:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,406
Активни 755
Страници 27,971
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Либийската Одисея

Тончо Жечев е от шуменското село Дивдядово. Той написа "Митът за Одисей" през 1985 година. Това есе в "Сивото поточе" го посрещнаха с недоумение, понеже Тончо дълбаеше в друго поле. Неговата хубава книга "Българският Великден или страстите български" (1975) е за Великден (1860), когато будни българи в Цариград искали църковна независимост.

"Сивото поточе" беше на улица "Ангел Кънчев", вдясно като идваш от "Солунска". Там се събираха автори на цял поток от идейно правилни, но нечитаеми книги и това кафене, където не пускаха кого да е, го наричахме "Сивото поточе".

На маса в "поточето" запитаха Тончо Жечев какво е искал да каже с есето си "Митът за Одисей".

Тончо нищо не можа да каже. След като си казал нещо, няма смисъл да обясняваш какво си искал да кажеш. Прийом на политиците е да обясняват, че не са ги разбрали какво са искали да кажат, а Тончо не беше политик. Вярно, по време на промените той веднъж се излъга да каже "Защо не царство вместо република България?" Това беше в един телевизионен спор с Нино Нинов от БТА, блестящ полемист, врял и кипял в левия парижки печат, дълги години работил като френски журналист. Аз се притесних, понеже и двамата ми бяха приятели. Но Тончо обезоръжи Нино, като го погледна със светлите си, вечно учудени дивдядовски очи и начаса се отказа от идеята за монархия, а не можеш да полемизираш с човек, който се съгласява с теб.

В кафенето "Сивото поточе" Тончо Жечев не отговори какво е искал да каже с есето си "Митът за Одисей". И правилно.

Казал си нещо. Който разбрал - разбрал. Ако е разбрал, излишно е да му обясняваш. А ако не е разбрал, няма смисъл да му обясняваш, щото няма да разбере. Никога не обяснявай!

Когато седяхме в "Сивотото поточе", аз превеждах как Хъмфри Богарт го питали какво е искал да каже (What his message was) във филма "Касабланка" и Богарт отвърнал, че като иска да каже нещо, отива в Western Union. Праща телеграма. Тъкмо си отворих устата да разкажа това, разговорът се отплесна към друга тема и аз не го разказах. Но бях сигурен, че никога няма да задам глупавия въпрос "Какво е искал да каже авторът". Авторите са, за да бъдат четени, не после да обясняваме какво са искали да кажат, ако са предпочели да го внушат така, че ти сам да си го кажеш.

Ала аз самият зададох глупавия въпрос. В началото на 2011 започна военна операция против Либия и аз се запитах: Тия какво искат да кажат с Operation code named Odyssey Dawn? По US National Public Radio чух, че Obama's war in Libya is called Odyssey Dawn.

Защо войната на Обама в Либия са я нарекли "Операция Одисеева зора"? Или по-точно "Зора на Одисеята"?

Че аз още малък четях Омир и знаех: хитроумният Одисей и другите данайци се скрили в търбуха на троянския кон. Троянците не знаели поговорката "Не приемай данайските дарове". Те вкарали троянския кон във високостенната Троя и тя била разрушена от ония, дето веднъж са данайци, веднъж ахейци, веднъж гърци. След това Одисей си тръгнал за родната Итака. Но не към истинската Итака в щат Ню Йорк от романите на Уилям Сароян, ами към някакво едноименно островче в Йонийско море. То е много по-близо до малоазийския бряг на сегашна Турция, където била Троя, отколкото е Итака в щат Ню Йорк. Но завръщането на Одисей продължило десет години и било цяла Одисея, докато Одисей се върне при чакащата го Пенелъпи Круз, пардон - при Пенелопа.

По пътя към дома Одисей трябвало да се оправя с циклопа Полифем и с други страшилища, че и с омайницата Цирцея или Кирка, което по лесно се помни от Цирцея, понеже е като кирка и лопата.

Около NYTimes има симпатични форумци. Те, представете си, не се напъват да се уязвят един друг или автора. Просто си обясняват разни работи един на друг. На един техен форумец, който каза, че не бил Одисей, ами Юлисиз, щото романът на Джеймс Джойс се казва Юлисиз, те, без да го обиждат, кротичко му обясниха, че "Odysseus and Ulysses are the same guy".

Тези форумци и те като мен се почудиха защо войната на Обама в Либия е наречена "Зора на Одисеята". "Why Obama's war in Libya is called Odyssey Dawn. What the Obama administration was thinking when they named the operation? Is the name of the operation a harbinger for it's outcome?" Е ли названието на операцията предвестник как тя ще завърши?

Посейдон гонел карез на Одисей. Добре, ама Атина Палада пазела Одисей, докато неговите приятели-съюзници-помагачи един по един слезли в подземното царство на Хадес. Те от алчност развързали едни чували, които не трябвало да развързват, понеже в чувалите били посейдоновите бури. Това не ми е приятно да го казвам, понеже в началото на 2011 година България се нареди сред помагачите в операция "Odyssey Dawn" и тоя harbinger ще трябва да го преведа не като поличба, а като прокоба. Горко им на помагачите. Одисей сам-самичък се добрал до родната Итака и изтрепал нахалниците, които искали да се оженят за Пенелъпи, за да му заграбят неплодородното островче.

Одисеята на Одисей е пътуване от зората към залеза. В края на деня орачът Одисей и неговите волове се връщат доволни, че денят свършва. А в своето есе Тончо Жечев написа: " Пътуването е било към неизвестното, към живота; завръщането е пътуване към известното, към смъртта."

Така написа Тончо Жечев. Не съм го питал за Одисей. В Цариград аз го питах какви са тези правоъгълни банички, дето ги пекат на улицата на едно нагрято желязо, и той ми обясни, че не били банички, а гьозлемета.

Аз още не бях написал, че царската алчност се нарича Симеон. Фредерик Форсайт още не беше написал, че новият фашизъм се нарича политическа коректност. Тончо не се интересуваше от Форсайт, аз пък бях невежа в тончовото поле.

PS Като чух вчера за сирийските танкове около Хама, сетих се как през 1982 година Хафез Асад, бащата на сегашния сирийски водач, изравни Хама със земята, и за да снимаме от по-високо Коко (камераменът Николай Тодоров), Томски, Нидал Алгафари и аз се изкатерихме на най-щръкналата развалина: едно стълбище към втория етаж, но тъй като вторият етаж бе отнесен от снаряд, стълбището водеше към небето.

Сега няма военни кореспонденти. Да си военен кореспондент е опасно. Няма и сталкери в също опасното поле на идеите. Има Мърдок и CNBC (Consumer News and Business Channel). Логично. Слънцето залязва. Не питайте дали за мен, за България или за света.

Jusautor DI copyright
116
18601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
116
 Видими 
02 Август 2011 19:35
=
02 Август 2011 19:53
Odyssey Dawn.

По косвени признаци може да се предположи, че името е измислено във Великобритания. Още през Втората световна война Уинстън Чърчил въвежда правилото, че имената на военните операции не могат да се избират фриволно. Като особено подходящи той счита героите от гръцката и римската митология, съзвездия или военни герои.


Натиснете тук

ДИ любезно ни предупреждава да не задаваме въпроса What his message was в това писмо.

Редактирано от - dude3075 на 02/8/2011 г/ 20:18:58

02 Август 2011 20:32
Добър повод да си спомним и споменем и Тончо Жечев и Омир и Одисей.
Разбира се, да прочетем и есето, от което си позволявам да цитирам вложения там цитат от "Одисея" на Омир:

Сигурен знак ще ти кажа сега и добре запомни го:
Друг пътешественик, срещнат по пътя, кога те запита:
"Що си понесъл на рамо блестящо веялна лопата",
спри се и тозчас забий във земята веслото пригодно,
жертва достойна отдай на властителя бог Посейдона



Думите на Терезий дават понятие за граница. Това весло е като граничен стълб на владението на Посейдон, но и на цивилизацията на корабните народи. От гледна точка на същите корабни народи това въобще следва да е е граница на цивилизацията. Оттатък стълба са варварите безпросветни.
Питам се, трябва ли да следвам този стандарт. Когато достигна до места и хора, които поради незнание или невежество не разпознават и не почитат важните за мен неща, що съм понесъл ... Дали не трябва да спра и да поставя, да обознача границата.

Редактирано от - Firmin на 02/8/2011 г/ 20:50:30

02 Август 2011 20:34
Посейдон гонел карез на Одисей. Добре, ама Атина Палада пазела Одисей, докато неговите приятели-съюзници-помагачи един по един слезли в подземното царство на Хадес. Те от алчност развързали едни чували, които не трябвало да развързват, понеже в чувалите били посейдоновите бури.


Да последваме примера на форумците от NYT и кротко да уточним, че иде реч за чувалчето с ветрове, подарени на Одисей от Еол (повелителя на ветровете) при гостуването на пътешествениците в Еолия. (Глава 10)
02 Август 2011 20:36
Слънцето залязва. Не питайте дали за мен, за България или за света.




А за някои изгрява. И започва фиестата...
Да му мисли, който ще плаща.

Редактирано от - Как`Сийка на 02/8/2011 г/ 20:37:24

02 Август 2011 20:43
"Аз още не бях написал, че царската алчност се нарича Симеон."
............................... ..............................
Още не съм разбрал къде толкова дълбоко им бръкна Царят, че още ги боли и мрънкат. Авторе, дръжте ся! Имах ви за по-широко скроен. Вие сте мравка спрямо Царя. Но пишете си, пишете си, свободна държава сме, нали?
02 Август 2011 20:59
Приятели, не знам гледали ли сте филма с Арманд Асанте "The Odyssey" от 1997 г.? Когато се връщам от дълъг път с колата обикновено си го пускам - втората му част - и хвърлям поглед на прекрасните сцени на зъвръщането и войната с окупаторите. И понеже Грета Скаки по нещо напомня моето слънце, моята съпруга, винаги сърцето ми се облива в нежност, а очите ми се навлажняват. (Не много - само толкоз, че да не ми пречи на кормуването). Понеже и Асанте (баща италианец, майка ирландка) и Скаки (майка англичанка, баща италианец) са красиви и талантливи, та филмът е страхотен... Разбира се ДИ не го е гледал - нема телевизор и на кино не ходи.
02 Август 2011 21:14
Всеки грамотен човек (вдигам летвата високо) трябва да е на ТИ с митологията, в частност гръцката. То файда особена няма, само гъдел. Няма и на кого да се похвали човек в махалата. Наоколо само профани разбийш ли. Кой ша та разбере? Е, в центъра на цоция може да е по-различно. Авторееее, аудиторията намалява. Ма не сА отчайвай!
Забравих. И Тончо Жечев съм чел. Дали ще ми помогне туй? Аз не ви упреквам. Сакън! Всеки си задава въпроси докато е жив. Защо не се обичаме обаче? Та ако приемате съвети и сте в състояние, свалете черните очила! Не сме всички за боклука. Искам да прочета от вас нещо позитивно. Да ми поникнат крилца, ве. Ха да ви видя! Ша черпя. Сериозно!

Редактирано от - dabedabe на 02/8/2011 г/ 21:26:27

02 Август 2011 21:26
"Ние не искаме да сваляме правителствата на Саудитска Арабия и Бахрейн, въпреки, че двете правителства използват насилие по отношение на протестиращите, защото те са наши марионетки, а в Бахрейн имаме голяма военно-морска база.
Ние искаме да свалим Кадафи в Либия и Садат в Сирия, защото имаме цел -да изгоним Китай и Русия от Средиземноморието"

Пол Крейг Робъртс, заместник-министър на финасите в правителството на Р. Рейгън.

Редактирано от - Bacho Кольо на 02/8/2011 г/ 21:27:30

02 Август 2011 21:34
"Вие сте мравка спрямо Царя"
............................... .....
Ми то 99.99% от народонаселението са си тогава мравки - че какъв цар ще е тоз субект тогава - по му отива да е търтей!
02 Август 2011 21:36
Чудесно го е казал проф. Тончо Жечев.

P.S. Но уважаеми Джимо, наистина четете форума; ужас, колко глупости съм изписал... Въпреки че свободата да пишем глупости е единствената свобода която ни оставиха, както бяхте отбелязал веднъж

Редактирано от - spectator на 02/8/2011 г/ 21:50:49

02 Август 2011 21:38
Добре де, бръмбар да е. Той ме разбра. И носорог да го таксувам, все тя.

Редактирано от - dabedabe на 02/8/2011 г/ 21:42:32

02 Август 2011 21:41
"Митът за Одисей"... Впечатляващо произведение, разбира се, но все пак, мисля, че винаги, когато се говори за "Митът..." трябва да се споменава и Искра Панова, която не се плъзна по повърхността на ефектното написано от Т.Жечев, а може би единствена вникна в смисъла му и го развенча, меко казано! Прочетете го, ако въобще можете да намерите този инкриминиран още на времето брой на "Философска мисъл". Всъщност това е едно от истинските дисидентски неща, които съм чел в ония години. Не Т.Жечев имам предвид, а Искра Панова.
02 Август 2011 21:58
ivankin,
филмът си го бива, вярно е. И сцената с избиването на женихите е силна, както следва от оригинала. Самото място е знаково. Одисей ги избива в мегарона на царя. Буквалното и символично залостване на вратите затваря пространството и подготвя за последващото. А то архетипно има много пластове. Завърналият се у дома съпруг и син е само един от тях. Всъщност в Итака се връща Царят. Царят в тази епоха е върховен жрец и съдия. Той въплъщава закона и реда. Той съди и наказва по кървав начин, напомнящ човешко жертвоприношение. Заедно с това провежда инициация на идващия след него син и водач Телемах.
Архетипът на завърналия се воин е много силен. Използван е и дори експлоатиран многократно и в литературата и в киното. Рамбо е в такава архетипна рамка. Завърналият се е и медиатор. Той довежда със себе си и чрез себе си демоните на войната, смъртта и унищожението. Одисей за минути пренася ужасите пред Троя в мегарона си. Но нека пак повторя - той затваря, той ограничава пространството, в което изригва гнева му, той го контролира изцяло, макар и концентриран. Противно на Рамбо, който винаги разширява полето на опустошението, което предизвиква.
Така или иначе, Одисей си остава херой и културен герой едновременно. Нему буквално е възложен, както посочих и по-горе, граничният стълб на древногръцкото културно пространство.
02 Август 2011 21:58
Золотое руно, где же ты, золотое руно?
Всю дорогу шумели морские тяжёлые волны.
И, покинув корабль, натрудивший в морях полотно,
Одиссей возвратился, пространством и временем полный.
02 Август 2011 22:01
Сега няма военни кореспонденти. Да си военен кореспондент е опасно.

Има!
Елена Йончева каква е?
Вярно, за Венелин Петков е малко пресилено да се каже че е типичен военкор!
Ама вре се момчето между шамарите(от мястото на събитието), и успява да прави почти свестни репортажи.
И то много по-добри от тези на И.Гарелов на младини...
02 Август 2011 22:08
И.д. партийният секретар и и.д. цар, Симеон не е търтей, от гледна точка на таксономията, той е термит/дървояд/.От жегата ли, от що ли, мнението ми за Готски, се доближава до това на ДИ.Сетих зе за една теорема, по-скоро "тодорема на Живков"-Всяка крива линия, доближаваща се до Априлската линия, се изправя!
Дедо, ибрикчиите пак ти дадоха секирчето, пускай бързо гатера, защото нощта е бременна-утре не се знае.....
02 Август 2011 22:13
Доколкото си спомням у нас бе издадена само една книжица на У. Сароян, която аз разбира се прочетох. Май бяха разкази, някаква уста, очи зелени и н'ам кво. Сигурно авторът га я одобрил за превод.
02 Август 2011 22:14
Фирмин,

Напълно си прав. Добра дистинкция с Рамбо. Американската митология изобщо е един фарс на гръкоримската. Ако гръкоримската е трагедия, североамериканската е фарс. Както и пакс американа е фарсът на пакс романа.
02 Август 2011 22:21
РЕВиЗОР, бягайте в гората да броите дърветата. Ако трябва и листата. Поне по пет пъти на ден. Ми туй си е национален капитал. Нъл тъй?
02 Август 2011 22:34
И не се хващайте на номера на дабедабе-то със Сароян! Провокация плоска!
02 Август 2011 22:41
Доколкото си спомням у нас бе издадена само една книжица на У. Сароян, която аз разбира се прочетох.

Лошо помниш ...През 80те бяха издадени са и два сборника - разкази:
"Нещо като нож, нещо като цвете, изобщо като нищо на света" и "Некролози"
02 Август 2011 22:45
Ей, дорастнах до провокатор. Имам пУтенциал значи.
............................... ..........
Значи съм чел за цветята. Некролози не чета. Онуй със зелените очи май беше от Селинджър. Макар и съвършен и аз греша.

Редактирано от - dabedabe на 02/8/2011 г/ 22:53:44

02 Август 2011 22:47
dabedabe РЕВиЗОР, бягайте в гората да броите дърветата. Ако трябва и листата. Поне по пет пъти на ден. Ми туй си е национален капитал. Нъл тъй?
------------------------------- -----------------
Благодаря за любезната покана, но аз бройкаджия не съм бил никога, Дори и със жените, винаги съм залягал на качеството.Според една класификация, хората биват три вида-хора, които създават проблеми, хора, които решават проблеми и такива, които служат само за фон на другите две групи.На младини бях в първата група, сега, в напреднала младост, съм във втората, но никога не съм бил и няма да бъда в третата група/на бройкаджиите/
...Заплакала е гората и на гората тревата...../народна песен за Готски/
02 Август 2011 22:58
Димитри Иванов
02 Август 2011 23:09
Крайно време е за пенсия. Overdue e, така да се каже...
02 Август 2011 23:20
Казал си нещо. Който разбрал - разбрал. Ако е разбрал, излишно е да му обясняваш. А ако не е разбрал, няма смисъл да му обясняваш, щото няма да разбере. Никога не обяснявай!

Чудесно оправдание, когато си казал(написал) нещо, с което нищо не казваш
02 Август 2011 23:22
Около NYTimes има симпатични форумци. Те, представете си, не се напъват да се уязвят един друг или автора.

Ааа, усеща се една тъга по времето, когато да критикуваш един определен автор в този вестник беше кощунство и бе наказвано с продължителна забрана за достъп
02 Август 2011 23:25
камераменът Николай Тодоров

Чист български език ....
02 Август 2011 23:30
Приятели, не знам гледали ли сте филма с Арманд Асанте "The Odyssey" от 1997 г.? ...... Понеже и Асанте (баща италианец, майка ирландка) и Скаки (майка англичанка, баща италианец) са красиви и талантливи, та филмът е страхотен...

Вярно !
А моята приятелка твърди, че Асанте много приличал на мен, само дето не бил толкова красив .... За таланта - да не говорим
02 Август 2011 23:31
Ей туканка: Натиснете тук (на български а за оригиналът, Натиснете тук) се изясняват доста неща около "Елисейската Зора", не че се натискам ама все си мисля, че името е измислено в Елисейския Дворец (добре де, не можах да си изкълча езика за Еюлесиюс), та от там името. Има смисъл сякаш
03 Август 2011 00:07
Джимо, тая работа за това какво е искал да каже автора има доста повече предистория. Инак хубав каламбур
03 Август 2011 00:14
BroodWar, препратката ви е много полезна. Нещата си застават на местата. Наистина ако човек е информиран, политиците му изглеждат смешно, като едни несръчни, начинаещи артисти, абе направо циркаджии. С цялата бутафория.
03 Август 2011 01:23
DABEDABE,
"Велик род сме ние"-У. Сароян
"Нещо като нож, нещо като цвете, изобщо като нищо на света"-У. Сароян
03 Август 2011 01:35
"което по лесно се помни от Цирцея"
Цирцея се помни много лесно - ЦиЦея със цирей!
03 Август 2011 01:43
BroodWar, благодаря много. Май историята на Африка наистина сме я учили до Картаген... После май не беше политически коректна. Ще се наложи да наваксвам.
03 Август 2011 02:03
Трябва да се признае, че Жан-Пол твърде натъртва расистката същност на историята, а няма нищо расистко... просто бизнес
03 Август 2011 05:56
Добра статия, но това кой разбрал-разбрал на половин страница изненадва неособено приятно...
03 Август 2011 06:15
Май бяха разкази, някаква уста, очи зелени и н'ам кво.
не беше от Сароян, а от Дж. Селинджър. Да, точно тоя, дето ... таквоз у ръжта.
03 Август 2011 06:49
Хем политическата коректност била фашизъм,
хем колко бил хубав политически коректен форум.
Тъй де...
03 Август 2011 07:45
Май бяха разкази, някаква уста, очи зелени и н`ам кво.
за някои форумци това се превежда "УСТАТА МИ ГОЛЯМА ГЛАВАТА МИ ЗЕЛЕНА".
03 Август 2011 08:01
"Устата ми хубава, очите ми зелени" и "Нещо като нож, нещо като цвете, нещо като нищо на света" са два разказа, които нямат нищо общо, точно както ножът и цветето, но пък и двете писаници са токова прекрасни, колкото и две нежни устни, разположени на около 8см. под две изкрящо зелени очи.Може и сини. Кяфявите и черните също няма да намалят въздействието.Може би напротив...
Хубавите неща ТРЯБВА да се четат.Затова са и написани.

Редактирано от - ivo kunchev на 03/8/2011 г/ 08:12:48

03 Август 2011 08:25
Oди сей, земецелецо, сега му е времето! Ако щеш в Итака, ако щеш - на битака... Атака!


А г-жа Кирка известна също и като Цирцелия за удобство може да наричаме Цирка, но не в смисъл на окръжност и манеж, а просто като мнемоничен репер.
03 Август 2011 09:15
Mrx++, голям напън сте сделали. Аз не съм дребнав, не се засягам. И бидейки деликатен човек, няма да припомням за едни "вирисии". Приемам го за щрих в стила ви.

Редактирано от - dabedabe на 03/8/2011 г/ 09:18:08

03 Август 2011 10:07
А, бее, за Одисей и за Итака - и тако и вако...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Август 2011 10:12
Иванкин, много хубав филм е и Арман Асанте много ме кефи. Но много ми хареса как красиво пишете за съпругата си, бравос.
И аз така се старая да се отнасям към моята.
Относно есето на Димитри - засега нямам мнение. Трябва да го прочета още веднъж и още веднъж. Също да прочета Тончо Жечев и Искра Панова.
03 Август 2011 10:16
Да попитам:
dawn не се ли превежда в преносен смисъл - начало, наченки, демек "това е началото на поредица военни операции"?
Обаче освен Либия, кои са другите противници?
03 Август 2011 10:16
Да ааа! Наименованието на американските операции зад граница са класифицирани в специални списъци в Пентагона според характера им.Името "Зората на Одисей" не е в никой от тях.Вероятно това е завръщането на Одисей(американската демокрация) в арабския свят (Пенелопа). Романтично, но много различно от истинския мит - първо, завръщането е дълго и мъчително, изпълено с перипетии и второ сегашната Пенелопа има много любовници и вместо да разплита платното и лъже кандидатите, тя се впуска главоломно във всяка авантюра, с което иска да каже, че новият Одисей е ненужен.
Тончо, публикува есето в "Съвременник" и предизвика дълго примляскване и оглеждане от придворните партийни критици, дето мозъкът им беше на дистанционно с ЦК на БКП. Един от малкото достойни критици, литературни историци и писатели (нищо че е специализирал в СССР, понякога това беше необходимо, за да видиш обречеността на системата) които отсрами българския писател по време на диктатура. А иначе - винаги понятието политическа коректност е свързано с вид фашизъм, защото този който слага рамката на правилата, си е вид духовен диктатор.Абсолютизирането на политическата коректност, познайте вие как се нарича..
03 Август 2011 10:17
По повод разбирането (съвсем оф-топик)...
Присъствам преди хиляда години на катедрен съвет в катедра ОЕ на МЕИ-то. Проф. Минчо Златев говори, някакъв асистент протоколира. Професорът прави витиевато изречение с много вметвания и подчинени изречения. По едно време асистентът въздъхва и събира куража да се оплаче:
- Ама, проф. Златев, аз нищо не разбрах от това, което казахте!
А професорът (велик чешит) го поглежда съжалително и му отговаря:
- Ами, колега, отговорете си на въпроса защо е така. Ако не можете да си отговорите на този въпрос, отговорете си защо дори и на него не можете да си отговорите.
03 Август 2011 10:23
Димитри, не е "Пенелъпи", а Пенелопе - испанка е все пак.
Че англоезичните и викат така е друга работа...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД