:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,206
Активни 448
Страници 8,109
За един ден 1,302,066
Анализ

Митът за руската заплаха е развенчан

Повечето анализатори на Запада са прекалено заети да спорят дали САЩ са империя или не, за да не забележат колко мирно Русия успя да се откаже от тази своя версия в реалния свят
Томас Барнет
Когато рухна Берлинската стена, завършвах своята докторска дисертация за отношенията между Варшавския договор и страните от Третия свят. Веднага разбрах, че моето време за провеждане на съветски изследвания дойде към своя край. Защо? Защото знаех, че в Русия е пълно с прекрасни политолози, които, след като получат възможност свободно да се занимават със своята работа, без идеологически ограничения, ще я свършат по-добре от мен и по-добре ще обяснят какво става в страната им, отколкото чужденците. Поколението руски учени, които се появиха след съветската епоха, доказа моята правота.

Но никой от тях не ми направи такова дълбоко впечатление като Дмитрий Тренин, който ръководи московското отделение на фондацията "Карнеги за международен мир". Тренин, които се е родил само три години след смъртта на Сталин (който почина през 1953 г.), наскоро написа своята великолепна книга "Пост империум: Евразийската история". В нея той изследва и - което е по-важно - измерва огромната идеологическа дистанция между известната ни съветска империя и тази следимперска Русия, която се опитваме да разберем днес.

В очите на някои американски експерти за национална сигурност, "надигащата се Русия" днес е също толкова опасна държава с имперски устрем, както и преди две десетилетия. Това неправилно възприятие на нещата се обяснява основно с усилването на многополярността на днешния свят, което позволява на Москва да икономисва сили и средства, за да създава заплахи.



Достатъчно е Кремъл да удари през ръцете дребната Грузия



или да спре подаването на газ в Европа, след което западните медии веднага пускат старата плоча за страшната руска мечка. За разлика от тях спокойният анализ на Тренин ни дава възможност да видими нещата от историческа перспектива, от което ние имаме особена нужда днес. Намеците как ще изглежда бъдещето се проследяват още на първите страници от посвещението в книгата му. Тя е посветена на по-големия син на Тренин, който е на 30 години и когото той нарича представител на "първото свободно поколение на Русия". Замислете се, че синът на политолога е роден през 1981 г., а това значи, че той е започнал да осъзнава себе си точно през 1991 г., когато изчезна призракът на Съветския съюз.

Последвалите две десетилетия, независимо от лекия авторитаризъм в епохата на Владимир Путин след 2000 г., представляват един свободен период на политически и икономически живот в дългата и мъчителна история на Русия. Вероятно на нас ни се струва, че руската мечка не се е променила много. Но за самите руснаци действителността се заключава в това, че Москва "просто се отърва от империята", частната сфера започна да преобладава за сметка на държавната собственост. И както отбелязва Тренин, това е просто поразително. Той с готовност признава, че Русия засега не се явява истинска демокрация. Вместо това в съвременната история ние за пръв път виждаме една Русия, която просто иска да бъде Русия, а не някакъв имперски проект. Повечето анализатори на Запада са прекалено заети да спорят дали САЩ са империя или не, за да не забележат колко мирно Русия успя да се откаже от тази своя версия в реалния свят.

Но истинският замисъл на Дмитрий Тренин в тази книга е опитът



да се изясни каква всъщност е станала Русия,



след като се е отказала от своите имперски амбиции. Ние отдаваме предпочитание на тезата, че американският президент Роналд Рейгън и британският премиер Маргарет Тачър са разгромили СССР и са победили в Студената война. Но Тренин ни напомня, че Русия не е била разгромена, както се случи с Германия и Япония по време Втората световна война. Тя не погреба себе си в схеми на регионална интеграция, както това направи след войната имперска Франция, не се залепи за САЩ в качеството си на по-малък партньор, както това стори Великобритания. Не, Москва сама инициира краха на своята империя. Това започна с решението да се отдалечи от своите съюзници в Третия свят, което беше прието още през 80-те години на миналия век. След това тя продължи този път, приемайки след едно десетилетие шокиращото решение да позволи на Източна Европа да премине в западния лагер. Това всъщност на практика означаваше признание за рухването на Съветския съюз. Във всеки от тези случаи Москва имаше необходимите сили, за да продължи борбата още доста дълго време, но реши да не задълбочава кризата.

Това, което после Борис Елцин предложи на Запада, беше като неосъществена фантазия, с която не може да не се съгласиш. А той заяви намерението на Русия да встъпи в НАТО и да интегрира руската икономика с европейската. Но вместо това пактът и Европейския съюз приеха в Западния алианс само Източна Европа, а на Москва бяха предложени само обикновени взаимоотношения с тези съюзи. Не трябва да се забравя, че едно десетилетия по-късно Владимир Путин отново заяви, че страната е готова да се присъедини към тези две организации, и отново получи същия отрицателен отговор. Така, след като Русия направи невероятни отстъпки от своя страна, за да свърши Студената война, така Европа направи всичко възможно, за да покаже на Москва, че тя няма място в ЕС. В същото време Америка премина във военно настъпление в рамките на своята глобална война с терора, което засегна южните части на Русия, а Китай започна икономическа експанзия в Централна Азия. Трябва да се отбележи, както казва Тренин, че



Москва не започна милитаризация на своите отношения с външния свят



Започнатата през 2008 г. военна реформа сигнализира, че Москва почти напълно се е отказала от битката за статута на велика държава, ако не се има предвид ядреният потенциал на страната, който обаче продължава да се съкращава в рамките на съглашенията със САЩ.

Като цяло, ако се погледнат изминалите 20 постсъветски години, човек може да се порази от това колко малко проблеми Москва е причинила на света, като заедно с това проведе най-голямата в историята на човечеството демобилизация на своята армия, която бе съкратена от 200 дивизии на по-малко от 100 бригади. Ако се сравни руският милитаризъм с постоянно увеличаващата се военна мощ на САЩ и с големия брой американски военни интервенции в чужбина от 1990 г., може спокойно да се каже, че Русия няма милитаристични стремежи. След като има само 2% от световното население и 2% от световния БВП, "съвременна" Русия си остава в определен смисъл велика сила благодарение на своята огромна територия и географско положение. Тренин я нарича "държава шамандура", която се клатушка между Изтока и Запада, както и между Севера и Юга, като все повече се оглежда към Северния полюс с цел да удовлетвори своите бъдещи енергийни потребности. Обаче, както отбелязва политологът, в днешна Русия "елитът управлява, но не води след себе си, защото дори и не мисли за това".

По този начин



светът вижда само частично модернизирана Русия,



в която предмодерната царска политическа система лошо съответства на постмодерното идеологическо възприемане, в което частната сфера основателно превъзхожда държавната собственост - за добро или за зло. Липсващото звено е политическият плурализъм. Но засега тези чувства и настроения в Русия се намират на практика в заспало състояние, макар че голяма част от населението признава, че с времето това ще стане необходимост. Русия по същество признава това, което Китай официално отрича - демокрацията трябва да се появи постепенно, но преди това трябва да бъдат решени куп проблеми. От гледна точка на този бивш съветски експерт ние едва ли може да изискваме от Москва нещо повече за толкова ограничено време след края на Студената война. Русия не планира да води войни нито с Европа, нито с все по-силен Китай, с който в момента има наистина стратегическо партньорство. Освен това Москва приветства нарастващото влияние на своите южни съседи Турция и Индия. Да, като цяло Русия за първи път от три столетия не е пускана в Европа, но тя дори не се стреми към някакви териториални придобивки, а само към меко доминиране, за разлика от това на Америка по целия свят. Негативите от това са кървавото разпадане на държавите на Балканите и отвратителната партизанска война в Кавказ. С други думи, Америка и целият свят доста леко се отърваха след края на Студената война. Западните експерти по Русия немного добре излагат тези факти. А руските им колеги се справят доста успешно в тази сфера.



--------------------------------------------------------

*Томас Барнет e главен анализатор на Wikistrat, който пише за списанието "Ескуйър". Неговата нова серия електронни книги ще излезе в близко време и се нарича The Emily Updates: A Year in the Life of the Girl Who Lived. Неговата колонка се публикува всеки понеделник от изданието The New Rules.
 Дмитрий Тренин е автор на "Пост империум: Евразийската история".
СНИМКА:ЕПА/БГНЕС
Берлинската стена от сива и страшна бетонна преграда между два свята днес се е превърнала в спомен за отминалите лоши времена. Като цяло Русия за първи път от три столетия не е пускана в Европа, но тя дори не се стреми към някакви териториални придобивки, а само към меко доминиране, за разлика от това на Америка по целия свят. С други думи, САЩ и целият свят доста леко се отърваха след края на Студената война.
220
7746
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
220
 Видими 
17 Август 2011 19:41
Поразителен идиотизъм.
17 Август 2011 19:44
А сега ще се появят тези, дето по "Дискавъри" са гледали филм за руската заплаха...
------------
Блогът на Генек

17 Август 2011 19:49
Тренин е добър анализатор, но все пак работи за "Карнеги" така, че винаги трябва да се има едно наум.
Виждам, че автора е прозрял някои неща като това, че Русия не е Франция или Англия, но е останал с погрешно впечатление, че тя ще остане в това разкрачено състояние безкрайно.
Сега Русия съсредоточава сили като е ставало не веднъж в нейната история.
Когато световния икономически катаклизъм дойде и унищожи слабите и непотготвените тогава Русия отново ще влезе в привичната си роля.
Този момент наближава със страшна сила.
17 Август 2011 19:59
Надай се жено на....
17 Август 2011 20:06
аз на такава териториа с всякакви етноси в градовете и 100 млн руснаци сьщо щях да зарежа всякакви имперски амбиции и щях да вьорьжавам индиици и китаици
17 Август 2011 20:09
...Но истинският замисъл на Дмитрий Тренин в тази книга е опитът да се изясни каква всъщност е станала Русия, след като се е отказала от своите имперски амбиции...

Яаа, Фракталът мъ варнал
***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 17/8/2011 г/ 20:10:42

17 Август 2011 20:11
Надай се жено на....американското миролюбие ли!?!?!
17 Август 2011 20:13
Тренин, които се е родил само три години след смъртта на Сталин (който почина през 1953 г.)... Замислете се, че синът на политолога е роден през 1981 г., а това значи, че той е започнал да осъзнава себе си точно през 1991 г., когато изчезна призракът на Съветския съюз...



Като имаш пред вид, че пък аз съм роден само 6 години преди смъртта на Сталин, как мислиш, Дудо, що думат числата - кога ке падне Рашката?



Редактирано от - Шломо З. на 17/8/2011 г/ 20:14:33

17 Август 2011 20:19
що думат числата - кога ке падне Рашката?

Горе долу около 二〇五九 излиза

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Август 2011 20:23

コード・
17 Август 2011 20:32
Манрико, мъ ни си уточнил от коги - куьо летоброене - по маи, ацтеки, асирийци, или по тов. Ким Ир Сен

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Август 2011 20:38
Както казва мастития политолог Сергей Караганов Русия сега се намира в най-изгодната световна ситуация в каквото никога не е била в своята история.
На Русия постоянно и върви. Каквото и да стане по света то все е в нейна полза.
Според него не е нужно дори да се ухажват съседните държави. Те сами ще припълзят към нея. Украйна няма къде да ходи защото е деинструализирана и се обезлюдява с невероятни темпове. Средна Азия съвсем скоро ще моли за военна помощ срещу талибите.
Беларус и Казахстан вече направиха своя стратегически избор. Тази година на 1.07 заработи митническия съюз а другата на 1.01 заработва единното икономическо пространство.
Какво означава това? Че се създава единен де факто механизъм. Другите държави сами трябва да изберат този път. Сама така бъдещия съюз ще бъде силен и дъглотраен. Граници между Русия и Беларус и Казахстан вече няма. Стоките се обмитяват на вънщните граници на общността. Фирмите сами могат да избират къде да се регистрират. Вноса на автомобили примерно в Беларус и Казахстан се обмитява вече с руските зловещи мита и ще не ще гражданите на тези държави ще си купуват коли от Русия. Именно това бе една от причините в Беларус да се появи кратка криза защото беларусите се втурнаха да си купуват евтини таратайки от Прибалтика преди да влезат новите мита.
Този съюз неминуемо ще повиши конкурентоспособността на трите държави и ще спомогне за минимум 1, 5 процента по висок икономически ръст!
17 Август 2011 20:40
Ей, Страйкче, Газамбо, тоз- автора, си е недоубит комунист или от ДС или КГБ - все едно. Къде спите , бре ?
17 Август 2011 20:40
"Карнеги за международен мир"



Тоя миролюбец Карнеги кой е, бе Борми? Че те двама. Плюс един кактус.


17 Август 2011 20:42
Трогателен преразказ на приказката за това как вълкът променил и козината си , и нрава си, предназначен за деца , фили и обикновени наивници...
17 Август 2011 20:43
Маленьких и некрасивых мальчиков в древней Спарте скидывали в пропасть, у нас же они управляют государством.

(снимка: натиснете тук)

Редактирано от - dude3075 на 17/8/2011 г/ 21:01:13

17 Август 2011 20:53
Ндаа-с... Бенедиче, ще заспиш ли безметежно, ако те успокоя, че подобни текстове са непростимо оскърбление за Русия?

17 Август 2011 20:53
По което и да е летоброене, с йероглифи ще се пише датата

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Август 2011 20:55
Верно поразителен идиотизъм
олигавен в словоблудие...
17 Август 2011 20:56
ще заспиш ли безметежно, ако те успокоя, че подобни текстове са непростимо оскърбление за Русия?

Дядя Шломо, скажи еще, пожалуйста! Те такива текстове търся за форумна употреба - хем много оскърбителни за Русия, хем сертифицирано безопасни за форум!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Август 2011 20:56
Колко хубаво е описан в статията процесът на примирение на една държава със съвременните реалности. Гладко, меко, интелигентно. Де да можехме и ние българите да приемаме нещата такива каквито са , а не да чакаме като нещо сигурно господ да изсипе рога на изобилието тук.
17 Август 2011 20:57
Макроикономистите и макроисториците
требва да ги давят веднага след дипломирането.
17 Август 2011 21:00
Benedicta
Трогателен преразказ на приказката за това как вълкът променил и козината си , и нрава си, предназначен за деца , фили и обикновени наивници...


Господата Барнет и Тренин са напъвали високи чела да развенчават митове. Напразно! Не ще те измамят. Та ти толкова добре си научила приказките за вълка и за мечката.
17 Август 2011 21:00
И ти ако не си сертифицирано обезопасен...
17 Август 2011 21:11

Такъв пасквил може да се роди само в главата на човек, "знающий Россию понаслышке".

Редактирано от - Don на 17/8/2011 г/ 21:12:09

17 Август 2011 21:12
Като варненци ние сме ЗА развитие на тесни икономически и човешки връзки с Русия (разбира се, на равноправна основа на взаимно уважение). Ние само страдаме от недостатъчното развитие на Русия, особено в черноморския регион, от недостатъчната й връзка с Европа. Целта ни е България и нашият регион по-специално да стане вратата на Русия към южния фланг на ЕС.

От недобрите отношения на Москва и Киев ние имаме и полза, но понеже искаме да имаме добри отношения и с двете скарани сестри, в никакъв случай не взимаме страна в старинния им спор. Същото и за Грузия.

Румъния има пословично лоши отношения и с Русия, и с Украйна и от това ние печелим. Но имаме интерес да се развиват и отношенията ни с Румъния в Дунавския и Черноморския регион.

Турция ни се явява основен конкурент за руския бизнес и проекти. Вредата от турската конкуренция за руско внимание според мене потенциално надминава ползата от търговията ни с Турция. Затова задачата ни е да изтъкваме пред Русия нашите две безспорни предимства пред Турция: културно близка страна и член на ЕС, и турския главен недостатък - ислямизацията. Имаме специален интерес от подобряване отношения на Русия с ЕС и САЩ, което ще понамали и зора на Русия да се братими с Турция. Южен поток и Белене са стратегически изключително важни във всички тези отношения.

Пред ЕС и САЩ ние следва да приветстваме прагматичните проекти за сътрудничество като Южен поток, Норд стрийм и американската програма за утилизиране на ненужните руски ядрени оръжия - от това всички печелят. Следва да осъждаме и да се дистанцираме от всички неприязнени опити на запада да "заобикаля" или другояче да работи Русия в "задния й двор" като рецидив от британско-френската колониална политика от 19 в.

Кримската война от 1853-56 г. беше последната война, в която западноевропейците (Англия, Франция и северна Италия) надвиха Русия в съюз с Турция и атакувайки я по море от нашите земи (Варна). Това е много чувствителен въпрос за Русия. Затова е много важно в бъдеще никаква заплаха за Русия да не изхожда от нашите земи - нито военна, нито тръбопроводна или друга.

Отърваването на Русия от империализма поне в културата на международните връзки предполага и тя да признае официално ролята на средновековна България за възникването на руския език и култура. Една стара моя идея е да се създаде "Кирилски институт" - "Кирильский институт" - Cyrillic Institute - международна неправителствена организация - нещо като Британския съвет, Алианс Франсез или Гьоте-институт, но неправителствено - за пропаганда на културите на народите с кирилска писменост по цял свят, която да има хубави домове като Scandinavia House в Ню Йорк в големите световни градове - Ню Йорк, Лондон, Париж, Берлин, Рим, Токио...

То ще се финансира явно главно с руски пари, но ще проектира един усмихнат и мултикултурен образ на Русия, а на нас ще дава непостижими другояче възможности за изява на високо равнище. Кирилският институт може да финансира и проучвания, рставрация на археол. паметници на Преславската школа у нас и в Румъния - люлката на кирилицата, и на Охридската - в Р Македония и у нас.
17 Август 2011 21:16
Добави към двамата (всъщност) автори и Манрико, Дон.
17 Август 2011 21:19

Манрикото е куха лейка, но виж, Фичо - Это голова!

Тази идея - за произхода на руския език и руската култура - е толкова благодатна, че никога няма да можем да я осилим.

Редактирано от - Don на 17/8/2011 г/ 21:21:55

17 Август 2011 21:19
..ние сме ЗА..

Вибегало прибегало...
17 Август 2011 21:23

В "Понедельник...." е по-другому.
17 Август 2011 21:28
Выбегалло забегалло ?
17 Август 2011 21:31
Ленин хотел доказать, что страной может управлять весь народ.
Сталин доказал, что страной может управлять один человек.
Хрущев доказал, что страной может управлять дурак.
Брежнев доказал, что страной можно вообще не управлять.
Черненко доказал, что страной могут управлять полтора человека: вечно
живой Ленин и полуживой Черненко.
Горбачев доказал, что не всякий дурак может управлять страной.
Ельцин доказал, что страной можно управлять всей семьей.
Путин доказал, что чекисты – тоже семья.
17 Август 2011 21:32
Нда-с, по другому, все правильно. Но, все пак, за фичото става дума, да не би за Ипполит Матвейч...
17 Август 2011 21:34
Don

Такъв пасквил може да се роди само в главата на човек, "знающий Россию понаслышке".


Не стана ясно, кой от двамата, Барнет или Тренин, "знает Россию всего лишь понаслышке" ?
17 Август 2011 21:36
Дудя, а вы от обезьяны произошли, как все, или от коровы?
17 Август 2011 21:37
Чичо Фичо


17.8.2011 г. 21:12:19
17 Август 2011 21:37
Много хубава статия - нужни са повече такива статии за западния читател. Трябва да му се набие в кухата лейка на западния читател, че Русия е държава миролюбива, семпла, добра и с разтворени нозе пред запдния х... Докато Русия ги издебне и отцепи откъм г... Пазя една стъклена дамаджана 10 литра с мавруд, налян от завода в Асеновград през 1991. Тапата е от царевичен кочан (корковите тесни бяха) облян яко с пчелен восък. Заровил съм я под ореха в двора на вилата. Ще я отворим семейно, когато Казахстан, Русия и Белорус се обединят в общ митнически и военен съюз, а това май наближава. Най-вероятно когато Путин стане пак Президент. [Маврудът, за разлика от мерлото, търпи дълго стареене].
17 Август 2011 21:40
За русофилите-музикофили - в момента по Мецо - Дмитрий Хворостовски и Рене Флеминг. Той - един от малкото руски певци, които не пеят като руснаци, а с италианско звучене. Тя - глас и да няма чак толкова, има какво да покаже, особено в някои части и го показва. Пък и концертът е от Ленинград.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Август 2011 21:43
Манрико, благодаря ти за сведението. Жив да си - между другото напълно подкрепям оценката ти за него!
17 Август 2011 21:49
Той - един от малкото руски певци, които не пеят като руснаци, а с италианско звучене.



Отлично, Манрико! Добър ученик. Седни си.

17 Август 2011 21:52
С Чича ви Фича ставаме двама дето сме ЗА развитие на тесни икономически и човешки връзки с Русия
Трябва да се борим здраво срещу мита за руската зааплаха, както и срещу мита за Батак
17 Август 2011 21:52
А за кухите манерки- всеки ден по Ем-Ти-Ви Лейди Гага Инджой ит, смешнико!
17 Август 2011 21:58
stoyancho


17.8.2011 г. 21:52:33 А за кухите манерки- всеки ден по Ем-Ти-Ви Лейди Гага Инджой ит, смешнико!

17 Август 2011 22:07

Смешниците сте вие, последните двама, които предизвиквате стълкновение в някаква друга музикална окраска.
17 Август 2011 22:14
Мир да има Тук
17 Август 2011 22:15
Чичо Фичо ..Ама какво ще ги правим Боковците и бенедиктите? като те си имат друга програма -амбасадорска
17 Август 2011 22:28
Весело е да наблюдава човек, как един сравнително нелош анализ докарва в полюции и групово кудкудякане с фалцетни нотки целият форумен "клуб на зелените чорапи".
А бисерите за икономическия и военен съюз Русия-Беларус-Казахстан направо къртят всичкото фаянс наоколо!
Абе о.р. другаре, какво по-точно световнозначимо очаквате да произтече от три държави, две от които са още във феодализма, а третата току-що излиза от него ( но все още не всичките и поданици го съзнават)?

Иначе нищо лично към Русия, уважавам културата, историята и НТ достижения, както и имам приятели руснаци - прекрасни хора!
17 Август 2011 22:29
.Ама какво ще ги правим Боковците и бенедиктите? като те си имат друга програма

Е как какво- каквото сте правили винаги с несъгласните с правилната програма- в Белене и... на прасетата.
17 Август 2011 22:45
Benedicta .Ама какво ще ги правим Боковците и бенедиктите? като те си имат друга програма

Е как какво- каквото сте правили винаги с несъгласните с правилната програма- в Белене и... на прасетата


Не мисля че идеята с прасетата е добра. Чини ми се, че си доста кльощава.
17 Август 2011 22:54
Bacho Кольо, всички от балнеосанаториум Белене, след оздравителните и рехабилитационни процедури, са се оказвали доста кльощави, което не е пречело на обслужващия персонал да зарадват прасетата с диетични мръвки...

Редактирано от - Benedicta на 17/8/2011 г/ 22:55:36

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД