може, например, да се увеличат данъците, макар че по-честата практика на правителствата е да започнат да печатат пари. Но фалитът обикновено не го обявяват икономистите, а политиците. Защо да се повишават данъците за собствените избиратели, които гласуват, когато можеш да откажеш поетите задължения към чуждите инвеститори, които никога не отиват пред изборната урна?
88
5329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
88
 Видими 
26 Юли 2011 20:59
Защо да се повишават данъците за собствените избиратели, които гласуват, когато можеш да откажеш поетите задължения към чуждите инвеститори, които никога не отиват пред изборната урна?
............................... ..............................
Това е държавният фалит, другари! Има фалирали, но това не е държавата. Икономистите не можаха да измислят правилния термин за подобно явление и взаимстваният термин "фалит" дразни вещите и заблуждава невежите.
Иначе статията е добра и руските балалайки трябва да се поучат от руското списание, а не да изпадат в екстаз фантазирайки си как Америка се сгромолясва.
Прави са авторите, че положението е вследствие на партийни игри. Нещата могат да се оправят с един замах.
26 Юли 2011 21:25
Ааа, чак сега разбрах!
САЩ си цъфтят и връзват, само некви дребни бюрократични пречки и никакви пари не печатат Боже опаси!....

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
26 Юли 2011 21:29
Нещата могат да се оправят с един замах.

Taкa e.
Но подобно нещо се е случвало само веднъж -
през 1933 година в Германия.
И е по-забранено за дискусии и от холокоста даже.
26 Юли 2011 21:30
Яаааа,
Най голямото икономист и черпакли как се е засилило
Дерзайте другаре,
но както и да го овъртате американскио работник сювсем скоро, Отново ще му се наложи да се научи да работи

Редактирано от - intel_inside на 26/7/2011 г/ 21:31:55

26 Юли 2011 21:34
@Gozambo, мгого добре си го казал. И обяснението ти в другата тема също беше добро. Жалко, че такива ценни мисли седят разпокъсани във форума и няма даже permalink да може да се цитират. Всичко идва от това, че въпросният иска втори мандат за сметка на дефицити, с които да си трошат главата тези след него. Републиканците не са вчерашни и такъв шанс няма да му предоставят. А пък пррвеждането на Гърция като пример е толкова смехотворно, че идва или от малко вероятното да не е в час или да разчита на малоумници да му се връзват.
26 Юли 2011 21:54
Могат ли САЩ да фалират?- ДА.
26 Юли 2011 21:58
Несъразмерният черпак всичко може да фалира!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
26 Юли 2011 22:03
Могат ли САЩ да фалират?

НЕ.
26 Юли 2011 22:09
Могат, даскале, могаааааат ! Нека само жълтите приключат с appetizer-а и поискат main course
Тогиз става феерията /по ЗИП/
26 Юли 2011 22:20
LEAP 2020 пише съвсем други неща. И тъкмо от този авторитетен источник дойдоха прогнозите за световната криза, която не започна нито от Китай, нито от Русия. И както се знае, при всяка криза има губещи и печелевши, LEAP обяснява ясно и
“ напоително “ За дълбоко зомбираните обаче всяка истина е неприемлива.
Много цифри и дълбок анализ прави и статията “ Une économie détruite: l’ennemi c’est Washington“ par Paul Craig Roberts Натиснете тук
26 Юли 2011 22:24
In all major regions of the world, the economic recession is deep-seated, resulting in mass unemployment, the collapse of state social programs and the impoverishment of millions of people. The meltdown of financial markets was the result of institutionalized fraud and financial manipulation. The economic crisis is accompanied by a worldwide process of militarization, a “war without borders” led by the U.S. and its NATO allies.
This book takes the reader through the corridors of the Federal Reserve, into the plush corporate boardrooms on Wall Street where far-reaching financial transactions are routinely undertaken. Натиснете тук
26 Юли 2011 22:37
Несъразмерният черпак всичко може да фалира!


