:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,938
Активни 282
Страници 21,348
За един ден 1,302,066
Интервю

Българите не може да се примирим с това да сме обикновени

Има една шизофреничност в нашата култура - или сме най-долните, или сме най-гениалните, смята режисьорът Константин Божанов
Снимка: Борислав Николов
Константин Божанов
Константин Божанов е роден през 1968 г. Живее и работи в Ню Йорк. Завършил е Художествената гимназия за изящни изкуства в София, Кралския колеж за изкуство в Лондон и документалистика в Ню Йорк. Автор е на няколко документални ленти, сред които "Невидими", представена на "София филм фест 2006". Дебютният му игрален филм "Аве" беше сред 7-те кинотворби, номинирани в "Седмицата на критиката" на 64-ия фестивал в Кан, а преди дни спечели специалната награда на журито на "Сараево филм фест".





- Г-н Божанов, получи се така, че покрай Кан и Сараево всички заговориха за "Аве", без някой да е гледал филма. Няма ли най-сетне да бъде показан в България?

- Още през септември ще направим няколко предпремиерни прожекции в Дома на киното. Сега, между август и октомври, филмът е поканен на 8 фестивала и просто ни е необходимо повече време за основното разпространение. Във Франция например "Аве" ще тръгне по кината февруари-март, за да може преди това да мине по локалните фестивали там. Така ще се процедира и в останалите страни, които купиха филма - Швейцария, Англия, Германия, Холандия. В момента се преговаря и с дистрибутори в САЩ, но в Америка филмът, заради художествената му специфика, ще може много лимитирано да се разпространява само в големите градове.

- Има ли биографичен момент в сюжета на филма?

- Биографичните моменти са два. Прототип на героинята Аве е едно момиче, което срещнах случайно на улицата, когато бях на 17. За краткото време, в което я познавах, тя промени живота ми радикално. Образът на главния герой пък е изграден върху една моя лична трагедия, която преживях на 19 години. Три седмици преди да завършим гимназия се обеси най-добрият ми приятел. Тръгнах на стоп към родното му село, за да присъствам на погребението, но така и не стигнах, както се случва и във филма. Историята, която разказва "Аве", обаче не е тъжна и всъщност е много гледаема. Интересното за мен е огромната разлика във възприемането й от европейската и от американската публика. Във френската преса например отзивите са неочаквано добри. И в "Позитив", и в "Телерама" - все чудесни рецензии; а "Кайе дьо синема" - едно от най-реномираните издания за кино - даже писа, че "Златната камера" трябвало да отиде при "Аве". Американските "Върайъти" и "Холивуд рипортър" - точно обратното. "Много бавен", а аз го намирам за твърде бърз филм; "героите не си говорят продължително време", а аз смятам, че има прекалено много диалог... Това обаче, което тотално ме вбеси, и то не конкретно заради моя филм, а заради типа кино, който се подкрепя и толерира в САЩ, беше, че тамошната преса се скъса да хвали двата американски филма в Кан. Аз ги гледах - пошли, клиширани и скучни.

- На вас какъв тип кино ви допада?

- Ще кажа по-скоро какво кино не харесвам. Не понасям, когато киното третира зрителя като идиот и се опитва да сдъвче историята и да я изплюе в устата на простака в салона, че да не би случайно да се задави. За съжаление с много малки изключения това е холивудското кино на деня. В българското кино не харесвам чалгата. Същия този тип пошлост като в Холивуд, но в балкански вариант. Но искам да подчертая, че не съм имал физическата възможност да гледам най-новите български филми, към които проявявам голямо любопитство. Според мен за България е абсолютно ново явление "Източни пиеси" на Камен Калев. Това е първият откровен филм, който гледам; първият, в който не се театралничи и преиграва; първият, който не се опитва в рамките на час и половина да засегне всички световни проблеми. Защото го има това - ние сме пълни с комплекси, задето сме малка държава, и не можем да се примирим с това да сме обикновени. Винаги има една шизофреничност в българската култура - или сме най-долните, или сме най-гениалните, няма средно положение. От друга страна, България няма литературна традиция на световно ниво, никога не е имала. А киното се опира на литературата. Оттук - слабите истории, постните сюжети. Но съм изключителен оптимист по отношение на новото поколение, на онези, които сега са в 20-те си години и рано или късно ще започнат да раждат оригинални произведения. Хора, които имат различно мислене, които са достатъчно космополитни, за да преодолеят именно онзи комплекс, за който говорихме.

- По професия сте скулптор и имате зад гърба си доста успехи в тази област. Нюйоркското ви студио за артпродукция изпълнява проекти на най-известните съвременни художници. Какво не ви достигна в пластичните изкуства, че се насочихте към камерата?

- Изобразителното изкуство не борави с разказване на истории. А филмите обединяват един куп различни мои интереси - визията, литературата, философията и т.н. Въпреки че "Аве" е първото нещо, с което може би ще бъда познат тук, в България, още от 92-ра имам един куп къси експериментални документални филми. Що се отнася до игралния ми дебют, едно от най-трудните неща в моя случай - идвайки от изобразителното изкуство, беше да убеждавам абсолютно всички, може би само с изключение на българския ми продуцент Димитър Гочев, че от това ще стане филм. Целият екип се отнасяше с краен скептицизъм и недоверие - към сценария, към мен, към начина ми на работа, към подхода ми. Има някакви изградени налудничави канони, че трябва да излезеш от НАТФИЗ или някаква подобна клика, за да си режисьор. Сблъсках се с огромен проблем с част от професионалните актьори. Трябваше да ги уморявам и дразня - докато ги ядосам така, че на инат да престанат да играят "по учебник" - и чак тогава се получаваше нещо. С Ованес Торосян в главната роля водех направо битки. Той обаче е толкова своенравен, че е оцелял от НАТФИЗ, а от там е много трудно да оцелееш, колкото и да си талантлив. С девойката - главната героиня - беше по-лесно (ако изключим това, че на няколко пъти избяга и трябваше да я издирвам). Но Анжела Недялкова не е професионална актриса. Намерих я в Приложното училище и я избрах две седмици преди да започнем филма, след като бях видял 700 различни момичета. Тогава всички ми казаха, че съм луд - дни преди снимките да вземам "натурщица"... А пък ей това "натурщица", като го чуя, ме хващат дяволите. Те били, моля ти се, "професионалисти", а онези били "натурщици"... Е, точно с щампования и театрално клиширан начин на игра на професионалистите имах проблеми. Затова в новия си филм ще работя само с "натурщици".

- Какъв ще е този филм?

- Ще бъде римейк на един турски филм от 1975 г. - "Автобусът", на който откупих правата. В оригиналната версия действието се развива в Стокхолм и в Хамбург, а героите са турци. В моята версия историята ще се развива изцяло в Париж, където ще са и снимките, и част от героите ще са българи. Все още работим върху сценария заедно с Джофруа Гризон - един от продуцентите на "Аве". Така че в България ще има кастинг, но съм решил твърдо - само непрофесионални актьори.

- Сам казвате, че от 20-годишен водите номадски живот и многократно сте си сменял дома и държавата. Не мислите ли най-после да се кротнете в България?

- Прекарах тук достатъчно време покрай снимките на филма. Разполагахме с изключително малък бюджет и те се проточиха (да спомена само, че субсидията, която взехме от Националния филмов център, беше символичната сума, която се полага за дебют, а основното финансиране беше отвън)... Та, в продължение на три години, общо взето, два месеца живеех в България и два месеца в Ню Йорк. Най-трудното в родината лично за мен се оказа сблъсъкът с агресията на всяко едно ниво. Дали ще ходиш по улиците, дали ще шофираш, дали ще седнеш в бар, всеки като че ли е на ръба на нервна криза и ще те убие за най-малкото нещо. Във въздуха витае заплаха, тревога... и ми е много трудно да поема тези усещания. Затова не бих се заседял тук. А и що се отнася до работата ми като художник, досегът с различни култури изостря чувствителността ми.
19
4970
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
05 Август 2011 19:32
Да ме прощава г-н Божанов, ама точно - къде заслужено, къде не, прехваленият "Източни пиеси" е поредният измежду филмите, който се опитва в рамките на час и половина да засегне всички световни проблеми (наркотици, мулти-култи любови и прочие отношения, младежки агресии и прочие ърбан и събърбан драми).
Да, беше направен по-добре и по-естествено от всички предхождащи го подобни опити (черни лястовици и прочие глупотевини), но нищо повече.
Но пък иначе е прав за комплексарската драма на българина с обикновеността.
Както и да е, да сме живи и здрави, ще гледаме и "Аве"-то, пък да видим кои критици са били по-близо до субективните ни истини...
05 Август 2011 20:16
Тук думата не се дава всекиму. Чие чадо е персоната?
05 Август 2011 20:40
"Българите не може да се примирим с това да сме обикновени"
***
Сигуро затова сме най-големите нихилисти!
05 Август 2011 20:52
=
05 Август 2011 21:03
"...Най-трудното в родината лично за мен се оказа сблъсъкът с агресията на всяко едно ниво."

За жалост е напълно прав
05 Август 2011 21:04
Най-точната тема по Психология и Българска Народопсихология, която някога съм чел Натиснете тук!!! Страхотни и невероятни ценни неща има там!
05 Август 2011 21:06
Пореднят мераклия да обобщава и да поучава... Ако се беше позавъртял по-дълго тъдява, щеше да разбере може би, че не всички българи се побират в неговите клиширани представи.
А що с отнася до киното - щом у нас можа да се появи филм като "Пазачът на мъртвите", да прощават всезнайковците като интервюирания по-горе, но нащето кино има какво да каже.
А това, което "обектът" на интервюто е споделил за собствеия си филм, хич, ама хич не убеждава, че гледането му няма да е загуба на време. Което не му пречи да се дуе като нашенски пуяк. Прочее, да е жив и здрав.
05 Август 2011 21:06
Като това например: "Запитвали ли сте се защо хората имат толкова много нужда от внимание? Защо всеки иска да е нещо специално? Вниманието е психическа потребност! Ти познаваш себе си единствено чрез мнението на другите за теб. Оттук и страха от това мнение - ако хората променят мнението си за теб, ще трябва да се промениш и ти. Но най-интересното е, че същите тези хора, дали мнението си за теб, познават себе си чрез твоето мнение за тях! Това е една странна игра: Аз познавам теб, ти познаваш мен... а всъщност и двамата не знаем кои сме!"
05 Август 2011 21:48
Въъ...
За цял уикенд, нещо ми изглежда доста "обикновено" и скучно.
До тъпизъм!
05 Август 2011 22:42
Потърсих само "мисълта", цитирана в заглавието /за да й видя истинността в контекста/ и намерих това:
"...Това е първият откровен филм, който гледам; първият, в който не се театралничи и преиграва; първият, който не се опитва в рамките на час и половина да засегне всички световни проблеми. Защото го има това - ние сме пълни с комплекси, задето сме малка държава, и не можем да се примирим с това да сме обикновени. Винаги има една шизофреничност в българската култура - или сме най-долните, или сме най-гениалните, няма средно положение. От друга страна, България няма литературна традиция на световно ниво, никога не е имала.".
Е, кво да коментирам: простотията негова или тази на вси останали, направили я достояние?
05 Август 2011 23:08
.преди мнооого години, в залите преди, по време и след съответните лекции и упражнения, разположен връз университетските скамейки, изтъркани и протрити от мноооогото студентски тлъсти, от не толкоз такива или от изпосталели кокалести задници преди нас, изпадах в почуда от това с каква лекота колеги оборваха какви ли не изучавани и споменавани в историята на съответната дисциплина личности. Га че ставаше въпрос за някои лица ей така, случайно попаднали в архивите... По-късно, някои от състудентите "пораснаха" да пишат небивалиците в учебниците, от които се втрещяват дори днешните "простовати" на до и средношколниците родители.
Та, в богатата ни история, се срещат какви ли не мнения, цитират се какви ли не неща, понякога и не толкоз нарядко, противоречиви. Като че, човек, па бил той и капацитет, не би могъл да греши дори и в това, в което е най-силен, камо ли относно други, пО не дотам ясни му неща. Втръснало ми е това, че българите раболепничим пред всяка, станала малко по-популярна особа. А всичко е просто ИНФОРМАЦИЯ.
05 Август 2011 23:17
Сигуро затова сме най-големите нихилисти!

Нема сме най-малките, я, хеле па средни...
06 Август 2011 01:28

OLDMAD без мастика . Туряме минус, но с тези рейтингови агенции, може и плас да стане. .
06 Август 2011 11:01
Това е първият откровен филм, който гледам; първият, в който не се театралничи и преиграва
Точно. Това заради което един филм не става е склонноста на режисьора към оригиналничене. Изсилени и изскуствени сцени и поведение на актьорите - това не се харесва. А някои режисьори точно с това избиват комплексите си.
Формулата за хубавото кино е проста - красота - красота във всяка сцена. Как се постига красотата? - вземаш една интересна история и я разказваш чрез киното - леко, свежо, ясно и просто. И с приятни артисти ...
06 Август 2011 11:11
От друга страна, България няма литературна традиция на световно ниво, никога не е имала
Това също е склонност към оргиналничене. Твърдението е ограничено - не може да слагаш в рамки което и да е изкузство - всеки харесва различно. Както и не може да клеймиш поп-фолка, примерно. Времето е единственото което дава оценка - стойностното ще остане във времето - макар че и там, донякъде, го има явлението <<реклама>>.
Отдавна "хубавата литература" се прави от "хубавата реклама", Божанов, така че по-кротко с крайните оценки.
06 Август 2011 11:24
Не понасям, когато киното третира зрителя като идиот и се опитва да сдъвче историята и да я изплюе в устата на простака в салона, че да не би случайно да се задави.
... е тва определение за холиводското кино ми хареса.
06 Август 2011 18:00
Дали България има литература на световно ниво се определя не от нас, от това какво ние харесваме, а от останалия свят.
Аз имам своя версия за липсата на литература на световно ниво. От историята на българския народ не може да се изрови една история, за която писателят да се хване и създаде нещо значимо. Поведението на българите е толкова мижовско, историите им са толкова лайняни, че и гениален да е писателят, не може да се опре на нищо от реалния живот, което да го вдъхнови, или да му даде идея, или да се сблъска с някакви силни характери и пр. От един народ, където никой никога не предприема нещо значимо, никой никога не проявява нещо вълнуващо, от един народ от мухльовци, хитреци на дребно, ачигьозлии, тепигьозлии и боазлии каква история може да се роди, та да развълнува останалия свят?
Огледайте се около себе си, прегледайте историите, които вие знаете за останалите хора и ще видите, че всички са някакви лайняни истории.
06 Август 2011 20:18
Гозамбо, сопри се малко!
07 Август 2011 18:31
всички мизантропи и нихилисти по света в един форум ли са се сбрали /б. а. /което не означава, че всички пишещи в такъв един форум са мизантропи и нихилисти/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД