Чуждите инвестиции, на които разчитаме да съживят икономиката ни, продължават да намаляват, а българските фирми изнасят средствата си зад граница. Чуждите компании тук са изтеглили 130 млн. евро от местните си депозити. Това са само част от обявените данни на БНБ, които, странно, не притесняват никого.
А за този проблем има поне две ясни обяснения. Първото е финансовото и икономическо затъване, чийто край не се вижда. Достатъчно е да се отбележи, че над 50 на сто от бюджета се крепи не на производство, а на акцизи и ДДС. Във Франция или Великобритания този процент е около 20.
Но за размера на чуждестранните инвестиции или по-скоро за липсата им има значение още един фактор. Но за него много-много не се говори. Става дума за престъпността, която постепенно започва да засяга и чужденците. Въпреки повтаряните периодично комплименти на американския посланик Джеймс Уорлик, че по улиците на България вече се ходи по-спокойно след идването на новата власт.
Дали обаче мисли същото испанският инженер,
който ръководи строителния надзор на проекта за пълен воден цикъл на Смолян? Той бе пребит наскоро от две маскирани лица. Дни на ред МВР не съобщаваше за този инцидент под предлог, че се опитва да хване бандитите по горещи следи. И дано ги хванат, макар досега това да не е известно да е станало.
Чужденецът бе настанен в болница със счупен череп и с множество контузии след жестокия побой. Полицията призна, че работи по няколко версии, включително и за нападение заради служебните задължения на испанеца с германско гражданство. Той е представител на испанска фирма, която участва в надзорния консорциум. Какво ли ще си кажат сега Германия и Испания, както и техните фирми? Преди години за сравнително кратък период бяха пребити двама-трима американски граждани. Тогава американското посолство как само не поиска оставката на МВР и на правителството като цяло. Но със сигурност сериозно намаляха дори плановете за инвестиции.
Ако историята с испанеца бе единична, може да кажем - случва се
За съжаление обаче престъпността у нас толкова се разраства, напрежението така се нагнетява, че избива и към чужденците. Само преди дни стана ясно, че за последните 3 месеца трима посланици на страни от ЕС са се оплакали в МВР и са поискали помощ заради измамени техни граждани с имоти в България. Разбра се, че най-притеснени са били дипломатите от британската мисия в София, тъй като много англичани, закупили имоти у нас, имат сега проблеми със собствеността. Разяснено бе, че в тези случаи не става дума за класически имотни измами, а по-скоро за измами чрез прехвърляне в Търговския регистър на собствеността на фирми, от които британските граждани са купили имоти. След смяната на титуляря новите собственици обяснявали, че нямат договор с тях. И на практика
следват дълги години съдебни битки с неясен резултат
Но дали са имотни или фирмени измами, все е престъпност. Оказа се, че скоро ще има пак драма с британски граждани с имоти в Банско. Защото те имали само предварителни договори, а междувременно фирмата, с която сключили споразуменията, вече била с нови собственици. Подобни проблеми е имал и френски гражданин. Наскоро стана ясно, че такива главоболия е имал дори и холандският министър на имиграцията. А точно той бе на срещата на вътрешните министри в Люксембург, където неговата страна се обяви основно против влизането ни в Шенгенското пространство. И как иначе? Оказа се, че този човек е имал проблем, като предплатил 230 000 евро за вили на Българското Черноморие и не получил нищо. Собственикът на селището ги ипотекирал в банка и започнали да му искат още 280 000 евро, за да бъдат построени. Прокурор определя случилото се за граждански спор и отказва да се занимава. Както всъщност държавното обвинение масово си измива ръцете в такива случаи.
Всички тези истории ще ни излязат прескъпо. Защото отново започва да се говори за несигурен граждански оборот, за проблеми и кражби на фирми. И когато станат и няколко кървави инцидента, работата загрубява.
А точно той бе на срещата на вътрешните министри в Люксембург, където неговата страна се обяви основно против влизането ни в Шенгенското пространство. И как иначе? Оказа се, че този човек е имал проблем, като предплатил 230 000 евро за вили на Българското Черноморие и не получил нищо. Собственикът на селището ги ипотекирал в банка и започнали да му искат още 280 000 евро, за да бъдат построени.
Точно това е било повод на този господин (който е бил някакъв кмет по това време) да бъде отстранен от поста си (имало подозрения за търговия с влияние по повод оказан натиск за решаване на "проблема" за вилите). Та след като се издигнал, не забравил да си го върне...
---
Мерси бачо...