А несъразмерно малкият мозък може да изръси всякаква глупост
26 Юли 2011 22:43
Могат, и още как!
Ако я карат така - въпрос на време.
Общо взето светът ще ги крепи да не се сгромолясат от преяждане и лакомия за да не завлекат всички със себе си.
Скоро някъде чух, че в САЩ около 70% от бюджета по същество отива за потребление. Тъй като САЩ имат 22% от световното потребление, то простата сметка е, че около 15% от световното потребление е на свободолюбивите и свободомислещи граждани на САЩ. При положение, че САЩ са под 2% от световното население явно консумират за да се поддръжат средно 7 пъти повече от средносветовното. Не лош апетит като за all you can eat държава.
Това плюскане е което ги докара до това да вярват вече едно поколение в чудесиите на финансови перпетуум мобилета, но като е известно от природните науки, зад всяко "успешно" на пръв поглед перпетуум мобиле се е криело по едно велико мошеничество.
Тази мошеническа философия ще огроби САЩ, защото цялата им инфраструктура, манталитет и житейска реалност обслужва от края на Втората световна война побъркани цели. Нещо по-лошо, кейнсианската политика навремето даде резултати, защото тогава САЩ имат производствена мощ и благодарение на световната разруха селд войната пласирха стока и завладяха пазари. Сега поради лакомия и гонене на евтини печалби производвената им мощ е в Китай и другаде, а у тях са само фантасмагориите и апеетита.
Пакетите за стимули на политически коректното недоразумение Обама нахраниха май повече Китай, и спасиха мошеническите банки, войните по света дето ги водят не стимулират никакво родно производство, разсипват две и без това съсипани преди това страни, а надеждата за забогатяване с финансови фокуси на федералния резерв (дето нито е федереален, нито е резерв, а е частна печатница) доведе до пукане на балони.
След края на Студената Война САЩ и НАТО трябваше да се оттеглят и ограничат. Те рекоха да лапнат света.
И ще стане като на оная маймуна работата. Дето обичала да гълта цели ябълки. Веднъж се полакомила и глътнала и една тиква, ама и се скъсал изхода. Оттогава маймуната преди да глътне нещо си го мерела дали й е по мярката на изхода.
Дали в САЩ ще поумнеят чак толкова - ще видим.
26 Юли 2011 23:12
=
26 Юли 2011 23:22
Могат да фалират, но едва след всички останали :-)

Драмата ме умилява - в предпоследния ден таванът на дефицита ще бъде вдигнат и пазарите ще реагират много позитивно - КУРсът на долара ще ... се покачи, при все че ще се напечатат 100 тона нови долари.

Тук няма абсолютно никаква икономика, чиста политика, а Бараката е абсолютен гений. Този свят няма да свърши добре, но дотогава поне сеир ще гледаме.
27 Юли 2011 00:00
@Tim,



Това плюскане е което ги докара до това да вярват вече едно поколение в чудесиите на финансови перпетуум мобилета, но като е известно от природните науки, зад всяко "успешно" на пръв поглед перпетуум мобиле се е криело по едно велико мошеничество.





Горното заслужава по-обстоен анализ. Наистина ли финансите изключват перпетуум мобилета? Ако е така, какво са тогава борсите? Нима може да се твърди, че цената на акцията непременно е свързана изцяло с истинската стойност на онова, на което тя е представител и флуктуациите в тази цена не е отражение на чисто психологически фактори, нямащи в повечето случаи нищо общо с фактическото състояние на компанията издала акцията? Не е никак рядко явление инвестори да се юрнат като стадо овце след акция, само защото дочули слух. В такъв случай може да се оформи печалба произлизаща от въздух, от нищото, досущ като при перпетуум мобилето. Да не говорим, че така може и, недай боже, да се загубят пари. Често пари дошли от нищото се изпаряват яко дим. Някои обаче успяват да си ги надиплят в сметките тези пари, дошли от нищото. Ако пък ти съдейства и държавата чрез ЦРУ-то си и десетина фейсбукови милиарди можеш да си спретнеш в зукербергова сметка, милиарди дошли ама наистина от нищото. И не ми казвай, че си говорим само за виртуални милиарди. Как се включваш в тази игра да си генерираш пари от нищото е тема на друг разговор, както и е ли възможно перпетуум мобиле във физиката, както то е възможно и е основен източник на богатство във финансите.
27 Юли 2011 00:04
Когато всички фалират, печели оня с най-голямата тояга... Пари САЩ може и да нямат, но тоягата си е налице.
27 Юли 2011 00:21
Да се поучат от нас-след фалита-валутен борд, връзване на $ към евро-фиксиран курс и т.н.
27 Юли 2011 00:30
Абе много е изписал автора, но пак не се разбра, как да играеме долара на форекса - късо или дълго?
27 Юли 2011 00:36
@anacephal, това е отговорът и непрекъснато се повтаря, но кой да чуе. Дай да си пишем обаче статийки за неминуемия фалит на САЩ, защото това е, което отруденият и безправният иска да чуе, а следователно, то е, което продава вестника.
27 Юли 2011 00:40
@cisco, то, ако авторът знаеше отговора, на нас ли трябваше да го подшушне, пък и статийки ли би писал да си губи времето, щом можеше да го разиграе на форекса тоя отговор и да си спретне някоя и друга стотинка, а че и малко отгоре.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 27/7/2011 г/ 00:41:02

27 Юли 2011 00:46
САЩ са фалирали идеологически, освен идиотизми и извратенящини не предлагат нищо друго. САЩ са фалирали политически, защото и НАТО-то им се разпада, защото дори в страните - най-верни довчера съюзници, разполагат главно с агентура и купени боклуци сред политическите елити. САЩ са фалирали и морално, разложението им е в терминална фаза.
САЩ са силно разклатени икономически, изправени са пред необходимостта от значително съкращение на разходите, а тяхното разглезеното население няма да го понесе. Същевременно реално нито нация има, нито народ. Престане ли доларът им да е световната резервна валута, а това е съвсем реална перспектива, икономически ще изпаднат във фалит извънредно бързо.
Във Вашингтон много добре знаят на какъв хал са. Затова залагат основно върху правенето на всевъзможни мръсотии на ВСИЧКИ други страни по света. Разбира се, свърхвъоръжената им армия респектира, никой няма да ги нападне, но дори и с тази армия не могат да направят друго, освен да грабят и се изнасят. Но откъде вече да грабят? Това е краят, макар далеч не само на САЩ. Ще оцелее онзи, който може по-дълго време да изтърпи отгладува предсмъртния бяс на рухващата ционистка империя. Това не са американците или западните европейци.
27 Юли 2011 00:52
@Поморийски, то този край знеш ли колко пъти вече е обявяван? Ама нещо все идва, ама все го няма.
27 Юли 2011 01:19
САЩ могат да воюват срещу малки и слабовъоръжени държави. Ядреното оръжие е за сплашване предимно. Номера с проксита срещу Русия уйде с резултата от срещата по ядене на втратовръзки, 1:0 за Путин. След време САЩ ще обявят фалит и държавите дет са вложили кинти в облигации ще духнат супата. Световна война има смисъл само за ограничение на населението ( рано или късно изчерпващите ресурси ще я наложат като решение ). До тогаз САЩ ще са конят който дърпа каруцата, и съответно ще зобат парите на всички. Театърът с повишаване на дълга ще приключи на 2 август, Обама ще получи исканото за момента. Вероятно военно промишления комплекс са решили да го изработят. Не може да режеш клона на военните и да имаш 2 мандата ...
27 Юли 2011 02:11
Поморийски,
поизхвърлил си се! САЩ могат да фалират идеологически, когато се създаде някъде конкурентна идеология. И то по-добра. Такава засега няма.
А за фалити на държавата, забравете! САЩ могат да фалират всички останали, ако се наложи, и пак няма да фалират. Колегите горе посочиха защо. Заради силата и позицията си в света.
Някои много обичат да дават пример със САЩ и Великобритания и промяната на лидерската роля през миналия век. И по същата логика си мислят, че това ще стане между Китай и САЩ. С други думи, както СОЩ са изпревалири икономически Великобритания и това ги е направило лидери, така ще стане и сега с Китай. Аз не мисля, че тази история ще се повтори по много причини. Великобритания навремето е отстъпила мястото, САЩ няма да си отстъпят мястото без бой. Китай не им е сродна държава. Още повече, да отстъпят световната власт на този китайски режим! Абсурд! Китай просперира, защото САЩ му помага и не му пречи. Но ако започне да му пречи? Друг много важен момент е, че когато САЩ поемаха лидерските позиции, пред капитализма имаше голям мегдан за развитие. А днес капитализмът е в задънена улица и това всъщност определя в най-голяма степен днешните проблеми на САЩ. Капитализмът се разви до степен да бъде разрушителен. И тъй като САЩ първи се сблъскват с този проблем като най-развита държава, то може да се очаква и първи да намерят правилния път. А това означава, че САЩ ще влезе в нова епоха на развитие. Докато Китай ще продължат да се борят с индустриализацията. В Китай има огромна промишленост, но Китай все още е недоразвит. Повечето китайци живеят в аграрната епоха. Китай е взривоопасна смес. Без да се демократизира, Китай изобщо не може да помисля за световно лидерство. А една демократизация там може да изведе на повърхността натрупаните напрежения и да изиграе разрушителна роля. Но такова им е обществото, неразвито.
Всички си спомняте урокът Маркс-Ленин, когато Маркс твърдеше, че революцията ще победи в най-развитите, приемайки, че това ще е следваща епоха в развитието, а Ленин реши, че революцията може да победи навсякъде и може да се прескачат исторически етапи само с желание. Революцията в Русия победи, но Русия не прескочи етапите.
Лидерството, другари, се налага със сила. САЩ не напразно държат военни бази в цял свят. И Втората световна им помогна да се разпрострат в цял свят. Как ще го направи това Китай днес? Нито Индия, нито Русия ще се съгласят Китай да стане световен лидер. Нито Япония. Работата на световния лидер не е само да дава пример на останалите, а да налага принципи със сила.
27 Юли 2011 02:14
И дори САЩ да решат да поограбят тоз и онзи, сръднята няма да е голяма, защото нациите знаят на кого дължат печалбите и просперитета си. Китай знае, че е голям кредитор на САЩ, но знае също, че тези пари са спечелени благодарение на САЩ. Знаят колко много САЩ е направил за Китай. И продължава да прави. И за целият световен търговски ред.
27 Юли 2011 02:41
Тюх да му се не видеше! А аз толкова се надявах, че Америка ще фалира и така ще ни бъде предоставена уникалната възможност не само да помогнем на страдащия братски американски народ, но и да оценим още по-добре управлението на ГЕРБ, благодарение на което не изпаднахме не само до гръцкото, но и до американското дередже. Имам чувството, че Дянков съветва републиканците за балансирания бюджет и затова те в последно време са толкова нафукани и несговорчиви.
27 Юли 2011 03:50
САЩ отдавна са фалирали, въпроса е кога официално ще се обяви. Скоро ще бъдем свидетели на поредната паднала система. Последиците ще бъдат за всички, но най-зле ще е Запада.
27 Юли 2011 04:18
@The Bulgarian Lion, ти четеш ли какво обяснява @Gozambo или, така, да си говорим, да минава времето?
27 Юли 2011 05:27
Не знам какво се палят някои другари, след като една съветска газета категорично поддържа мнението, че в США всичко е спокойно.
А според мен США фалираха отдавна - още в момента, когато решиха да изнасят цялата си индустрия зад граница.
27 Юли 2011 06:08
@ Бивол по калдъръма

Първом да уточня , че икономическият обмен по същество е обмен на материали и енергия, за които предвартелно е извършена физическа (измерима в джаули) енергия. Т.е. обменят се неща зад които има вече извършена работа! При нормални обстоятелства, човек харчи това, което вече е заработил, защото във физиката процесите свързани с преразпрделение на енергия могат да се случат и протичат до тогава, докато има реална енергия, а не намерение за бъдеща доставка на такава. Колата ти или компютърът няма да проработят срещу обещание или вяра в бъдеща доставка на енергия.
Една физическа система може временно да вземе назаем енергия от друга (както при изпарението) но тая система, от която се взема губи нергия и изстива. Производството се движи по същество по цикъл на Карно и не може да има цикъл ако няма два топлинни резервоара с различна температура. От по-топлия се взема енергия, на по-студения се отдава част от нея и разликата формира полезна работа или печалба.
В иделания случай акцията следва да струва точно толкова, колкото произведена и реализирана продукция съответства на емитираните акции. Ако няма никаква произведена и реализирана продукция акцията не струва нищо. Ако има някакъв механизъм на натрупване на нови акции или изкуственото вдигане на цената им без да има реализирана продукция то това е някаква пирамидална схема, т.е. първите внесли пари теглят от парите на закъснелите, които след това изгарят, щото се пука балона.
Като че ли това, което се забравя е, че в цената на акцията влиза нещо много условно: вярата в това, че този, който я издава просперира. Известно е, че цената на акцията е пропорционална на скростта на нарастване на очакването за печалба на компанията (т.е. на първата производна), емитиралала акциите. Поради това особено важно е да има успешни доклади и отчети. Точно това е механизмът на раздуване на цените на акциите въз основа на пропганда и недобросъвестни отчети. В един момент се оказва, че тяхната цена не е подкрепена от реално реализирана продукция, а само от мечти и обещания за щастливо бъдеще.
Големите сривове в САЩ и Запада са поради това, че се раздадоха огромни заеми без покритие, които заеми чрез ловки наукоподобни финансови "инструменти" влизат в схеми, при които една и съща стока е продадена няколко пъти, и понеже мошениците, които въртят играта на най-висше ниво знаят, че това са а приори загубени работи и подлежи провал, на всичко отгоре продават и застраховка срещу провала.
Т.е. представи си, че си взел заем да купиш къща, която ще придобиеш след известно време (примерно) и след като я влезеш във владение разбираш, че тя е продадена на още няколко души, а мошеникът, който е прементнал всички и е знаел, че е провалил всички ви, отива и става застраховател на теб и на останалите бъдещи потърпевши от евентуален провал. Значи всички му плащате ипотеки, всички му плашате и застраховка за неизбежната катастрофа, която той знае, че ви чака, и когато катастрофата стане, клубът на мошениците изнасилва сената (парламента) и казва: "Или покривате далаверите ни с държани гаранции или фалираме държавата и срутваме всичко". А защо хората са се юрнали да купуват къщи - ами защото са вярвали и са ги убеждавали яко, че цената на имотите никога не пада в дългосрочен план и по силата на първата производна расте спекулативно и цената на имотите. Но доколкото парите, които се заемат са фиктивни, необезпечени пари то тия цени са раздути. Те са фалшиво високи. Т.е. вярваш, че вземаш на изплащане нещо за 200 000, а след 5 години то ще е 300 000. И си правиш сметка, че спечелиш 100 000. Т.е. имаш нормален цикъл на Карно. Плащаш по-малко, а получаваш повече. Да ама, тия сметки са според раздути очаквания, а не според реални цени. Поради това, че това е търговия с минимално или никаква предплата, с изкуствено занижени лихви за да се стимулирало потреблението, в същност зад тия очаквани 300 000 де факто има само 150 000. Т.е. купуваш скъпо сега, за да продадеш по-евтино след време. Перпетуум мобилето е да се счита, че може без да влагаш средства да получиш циклично нещо. Или изобщо да влагаш систематично по-малко , а да получаваш систематично повече. Това може, ако от някаква външна система ти наливат енергия, но това вече не е перпетуум мобиле. Ще трае докато има вънпен ресурс.
Мошеничестовото е свързано с нарочната дерегулация на пазара на такива финансови инструменти, при което в крайна сметка се оказва, че едни и същи хора въртят и двете схеми: и по въпроса за печатане на пари (ФедРезерва) и по раздаването на кредитите, и по рейтинговите агенции и по застрахователите, понеже всичко е омешано в тези консолидирани заеми от ипотеки и т.н.
Перпетуум мобиле във физиката и изобщо не е възможно, защото няма как 2+2 да е друго освен 4 и поради закона за запазване на импулса, откъдето следва и закона за нарастване на ентропията в затворена система с много частици/агенти .
27 Юли 2011 06:10
WSP
Съветската газета да не е "Коммерсант"?
27 Юли 2011 07:24
Tim,
остави газетата, а гледай ПРИЧИНАТА. А тя е написана във второто ми изречение.
Останалото са алабализми.
Твърденията, че автомобилната индустрия не си струвала, после за компютърната и сега за софтуера.
Законите са много прости и измислени стотици години напред - едно зраво мито за китайските стоки и едва ли ще има такива статии. Но след като в США консултански фирми(организатори на аоутсорсинга) печелят повече от IBM и автомобилните гиганти мъпети като негърчето едва ли имат думата. Май излезе прав Другаря за последния и загниващ етап на едно общество.
27 Юли 2011 07:31
@Tim,


Първом да уточня , че икономическият обмен по същество е обмен на материали и енергия, за които предвартелно е извършена физическа (измерима в джаули) енергия. Т.е. обменят се неща зад които има вече извършена работа! 




Не, това уточнение не го приемам. Ти говориш за икономически обмен на неща, за които има извършена работа. В случая обаче обсъждаме финанси и един техен инструмент -- акциите, които може да представляват количество свършена работа, но може и да не представляват такова количество, а цената им да е напълно произволна. В това се състои трикът, основан на самата тяхна същност. 



Също така, акциите са само условно заем на който компанията е заемополучателя, а ти си заемодателя, когато я купиш, защото в момента на купуването тя заживява свой живот като стока (не случайно акциите ги наричат stocks) отделен от първоначалната условната цена на частта труд, на който тя отговаря (което, между впрочем, също е условно, когато се прави IPO-то). По-важното е, че, когато акцията се отдели като самостоятелна стока, тя почти никога не заживява в равновесен пазар. Ето защо, твърдението ти, че



В иделания случай акцията следва да струва точно толкова, колкото произведена и реализирана продукция съответства на емитираните акции.




е наистина една идеализация, която практически никога не е реалност в реалния пазар. В реалния пазар, за определяне на цената на акцията доминират фактори, които нямат нищо общо с произведената и реализирана продукция. Тези фактори, като, да речем психологическия, слуховете, изобщо не са обявени за незаконни, а са част от играта, така както блъфирането е част от покера. При това, днес аз мога да купя акция, която, поради причини присъщи на пазара (неравновесието му), а не поради изменение на вложен труд за нея или произведена и реализирана продукция, утре ще струва по скъпо. Когато дойде това 'утре' аз мога да продам тази същата акция, при което ще реализирам чиста печалба без да съм вложил никакъв труд (освен, ако смяташ за труд отиването до ATM-a, натискането на няколко копчета и после тегобата да си сложа левчетата в джоба). Това ще е печалба дошла от нищото, което са типичните печалби на борсата и които, ако имаш добри приятели, те правят богат. Така аз мога да си играя непрекъснато и, ако съм Шорош някой от ЦРУ-то да ми пробутва вътрешна информация, мога да го докарам и до милиард. Ако пък съм приятел на Елцин, милиардът си идва от самосебе си. Не ми казвай, че руските могули държат незаконни (по отношение на днес съществуващите закони) пари.




Примерът ти със заема от банката е верен, но той не се отнася до настоящата дискусия. В нашата дискусия иде реч за акции, от които ти печелиш директно (ако си вътре в играта), а не заемаш пари от някого. Също така, примерът ти би бил валиден и тук в този разговор, ако разните задължения към банките, за които говориш, си ги консолидирал в някакъв бонд, който разиграваш на вторичен пазар. В този случай, бондът също заживява свой собствен пазарен живот, който няма нищо общо с underlying asset. Купувачът му хал хабер няма как е обезпечен, и няма и нужда да има, ако се случи да го продаде утре с печалба. Проблемът на който се наслаждаваме днес дойде тъкмо от такива необезпечени бондове и от unsolvent insurers, които се представяха като застрахователи, а нямаха и пет стотинки в джоба, за да си изпълнят задълженията по застрахователния договор, който са сключили, когат му дойде времето.. Тези и други модерни, напълно законни, но порочни в самата си същност, похвати, прилагани от различни хедж фондове, наред, да речем, с продаване на един бонд на два пазара, разчитайки, че при голяма вложена сума  ще достигнат пазарното равновесие (а като станаха много маймуните на клона, сметките им излязоха без кръчмар) доведе днешната криза. Всъщност тя започна още преди десетина години, когато преподавах в един университет току до Wall Street и преговорите по спасяване на LTCM протичаха в една сграда отсреща.



Връщайки се към акциите на добрия стар капитализъм, които са предмет на обсъждане тук, печалбата от нищото при тях е самата им същност и, въпреки че и тя е спекулативна, е далеч от горните извращения (при които препродаването на бондове основани на toxic debt е достигал до 18 нива; то бива малоумници, ама това бие по точки и шампиона по малоумие).




Относно физиката също не си прав и аналогията ти с 2 + 2 = 4 е подвеждаща. 2 + (1 + 1) е наистина 4, но една от единиците може да е получена "от нищото", което мога да ти демонстрирам в подходящ друг разговор.
27 Юли 2011 08:29
Manrico
26.7.2011 г. 21:58:02
Несъразмерният черпак всичко може да фалира!

Манерковщина.
Я виж какво са установили учените:
Large Forks May Curb Eating, Study Shows


People who use big forks eat less compared with diners who use small forks — but only when eating from a plate loaded with food, according to a new study.


Натиснете тук
27 Юли 2011 08:46
Горното заслужава по-обстоен анализ. Наистина ли финансите изключват перпетуум мобилета? Ако е така, какво са тогава борсите? ...... Не е никак рядко явление инвестори да се юрнат като стадо овце след акция, само защото дочули слух. В такъв случай може да се оформи печалба произлизаща от въздух, от нищото, досущ като при перпетуум мобилето.

Горното пък заслужава медицинска диагноза.
При борсите малажението е следното:
мобиле - има
перпетуум - нема
А че ти си късоглед и възприемаш временни явления за вечни - это вапроз пабочный.
27 Юли 2011 08:47
@ Tim и Биволъ
Цената на акцията зависи от финансовото състояние към момента на предприятието + бъдещите очаквания. Тия бъдещи очаквания са свързани с възможността за реализация на даден продукт или услуга. В това се включва пазарно позициониране, потенциал за развиване на продукта/услугата, иновация и т.н. На практика всяка спекула има предвид бъдещи събития. Отнесено към настоящия момент това означава подценяване или надценяване на стойността на акцията => оценка на бъдещото събитие.
--
Ако, да речем, инвестирате в акции на пазара на биотехнологии и се насочите към компании, които се занимават с научни разработки - тогава ви интересува дали съответното проучване ще бъде одобрено за въвеждането му в пазара. Това одобрение е началото на пазарната реализация. Можете да спрете дотук с инвестицията, но може и да искате да продължите. Тогава се налага проследяването на съответната иновация в други ръце и ще трябва да се прецени дали крайния продукт има потенциал. В тая оценка ще трябва да включите цялата производствена и дистрибуционна схема (от гледна точка на финансовата рентабилност) + потенциален пазар + оценка на подобни алтернативи (от функционална и финансова гледна точка). Понякога (ако не и често) се създават изкуствени ниши, с цел реализацията на точно определен медицински продукт. Самите техники за създаването им са най-разнородни.
--
Това го давам като пример за остойностяване на бъдещите очаквания. Ако обърнем тоя пример към щатската икономика бързо ще видим, че те са в началото на веригата - там е ноу-хау. Преди няколко години Иноземцев разказваше за структурата на пост-индустриалното общество, базирано на иновации, R&D и все повече се убеждавам колко е прав. По статията това ще рече, че американците имат достатъчно потенциал (бъдещи очаквания), но чисто административни ограничения ги поставят в идиотска ситуация. Тия административни хватки включват саботажа на администрацията на Обама.
27 Юли 2011 08:48
Gozambo
27.7.2011 г. 02:11:48
САЩ могат да фалират идеологически, когато се създаде някъде конкурентна идеология. И то по-добра. Такава засега няма.

Глупости.
Може да се разведеш с жената, без да се жениш за друга.
Вече не те кафи, пили ти на главата, станала е грозна, тъпа, проста, дебела, нагла.
Това е положението - света се развежда със САЩ.
27 Юли 2011 09:21
@SK,


Горното пък заслужава медицинска диагноза.
При борсите малажението е следното:
мобиле - има
перпетуум - нема
А че ти си късоглед и възприемаш временни явления за вечни - это вапроз пабочный.



Лесно е да се пише текст през куп за грош, като горния. Виж, да се изкажеш с аргументи не е по силата на всеки, както не е било и по твоите сили, за съжаление.
27 Юли 2011 09:27
@SK, значи, жената е аналог на идеология, според теб. Махаш си я от главата и край, няма я. А идеологията като я махнеш и там ли празно място остава. Не, не казвам, че няма такива с празни глави, ама май @Gozambo не за тях пише анализите си.
27 Юли 2011 09:39
@Кире, така както го обясняваш обхваща само част от онове, което формира цената. Погледни го от гледна точка на инвестора. Има някои, които се интересуват от техническия анализ и хич не ги е еня да правят фундаментален анализ като този, който си представил. Нека ти спомена също, че лично съм бил прокси на приятел, който имаше акции в една медицинска компания, която нямаше нито една продажба, а капитализацията й беше $100 милиона. Всичко чрез манипулации, връзки и всичко друго, но не производство и продажби. Акциите на компанията периодично се помпаха вътрешно, за да спаднат след като предопределените хора надиплят пачките. Перпетуум мобиле par excellence. Това за което говориш е също идеализация, както при @Tim. Истинските печалби идват по друг механизъм, а именно механизмът на перпетуум мобилето, където манипулациите, а не иновациите са главният двигател.
27 Юли 2011 09:48
донякъде парадоксално - провал на пазарлъците за тавана на дълга и дори частичен дефолт на щатите могат да доведат до рязко поскъпване на долара спрямо еврото и на трежъритата

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
27 Юли 2011 10:12
Абе вие у ред ли сте? Най-силното икономика в света да фалира! Просто това е поредното чешене на езиците! Като фалира, ще я разпродадат на търг ли? Или ще се настани синдик? Ама сте големи смешници! Имала ограмен външен дълг, чудо голямо! Страната с най-много патенти в света, ами тя само от продажбата им може да живее! А защо доларът е толкова нисък спрямо еврото? Никой нищо не казва!
27 Юли 2011 10:15
Републиканците са безотговорни и безмозъчни идиоти.
27 Юли 2011 10:23
Ами да!
Какво е фалит?
Обявяване на отказ за удовлетворяване на кредиторите.
А невъзможност за такова може да си има отдавна, както казва Лъва.
И да речем, че обявят, какво, ще лопнат кепенците?
Ами.
Пак ще излязат сухи от водата.

Важният въпрос за мен е - този катаклизъм ще промени ли нещо в американското общество и в каква посока?
Ето, развитието на този казус ще покаже - може ли да има всъщност демокрация, без тя да е поддържана като идеологическо оръжие, и доколко се различава от други известни фикции, като куманизъма.
27 Юли 2011 10:34
@ Бивола

Съгласен съм. Не си ме разбрал съвсем точно.

Кому колко дължи САЩ Натиснете тук

@WSP
Ох това за изнесените производствени мощности е шедьовър на дивотията.
Аз не знам с какво изобщо се занимава разузнаването на САЩ, освен да консумира бюджет.
27 Юли 2011 10:40
@Бивола,

Така както си го обясняваш това финансово препетуум мобиле, то си е чиста ментърджийска история. Печалби от никъде за сметка на финансови фокуси в крайна сметка се плащат от някаква друга система, било в рамките на САЩ, било на глобалната икономика. Това са локални игри.
Като ти казвам, че няма как да има финасово или каквото и д абило перпетуум мобиле имам пред вид, че ако една икономика има ръст от 2% на година, няма как да имаш глобално за всички ръст на печалбите от 20 %. Няма от къде да дойде.
27 Юли 2011 10:49
ТИМ-е , да те подкрепя с един пример. Според Бивола, ако се закачиш за електромера на комшията и вече си осигурил локален и напълно безплатен (от твоя гледна точка) източник на енергия. Перпетум отсекъде
27 Юли 2011 10:56
Биволе, аз съм съгласен, че има много мегдан за манипулации и то на всяко ниво от описаната схема (нея я познавам добре, понеже аз самия имам вземане-даване ). Като се почне от ниво одит на компанията (тук не се има предвид финансов, а функционален), статистическа значимост на резултатите и т.н. Няма да обсъждам доколко "иновацията" е истинска... В края на тоя етап FDA дава разрешителното за употреба и производство. Това е началото на следващия етап: оттук почват маркетинговите номера, които впрочем са безсмислени без първия етап (а само да отбележа, че преди това също има някои "тънки" моменти).
--
По същество техническият анализ се стреми да предугади бъдещото движение на цените на базата на вече случили се събития. Ето например онагледяване на движението на едни акции: Натиснете тук Движението индикира в момента ключовите събития, свързани с промяната на цената. Тук си много прав, че тия събития могат да доведат до изкуствено надуване на цена, но само и единствено при положение, че фундаменталните показатели потвърждават тренда. Ще рече именно това, дето писах: цената е анализа на настоящето състояние + бъдещите очаквания.
--
Единственият начин цените да се надуват без реално покритие е фалшификацията. Това означава подвеждане на очакванията и счетоводни измами. И дори това да е възможно в някакви случаи, то едва ли може да се изведе като правило. В крайна сметка контролът е доста сериозен и то с такава презумпция
--
Сега можем да поразсъждаваме има ли систематично изкривяване на информацията - да речем за компаниите, образуващи NASDAQ 100 ( Натиснете тук). Единственият ми въпрос в случая е каква е далаверата това да се прави?
27 Юли 2011 10:57
Страната с най-много патенти в света, ами тя само от продажбата им може да живее!

StefanST, ако има кой да купува, щото китайците май не се интересуват много от патентно право. Краднат си, та пушек се вдига.
Има и друго - китайските студенти, завършили в САЩ и другаде по света, после СЕ ВРЪЩАТ. Даже, ако се поровиш малко може с изненада да установиш, че тия от Силициевата долина вече намират мноо по-добри оферти в Китай...и мнозина се възползват. Т.е. китайците със зелената шума си пазаруват мозъци и бъдещо ноу-хау. Ще видим накрая кой само си е мислел, че е голям тарикат.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД