:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,622
Активни 436
Страници 8,525
За един ден 1,302,066
парадокс

Фалитът стана най-печелившият предмет на дейност

Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Миналата година Федералният резерв реши да спасява икономиката, като налее на банките нови 600 млрд. долара - точно обратното на това, което го съветват икономисти. Впрочем Федералният резерв, самият той частна банка с основен клиент държавата САЩ, винаги е бил склонен да подкрепя другите американски банки в труден за тях момент под предлог, че е загрижен за вложенията на обикновените хорица и за правилното функциониране на кредитните им карти.
Любителите на епични сюжети виждат в понижения кредитен рейтинг на Съединените щати края на световния ред, докато недоверчивите и скептични мърморковци са по-склонни да приемат, че става въпрос за поредния глобален цирк, чиято единствена цел е да се повишат лихвите по дълговете, от което да спечелят заинтересованите банки.

Кредитният рейтинг е теоретична величина, която се използва при изчисляването на взаимоотношенията между страните по даден дълг - когато рейтингът се понижава, расте рискът; когато рискът расте, този, който го поема, трябва да се застрахова допълнително и основният инструмент за това е размерът на лихвата. Тоест колкото по-нисък е кредитният рейтинг, толкова по-високи са лихвите.

Друг е въпросът каква точно обективна стойност имат оценките, които рейтинговите агенции дават на едно или друго нещо. Помним, че ипотечната криза започна точно когато една от тези агенции обяви, че е сбъркала в оценката на инструментите, в които инвестираха банките, и че тези инструменти са много по-рискови, отколкото бяха представяни от "авторитетните" рейтингови институции. Тогава се срина инвестиционната банка "Леман брадърс" (според мнозина принесена в жертва от правителството за назидание на останалите) и се отвори кутията на Пандора. Разбра се, че през цялото време кредитните агенции са давали невярна оценка на финансовите продукти, основани на американски ипотеки през 2007 г. Така започна последната криза. Сега кредитните агенции са на път отново да коригират оценките си, но този път по отношение на една държава, която винаги се е радвала на максимален кредитен рейтинг. Дали ще признаят, че през цялото време са лъгали инвеститорите, че Съединените щати са най-сигурното място за техните пари? И ако го направят, коя кутия ще отворят и коя криза ще отпушат този път?



Най-черногледите казват, че идва нова криза



Това не е вярно, защото, за да идва нова криза, старата трябва да си е отишла, а това не е така. И не би могло да бъде, особено след като миналата година Федералният резерв реши да спасява икономиката, като налее на банките нови 600 млрд. долара - точно обратното на това, което го съветват икономисти. Впрочем Федералният резерв, самият той частна банка с основен клиент държавата САЩ, винаги е бил склонен да подкрепя другите американски банки в труден за тях момент под предлог, че е загрижен за вложенията на обикновените хорица и за правилното функциониране на кредитните им карти, които банките щедро им раздават срещу ангажимента да задлъжняват към тях все повече и повече. А не се ли страхуват банките, че хорицата в един момент ще задлъжнеят толкова, че ще спрат да могат да си обслужват задълженията? Не, защото тогава банките ще фалират и Федералният резерв ще се втурне да ги спасява, като им налива космически суми, с част от които членовете на бордовете на фалиралите банки ще си раздават космически премии в края на годината по случай успешния фалит.

И при това положение кой може да обвини банките, задето техният основен предмет на дейност е причиняването на собствената им несъстоятелност, след като за тях това се оказва най-доходно? За съжаление напоследък и държавите се научиха от банките, и то за още по-голямо съжаление, не само в Америка. Какво се случи на гърците, след като години наред ядоха, пиха и се веселиха на вересия, получаваха по 14 заплати и повече от половината население беше на синекура в администрацията? Разориха се, фалираха и Европа тръгна да ги спасява с пари. Демек, платиха им, задето са профукали всичко.

Изобщо в света след Френската революция и особено след Втората световна война има нещо нездраво. От образ и подобие Божие сме се превърнали в



консуматори на полуфабрикати и домакински електроуреди



Смятаме за праг на бедност онова, на което само преди две-три поколения се е гледало като на недостижим лукс. Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел. Ама как така! Нали в цивилизованите страни на хората всичко им е на кредит?! Да, кредитът е ползване на нещо, произведено от някой друг, срещу нещо, което ти ще произведеш някога в бъдещето. Но ако не го произведеш? Тогава ще фалира този, който ти е дал кредита. Или онзи, който му е гарантирал кредита. Или третият, който е застраховал гаранцията на втория. Но когато държавата тръгне да спасява всички по веригата, ще фалираш ти, защото държавата ще спасява с парите от твоите данъци. Но ако си платиш данъците с кредит... и тъй нататък до пълния разпад на системата. А в момента системата е такава, че повечето хора са получили кредити на стойност, която дори и теоретично не са способни да произведат до края на живота си. Същото важи и за банките, същото важи и за държавите.

Накрая всички ще признаят, че нещата не са такива, каквито са ги изкарвали, и че длъжниците няма да могат да си върнат дълговете. Тогава всички кредитори и инвеститори, всички централни банки и разни държави като Норвегия и Китай, които влагат излишните си пари в американската икономика, ще пият по една студена вода. Доларът ще престане да бъде резервна валута, ще се върне златният стандарт и Картаген ще бъде разрушен.

-------

Авторът е блогър в Log.bg. и sulla.bg
43
5137
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
17 Август 2011 20:08
Добре е, че от газетата са посочили качеството на автора - блогър, а не икономист, щото такова повърностно нещо икономист не би написал.
А най-тъпата теза е, че някои ще дава на Гърция едни пари за да я спаси и едва ли не нейният фалит е печалба за самата нея. Гърция не похарчила заемите за заплати, както се опитва да ни внуши блогърът, а за други неща, но основно за въоръжение, закупено от тия, дето и тогава и сега и дават заемите.
17 Август 2011 20:28
БирникЪ
авторъ
17 Август 2011 20:39
А в момента системата е такава, че повечето хора са получили кредити на стойност, която дори и теоретично не са способни да произведат до края на живота си.

Е да де, нали там е заровено кучето.
КОЙ им е давал тия пари, които те не могат да върнат и ЩО?
Като отговорите на тоя въпрос и останалото е безмислено упражнение по реторика.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
17 Август 2011 20:50
Гърция не похарчила заемите за заплати...
Бирник, мога само да допълня нещо, което все се пропуска - с голяма част от парите Гърция финансира експанзия в близките си съседи, най-вече в България.
Процесът тече повече от 10 години и оттогава с печалбите от Глобул, ОББ, "Българска пощевска банка", Пиреос, Алфабанк, Крит, The Mall, Chio, Белана, Терна и още хиляди знайни и не толкова компании се изплащат минимални пенсии по 600-700 евро на гърци по селата и по 14 заплати по 1600 евро (почти 800 бяха необлагаеми) в градовете, като половината гърци чакат на държавна хранилка.
17 Август 2011 21:13
"с голяма част от парите Гърция финансира експанзия в близките си съседи, най-вече в България." А през тези 10 години Национална Банка на Гърция е станала частна......................Дър жавата има право да избере управител, верен на акционери-вероятно от политическите династии.Всичко като в US
А Европа е плащача
17 Август 2011 21:20
"Най-вече защото държавата или по-точно поредното й правителство определя президента на Националната банка на Гърция независимо, че има нищожен дял от нея.

Следващата причина е съвсем парадоксална и антилогична. Всъщност не става въпрос за национализация, както твърдяхме във втората причина, а за приватизация на Националната банка на Гърция. Ако се погледне обективно на обемите на двете банки, поглъщането на Алфа" --Националната банка на Гърция няма да се слее с Алфа Банк http://www.grreporter.info/Zash cho_Nacionalnata_banka_na_Grciy a__i_Alfa_Bank_ne_si_kazaha_Sgl asni_sme/7729
17 Август 2011 21:25
Я глей ти, сефте научавам, че експанзията води до фалит.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
17 Август 2011 22:03
Кайли,
Самата експанзия може би не, но плащането на кредитите с които е извършена ...
17 Август 2011 22:12
Навремето явно са завладявали чужди пазари, а после са бесели банкерите.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
17 Август 2011 22:40
едно време са бесели банкерите, за да може властимащите да не си връщат дълговете.

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
17 Август 2011 22:41
...Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел...

Авторе – ИМЕННО БАНКИТЕ са тези, които НИЩО НЕ ПРОИЗВЕЖДАТ, а само печелят. Точно за това системата се оказа колос със глинени крака и не дребните кредитополучатели са виновни .
Ето прост пример – един среден бачкатор тегли ипотека. Дават му я, защото БАЧКА – демет има гарантирани доходи и банката ще има да събира парици десетилетия наред. Така-а-а –взема човека да речем $100К. След 2-3 десетилетия банката ще прибере от бачкатора $250К, нъл тъй?
А сега разгледай двете страни :
– бачкатора бачка и заделя 40% от ипотеката за себе си (купува си къщата) и 60% за мазния банкерин (за "комисионната". След данъци, от собствения си джеб. Т.е. – той си изплаща заема с лихвите като пич от реални, избачкани пари.
- банката, която дава заема - НЯМА ПАРИТЕ! Те не идват от джеба на мазния банкер – банката просто ги изфабрикува от нищото (неколко бита в големата финансова машина – и готово), разбира се с благословията на световното еврейско банкерство, начело с ФЕД. Тази финансова система ситема Е ДОКАЗАН ПАРАЗИТ – абсолютно нищо не произвежда, а прибира непрекъснато нарастващ дял от световното богатство, който в момента по неофициални данни е почти половината от него и обира почти 90% от нарастването на това богатство с тенденция до доближи 100%.
Ей затова има бунтове. И това е само началото – защото алчността на мазните евреи се оказа по-голяма от Вселената и на всички що-годе интелигентни хора, дето не висят на социал и не са от малцината богоизбрани крадци - взе да им писва да ги вземат за мезе.
И това няма нищо комунистиеско/капиталистическо, нищо лево/десно, нищо расово, религиозно или национално – това е най-закономерно следствие от Вселенската Алчност.
Лошото е, че Вселенската Алчност се оказа, че освен, че върви в комплект с Вселенска Наглост и Непукизъм - най-тъжното е, че върви със Вселенска Безчовечност...
Не съм оптимист за развититето на нещата, с две думи... щом човешкото у човеците си изгуби...
17 Август 2011 23:54
При всичките си мераци, банките засега печелят главно от простотията на клиентите си. За какво му е на бачкатора да тегли заем да си купува къща, която да си плати два пъти, само и само да живее в собствена къща още на 20 години. Разбирам да теглиш заем за нещо, което иначе няма как да го ползваш, ама сега една квартира ти излиза по-евтино от вноската към банката, ако си купиш същия имот. Освен това хазаина ти оставя някакво обзавеждане, не харчиш за поддръжка и с парите, които спестяваш спокойно можеш да си купиш къщата или апартамента след 20-тина години.
18 Август 2011 00:06
Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел


Крайно време е да проумеем, че на тази изначална глупост и вяра във вечен двигател се крепи и цялата идея за масовата потребителска демокрация.
Т.е. тя е една социално-политическа утопия, натрапвана ни от откровени мошеници изпечени във всевъзможни пирамидални схеми.

Поради което масовата потребителска демокраци изчезва демографски!

С претъпкана от лапане уста и затънала докозирката в дългове.

Да добавя само, че когато на човек му мият две-три поколения главата изпечени мошеници, целият му интелект се прахосва да работи против себе си.
18 Август 2011 00:07
Това че някой е взел ипотечен заем който не може да изплати е съвършено маловажен проблем - стига оценката на имота да е била реалистична. Имотът си е налице и няма как нито да се изяде, нито да се изпие. Проблемът е много повече в това че банда "инвестиционни банкери" играят хазарт със спестяванията на (изчезващата) средна класа, при това не особено интелигентно. Има нещо много извратено в това че едромащабният и безотговорен хазарт в САЩ по принцип е забранен (освен в някои известни случаи където се правят изключения), освен когато Уолстрийт го практикува, при това с чужди пари.
18 Август 2011 00:07
Хиксе, говорим за нормалните (все още) държави, не за територията на Злите Мутри. По нормалния свят избора е наем или ипотека. При лихви близо до нулата избора е точно равнопоставен финансово - само трябва да имаш малко кеш за първоначална вноска за да купиш, иначе е все едно.
И никой по нормалния свят на 20 години не си купува имот - обикновено тогава е зает да почва да си изплаща заема за образование...
Или според теб и за образование не е хубаво да се взема заем, а да се почва веднага на трудовия фронт след 8-ми клас за 8 кинта на час?
18 Август 2011 00:45
Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел

Защо ли ми се струва, че в тази мисъл авторът е вложил значението не на произвел, а придобил по закон и по законен начин ? Защото, ако говорим за лично произвел, то може да се пробва с мотиката на баба си. Или с каквото си пожелае.
18 Август 2011 00:53
"Уж човекът е най-интелигентното нещо на света, а не може да разбере, че няма как да придобие и използва нещо, което не е създал или произвел"
Значи кражбата е невъзможна.
Защото понеже няма как да се случи.
Ура! Разпускайте полицията, късайте законите.
И давайте следващия графоман.
18 Август 2011 00:59
Големият проблем е, че юридическката система на организация на икономиката е адекватна към по ниско състояние на производителност и относително равномерно разпределение на производствени възможности и доходи. Тя предполага освен обособяване и специализация и равностойна размяна и пълно потребление.
-
Само че, развитието на технологиите и производителността, концентрацията на производствени възможности и доходи, доведе до пълното дисбалансиране на възможността за равностойна размяна.
-
Каква размяна, когато много малък процент от населението могат и произвеждат всичко нужно на всички, а чрез концентрацията на собствеността, дори и те получават само малка част от дохода от продажбите.
-
И тук идват банките, които създават парична маса и я вкарват на пазара, чрез кредитирането, защото иначе тези, които са обсебили производството няма да има на кого да продават. Естествено, че тези кредити няма как да бъдат върнати, чрез производство, защото са създадени именно да пласират вече налично производство, концентрирано от някои.
18 Август 2011 03:09
Колко зле е наистина глобалната икономика?

Натиснете тук
18 Август 2011 05:33

Всичко това може да се каже и много по-кратко. Така:

____________________________
Кредитът - модерното робство
18 Август 2011 07:49
Никой не дава пари на Гърция просто така. Това са кредити, които Гърците ще трябва да връщат, макар и малко по-късно. Дори и с намаляването на лихвеният проценти и подстригването на кредиторите, гръцкият дълг се е намалил съвсем малко.
18 Август 2011 08:42
Тавариши,
Много сте далеч от истината.
С две думи живуркате си в рОдинава и се давите в заблуди...
18 Август 2011 09:02
Капитане, откога мечтая да работя за 8 US кинта на час.
18 Август 2011 09:11
Хубаво, но никой не казва каква е алтернативата, никой не дава отговор, какво ще настъпи след кризата.
Някой може ли да си представи, че банкерите ще отстъпят от сегашната си позиция - някой по-горе беше казал, че печалбите на банките са над 50% от общите глобални печалби и над 90% от нарастването на тези печалби. В най-голямата в историята на човечеството финансова криза виждаме, че политиците са безсилни и не генерират никакви разумни решения за излизането от тази клиза. Не за друго, а защото някой им е стъпил на врата. В началото на кризата Саркози обяви, че е необходимо да се закрият хедж-фондовете и да се намали ролята на офшорните зони, защото били вредни, но какво се случи след това?
Някой вижда ли алтернатива на постиндустриалния кредитен капитализъм? Реална и осъществима алтернатива! Ще минат още 3-4 години, мнозина ще изпият горчивата чаша на загубите от неправилни инвестиции, а след още 10-20 години, когато световната икономика се позакрепи, ще запеем отново същата кредитна песен на нов глас. На микро и макро ниво. Капитализмът на дълговете се оказа сладко питие, макар и да боли глава от него на сутринта. Дано сме живи и здрави и тогава да си говорим за тези неща.
18 Август 2011 10:31
В общи линии е прав. Може да не е икономист, но поне здрав разум не му липсва.
Много съм скептична към прехвалените икономически светила, защото въпреки техните прехвалени рецепти (или може би благодарение на тях) светът се намира в днешната икономическа криза.
18 Август 2011 10:33
Нещо се губи доказателствената част за твърдението, че най-доходния бизнес за банките е тяхното фалиране. Това наистина може да го напише пълен лаик, който не е сънувал управление на какъвто и да е бизнес.
18 Август 2011 10:38
Капитан Немо:
Лошото е, че Вселенската Алчност се оказа, че освен, че върви в комплект с Вселенска Наглост и Непукизъм - най-тъжното е, че върви със Вселенска Безчовечност...

...уста проклина цяла вселена
18 Август 2011 11:22
Все пак несъстоятелност не означава единствено и само фалит. От друга гледна точка несъстоятелността може да се разглежда и като оздравителна процедура за определен пазар или отрасъл като цяло.
18 Август 2011 12:14
Нещо се губи доказателствената част за твърдението, че най-доходния бизнес за банките е тяхното фалиране.

Не за банките, за банкерите. И не че фалитът е желан, просто той е страничен продукт от рискови инвестиции и прекомерно раздаване на необезпечени кредити. От подобен бизнес банкерите печелят тлъсти бонуси в продължение на години докато балонът се спука. А след като се спука, държавите наливат милиарди в банките да ги спасяват.
След това и да уволнят банкерите на фалиралите банки, те са се нагушили с такива печалби, че им стигат за няколко поколения и като се видя, никой не ги подведе под никаква съдебна отговорност за умишлен фалит.

18 Август 2011 12:42
Как златото от договорени 35$ унция, стигна до 1800$
Nixon Ends Bretton Woods International Monetary System "На 15 август 1971 г. президентът Никсън обяви по телевизията 3 драматични промени в икономическата политика. Той наложи замразяване на заплати-цени. Той завърши международната парична система Бретън Уудс. И той наложи временна допълнителна такса (тарифа) за целия внос. Системата на Бретън Уудс беше създадена към края на Втората световна война и включва фиксираните валутни курсове с американския долар като ключова валута - но също така и роля за златото, свързани с долара на $ 35/ounce. Системата започва да се провали през 1960, поради излишък на долара, изтичащи от САЩ, която чуждите централни банки трябваше да абсорбира. План на злато през 1968 г. произтича от кръпка на Бретън Уудс, известен като двустепенната система на злато. Всичко това беше прекратена едностранно от решението на Никсън. След кратък опит да се създаде модифициран стационарна система за валутен курс, по света се премества към гъвкави тарифи." http://www.youtube.com/watch?v= iRzr1QU6K1o&feature=player_embe dded#!
18 Август 2011 13:04
БирникЪТ, ти си от тези промити мозъци, които смятат, че ако нещо звучи разбираемо е повърхностно и невярно. А за да е вярно, трябва да е толкова засукано и неразбираемо, че само набедените за експерти икономисти да могат да го обясняват на простия народец и по презумпция да са богати. нали са финансисти, трябва да им даваме много пари за да ни говорят неразбираемо. Видяхме до къде ни докараха тези експерти по инвестиционно банкиране. Тази криза е породена точно от такива тарикатлъци на такива тарикати на едро.
18 Август 2011 13:44
стига с това злато - тия които седемдесетте купуваха на $750 требе да чакат къде $5000 за да излязат на нула

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2011 15:55
Федералният резерв, самият той частна банка с основен клиент държавата САЩ,
Спрете да го повтаряте това. Федералния резерв е държавна институция с елементи на частно управление (един вид смесено дружество). Затова примерно председателя на Фед се назначава от президента на САЩ, а не от акционерите, за определен мандат.
18 Август 2011 16:06
Федералния резерв е държавна институция с елементи на частно управление

18 Август 2011 16:11
Иначе статията като цяло е в правилна посока. Кредити се дават, защото хората са бедни и не могат да си позволят скъпи стоки. Затова примерно Германия е длъжна да дава кредити на Гърция, защото иначе няма кой да им купи скъпата стока (били дали ?2 млрд. на гърците за закупуването на немски подводници миналата година). А хората са бедни защото не произвеждат нищо със стойност, за която другите да платят. Вижте Португалия: освен морския флот и някакво земеделие, тази страна произвежда... обувки и трикотаж. Е - как ще размениш такова производство за мерцедеси и компютри? САЩ са специален случай, защото могат да печатат долари - и тази способност компенсира липсата на производство, за да могат да имат висок стандарт на живот.
*
Но има и друг момент. При капитализма е естествено хората да са успешни според способностите си (това в реалния свят като цяло не е така, защото има онаследени пари, далавери, престъпления и т.н.). Хората обаче не са равни по способности - някои се раждат по-умни, а други инвалиди - т.е. отправната точка не е, а и генетически не може да бъде една и съща - дори и социалната да беше такава. Примерно в САЩ, най-кадърните, от най-добрите университети се втурват да стават инвестиционни банкери - защото знаят, че там ще правят добри пари и ще имат влияние. Което естествено е за сметка на хората със среден интелект, които завършват посредствени университети, работят посредствени работи, а спестяванията им са чипът в рулетката на инвестиционните банки. Но както не е казал Левски там ако банкерите спечелят печелят само те, а ако загубят - губят всички. И причините са в системата - колкото и да я стъкмявате все това ще е резултатът.
18 Август 2011 16:14
...Федералния резерв е държавна институция с елементи на частно управление (един вид смесено дружество)...


Не е нужно да залитаме в дълбоки конспиративни теории - можем просто да проверим самата система как в по ЗАКОН. И лесно може да се досети човек как най-малкото ФЕД може да диктува финансовата действителност в полза на частните си "доверители"...
18 Август 2011 16:16
И лесно може да се досети човек как най-малкото ФЕД може да диктува финансовата действителност в полза на частните си "доверители"...

нещо в подкрепа на тия голи твърдения

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2011 16:19
Ами така е Фидел. Знам че ти е сложно, но за съжаление още по-просто от това не мога да ти го обясня. Не всичко може да се обясни през структурата на селската бакалия.
*
Управляващият комитет на системата на Фед се състои от частни, както и от държавно-назначени управители. А председателят е назначен от президента на САЩ.
18 Август 2011 16:22
Не е нужно да залитаме в дълбоки конспиративни теории - можем просто да проверим самата система как в по ЗАКОН. И лесно може да се досети човек как най-малкото ФЕД може да диктува финансовата действителност в полза на частните си "доверители"...
Moже всичко (освен геврек без дупка - това вече не може). Аз ти казвам как е. ФЕД не може да диктува нищо без съгласието на своя председател - който (потретвам) е назначен от президента на САЩ и одобрен от тамошния парламент.

Редактирано от - Yantar на 18/8/2011 г/ 16:24:09

18 Август 2011 16:31
Много слаба статия
18 Август 2011 16:39
Кой ще обясни, какъв е лихвеният процент на тези няколко трильона напечатени от ФЕД и кога е срокът на падежа. Щото , ако е частна институция трябва да печели нещо, то така би трябвало и , ако е държавна
18 Август 2011 16:51
матуритета и доходноста са различни - в зависимост от инструмента.
и естествено, че печели, макар печалбата да е вторичен ефект от основните задачи, които трябва да изпълнява ФЕД.
виж какво направи SNB - за няколко напечатаха пари колкото половината бвп на швейцария - представяш ли си ако фед или ецб изсипят 7-8 трилиона долара ликвидност на пазара в рамките на седмица какво ще се случи?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2011 16:57
Лихвения процент е равен на този на държавните ценни книжа (която е ниска). И да Фед прави печалба - най-вече защото няма разход по тези пари (те за измислени - напечатани). Плаща Финансовото министерство на САЩ (вече 100% държавна институция, която взема пари от американските данъкоплатци). Обаче има един друг голям проблем - Фед притежава 2 трлн. "токсични активи" - ипотеки и заеми раздавани на сульовци от Голдман и други банки. И тези неща са само на книга, защото никой няма да ги покрие. И тук вече е проблемът - защото тези загуби ще са държавни, а не частни. Кой както се оправи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД