:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,585
Активни 909
Страници 2,515
За един ден 1,302,066
Главоблъсканици

Президентският вот създава само проблеми на политиците

Всички партии изпитват големи затруднения при номинирането на кандидати и използват този процес най-вече за разчистване на вътрешни сметки
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
"Синята коалиция" застана зад спорната кандидатура на Румен Христов за президент. Неуспехът на изборите вероятно ще е повод за ново изостряне на отношенията между хората на Иван Костов и Мартин Димитров.
Президентският вот се превърна във воденичен камък за българските партии. Всички водещи политически формации у нас биха предпочели, ако има начин, да си спестят явяването на тези избори. За тях те като че ли са досаден придатък към далеч по-важния местен вот. От години номинирането на кандидатите за държавен глава става с родилни мъки. И този процес се използва не толкова да се избере най-добрият претендент, колкото да се разчистят вътрешнопартийни и вътрешнокоалиционни противоречия.

Сагата с кандидат-президента на ГЕРБ например е сравнима само със сапунените сериали. Тя започна преди много време, когато премиерът и лидер на партията Бойко Борисов обяви, че Цветан Цветанов ще бъде пуснат в битката за "Дондуков" 2. Впоследствие обаче на вътрешния министър му се случиха куп неприятности, рейтингът му падна чувствително и кандидатурата му стана неподходяща. И оттам насетне



започнаха мъките на ГЕРБ,



които се очаква да приключат в началото на септември. В публичното пространство се завъртяха много имена, най-интересното от което бе това на бившия президент в периода 1997-2002 г. Петър Стоянов.

Одисеята на управляващата партия по набелязването на подходящия кандидат за държавен глава е най-подходящата илюстрация на кадровата немощ, която мъчи ГЕРБ вече две години. По-важното обаче е, че с прекомерното забавяне на обявяването на номинацията герберите на практика блокират самата кампания. Опонентите им няма как да се развихрят, без да е ясен основният противник - кандидатът на управляващата партия, която все още е и с най-висок рейтинг. Това е подход, който ГЕРБ използва успешно, тъй като няма да има достатъчно време номинираният да бъде сринат от извадените на показ компромати. Но реално кампанията му ще продължи по-малко от два месеца, което е несериозно за една сериозна партия. Пък и за която и да е формация с някакви претенции.

БСП също зае изчаквателна позиция и забави излъчването на своя претендент. Социалистите дълго обясняваха, че имат десетки подходящи хора, което, разбира се, не е 100% вярно. След дълго кандърдисване и отхвърляне на поканата, най-сетне изборът бе направен - силно свързаният с президента Ивайло Калфин. Сега енигмата е кой ще му е подгласник. Идеята е ясна - настоящото ръководство да обере възможно най-малко негативи от евентуалната загуба. И да се закрепи още някоя и друга година, макар че трябваше да се е оттеглило още след загубата на парламентарния вот през 2009 г.

В "Синята коалиция" нещата също не са розови. Номинирането на кандидат-президент там премина през вътрешни избори, спечелени от Румен Христов (СДС). Целта на този вот обаче беше не толкова да се избере най-достойният претендент, колкото



двете партии да си докажат коя е по-голямата



Твърде вероятно е гласувалите за Светослав Малинов въобще да не излязат на истинския вот, тъй като враждата и антагонизмът между двете сини формации реално не са намалели въпреки двегодишното им коалиционно сътрудничество. А резултатите от вота със сигурност ще се използват за разчистване на вътрешнокоалиционни и вътрешнопартийни сметки.

И Ахмед Доган не е в завидна позиция, защото този път едва ли ще успее да подкрепи печелившия кандидат. Първо, защото е много трудно да се прогнозира кой ще е той. И второ - подкрепата от ДПС вече носи повече негативи, отколкото позитиви на този, който я получава. От нея със сигурност няма да се откаже бившият коалиционен партньор БСП, въпросът е дали Калфин ще успее да пробие.

Единствено в НДСВ като че ли нещата вървят безпроблемно. Жълтите застанаха зад кандидатурата на Меглена Кунева, което си е съвсем логичен ход предвид политическото минало на бившия еврокомисар. Въпросът обаче е дали участието на Кунева в тази кампания ще успее поне донякъде да реанимира партията, чието съществуване вече е политическо чудо.

Безспорно е, че местните избори от практическа гледна точка са доста по-важни, тъй като с тях се печели реална власт. Колкото и декоративна да е президентската институция обаче, тя не трябва да се неглижира и подценява от партиите. Способността на една политическа формация да издигне добър кандидат за президент говори най-добре за качеството на нейните кадри, за способността й да се обедини и консолидира и въобще за нейната жизнеспособност. А и спечелването на тези избори често е повличало крак за добро представяне и на парламентарния вот.
21
2170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
26 Юли 2011 20:19
На България президентската институция и идва много и съвсем ненужна. Само гълта големи средства, а реално от нея нищо не зависи в страната (както правилно е споменал авторът, тя е просто декоративна и затова - излишна). Трябва да бъде премахната и изборите - отменени.
26 Юли 2011 20:43
Правилно!И без това си имаме племенен вожд(винету или винетката, май му викаха, на него ли, на другарката му ли), който решава вся и всё в племето .

Редактирано от - jastaprasta на 26/7/2011 г/ 20:47:28

26 Юли 2011 21:12
А кметовете за какво ни са?

Та нали паричките за целия масраф по територията ТОЙ от джоба си ги вади?И лентичките за всяка дупка, дето се почва или свършва-пак ТОЙ.
Трябва да бъдат премахнати и изборите - отменени.

Редактирано от - jastaprasta на 26/7/2011 г/ 21:15:28

26 Юли 2011 21:20
jastaprasta,


Най-добре е да възкресим Тато, при съвременното ниво на медицината клонирането му е елементарно !
26 Юли 2011 21:39
Сакън, клонирането е непредвидимо, защо да рискуваме?
Той, гавазинът тарикатски е попивал всичко(както сам се хвалипръцка) и всеки ден усъвършенства наученото.Не забелязваш ли ежедневните МУ доказателства?
26 Юли 2011 21:48
Не знам, какво да ти кажа, jastaprasta... За мен лично, един от осн. Mу неуспехи (вероятно защoто се очакваше друго) е непредаването на съд и невкарването в затвора на осн. виновници за третата национална катастрофа, (един от които днес най-нагло се появи в парламента за пръв път от повече от година)... Не става дума за "реванш", а справедливо възмездие за нанесените огромни щети на нацията и държавата за само 20 години. Оттам нататък - магистрали, криза, Европа, НАТО, избори, и т.н., са допълнителни теми за разговор. Или, както е казал някой, "със стари мастии не се прави нов бардак". Като погледне човек кандидатите за президент, напр., все тия (стари...) са. Е, ‌как да се променят и оправят нещата в България ?!?
26 Юли 2011 21:54
Като им бием шута на всичките!
26 Юли 2011 23:11
jastaprasta,


Като в онзи познат виц - "концепцията ти е правилна, ама кажи, как да стане на практика ?" Те сами няма да си бият шута, с избори си е бошлаф работа, както показаха последните 22 г., армия си нямаме, полицията - и тя нефелна ... През 1997 подпалиха Парламента, насред Виденовата зима, но се съмнявам, че сега това пак може да стане - народът е толкова смазан и морално, и физически, че просто не го виждам да се вдигне на революция от този вид, която да ги измете. Така са "изперверзили" всичко в държавата, че са се бетонирали във властта доживот, май. Доста от свестните емигрират, та кой да поведе народното недоволство ?
26 Юли 2011 23:46
Отговорите на въпросите, които си задаваш са също там, в постинга ти.Прочети си го внимателно.
Аз го чета така:
-" с избори си е бошлаф работа"-а защо гласувате?
-"армия си нямаме, полицията - и тя нефелна"-а защо ги защищавате, когато някой извади кирливите им ризи?
-"народът е толкова смазан и морално, и физически, че просто не го виждам да се вдигне на революция "-а, като му кажеш, че Х е по-малкото зло от У , хуква презглава към урните, като пенция към енергото.
-"са се бетонирали във властта доживот"-нищо подобно!САМО, докогато ги избирате, ВСИЧКИ ВИЕ, които се ласкаете от избора на "по-малкото" зло.А, то злото си е ЗЛО, независимо с каква частица ще го окрасите отпред.
-" та кой да поведе народното недоволство ? "-и защо трябва да чакаме някой да ни поведе?Първо всеки трябва да се поведе подир собственият си интерес.Само глупак би си напазарувал, ако на сергията се предлага единствено гнила стока.

Редактирано от - jastaprasta на 27/7/2011 г/ 00:10:11

27 Юли 2011 00:28
jastaprasta,


Не ми отговаряш с тези твои въпроси, с тях само правиш коментар и констатации върху написаното от мен. Но не даваш (не посочваш) решения/изход от ситуацията. Аз лично нямам работещи в така описаната. Да не гласуваме, казваш, и какво ? Не им пука, че има 40, 30 или 20% активност - и с 10% пак ще се курдисат около кацата с мед, така ще спретнат законите, че и това да е възможно.


Може да звучи "налудничаво", но за мен една национално-отговорна армия и/или полиция/прокуратура (а такива у нас вече няма), като вижда накъде вървят нещата и как политиците и мафията (което си е едно и също) тикат нацията в пропастта, биха ги арестували и поели нещата, докато се оздрави цялата система -както бе в Италия с акцията "чисти ръце" през 1992, когато арестуваха подгизналите от корупция "елити", разпуснаха се традиционните партии - гнезда на корупция и клиентелизъм и прогнили до мозъка на костите си, и се ре-стартира системата; па макар че след това такива като Берлускони пак я доведоха да задънена улица. Но май подобно развитие у нас сега (и за дълго) е невъзможно...
27 Юли 2011 01:01
/:/ "Всички партии изпитват големи затруднения при номинирането на кандидати и използват този процес най-вече за разчистване на вътрешни сметки..."
Любен Обретенов
............................... ............................... .....
Авторе, къса памет ли имаш или дълга манипулация се опитваш да правиш?!...
Щото, нито дума не казваш, нали, за партия "Атака" и кандидата й за президент(В. Сидеров), обявен, БЕЗ "затруднения" и преди всички (още през м. февруари 2011 г.)!
27 Юли 2011 03:00
Бочко има някакъв вроден талант за интригантстване, което си е постижение!
Главните действащи лица на Тиквата са Тетка Цецка, Фидоошу и някаква неясна Менда ли е, Мента ли... А мъжските типажи са Цецо, Миро, Тотю и Росен, всеки по своему недоносен, надяваме се Рапона да се самокандидатира.
27 Юли 2011 10:22
Дали пък Калфин не чака Доган да му посочи вицепрезидента?
Въобще интересна ситуация: подкрепата на Доган като нищо може да прогони избиратели, които не са от БСП, но харесват Калфин. Или да накара тези, които не биха гласували на втория тур (ако Калфин се класира) да гласуват против него.
27 Юли 2011 11:26
Че как не! Как да не бъде проблем, когато ги изправя пред най-трудното им занятие. А то е да формулират идеята за единство на нацията и да намерят човек, който да я олицетворява.
Хеле пък сред редовете си ако го търсят!
27 Юли 2011 11:29
@Cruella de Vil,
Шопска логика, несъмнено. "Я не сакам мене да е добре. Най сакам Вуте да е зле."
27 Юли 2011 11:38
Дали пък Калфин не чака Доган да му посочи вицепрезидента?

А защо пък Доган да не му стане вицепрезидент? Може и обратното, разликата не е голяма, нали са коалиционни партньори?
27 Юли 2011 12:08
Дали логиката е шопска или не, но проработи на последните парламентарни избори. БСП получи наказателен вот заради Доган.
27 Юли 2011 12:34
@Cruella de Vil,
Това (би следвало да) е моя реплика! Все пак съм от БСП, нали?
Но-о, не. Не мисля, че е така. БСП получи наказание, което изцяло си заслужи.
Аз съм от малцината в БСП, разсъждаващи по друг начин. Управлението на Борисов е скандална и абсолютна свинщина. По това спор няма. Но нека се замислим (в БСП) колко ли е омерзен от нас българският гражданин, че да предпочита тази свинщина пред кое да е управление с наше участие. Именно състоянието на опозиционните партии, неспособността им да предложат приемлива алтернатива на това, което предлага Борисов вече втора година, компрометира идеята за демокрация в страната. Изключително тежка политическа отговорност и вина, която заплашва от конюнктурен дефицит на хора и идеи да се превърне в исторически провал с тежки последици за страната и обществото.
27 Юли 2011 15:18
Ако нещо зависеше от изборите, те отдавана да бяха отменени!
27 Юли 2011 17:57
"Ако нещо зависеше от изборите, те отдавана да бяха отменени! "
Точно така.На политиците им е нужна легитимност и правят всичко възможно-лъжат, манипулират, обещават неизпълними неща и т.н., за да откарат избирателя до урните, всяка бюлетина е и парички за лапкане.
А от другата страна-политическа неграмотност, апатия или неоснователни надежди, наивност, даване доверие на кредит на хора, предали многократно избирателя си, прескачали многократно от една в друга формация, само за да се доредят до копанката...
ТОВА ли е ВАШИЯТ избор?
Ако е НЕ, ЗАЩО си вдигате цялото достолепие и отивате да УДОВОЛЕТВОРИТЕ желанията на тези, които уж презирате?
Защо не се запитате , какъв е Вашият и на децата Ви интерес, и ако не го виждате в бюлетините , да си хванете кошницата, я за дренки, я за гъби....
За това, доколко НЕ ИМ ПУКА НА политическата измет за броя на гласувалите- ще видим...
28 Юли 2011 20:04
Явно иван и мартин пърдят в едно гърне. Не си струва да си правим труда да ги разграничаваме. Да се водят за ръка по пътечката. На мен ми е през таковата...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД