визитка
Живко Георгиев е роден през 1955 г. Завършил е социология в Софийския университет, където преподава теория на емпиричното социологическо изследване и маркетингови проучвания. Директор е по изследванията в ББСС "Галъп".
- Г-н Георгиев, някои тълкуват идването на Ахмед Доган в парламента по време на вота на недоверие като точка на пазарлъка с ГЕРБ, а други - като старт. Вие как мислите?
- Не мисля, че там вече тече пазарлък. Мисля, че Доган беше достатъчно ясен, че ще играе ролята на опозиция на тези избори. Причините са много, но очевидно движението по-лесно ще възстанови идентичността си и центробежните тенденции, ако последователно отстоява позиции, които няма как да не са против провежданите политики. Самият електорат на ДПС не приветства политиките, които наблюдава през последните 2 години, и е по-скоро от засегнатите категории. Плюс това дразнителят Касим Дал, който очевидно се прилепи към ГЕРБ, а и ГЕРБ се опитва да развие този проект като алтернатива на ДПС, не са добра предпоставка за затопляне на отношенията.
- Създаването на алтернатива на ДПС някаква форма на генно инженерство ли е от страна на ГЕРБ?
- Това е опит да се възползват от ситуация, която едва ли беше дирижирана от тях. Във всеки случай доста симптоматично е, че при срещите си с Ердоган Бойко Борисов като че ли правеше опит чрез външна подкрепа за Дал да развие този проект в България. Което няма как да се хареса на ДПС. То и на мен, честно казано, не би ми харесало. Защото откъде накъде някакъв външен фактор, и то не какъв да е, ще получава шанса да се меси в нашия политически живот? Това не е национално отговорно поведение.
- След вота на недоверие Доган каза: "Знакът, който даваме ние, заставайки зад този вот на недоверие, е, че нещата са много сериозни". Сериозни са за кого?
- Сериозни са за страната. Не мога да гадая какво е имал предвид Доган, там винаги има достатъчно широк простор за тълкувания. Но каквито и тълкувания да правим, самият вот на недоверие беше по сериозен повод, който не търпи лековато отношение. Не мисля, че широката публика, и особено мислещата й част, не е наясно кое е сериозното. Въпреки известното затишие през летния сезон остават големите въпроси за начина, по който това управление провежда политиките си. Това е преди всичко един силов стил, с голям привкус на полицейщина. И успешният за правителството изход от вота не отменя подозренията. Дори светът започна да забелязва тези неща. Има достатъчно тежки оценки точно по този елемент от управлението. Така че към проблема ще се връщаме. Друг е въпросът дали ГЕРБ е в състояние да си извлече поука. Поне можеше да се случи нещо. Може би не толкова радикално, колкото искаше опозицията, но поне Цветанов да престане да съвместява двата поста - шеф на МВР и шеф на предизборния щаб.
- Има ли според вас условия за предсрочен вот?
- Няма много време. И не мисля, че опозиционните партии ще се опитват да търсят нови основания, дори да ги има. Очевидно с подкрепата на "Атака" и независимите депутати ГЕРБ ще си осигури онзи парламентарен комфорт, който ще обезсмисли вота от парламентарна гледна точка. Тези, които демонстрират вече няколко пъти подкрепата си за ГЕРБ, нямат интерес от предсрочни избори. Те няма да бъдат в следващия парламент. Даже и да не са купени от ГЕРБ, даже да не е толкова вулгарна зависимостта им, това са частни лица, зад които вече няма политическа сила.
- Към т.нар. зависими вече има много тежки подозрения, крайната "Атака" също създава огромен дискомфорт за ГЕРБ. Има ли дилема пред Бойко Борисов кой му е по-мил - СДС или Цветанов? Защото това е условието СДС да подкрепи ГЕРБ.
- Не мога да вляза в рационалността на Бойко Борисов, тя ми е чужда. Но ако там има някакъв тип по-стратегическо мислене, а не за тактическо оцеляване, навярно си дават сметка, че това, което най-сериозно би могло да дестабилизира ГЕРБ, е появата на дясна алтернатива. Лявата алтернатива я има. Тя каквото може, прави, но при сегашната политическа конфигурация ГЕРБ трудно би могла да се окаже с подкрепа под 20-25%, това й е дъното. БСП пък трудно би могла да надскочи 20%, хайде, с някакъв протестен наказателен вот 25%. Останалата част от електората, най-вече обезверените от ГЕРБ, не биха могли да отидат към БСП. Единственият, който би могъл да представлява сериозна алтернатива и да ги извади от групата на негласуващите, е някаква дясноцентристка алтернатива на ГЕРБ. Бойко Борисов няма интерес да допусне такава. Има десни проекти, но те нямат особен потенциал. Или поне засега не дават основание да го привидим. Някаква алтернатива за ГЕРБ може би е кандидатурата на Меглена Кунева. Но все по-ясно става, че Кунева не си поставя като свръхзадача създаването на нов център вдясно. Може и да се получи, но тази идея е доста туширана. Ако Борисов не е готов на компромис със СДС и ДСБ, то е, защото не вижда в тяхно лице такъв риск. Друг е въпросът, че Цветанов очевидно му е нужен. И Борисов е почти толкова зависим от Цветанов, от неговите позиции, от неговата вкорененост в организационния живот на ГЕРБ, колкото и Цветанов от Борисов.
- Това, че министър Плевнелиев според някои социолози задминава Борисов по рейтинг, прави ли го по-вероятният кандидат за президент на ГЕРБ?
- Това са друг тип данни. Плевнелиев няма това собствено влияние, което има Бойко Борисов. Това са несъизмерими величини. Възможно е да се появят такива данни, но те нямат този смисъл, който при пръв прочит може да им припише човек. Кристалина Георгиева открай време е с по-висок рейтинг от Борисов, но това не означава, че тя има някакъв собствен кръг от симпатизанти. Това значи само, че тя няма врагове, но не означава, че има фенове. Това са т.нар. донякъде "кухи рейтинги". Това, което впечатлява, е, че Бойко Борисов много решително се е отдал на пиар активност. Чак буди подозрение дали всъщност не седи пак възможността да се кандидатира за президент. Това е единственият, който си прави активна кампания. Тя, разбира се, може да бъде с благородната цел да помогне на ГЕРБ, тъй като те други ресурси нямат. Но той се занимава само с пиар.
- Има ли вече сериозни индикации, че кампанията тази есен ще е жестока и мръсна?
- Тя ще е по български мръсна. Ще има компромати. Всичко лошо, което не бихме искали да го има, ще го има - и компромати, и купуване на гласове, и злоупотреба с власт и влияние, и опити за манипулация. Не виждам кое лошо, за което от 20 години разсъждаваме, няма да се случи. Но въпреки промените в законодателството не очаквам някакъв благотворен ефект. Някои от промените дори благоприятстват рециклирането на негативни явления.
- Тъй като шефът на предизборния щаб е и вътрешен министър, има опасения в опозицията, че ще се извадят компромати срещу основните конкуренти на кандидата на ГЕРБ за президент, имало дори сформирани работни групи, които да готвят тези компромати? Това какво ще им донесе?
- Ще видим какви компромати ще бъдат извадени срещу Меглена Кунева. Като стане, тогава бих го коментирал. Ако са толкова наивни и глупави, че да вярват в успеха на компроматите, това може да им изиграе лоша шега. Както не веднъж се е случвало. Трябва изобщо да не си следил българския политически живот през последните години, за да не разбереш, че компроматът е нож с две остриета. Особено когато ръководител на предизборния ти щаб е лице, което има тази възможност. Ако иска Цветанов на финала да се окаже с рейтинг под 20%, постижимо е.
- Кризата с "ЛУКойл" повлия ли на обществените процеси и доведе ли до преосмисляне на оценки за политици?
- Не съм го регистрирал все още, сто на сто ще наложи някакъв отпечатък. Но не е приключила, тя е в развитие. В зависимост от това какви интерпретации за случващото се ще надделеят, те ще повлияят, а не толкова самият факт на кризата. Тази криза има потенциала и да възстанови у някои разколебани доверието в ГЕРБ по линия на антиолигархична политика, но има вероятност и да укрепи подозренията, че всъщност в крайна сметка обслужва точно тези олигархични интереси.
|
|