:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,343
Активни 444
Страници 8,246
За един ден 1,302,066
истинската история

Голямата тайна на Иван от Скрино

Георги Скилица: „Много от подвизите му потъвали в неизвестността като камък във вода”
Карта и изображение: автора
Най-ранното изображение на Иван от Скрино е от 1259 г. в Боянската църква. Лечителят е представен като християнски светец с надпис над него "Св. Иван Рилски", а изображението не носи портретни черти; Музей "Боянска църква", филиал на Националния исторически музей-София. Вляво - спътникова снимка на средното течение на реките Благоевградска Бистрица и Рилска с означения на предполагаемите ранни обиталища на Иван от Скрино, където той в най-голяма степен изследва лечебните качества на растенията в тоя дял на Рила.
Иван от Скрино е най-почитаният българин в цялото ни Средновековие, а и днес. За всички български средновековни царе, дори за великите воини и мъдри управници сред тях, могат да се чуят всякакви мнения, често и противоположни в оценките си. Само за Иван от Скрино никъде няма да намерите неласкаво твърдение или споменаване на каквото и да е позорящо го обстоятелство, отношението към него е точно същото каквото е към Левски - като към народен светец. При тая висока оценка не се е имало предвид нито християнската обвивка на живота и делата му, нито мнението на самата християнска църква, която, както е обичайно за нея, бързо приспособява към себе си добилия огромна известност лечител. След смъртта на Иван от Скрино именно църквата го назовава "Рилски" заради обителта, която основава, а по-късно и го канонизира. Но въпреки истеричната религиозна пропагандна шумотевица в народната памет Иван от Скрино остава истински свят заради великото си дело на лечител, на пръв български фармаколог и изпитател. В края на IХ - първата половина на Х в. българите, които се съпротивляват пасивно срещу приемането на християнството, заселват дивите планински места (Ив. Дуйчев, 1947). Изглежда, че продължителното скитане на Иван от Скрино, което изглежда безцелно и хаотично, всъщност е било свързано със събиране на стари неидеологизирани лечебни знания и практики. Вероятно именно на великия лечител дължим пренасянето на тези стари знания от античността в Българското средновековие и предаването им до днес. А какво е по-благородно от борбата за избавлението от болестите и страданията?!



* * *



Вече точно 1065 години след смъртта на Иван от Скрино загадките около живота и делото му остават все така многобройни. Причината за това е напълно ясна - остър недостиг на исторически достоверни сведения. Петте средновековни животоописания, посветени на Иван от Скрино, са под формата на жития на християнския светец Иван Рилски. Трудностите по интерпретацията на този вид средновековни литературни произведения са общоизвестни, за да се достигне до исторически достоверен пласт в тях, трябва предварително да се отстранят обилните легендарни и религиозни напластявания, с които те винаги са обрасли. В средновековните животоописания на Иван от Скрино съществува и друга, дори още по-съществена трудност - двете най-ранни произведения, Безименното (народното) житие и Житието на Георги Скилица, се отнасят сигурно чак през втората половина на ХII в., т. е. повече от два века след смъртта на лечителя. По неизвестни ни причини, за които обаче можем да се досетим, християнската църква чака двеста години, за да започне събирането на (вече) легендарни сведения за живота на Иван от Скрино. Всъщност през цялото това време исторически достоверната информация вероятно до голяма степен е изчезнала заедно с носителите си, които постепенно са отмирали. Георги Скилица, секретар на император Мануил Комнин (1143-1180) и управител на Средец, даже твърде откровено посочва, че "ангелски гласове" му нашепвали какво да пише. Няма никакво съмнение, че Безименното житие също е изградено изцяло по легендарни сведения. Късното житие на светеца, написано от Патриарх Евтимий, в голямата си част черпи сведения от Безименното житие.

Вярно е, че има възможност да е съществувало и по-ранно животоописание на лечителя, което не е достигнало до наши дни. Вярно е също, че може би значителен дял от сведенията, съдържащи се в двете най-ранни животоописания, са исторически достоверни, пренесени обективно от народната памет дори в двата века до написването им. За нас ще е важно да отстраним ненужните напластявания и да достигнем до твърд исторически обективен пласт в животоописанията на Иван от Скрино. Този процес е вече започнал (Юрд. Трифонов, 1939; Ив. Дуйчев, 1947 и пр.), но и досега романтичната линия в животоописанието на великия българин преобладава изцяло дори и в специализираната научна литература. Изглежда, е твърде силен у всеки от нас страхът, че като се премахне романтизмът в представянето на Иван от Скрино, той ще изгуби силата си на истински български национален народен светец. Което, разбира се, е дълбоко невярно.



* * *



Вероятно ще е нужно първо да се посочат основанията за въвеждане на ново, съвсем различно име за прочутия българин. Всепризнато правило в историческите изследвания е назоваването на античните и на средновековните автори - книжовници, учени, лечители, технитари, освен с личните им имена и с мястото, от където произлизат или където преминава основно жизненият им път, за да бъдат разпознаваеми. Когато обозначаваме Иван от Скрино само като Иван Рилски, всъщност признаваме една-единствена от заслугите на този бележит българин - основаването на Рилската обител и религиозната му деятелност. Колкото тази негова заслуга да изглежда важна, то така оставяме незабелязано главното занимание на народния светец - неговата изключителна заслуга като лечител и фармаколог. Вероятно много от това, което днес знаем за действието на различните билки, е именно заслуга на Иван от Скрино. Доколкото във всичките му животоописания се подчертава дебело, че след напускането на родното му Скрино той обитава все напълно безлюдни планински местности (за църковните деятели, автори на житията му, населените с езичници планински гънки са си били точно безлюдни), то е ясно май, че лечебната практика на Иван от Скрино е създадена от самия него, лечебните свойства на растенията са изследвани пак от него, събраните стари фармакологични знания вероятно сам е изпробвал.

Впрочем само така може да се обясни и особеното състояние, в което се е запазило до днес тялото на лечителя. Изглежда, изпробването на лечебни растения в определен ред и в определени количества в съчетание с особената аскетичност в храненето в продължение на десетилетия е причина за мумифицирането на тленните му останки.

* * *

Несъмнено първата голяма загадка в дългия жизнен път на Иван от Скрино е напускането на родното му село. Всичките му животоописания са категорични, че това става поради установилата се пълна нетърпимост между него и съселяните му. Очевидно отношенията дори с брат му, за когото не е известно дали е по-голям или по-малък, а не знаем и името му, са били дотолкова обтегнати, че заминаването на Иван е вече наложително. Изглежда, че тази може би взаимна нетърпимост придобива крайни форми след смъртта на родителите на двамата братя, т. е. едва ли много преди края на IХ в.

Заминаването на Иван от Скрино от родното му село е свързано с една случка, която днес би влязла в криминалната статистика. Бъдещият лечител тръгнал, след като повел със себе си един вол. Добре, че преди повече от 70 години Юрд. Трифонов ни посочи, че случката с вола е привнесена от житието на св. Илия и няма нищо общо със самия Иван от Скрино, та можем да сме напълно спокойни за моралната чистота на народния светец засега.

(Следва)



Извори



". . . Той [Иван от Скрино] беше пастир и не притежаваше нищо освен един брат и един вол. И когато намисли да отиде в пустинята [в безлюдни планински местности], взе вола и замина. И никой не знаеше накъде се той отправи от мястото си.

Тогава . . . брата му . . . убеди людете [да го преследват]. И те го догониха в полето, наричано Мърдища, под големия дъб . . . Те започнаха да го връщат от . . . пътя. И щом започнаха да го връщат, той им извърши голяма божия молитва. И едва изпроси звънеца, що носеше волът, за знак от света и нему за спомен - за да се знае що изнесе от света . . . Иван. А вола му взеха . . .

И отвърна той светото си лице от тях и отиде в Рилската пустиня. И като се обърна към тях . . . каза: "Аз ви напущам с присмех и подигравка."

И отиде в Рилската пустиня. И стигна в местността, що наричаха Голец [изглежда, в северната част на м. Септемврийче, 22 км източно от Благоевград, в подножието на късноантична крепост, чиито зидове са били видими в края на IХ в.]. И там престоя 7 месеца. И брат му . . . замина да го дири. И отиде и го намери в тази местност.

"И той [Иван от Скрино] отиде, намери пещерата [вероятно пещерата "Пеща" в поречието на Славова река, ляв приток на р. Благоевградска Бистрица, която днес не съществува, унищожена е при строителството на път] и влезе."

Из Безименното (народното) житие на Иван Рилски, преди 1183 г.

Превод на В. Киселков



"Родителите на блажения [Иван от Скрино] бяха благочестиви във всичко. По народност те бяха българи, родени и отгледани в село, нарицаемо Скрино [Кюстендилско]. То е в Средецката област. Този град Средец е един от славните и забележителни градове в европейските предели.

И тъй като живееха в това село, понеже бяха благочестиви по живот, а милостиви по нрав, те добиха две деца, едно от които е този чуден Иван. Той беше възпитан добре от родителите си. Във всичко им се покоряваше и им отдаваше дължимата почит. Когато се измина немалко време [изглежда, към края на IХ в.], родителите му умряха . . . [Иван от Скрино] чрез пост и молитва сладко угаждаше на господа . . . Но някои, обхванати от завист и лениви за доброто, го обсипваха с хули и укори. Те го наричаха лицемер и съвършено непотребен за светския [всекидневния] живот . . ."

Из "Житие на Иван Рилски" от Патриарх Евтимий, ХIV в.

Превод В. Киселков



-----

* Не е желателно нито в този текст, нито в продължението му следващата седмица да бъде посочвано точното местоположение на споменаваните непроучвани археологически обекти. Надявам се да е понятно, че причините за това са напълно извинителни.
59
22317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
17 Август 2011 19:47
Иван от Скрино, та Иван от Скрино...Да видим, че има ПЕТ/ск/РИНСКИ?
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

17 Август 2011 19:56
...Когато обозначаваме Иван от Скрино само като Иван Рилски, всъщност признаваме една-единствена от заслугите на този бележит българин - основаването на Рилската обител и религиозната му деятелност. Колкото тази негова заслуга да изглежда важна, то така оставяме незабелязано главното занимание на народния светец - неговата изключителна заслуга като лечител и фармаколог...

А, бе, май шъ позная ... Шъ стигнем и до основите на комунизъма, неговото значение за билярите и генетичната предопределеност на масите

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Август 2011 20:26
А Йордан от Жеравна взел, че написал:
"Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!"......


17 Август 2011 21:01
Пореден пример за "метода" на тези писанийца:
1. Сменя се името - "Иван от Скрино" (Дори да оставим хилядолетната традиция настрана, както и практиката духовниците да се обозначават по мястото на служението им, той дали би искал да се назове с името на селото, от което е прогонен?)
2. Правят се едно две главоломни и неподкрепени с нищо допускания (В планините имало езичници, мощите се дължат на "фармакологични опити" ) ерго Иван от Скрино е ходел при езичниците да търси фармакологични знания.
3. Натам следва "истинската история" и още по-истинските фантасмагории на Петрински.
-
Тук разбира се всички форумни антиклерикали ще изплачат душа и ще споделят богословските си мнения от последна инстанция. Все пак, трябва да се отбележи, че "Иван от Скрино" далеч не е единственият светия, който е сподобен тялото му да остане в мощи. Нито е единственият пустинник в историята на христианството. Всички те ли са били фармаколози? Или е имало и геолози (чиито останки са се калцирали)? А археолози с рубрики в пресата дали не е имало сред светиите (а с техните тела какво е ставало)?
-
Упорното отричане на духовните мотиви на хора, които са посветили живота си на вярата си и делото им сияе хиляди години след тях е нещо повече от просто скотско предъвкване на щампите на критическия материализъм. То е агресивно проектиране на собствената си ограниченост върху другите - както върху поредния, избран за "възраждане" образ, така и върху читателите. Това, така да се каже, е голямата тайна на Иван Петрински.



Редактирано от - абулафия на 17/8/2011 г/ 23:18:21

17 Август 2011 21:16
Взе да става страшно...
17 Август 2011 21:17
17 Август 2011 21:21
Black Swans


17.8.2011 г. 20:26:12 А Йордан от Жеравна взел, че написал:
"Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!"......



немам думи
17 Август 2011 21:26
Азъ имам ино придложение - Нимой ли др. Петрински да ни гу пускат у петък вечер? А?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Август 2011 21:26
Таз изрезка от Гугъл ми припомни за дисертацията на Петка:
"Анализ проблем транспортировки вещества в жидком агрегатном состоянии
в сосудах с перфорированным дном."
17 Август 2011 21:31






По глупаво не беше писал.
17 Август 2011 21:36




Следващатото писание ще е за Стойко от Котел.
17 Август 2011 21:43
Иван Петрински
17 Август 2011 21:46
Я да видим хората кого познават: Иван от Скрино или свети Иван Рилски Чудотворец ? И какви са толкова тези велики фармакологични изследвания, та да затъмнят многовековните молитви на милиони българи към свети Иван ?
Странно ... ако беше комунизъм - разбирам защо е статията, ама сега - кой плаща за такова нещо ?
17 Август 2011 21:50
Дали ще остане нещо необругано от разни квази подобни същества. Срамувам се, че прочетох тези ....... писания, подплатени..... с желание за сензация. всъщност от този автор, не че съм очаквал нещо по-добро.
17 Август 2011 21:51
17 Август 2011 21:58
Едно е очевидно - от Петрински няма да излезе българския Peter Brown.
абулафия 17.8.2011 г. 21:01:56
е казал всичко, което си струва да се каже по този текст.
17 Август 2011 22:05
Не е истина...

Щом и тов. Котка вечерва е дигнала сал две палчета и я е досрамяло за повече, явно тов. Петрински действително трябва да се замисли...
17 Август 2011 22:07
И по чие наущение сия безглаголна твар (волъ) се изписва в по-висша близост до светеца от человеците и поради що е бил толкоз свиден звънеца му, та чак (прости ми Господи) от горната животопис туй най-паче се запомня

Редактирано от - nanyac на 17/8/2011 г/ 22:09:59

17 Август 2011 22:09
... надявам се, че тая животощуротия не е пусната в печатното издание ... ама пък може и да е полезно .. таман ще казвам на унучката: видиш ли поп - бегай далече ... те такива са им светците ...
17 Август 2011 22:28
Ох, старшинка, може и да си прав . Аз съм сродена по бащина линия с поп Кръстьо, бившия на Несебър, та посетихме го с приятеля ми - 83а някъде беше, запознахме се, разприказвахме се, ама кога стана време на другия ден да си тръгнем, трябваше да си платим престоя на посещението и целия масраф. Иначе хубави хора, добра къщичка си бяха издигнали, на 2-3 етажа, само за наематели и с добри доходи
17 Август 2011 22:38
Oще едно потвърждение, че човешката глупост няма граници, а тази на Петрински явно е безкрайна. Свети Иван Рилски е закрилник на българския народ от векове и такъв ще остане за векове.
17 Август 2011 22:54
... то па населението като е прокопсало от "закрилата" му .. я глей какъв несретник е бил ..
17 Август 2011 23:14
Най-тъпото е, че и за св. Иоан Рилски, и за агиографската ни литература, и за подвижничеството по нашите земи, и за "пустините", в които то се случва, като един особен духовен ландшафт на до-модерната кутура (а ние и в това отношение се намираме на синор - тук буквалната пустиня на близкия изток преминава в горите, които неизменно виждаме в тази роля в Европа и Русия, за да бъдат сменени от морето напр в Ирландия), както и за това какво са представлявали планините ни в средновековието (кои са били обитавани по археологически данни и кои не, от какъв народ - Рила и днес е доста по необитавана от Стара или Родопите) - за всичко това може да се пише много и увлекателно. Огромната част от читателите дори самото житие на св. Иоана едва ли познават... Ама нали трябва да се дращи "истинската" история и Петрински да си начеше крастата за примитивна дудницистика. Толкова ли не можа да се намери един по-компетентен дописник за тая рубрика!? Хиляда пъти съжалих за Божо, дето толкова сме го ругали навремето. Той поне имаше ясна теза човекът.
17 Август 2011 23:31
(Дори да оставим хилядолетната традиция настрана, както и практиката духовниците да се обозначават по мястото на служението им, той дали би искал да се назове с името на селото, от което е прогонен?)

Ти остави мястото на служението. Той човекът е основал Рилския манастир и е негов пръв игумен.
Иначе си само частично прав - напр. св. Августин от Хипон или св. Теодор Студит, но имаме и Св. Йоан Дамаскин, както и Св. Франциск Азиски и Св. Тома Аквински.
17 Август 2011 23:42
Кой е бележит българин? Например така казваме за Александър Балабанов. Свети Иван Рилски такъв бележит българин ли е, или и нещо повече? Не разбирам и какво е народен светия.
17 Август 2011 23:46
Бонго, просто казвам, че има и такава практика - което е достатъчно да се обори без компромисното петринско изхвърляне: "Всепризнато правило в историческите изследвания е назоваването на античните и на средновековните автори... ". Иначе си напълно прав - има различни подходи при географското определяне на съответните персонажи.
-
Въпросът е защо изобщо трябва да се променя - абсолютно самоцелно и без каквито и да било аргументи или опорни точки в изворите - името на св. Иоан Рилски? За да се затвърди отпадането на "свети" (което явно вади очото петринско)? Или понеже Петрински така си представя своята научна мисия - всяка седмица да сменя утвърденото име на някой средновековен персонаж? Еми, тогава поне да прекръстят рубриката на "новия възродителен процес". Лека от мене
17 Август 2011 23:46
Франциск е Асизки, да не каже някой, че е откъм Азис, шегувам се.
17 Август 2011 23:48
Не разбирам и какво е народен светия.

Всеки, за когото Петрински и подобните му имат неудържимо желание да му сменят името....
18 Август 2011 00:01
... Абулафия, ама не можеш да не признаеш, че светиня му подозрително прилича на селския идиот ...
18 Август 2011 02:02
Първото нещо написано от този автор което ми харесва !!
Единствено поставянето на Дякона Левски до свети Иван Рилския Чудотворец е някакси непричом !!
Невероятни са местата в тази част на България - Българският Йерусалим !! Бобошевско , Кюстендилско , Дупнишко осеяни със стари черкви , манастири и параклиси !! Невероятни са и житията на светците - да не забравяме и свети Лука - съратник на свети Иван Рилския Чудотворец !!А великата Рила за едни е пустиня за други е била Майка !!
18 Август 2011 05:57
Житие като житие. На Юродиви да го беше прекръстил
А Кирил Философ - на Кирил Драскача
18 Август 2011 07:33
Абулафия, ама не можеш да не признаеш, че светиня му подозрително прилича на селския идиот
............................... ..........................
Ако си читав, ще забиеш ли по чукарите и ще станеш ли фанатик?
Това, че народът му се кланял усърдно поколения наред не е доказателство за качествата на светията. Хората са се кланяли и на дървени идоли и на какво ли не.
Тази тема ми се вижда неблагодатна. Нито ми се иска да се прекланям пред силата и вярата, или силата на вярата на светията, защото това върви с простотията, нито ми се иска да се отнасям неуважително към божия човек.
Като гледав на Нешка Робева кака й Ванга как днес става светица, си мисля и за другите светии как са станали.
18 Август 2011 07:46
Съвсем не е нужно човек да е медиeвист, за да е наясно, че агиографската литература има религиозен характер, поради което се подчинява на строги канони (по тази причина например Константин-Кирил е задължително "седмото дете" в семейството) и не може да бъде използвана за стопроцентово доказателство. Още повече пък нашата, дето е налична само в късни преписи. И ако човек тръгне да пише светско, т.е. с претенции за научност, изследване, е длъжен да го подкрепи с ясни и проверени аргументи и факти, а не да пише, че имената на селищата и крепостите няма да ги уточнява, а еди-какво си било вероятно.

Редактирано от - SvSophia на 18/8/2011 г/ 08:41:39

18 Август 2011 07:47
Медиeвистите трябва задължително да учат наизуст "Алексиада", за да видят как през Средновековието жена автор, при това заточена в манастир, уточнява всяка долчинка и рекичка, където баща й е водил битки. Ако е необходимо, авторите, за да придобият необходимата коректност, да ги заточват и тях в манастири за известно време

Редактирано от - SvSophia на 18/8/2011 г/ 08:42:15

18 Август 2011 08:07
Съвсем не е нужно човек да е медиавист, за да е наясно, че агиографската литература има религиозен характер, поради което се подчинява на строги канони (по тази причина например Константин-Кирил е задължително "седмото дете" в семейството) и не може да бъде използвана за стопроцентово доказателство.

МедиЕвист (ае в латински се чете като е). Константин-Кирил не е седмо дете в семейството .
18 Август 2011 08:18
Благодаря за корекцията, бонго! Още съм сънена - лято, жега, отпускарски сезон Знам, че Кирил едва ли е седмото дете, обаче канонът, нали..., та затуй в житията се среща.
18 Август 2011 08:22
просто казвам, че има и такава практика - което е достатъчно да се обори без компромисното петринско изхвърляне: "Всепризнато правило в историческите изследвания е назоваването на античните и на средновековните автори... ". Иначе си напълно прав - има различни подходи при географското определяне на съответните персонажи.

И аз бях се впуснал да опровергавам този цитат, но се усетих, че Петрински си е вързал гащите с малка манипулацийка: "Всепризнато правило в историческите изследвания е назоваването на античните и на средновековните автори - книжовници, учени, лечители, технитари, освен с личните им имена и с мястото, от където произлизат или където преминава основно жизненият им път, за да бъдат разпознаваеми. " Отбележи, че той не споменава духовници, т.е. отнема на Св. Йоан Рилски най-основната му характеристика - духовността.
"
18 Август 2011 08:33
Лилиии,
нова глава е прибавена към "Истинската история".
18 Август 2011 08:33
Уффф...нидейте веее...Айде - той - закърмения с *** го сторва вече не един път...мъ ний му фанахме качеството на багажника...Ъмъ вий що държите да съ излагате? А?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
18 Август 2011 08:47
Защо омаловажаваш усилията авторови, Барми. Както е формулирано заглавието, направо да тръпнеш от очакване: в "Следва" може да се роди българският Дан Браун - "Шифърът на Иван" например или "Кодът от Скрино"! А ти с някакви "багажници" тука се задяваш. Ей заради такива скептици си нямаме ни Нобелова премия, ни световен бестселър.
18 Август 2011 09:02
Само за Иван от Скрино никъде няма да намерите неласкаво твърдение или споменаване на каквото и да е позорящо го обстоятелство


Причината за това е напълно ясна - остър недостиг на исторически достоверни сведения.

No comment.
18 Август 2011 09:16
изпробването на лечебни растения в определен ред и в определени количества в съчетание с особената аскетичност в храненето в продължение на десетилетия е причина за мумифицирането на тленните му останки.

* * *


Което идва да покаже, че при съвременни условия Св. Иван Рилски щеше да е клиент и контингент на отделите за борба с наркотиците. И някакви Севлиевски и Кошлукови щяха да внесат нарочен закон за да повдигнат цените на билките.
18 Август 2011 09:26
Абулафия, ама не можеш да не признаеш, че светиня му подозрително прилича на селския идиот
............................... ..........................
Ако си читав, ще забиеш ли по чукарите и ще станеш ли фанатик?
Това, че народът му се кланял усърдно поколения наред не е доказателство за качествата на светията. Хората са се кланяли и на дървени идоли и на какво ли не.


Натиснете тук
"These miracles are of the sort that assume that the holy man is there to play a role in society based on his power. Furthermore, just as the miracle demonstrates a hidden, intangible nucleus of power, so the miracle story is often no more than a pointer to the many more occasions on which the holy man has already used his position in society. The miracle condenses and validates a situation built up by more discreet means. We must examine two groups of miracles in the light of this caution-—the curse and the exorcism. Both are sufliciently colourful to have been misleading."
Макар писано за друг период и други условия, това е валидно до голяма степен и за светците подвижници, които, макар да живеят извън извън общностите, запазват връзка с тях, да оставим настрана, че около тях самите се формират общности от последователи и ученици.
От житията на Св. Иоан Рилски е видно, че описаното от Петрински "лечителство", свързано пак от същия автор с "фармакология", не почива на никакви изворови податки, а само на допускането, че светецът придобил някакви скрити знания, запазени от планинци-езичници от варваризиращата Християнска църква. Всъщност в житията посоченото лечителствво е представено като чиста проба екзорсизъм - св. Йоан Рилски цери болести, като гони бесове. Срещата с Цар Петър е също податка за факта, че макар извън обществото, Рилският светец е бил признат за авторитетна фигура.

18 Август 2011 09:30
А бе, чудя се как Сибилата не ви е изтрила коментарите досега. Явно се страхува да не остане нищо под статията. А, и друго, скоро не се беше случвало под някоя статия да има такова единодушие!!
Хайде спорен работен ден!!
18 Август 2011 09:40
св. Иван Рилски си е светец и закрилник на България! това няма какво да се коментира, а за статията-благодаря на автора, беше ми интересно!! Другото са догми и предразсъдъци! Св. Иван Рилски не се нуждае от ничий коментар- слава Богу, че го имаме!
18 Август 2011 09:56
Абе определено не е бил читав, светиня Му. Ама сакатите, гърбавите и юродивците са угодни Богу. Всъщност истинския принос на Св. Иван Рилски за народа е след канонизацията му. А Иван от Скрино е бил обикновен юродивец, комуто се е кланял простия народ, такива в онея времена са вървяли по два за номизма
П.П. Като се замисли човек - днес иликтората също се кланя на юродивци, само дето днешните не са благочестиви.
18 Август 2011 10:18
Авторе, в уйкито пише:
Има исторически изслевания, според които той е Иван - вторият син на цар Симеон Велики и брат на цар Петър.
...
дали за това не се е бил скарал с брат си???? и после:
приема плодовете, но не и златото, което държавният глава му предлага
доста смела постъпка.
Отказва златото, а наште умници-го изтипосали на единия лев.....
18 Август 2011 10:25





Старшинка, в района на с.Ичера има една местност наречена "Дивеците" защото там в средновековието са живели пустинници.
18 Август 2011 10:58
Знам, че Кирил едва ли е седмото дете, обаче канонът, нали..., та затуй в житията се среща.

НЕма такъв канон. Всъщност, в повечето от житията Кирил не е посочен като "седмо дете".
18 Август 2011 11:09
"В град Солун живееше някой благороден и богат човек по име Лъв, който заемаше длъжността помощник на военачалника. Той беше правоверен и изпълняваше точно всички божи заповеди, както някога Йов. Като живя със съпругата си, родиха му се седем деца. От тях най-малкото беше седмото, философът Константин, нашият наставник и учител."

Пространно житие на Кирил, 9 век, предполага се, че авторът е Климент Охридски. Другите са по-късни. Бонго?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД