Ахмед Доган събра овациите на пленарната зала с появата си при гласуването на вота на недоверие. ДПС всъщност няма оплаквания от ГЕРБ, защото новите управляващи не закачат кохортата на Доган. |
Досега при иницииране на вотове на недоверие депесарите бяха леко резервирани. Те обръщаха внимание на факта, че не трябва да се прибавя политическа криза към икономическата. Изведнъж обаче именно те започнаха да ги инициират и дори да призовават за предсрочен вот.
Позицията на ДПС е интересна по няколко причини
Първо, за всички е ясно, че вотове на недоверие няма как да минат в този парламент, защото е почти невъзможно опозицията да събере 121 гласа против правителството. А и за 22 години демокрация у нас успешен вот на недоверие няма. Второ, дори да приемем, че се стигне до предсрочни избори сега, те едва ли ще променят съществено политическата картина. Управляващата партия ГЕРБ вероятно ще има по-малко депутати, но е почти сигурно, че отново ще е първа политическа сила. Най-вероятно ще се наложи да се прави управленска коалиция, но е доста съмнително дали ДПС ще влезе в нея.
Каква тогава е ползата на ДПС от радикалното говорене срещу правителството напоследък? "Той (Доган) идва да каже, че е срещу мен. По-ясен знак за това...". Този отговор даде самият премиер Бойко Борисов.
По-логичният отговор на въпроса е, че в движението са много доволни от настоящата ситуация и
силно се надяват настоящото правителство да изкара мандата си
Всеизвестен факт е, че след двата си мандата в управлението ДПС е в небивала политическа изолация и се превърна в мръсна дума в българската политика. Всеки, срещу когото движението се обяви, печели сериозни обществени симпатии.
Вече повече от 2 години ДПС няма за какво да се оплаче от ГЕРБ. Съвсем наскоро, само няколко дни преди последния вот на недоверие, двете партии за пореден път демонстрираха добри отношения. Те съвместно избраха двама членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота - бившия градски прокурор на София Нестор Несторов и ексвоенния обвинител Кирил Гогев. Формално двамата бяха номинации на независимите депутати. Първият обаче има доста съмнителна слава - на няколко пъти бе наказван дисциплинарно заради забавяне на делото за убийството на Валтер Папазки, както и за опити за натиск по проверка на съпругата му. Името на Несторов бе замесено и в скандал покрай разследването за контрабанда на антики срещу брата на тогавашния зам.правосъден министър, а по-късно и главен прокурор Никола Филчев. Прокурорът стана известен с необяснимо богатия си живот и с разминаванията в декларациите му пред Сметната палата. Преди 2 г. той бе номиниран от ДПС и избран от парламента за член на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, което впоследствие бе закрито. Въпреки всичко това по-голямата част от депутатите на ГЕРБ го подкрепиха.
Все още няма нито един депесар, който да е наказан
за някакви безобразия, вършени в предишния мандат. Разследването за скандалния консултантски хонорар на Доган за "Цанков камък" завърши с крушение в съда. ДПС подкрепи ГЕРБ на частичните избори в Габрово и със сигурност това ще се случи на много места в страната и на редовните местни избори наесен. Волно или неволно правителството продължава да дундурка тютюнопроизводителите. А ръководството на ДПС има интерес тези хора да продължават да са вързани с тютюна и съответно послушно да изпълняват волята на движението. Депутатът от ДПС Делян Пеевски е собственик на медийна империя, за която е видно с просто око, че работи за интересите на правителството. Точно Пеевски не подкрепи вота, което според Доган се оказа маловажен въпрос. Нито пък храбрият борец срещу корупцията и вицепремиер Цветанов ще започне някога да разследва Министерството на бедствията и авариите, което формално наследи.
Всички закани на Борисов, преди да дойде на власт и след това, се изчерпаха със събарянето на барбекюто на Доган. Титанично. Толкова много приказки заради един навес. Типично по Борисовски.
Накратко - колкото повече Доган говори за предсрочни парламентарни избори, толкова по-малка е вероятността те да се случат.