Всеки път, когато се започнат конкретни действия за приватизация на "Булгартабак холдинг", политици и профсъюзни деятели скачат "против" с три фалшиви аргумента: моментът е неподходящ, цената ще е ниска; ако приватизираме холдинга, ще поставим под риск приходите от ДДС и акцизи за бюджета; производителите на тютюн ще останат без поминък.
Азбучна истина е, че цената на всяка фирма зависи преди всичко от пазарния й дял в страната и чужбина. Цената на "Булгартабак" спада неумолимо от година на година, следвайки намаляващото пазарно присъствие на предприятието. Холдингът, който допреди 6-7 години държеше близо 95% от продажбите в България, днес има само 35% дял. Затова 250-те милиона евро, които ВАТ предложиха през 2005 г., сега са недостижима химера.
Колкото до опасенията за бюджета, нека не забравяме, че приходите от акцизи и ДДС идват от джобовете на пушачите, не от производителя. Даже и една цигара да не се произвежда в България, това няма да се отрази на тези бюджетни приходи. Напротив -
приватизацията на холдинга може би ще увеличи приходите от ДДС и акцизи,
защото една частна компания би защитавала сериозно пазарните си позиции от нелегалния внос на цигари.
Трето, поминъкът на производителите на български тютюни не зависи от "Булгартабак", а от вкусовите нагласи на пушачите и от търсенето на такива тютюни в света. За съжаление на електората на ДПС от много години в света се наблюдава тенденция към намаляване на потреблението на ориенталски тютюни и това е необратимо. Алтернативно земеделие и животновъдство и мобилност на работната сила са решението, а не производство на тютюни, които никой не иска да купи и пуши.
Една от причините за неуспеха на предишните опити за приватизация на "Булгартабак" бе фактът, че холдингът се състоеше от над 20 фирми, в това число печатница и множество малки предприятия за обработка на тютюни. По времето на кабинета "Станишев" девет от дружествата на "Булгартабак" бяха приватизирани, в това число всички работещи манипулационни фабрики с изключение на плевенската. Днес холдингът е по-малка и стегната структура, до голяма степен изчистена от неоперативни активи (макар че има няколко дъщерни дружества, които отдавна не работят и са в процес на ликвидация.)
15 години след първия опит за приватизация на "Булгартабак" днес сме пред финала на поредната процедура. И отново политици и профсъюзни лидери пробутват изтърканите си аргументи и се опитват да спрат процеса. А
"Булгартабак" отдавна не е кокошката, снасяща златни яйца
И затова няма опашка от кандидати. И цената ще е в пъти по-ниска от тази, която можеше да се получи преди 15 г. Но ако и този път не стане - следващия път няма да има и един кандидат. А и цената, и пазарният дял на холдинга ще са спаднали още.
В момента марка №1 на нашия пазар все още е "Виктори" на "Булгартабак" с 16-17% дял. Но следващата успешна марка на държавния холдинг е чак на 7-о място. А приватизираната цигарена фабрика в Пловдив само за две години направи пробив с марката си "Кинг", която вече има 10% пазарен дял. Друга нейна марка - "Мерилин", изпревари "Ева слим". Това е много хубава илюстрация каква е ползата от приватизацията.
Безспорен успех за сегашната процедура, водена от CITI Bank, една от най-реномираните банки в света, е фактът, че трима потенциални инвеститори подадоха документи за предквалификация. Успех е, като се има предвид, че синдикати и политици популисти отново вкараха троянски коне, като наложиха условия да се изкупуват определени количества тютюн за поне 5 години напред, да не се съкращава никой 3 години, да се плащат 24 заплати при напускане и т.н.
Най-сериозното име е BAT, една от трите най-големи цигарени фирми в света, която, изглежда, е преглътнала обидата от прекратяването на процедурата през 2005 г. BAT има много сериозни позиции на Балканите, особено след като през февруари 2008 г. купи за 1.7 млрд. долара бившия турски тютюнев монопол "Текел". BAT имат и цигарени производства в Сърбия (фабриката във Вране, за която платиха 50 милиона долара през 2003 г.) и в Румъния, където се произвежда Viceroy - петата най-популярна марка цигари в България с около 7-7.5% пазарен дял. С около 10-11% пазарен дял BAT заемат пето място на българския пазар (след марките на "Булгартабак", "Филип Морис", "Карелия" и "Кингс"). Евентуалната покупка на "Булгартабак холдинг"
ще направи BAT лидер с около 45% пазарен дял
Разбира се, не е сигурно дали BAT ще дадат оферта, особено имайки предвид, че компанията има фабрики в съседни на България страни, от които може да снабдява нашия пазар.
Няма да се учудя, ако някой от двата финансови инвеститора даде най-добра оферта за "Булгартабак холдинг". Особено вероятно е това за руската инвестиционна банка "ВТБ Капитал", която сигурно има амбиции да върне обратно "Булгартабак" в Русия - най-големия пазар на цигари в Европа. И да финансира експанзията на марките на "Булгартабак" и на други пазари - Близкия и Далечния изток, Северна Африка и Латинска Америка.
За третия кандидат - австрийската "Си Би фемили офис", се знае най-малко. Но аз не вярвам в теориите на конспирацията, че банкерът Цветан Василев от Корпоративна търговска банка, че собствениците на "Винпром" - Пещера играели чрез тази фирма. Тя е част от сериозна финансова група - Кепитал банк и "Граве", третата най-голяма австрийска застрахователна компания. Те имат бизнес и в България. Кепитал банк пък е малка инвестиционна банка. А "фемили" офисите са едно разрастващо се явление, стават все по-големи и по-големи инвеститори. Едно време богатите хора си даваха парите на инвестиционни банки да им ги управляват, напоследък тенденцията е няколко богати или една много богата фамилия да си наема частни инвестиционни банкери. Допускам, че в случая става дума точно за това.
Вижда ли се краят на приватизационната сага за "Булгартабак холдинг"? Рано е да се каже. Западни медии вече обявиха, че ВАТ се кани да предложи 160 млн. долара. Но нека първо да видим кои от кандидат-инвеститорите ще продължат състезанието и ще купят информационни меморандуми. А и не бива да забравяме, че идват избори и няма да е изненада, ако поредна партийно-профсъюзна блокада не спре за пореден път процеса.
......................................
Ходене по мъките
Приватизацията в България стартира през 1993 г. Тогава заработи Агенцията за приватизация, а международни консултанти получиха мандат да обучат екипа на агенцията, да подготвят и да осъществят приватизацията на десетки държавни предприятия. Една от първите фирми, предложени за включване в програмата за раздържавяване, бе "Булгартабак холдинг". По онова време консултантите на Агенцията за приватизация оценяват компанията на 1.2 милиарда долара. Тогава "Булгартабак" има почти 100% пазарен дял в България, а също и износ от близо 60 000 тона цигари за Русия и бившите страни от Съветския блок, където марките "Опал", "Родопи" и "Ту 154" са изключително популярни. Само че предложението за приватизация на "златната кокошка" не се приема. През 1996 г. правителството на Жан Виденов включва холдинга в годишната програма за приватизация, но на практика не предприема никакви действия. По това време почти всички страни от Източна Европа вече бяха приватизирали тютюневите си монополи, а "Булгартабак" губи пазарите си в бившите съветски републики.
По времето на Иван Костов австрийската банка "Кредитанщалт" бе назначена за консултант по приватизацията. Само че годините минаваха, а нищо не се случваше. Слава Богу, не приложиха номера с РМД-тата - партийна работническо-мениджърска приватизация на холдинга, каквито напъни имаше. Правителството на Симеон Сакскобургготски направи два опита за продажба. През 2005 г. дори се стигна до подписване на сделка - мултинационалната компания BAT ("Бритиш Американ Табако") предложи 250 млн. евро за фабриките в Благоевград и Пловдив. Но отново нищо не се случи - този път ДПС спря сделката, защото не била "в национален интерес" - общи приказки без никаква аргументация.
..........................................
*Финансистът Владимир Каролев е член на икономически екип на НДСВ, общински съветник и кандидат за кмет на София. Неговата "Балканска консултантска компания" бе консултант по предишната процедура за подготовка на "Булгартабак холдинг" за приватизация.
Тоз кмет на Булгартабак ли се кани да става?
Или е забравил КОИ уплетоха конците преди 7-8 години?