:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,777
Активни 861
Страници 1,707
За един ден 1,302,066
Равносметка

Вдигането на осигуровките не напълни бюджета

Отчетът за полугодието разбива мита за успешно усвояване на еврофондовете
Карикатура: Христо Комарницки
-----------
Като цяло изпълнението на приходите на бюджета спрямо планираното съвпада с очакванията. Не се наблюдават много сериозни отклонения спрямо същия период на предходната година. През първото полугодие на 2011 г. приходите заедно с помощите са 45.9% от планираното за 12-те месеца - при 46.8% година по-рано. Данъчните приходи са в размер на 47.5% при 46.1% за първата половина на 2010 г. На пръв поглед планът за годината може да бъде изпълнен, но има и рискове.

Отчита се стабилно изпълнение при ДДС и акцизите - 45% от планираното, докато през същия период на миналата година резултатът за двата данъка е бил съответно 40 и 41%. Това се дължи на по-високия внос и по-високата инфлация. Липсва обаче информация



какво се случва с невъзстановения ДДС



Задържаният данъчен кредит също може да е обяснение за отчитаните по-добри приходи.

При нормални икономически условия можем да очакваме през третото и четвъртото тримесечие по-висок номинален брутен вътрешен продукт (БВП) и номинално потребление, което предполага и по-високи приходи от косвени данъци и изпълнение на годишните разчети. През 2010 г. БВП тръгна от много ниска база и възстановяването от кризата доведе до нарастване. Тази година въпреки правителствените прогнози за по-висок растеж засега инфлацията е основен фактор за повишаването на приходите от косвени данъци.

При преките данъци се наблюдава изоставане на изпълнението спрямо същия период на миналата година - сега е 53.6%, докато тогава е било 56.2%. По принцип първото полугодие е сезонно по-силно по отношение на тези данъци при нормални условия, тъй като напролет се прави приключването на подоходните данъци за предходната година. Към момента няма очаквания за увеличение на доходите и печалбите през втората половина на годината, които да допринесат за събирането на по-високи приходи от тези данъци.

Отчетът показва 10.7% ръст на събраните социални и здравни осигуровки, но те са само 46.7% от планираните (при 48.7% изпълнение година по-рано). Това потвърждава очакванията за неизпълнение на тези приходи до края на годината. Увеличаването на социалните осигуровки от началото на годината, промяната в режима за самоосигуряващите се и увеличаването на тежестта за тях, както и повишаването на минималните осигурителни прагове не дават очакваните резултати. Потвърждава се правилото, че



увеличаването на данъчната и осигурителната тежест води до нарастване и на неплащането



и опити да бъде избегнато плащането.

Сериозно е забавянето при неданъчните приходи и помощите. Неданъчните приходи са със 116.5 млн. по-ниски от същия период на предходната година. Като абсолютна сума са планирани същите неданъчни приходи и изоставането има вероятност да бъде наваксано. По-сериозна е ситуацията при помощите - планирани са с 600 млн. повече в сравнение с 2010 г., а на полугодието са получени със 100 млн. лева по-малко. Излиза, че през оставащите месеци трябва да бъде наваксано изоставане със 700 млн. лева, което е трудно постижимо.

Разходите за полугодието са 45% от планираните за 2011 г. Година по-рано изпълнението е било 46.1%. Това кореспондира с обявените усилия за постигане на дефицит под 3% от БВП. В номинално изражение разходите са само с 20 млн. по-ниски. При това основната причина е в европейски средства - разходите са със 182.5 млн. по-ниски от предходната година. Следователно общите национални разходи всъщност са със 160 млн. по-високи от тези през предходната година, а сезонният им профил предполага по-високи разходи през второто полугодие. Въпреки ясно изразените и често декларирани намерения за по-добро усвояване на европейските фондови средства фактите говорят друго - определено



има изоставане в евроразходите



Много сериозно изостават общите (от националния бюджет и от ЕС) капиталови разходи, дори и като се съобразим със сезонността при изпълнението им, тъй като те традиционно са най-високи в края на годината. Те са с около 250 млн. по-ниски от същия период на миналата година, което е 20% спад. Това прави само 27.6% изпълнение при 36.4% за първото полугодие на 2010 г. Какви са причините? Отново виждаме проявление на стремежа към овладяване на бюджетния дефицит. Отказът от капиталови инвестиции е най-лесният начин за намаляване на разходи. По-трудно е да се намалят текущите разходи, тъй като това изисква сериозни реформи, които на практика не могат да се видят в бюджетните числа.

А капиталовите разходи са важни, защото водят към увеличаване на потенциала за растеж. Като цяло този тип разходи могат да имат по-дългосрочно действие. Разбира се, всичко зависи от възможността държавата да взема и изпълнява ефективни решения, от добрата воля на правителството.

Ако разгледаме националните разходи за текуща издръжка, забелязва се, че още на полугодието те са с 62 млн. лева по-високи от същия период на предходната година. Това вече никак не кореспондира с намеренията за фискална дисциплина. Намалението при националните разходи е за сметка на капиталовите - около 200 млн. лв.

Като цяло целта за дефицита тази година остава постижима. Рисковете идват основно от неясната икономическа ситуация и влиянието й върху приходите. През първото тримесечие България отбеляза реален растеж от 1.5% спрямо същото тримесечие на предходната година (по постоянни цени на 2000 г. и сезонно неизгладени данни, които са по-адекватни за сравнение на годишна база). Все пак първото тримесечие на 2010 г. беше най-слабо по постоянни цени за последните 16 тримесечия и ниската база е една от основните причини за отчитане на растеж. За второто тримесечие също има основание да очакваме добър резултат, но рисковете са за третото и четвъртото, защото базата от предходната годна не е толкова ниска и най-вече защото липсват фактори за сериозен растеж както по линия на инвестиции, така и по линия на потребление. Няма да е голяма изненада, ако през трето или четвърто тримесечие наблюдаваме спад на годишна база. Към момента правителствената прогноза за реален растеж от 3.6% изглежда доста оптимистична, като в номинално изражение се компенсира от високата инфлация.



А 2012 г.?



Вече е време да помислим и за бюджет 2012 г. Известна информация за намеренията на правителството дават Конвергентната програма (представяща макроикономически и бюджетен сценарий за периода до 2014 г.) и Националната програма за реформи (занимаваща се със структурните реформи). Плановете за 2012-2014 са за продължаващо намаление на дефицита, което е оценено от нашите европейски партньори като недостатъчно амбициозно на фона на голямата фискална консолидация, постигната през 2010 г. Нещо повече, за периода до 2014 г. е посочено, че липсват мерки за постигането на фискалните цели. Препоръки са отправени за увеличение на предсказуемостта на бюджетното планиране и изпълнение чрез заздравяване на фискалното управление. Средносрочната бюджетна рамка трябва да се подобри и да осигурява прозрачност на всички нива на управление. Необходимо е и периодично докладване на бюджета на начислена основа, т.е. по европейска методология.

Приемането на числови фискални правила (пакта "Дянков") е оценено високо от Европейската комисия, но то не отменя посочените по-горе препоръки. Освен това е отправена препоръка за промяна в структурата на разходите и увеличаване на производителните разходи. За съжаление изпълнението на бюджета през първото полугодие не показва подобна промяна, а напротив - капиталовите разходи дори намаляват.
30
4408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
09 Август 2011 20:13
Институт за нов икономически напредък
09 Август 2011 20:40
Тозего института, да не е катедра на трактора в пернишкия
09 Август 2011 20:57
Тоз да не е нещо погъркотурчен Румен Овчаров?
09 Август 2011 21:21
Взеха да минават и на прикритие вече....Туй да не е поделение на тибетските мъдреци от Центъра за изследване на демокрацията ?
09 Август 2011 21:23
Натиснете тук!
Дори и сайт си нямат още, ама седнали да раздават акъл.
Толко ли не разбраха вече тия институтковци и соросчета, че Българинът е казал много отдавна - "Акъл не ща, пари ми дай!"
09 Август 2011 21:36
Тия май са нов НЕП ...
09 Август 2011 21:49
факт е.. че уродливия вид на умопомрачения пицко.. който маестро комарницки е сътворил.. е пророчески за този гмо министерски експеримент.. провеждан у нас от чуждоземните му производители
09 Август 2011 21:56
Да, ама автора е човек с биография: Петър Чобанов
09 Август 2011 22:23
Буди възхищение такава фундаментална институционалност.
"Институт за нов икономически напредък" в лицето на Петър Чобанов, обикновено си партнира по седенките с друг институт - "Института за макроикономически напредък" представляван от Димитър Чобанов.

09 Август 2011 22:52
Каква е разликата между стария и новия икономически напредък?!?!? ЧЕбанов, тебе питам !
ДВГНЧМ
10 Август 2011 00:09
Сайтът е от 2008 все "в процес на разработка".
-
Това ли е "новият икономически напредък"?
10 Август 2011 00:34
Монтен, не Фнимаваш
СайтА е в процес на разработка! Туй ще да е част от новия правописТ.


ПП Но цветовата им схема е доста стилна.

Редактирано от - Die Hexe на 10/8/2011 г/ 00:38:51

10 Август 2011 07:55
Отчетът показва 10.7% ръст на събраните социални и здравни осигуровки, но те са само 46.7% от планираните (при 48.7% изпълнение година по-рано). Това потвърждава очакванията за неизпълнение на тези приходи до края на годината. Увеличаването на социалните осигуровки от началото на годината, промяната в режима за самоосигуряващите се и увеличаването на тежестта за тях, както и повишаването на минималните осигурителни прагове не дават очакваните резултати. Потвърждава се правилото, че увеличаването на данъчната и осигурителната тежест води до нарастване и на неплащането и опити да бъде избегнато плащането.


Да сравняваш изпълнението на плана през настоящата и миналата година, и от това да правиш изводи дали е "нарастнало неплащането" - това сигурно е някаква нова статистическа методология на новия икономически напредък.
И на петокласниците е ясно, че това, че миналата година си изпълнил плана 48, 7%, а тази - 46, 7%, изобщо не означава, че тази година си събрал по-малко.
10 Август 2011 08:52
Чалъм да управляваш нещо е майсторлъкът в намирането на приходи, а не да свиваш разходи.
Щом не знаеш такива чалъми не си за тази работа. А тук говорим за управление на държава.
Вече повече от 2 години само оправдания и хвърляне на къчове колко сме велики.
10 Август 2011 09:15
Дааа, Geo 19, наистина има биография. Станал "главен експерт в отдел „Анализи" при дирекция „Ковчежничество" на БНБ" на 24 години, почти дипломиран и главен експерт. Нещо мноооого бързо бе. Що другите не могат така ? Щото този бил много умен ли ?
Като чета статията .... страшно се усъмних. А стилът, един такъв, манипулативен. Нещо на соросовите ФОНДАЦИИ ОО и ИПИ мяза. Само един пример: Значи, изпълнението на преките данъци намалява спрямо 2010 г., въпреки ниската ставка, която щеше да доведе до "изсветляване и повече приходи", а когато говори за осигуровките, признава ръст от над 10 %, но пак вижда отрицателното влияние на повишената осигурителна вноска.
Колегата Енчо е напълно прав. Не се съпоставят само %, но и абсолютни стойности. Тоя Чобанов е доста далеч от обективния анализ, които е сложно нещо и не се отдава всекиму. Но за статия във вестник "СЕГА" става.
Всъщност не се учудвам предвид обстоятелството, че брат му Димитър Чобанов е виден неолибераст от ФОНДАЦИЯ ИПИ. Тя, неолиберастията е заразоопасна.
10 Август 2011 09:32
***

Редактирано от - sybil на 10/8/2011 г/ 12:06:34

10 Август 2011 09:38
Институт за нов икономически напредък
икономически и напредък, че и нов, а имаше ли стар...
10 Август 2011 09:40
и още!?
стар икономически напредък (сигурно) се смята, че е имало по времето на бай Тошо
10 Август 2011 09:40
Чалъм да управляваш нещо е майсторлъкът в намирането на приходи, а не да свиваш разходи

нищо подобно, др. ... който там беше.
има една приказка: един с кола да донася, а друг с игла да изнася, нема да има.
първата работа, ако искаш да събереш нещо, е да запушиш дупките.
тия ги раздувай в клубчето по интереси или на Бузлуджа
10 Август 2011 09:54
Требе ся още некой Чобанов да се появи за да основе Институт за микроикономически напредък и картинката ще е пълна а страната осигурена откъм Институти, експерти и тям подобна такова...

А сайта е кован с теслата и струва колкото баничка на автогара Горна Малина.
10 Август 2011 10:26
Има ли нещо общо с ректора на Бургаския свободен университет?
10 Август 2011 10:52
Промяната в режима за самоосигуряващите се е в ръцете на самите самоосигуряващи се.

Die Hexe, кой е в роцес на разработка? Сайтът.

hamer, не.
10 Август 2011 11:37
За какво да плащам, след като правителството с провежданите реформи се старае да не доживеем до пенсия.
10 Август 2011 11:56
Липсва обаче информация какво се случва с невъзстановения ДДС

Защо да липсва? Те я те Държавата губи по 750 млн. лв. на година от измами с ДДС Натиснете тук
Но е крайно време да се разбере, че с ДДС не следва да се занимават икономисти, а полицаи. Нужни са добра детективска работа, забрана върху износа на капитали от лица, които статистически няма как да са ги натрупали и бързо съдопроизводство.
10 Август 2011 13:39
burning daylight, извинетИ, ама вашето тяло къде се помещава "ин диз' момънт"?
Пиши като Българин бе майка му стара, и ти ли вече почнА да говориш с англицки диалект!

Редактирано от - OLDMAD на 10/8/2011 г/ 13:40:33

10 Август 2011 14:31
Остава някой да се сети да си подаде оставката
10 Август 2011 14:31
Лельо Ог, не си разбрала. Чети Фнимателно! А ако някой си направи труда да прочете и малкото резюменце на сайта, ще види, че грешките са по няколко на изречение Толкоз за главните експерти.
10 Август 2011 15:02
"Вдигането на осигуровките не напълни бюджета"
............................... ...........................
Колкото и плоският данък докара инвеститори - всичко е либерастка демагогия!
10 Август 2011 16:37
В отчетите за изпълнение на бюджет 2011 за последните два месеца имаше две пикантни, даже бих казал почти порнографски новини.
Авторите на този анализ са успели да пропуснат и двете!
Едната е свързана с вноската на БНБ в държавния бюджет, а другата с промяната в степента на изпълнение на прихдите от акцизи по горивата след промените от месец април.
Да! СЕГА това е адски удобно!
10 Август 2011 16:59
noti
Остава някой да се сети да си подаде оставката

Оти бе ноти?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД