:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,268
Активни 434
Страници 8,171
За един ден 1,302,066
Интервю

Високата инфлация е неизбежна

Поведението на антимонополната комисия и на съда по казуса "ЛУКойл" изглежда смущаващо, твърди икономистът Гарабед Минасян
Снимка: "Сега"
Гарабед Минасян
Гарабед Минасян е професор, доктор на икономическите науки. Работи в Института по икономически изследвания на БАН. От 2010 г. е редовен професор и в Стопанския факултет на Тракийския университет. Директор на Института за 1992-1995 г., ръководител на секция "Макроикономически анализи и прогнози". Два мандата е бил член на Управителния съвет на БНБ и икономически съветник на президента на България през 1997-2000 г.





- Проф. Минасян, как ще се усетят в България новите световни трусове?

- Сътресенията в световните финанси ще имат своите последствия и за нас. Многомилиардните инжекции безусловно ще доведат до ускорен прираст на цените и това ще се усети след две-три години. Всичко, свързано с дълговата криза, означава увеличение на паричното обращение в САЩ. Федералният резерв се радва на тази привилегия, че оперира с една-единствена валута - американския долар. От него те могат да печатат колкото си искат. Такъв случай вече сме имали през 70-те години на миналия век, когато избухна енергийната криза. Тогава ОПЕК съзнателно повиши много цените на течните горива. Заради това Федералният резерв реши да напомпа пари в икономиката и цените започнаха да растат. Така в рамките само на пет години цените в САЩ нараснаха с 50%, което беше и продължава да е прецедент.

- Има ли подобна опасност и сега?

- Сега е доста по-различно. Преди имахме изолирани общности - от една страна, Западна Европа, развитите икономики, от друга - социалистическия свят. Движението през границите на тези две общности не беше толкова интензивно, докато сега ситуацията е съвършено различна. Американците печатат долари, но тези долари не остават в САЩ, а излизат в чужбина. Това е една от причините, поради които толкова години - от 2008 г. насам, цените не са се повишили значително.

- А чака ли ни голяма инфлация?

- Въпросът не е дали, а кога. Геолозите са сигурни, че ще има разрушаващо земетресение на тихоокеанския бряг на САЩ. Всички знаят, че ще е катастрофално, но никой не може да каже кога ще се случи. Може да е утре, след месеци или след много години. Същото и е при това наливане на пари - неизбежно ще доведе до ръст на цените, въпросът е кога.

Това също е прецедент, с който светът няма опит. Досега ефектът от ръста на цените се е проявявал почти веднага и централните банки са могли да реагират. Сега липсата на ефект успокоява банките и те пускат нови пари в обращение, докато в един момент ще се усетят.

- Подготвени ли сме за нов ръст на цените?

- Дори САЩ и Европейският съюз не са подготвени. Всички те очакват тази инфлация, същото беше и с дълговата криза в САЩ. За нея се знаеше отдавна и всички бяха наясно, но когато това наистина се случи, хората се стреснаха и първоначалното успокоение не трая много дълго. България трябва да изгради своя позиция. Сега не си даваме сметка за това какво предстои.

- Какво може и какво трябва да прави българското правителството в такава ситуация?

- Макроикономическата политика, особено за България, която не може да се бърка в световната икономика, а само консумира световните ефекти, би следвало да бъде неизменна. Страната ни трябва да работи за това да стане атрактивна за инвеститорите. За нещастие след 2008 г. наблюдаваме солидно отдръпване на инвеститорите, а атрактивността на България намалява. Да, у нас данъците са най-ниски - имаме 10% корпоративен данък, да, най-ниският е в ЕС. Явно е, че фискалните облекчения далеч не са единствено определящи за атрактивността на държавата.

- Как гледате на омекването на министър Симеон Дянков за минималната заплата - той вече обещава повишение и от 1 септември, и догодина?

- Този въпрос е свързан с цялостното състояние на държавния бюджет, а по отношение на неговото изпълнение могат да се желаят много неща. Приходната част на държавния бюджет е прекалено неудовлетворителна. Това Министерство на финансите не съумява да събере приходите, които преди това сме доказали, че е възможно да съберем. Няма промяна на данъчната система, налозите са едни и същи и въпреки това приходите намаляват. Това е абсолютно недопустимо.

Сега е най-необходимо правителството да има избистрена представа за бъдещето, защото то оперира с парите на данъкоплатците и трябва да бъде наясно къде и по какъв начин да ги изразходва. Проектирането на бъдещето е заложено и в Закона за държавния бюджет, където е казано, че правителството трябва да направи такъв план за следващите три години. Това, което прави то обаче, е абсолютно неприемливо и некачествено.

- Притеснява ли ви бързото нарастване на необслужваните и преструктурираните кредити?

- Сега има известно парализиране на банковата дейност. Доверието между банкерите и желаещите да изтеглят кредит не е на завидно ниво. Финансовите институции внимателно преценяват възможностите на кредитополучателите, а те от своя страна се оплакват, че нямат достъп до финансови ресурси. Тази картина продължава вече две години независимо от колебанията. Има опасения, че възможностите на банките да съберат обратно вземанията си ще бъдат ограничени и че тези лоши кредити ще растат. Твърде често дори и този показател не е най-представителният, който се дава от БНБ, защото както банките, така и кредитополучателите са заинтересувани да не декларират несъбираемите кредити. Това е и причината, поради която се прибягва към различни видове техники.

- Искате да кажете, че лошите кредити всъщност са дори повече от официално обявените?

- Да, вероятно, защото трудностите при събирането кредитите са значителни. Банките са задължени да поддържат 10% от депозитите като запас в БНБ. В края на месеца обаче обикновено тези запаси подскачат нагоре и достигат около 5 млрд. лв. Веднага след изтичането на месеца тези пари спадат с около 1 млрд. лв. Това е така, защото търговските банки имат нужда от тези средства. На тях им е позволено в рамките на месеца да ползват парите при ликвиден недостиг и те правят точно това. Това означава, че търговските банки имат необходимост от средства и чувстват такъв недостиг.

В същото време, ако погледнем лихвите по депозитите, ще видим, че те се поддържат на едно и също високо равнище. Търговските банки не биха били склонни да плащат високи лихви, ако нямаха нужда от тези пари. Те чувстват недостиг и така се стремят да привлекат свободните парични ресурси.

Банките обаче изглеждат стабилни. Нямаме видими основания за безпокойство.

- Страда ли икономиката от конфликта на държавата с "ЛУКойл Нефтохим"?

- Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да си свърши добре работата по случая "ЛУКойл". Това, на което сме свидетели, и целият този хаос показват, че "ЛУКойл" е монополна организация, която до голяма степен диктува пазара на течните горива. Нещо, което правителството не би следвало да допусне, а КЗК би трябвало да санкционира. Е, оказва се, че комисията не си е свършила добре работата и трябва да се търси сметка защо не го е направила. Преди се тръбеше, че всъщност всички проверки на КЗК са доказали, че няма нищо нередно, а после нещата се обърнаха.

След това започна нова проверка, а резултатите няма да станат готови утре или вдругиден, а поне след 6 месеца и дори след година. Тогава що за работа вършат тези хора? Безусловно трябва да се съкратят сроковете на производствата. Трябва да се повиши ефективността на работата на КЗК. Не мога да коментирам решението на Върховния административен съд (ВАС), благодарение на което "ЛУКойл Нефтохим" може да работи отново, тъй като не съм правист. За мен обаче то изглежда смущаващо. От една страна, компанията пренебрегва всички официални изисквания и високомерно отказва да ги изпълнява, а от друга, ВАС решава, че нещата вървят добре и че те не бива да се санкционират. Не мога да разбера това.
96
5772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
96
 Видими 
17 Август 2011 21:42
Няма нужда да си Гарабед Минасян, за да заключиш, че поведението на ВАС е смущаващо. Както казваше навремето един мой колега, да си добър икономист, трябва просто да си с акъла си.
17 Август 2011 22:30
Не мога да коментирам решението на Върховния административен съд (ВАС), благодарение на което "ЛУКойл Нефтохим" може да работи отново, тъй като не съм правист. За мен обаче то изглежда смущаващо.

Всички юристи, които познавам не намират нищо странно в това решение на съда. Смятат, че следва стриктно закона. Ситуацията, обаче, е наистина смущаваща, което означава, че законът не е читав.
17 Август 2011 22:59
- А чака ли ни голяма инфлация?

- Въпросът не е дали, а кога. Геолозите са сигурни, че ще има разрушаващо земетресение на тихоокеанския бряг на САЩ. Всички знаят, че ще е катастрофално, но никой не може да каже кога ще се случи. Може да е утре, след месеци или след много години. Същото и е при това наливане на пари - неизбежно ще доведе до ръст на цените, въпросът е кога.

Даже Боката се знае кога пада веке, но за инфлацията -не.
И това икономистите
Странно, дуета икономисти сестри Кушлеви-Костови-Мартински не са се изказали кога да чекаме инфлацията. Инак през ден им слушаме одобренията или неодобренията.
17 Август 2011 23:04
Българските икономисти масово не четат водещите световни икономисти. В САЩ няма опасност от инфлация, защото има ликвиден капан (liquidity trap - никой не харчи "напечатаните" пари). Обратното, има опасност от дефлация - падане на доходите и цените при слаб до нулев растеж. В условията н акриза на търсенето инфлацията не е лошо нещо, но няма как да дойде, ако няма масивен стимул - дефицитно харчене на държавата за създаване работни места, подпомагане на безработните, хората бе здравни застраховки, развитие на инфраструктурата и т.н.
17 Август 2011 23:18
Чичо Фичо,
Защо това всичкото да идва от държавата ? Ето - Apple имат повече налични пари от САЩ - защо те да не бъдат привлечени в тези дейности ? Има поне 10-тина компании, които ако заделят по 0.1% от печалбата си и САЩ ще блеснат ?
Прочие, акционерите на тези компании на Марс ли живеят и не разбират ли че не може да си богат сред бедни хора ? За нашите не пиша - повечето вече не са от "тази страна" и си спестяват парите в западна Европа и САЩ.

Редактирано от - Siol En на 17/8/2011 г/ 23:20:15

17 Август 2011 23:18
Фичо, казваш, че няма как да има инфлация, освен :
...ако няма масивен стимул - дефицитно харчене на държавата за създаване работни места, подпомагане на безработните, хората бе здравни застраховки, развитие на инфраструктурата и т.н...

Хубу, ами това горното не е ли баш Обамчовата програма за излизане от кризата?
И как няма да има инфлация тогава - дай де се разберем?...
17 Август 2011 23:41
Аз пък съм с две ръце за инфлацията - 'щото имам доста заеми
17 Август 2011 23:41
виските лихви по кредите били неизбежни защото било рисковано
сега високата инфлация била неизбежна защото имало криза
смьртта е неизбежна
вьскресението не е за всеки
17 Август 2011 23:59
никой не харчи "напечатаните" пари

И как няма да има инфлация тогава

Американците печатат долари, но тези долари не остават в САЩ, а излизат в чужбина. Това е една от причините

Другата причина, която авторът срамежливо пропуска, е че за разлика от 70-те години сега в САЩ, а и не само, има огромна социална стратификация и концентриране на паричната маса. На практика парите не стигат до тези, които биха могли да ги похарчат, а когато все пак малка част стигне, то се концентрира още на първата врътка.
-
Тези в които се концентрира, и преди това са задоволили напълно потребностите си. Все пак и те имат по един стомах, а денонощието има само 24 часа. Затова няма за какво да харчат. А и реални инвестиции не могат да правят, тъй като все пак инвестицията предполага последващ пласмент. А когато паричната маса се концентрира толкова бързо, то няма и платежоспособно търсене на тези с потребностите.
18 Август 2011 00:11
Макроикономическата политика, особено за България, която не може да се бърка в световната икономика, а само консумира световните ефекти, би следвало да бъде неизменна. Страната ни трябва да работи за това да стане атрактивна за инвеститорите.

Макроикономиката в никакъв случай не обхваща глобалната икономика, а само икономиката подчинена на общ пазар, обща валута, общо законодателство, общо правителство и среда. Когато говорим за България, то макроикономиката се отнася само за националната й икономика. Това, че тя е отворена не променя нещата, защото, чрез лева, чрез специфичните закони, отделното правителство и среда тя е отделена.
-
И изтърканото клише за инвеститорите се доказа, че е несъстоятелно. Първо защото всяка чужда инвестиция, която първоначално допринася в следващият момент многократно изнася, второ, защото България няма как да конкурира Азия, каквото и да прави. Пътят е съвсем друг. И първата стъпка е скъсването с изтърканите клишета.
18 Август 2011 01:11
Кризите(цикличните) при Капитализма ги поражда това, че многото пари са у малко хора, а малкото пари са у много хора! И производството при Капитализма се ориентира към стоки за нуждите на малкото хора с многото пари- а тези стоки са "луксозни", но малобройни( заради малкия брой техни купувачи- малкото хора с многото пари)! А свитото по натурални показатели производство води не само до свит Пазар, но и до Безработица и социално напрежение!
А многото пари са у малко хора поради това, че малкото хора са капиталистите-работодатели(рабо тоВЗЕМАТЕЛИ, всъщност!?), които дават малки заплати на работещите им, за да имат големи печалби(да имат много пари) за себе си!
Ерго, частно-капиталистическият начин на производство на стоки и услуги за пазара и Печалба(чрез цените!) носи в себе си и със себе си цикличните Кризи(кономически и социални) при частния Капитализъм!
Всъщност, ако не става въпрос за бюджетни дефицити(т.е., управляващите да харчат повече, отколкото е влязло в хазната- като печатат пари без стоково покритие), Инфлация няма, а има ПРЕразпределение на Парите в обръщение, чрез Пазара( като производителите и търговците вземат от купувачите все повече пари за все по-малко стоки- заради по-голяма Печалба!)!
18 Август 2011 01:26
Параграфе,
инфлация/дефлация има, когато се променя съотношението на парична маса в реално обращение (спестяванията не играят, освен, когато се променя количеството им, т.е. вкарват и изкарват парична маса на пазара), спрямо наличните стоки и потенциални услуги на пазара.
-
Инфлация може да се получи не само, ако паричната маса на пазара се увеличи, но и ако намалеят наличните стоки и потенциални услуги.
18 Август 2011 02:53
Няма промяна на данъчната система, налозите са едни и същи и въпреки това приходите намаляват.
............................... ............................... ...................
Работещите намаляват! Оттам и приходите в бюджета.
18 Август 2011 03:36
mary1001,
подсещаш ме за този бисер:
Приходната част на държавния бюджет е прекалено неудовлетворителна. Това Министерство на финансите не съумява да събере приходите, които преди това сме доказали, че е възможно да съберем. Няма промяна на данъчната система, налозите са едни и същи и въпреки това приходите намаляват. Това е абсолютно недопустимо.

Дянков може да е всякакъв, но няма вина за намалените приходи, освен косвено, чрез изтеглянето на парична маса през 2009 г., повишаването на акцизите, умишленото задържане (реално понижение) на доходите.
Когато потребителското кредитиране се изчерпи, когато данъчната ти система е от косвен тип и облага покупките (продажбите), когато заплати и пенсии са ниски, а цените на тока растат, то е напълно естествено продажбите да паднат, 300 000 работни места да бъдат съкратени, а от там и данъчните постъпления да не са, като преди.
18 Август 2011 05:06

Brightman:
А и реални инвестиции не могат да правят [тези с много пари], тъй като все пак инвестицията предполага последващ пласмент.

Абе Брайтмане, абе човеко и либерале - докага да ти повтарям?! Ами нали ако тези инвестиции са наистина реални (а не във виртуални деривати и фючърси във финансовите казина) и ако всички, които имат повече пари правят такива инвестиции, то ще се създадат работни места, а от там и възможности за пласмент?! Защо все го пропускаш тоя момент? Ами това е А и Б на макроикономиката! Защо не си го кажеш направо, а именно, че тези с повечето, повтарям - с повечето пари, просто не желаят да ги инвестират защото виждат в това риск, а те не искат да носят рискове. Е това е целия проблем. И той има много просто решение - след като не желаят доброволно да поемат такива рискове трябва просто да бъдат задължени (над определена, не малка сума!). Храс и готово - възелът е разсечен. Какво има да се умува повече?!


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

18 Август 2011 06:33
Инфлация може да се получи не само, ако паричната маса на пазара се увеличи, но и ако намалеят наличните стоки и потенциални услуги.
==========================
Това са стари, заучени клишета. В реалния живот става нещо много по-сложно. Днес икономиките са с такъв потенциал, че докато Федералният резерв напечати новите пари и производителите са произвели стоките. Да не говорим за стоящите срещу новоотпечатаните пари услуги. Няма такова количество пари, което да може да се напечати и срещу него на секундата да не се появи съответният потенциал услуги.
Както и да е, инфацията едва ли се проявява винаги по един и същ начин и аз бих се присъединил към мнението на професора, че това е мътна работа.
В личен план разчитам на висока инфлация.
18 Август 2011 06:34
Имах предвид, че за нас е мътна работа как се получава инфлацията днес, а не за Федералния резерв. Там вероятно знаят.
18 Август 2011 08:03
Инфлацията която ще предизвикат САЩ и ФЕД ще бъде по-страшна от тази в победения Втори Райх, стотици хиляди проценти обезценка. С това ще бъде стопен дълг от 15 трлн. долара, но чайниците ще се разсърдят и ще започнат да командироват малки групи от по 1-2 млн. към Северна Америка. Манхатън ще заприлича на Чайна Таун и нежълтите обитатели ще се изнасят панически на велосипеди и пеш.
18 Август 2011 08:39
Революциите най често се "превземат" от мародери.Компютрите направиха и финансова революция в кредити."Високочестотна икономика":-).Скоро в Испания имаше огромни митинги, неотразени в медии.Тук има статия, испански поглед.Бележките под линия !!!
LE MONDE DIPLOMATIQUE – испанско издание
Да сменим системата

четвъртък 18ти август 2011, от Игнасио Рамоне
[2] Сред многото други ограничения е и това, че Европейската централна банка не може да дава пари назаем на държавите, а само на частни банки. [3] Благодарение на един отчет за икономическото състояние, фалшифициран и натъкмен от предишното консервативно правителство с помощта на американската банка „Голдман Сакс“.
18 Август 2011 08:40
http://bg.mondediplo.com/articl e787.html
18 Август 2011 08:50
дума и реч няма за златни резерви на България-откак е изнесен в СССР, нищо ли не е купувано, или канадците изнасят всичко, колко, кой контролира износа- нищичко по въпроса! за външния дълг- бруто- 36 063, 7 млн. евро, нето- 17 407 млн.лв.
18 Август 2011 08:54
Днес икономиките са с такъв потенциал, че докато Федералният резерв напечати новите пари и производителите са произвели стоките.

Gozambo,
ако коригираш така изречението така то ще стане по-вярно:
Днес икономиките са с такава концентрация, че докато Федералният резерв напечати новите пари собствениците са концентрирали парите по банковите си сметки, а чрез това и изтеглили от обращение.
18 Август 2011 09:02
ето ви линк към документите за продажбата на българският златен резерв- имам всичко, но тези са достатъчно очевадни- Натиснете тук
18 Август 2011 09:14
SINDBAD,
имаше голяма продажба на злато от БНБ в чужбина преди около 8-12 години. Аргумента бе, че златото вече било само мъртъв метал и трябвало да се замени с нещо по живо и сигурно, като долара.
18 Август 2011 09:26
Brightman,

тогава това означава, че за пореден път е извършено национално предателство, обричащо хората на поредната мизерия! статията остава без значение, защото и децата знаят, че като нямаш производство, материални продукти и златен еквивалент на парите си, не можеш да печаташ пари при това-следва надута инфлация и обедняване на хората! и кои са хората, подписали продажбата-ако знаеш- пусни да ги видят всички!!
18 Август 2011 09:28
Е кво, некви си 24 000 кг. жълт метал, нема и 2 млрд. лв. Че то Цвък само си схрусква за закуска, за нема и 2 г.
18 Август 2011 09:29
Челопеч всяка година е добивал злато.След продажба-0.5% само за Държава.Също БНБ изкупуваше разсипно злато и е осигурявала "златотърсачи"!
"Оборотното злато на кюлче на отчет на Главния касиер на БНБ е с бруто тегло 1.258 тона, а общата оборотна наличност от злато възлиза на 1.785 тона. Ревизията откри в повече 2.999 килограма злато на кюлче, количество чийто произход се уточнява.
Към 31.12.1996 г. златото на кюлче в стандартни и други форми възлиза общо на 1 299 хил. тройунции злато, около 40 403 килограма." http://borsi.blog.bg/biznes/200 9/11/...-godina.436447[/re d]
18 Август 2011 09:30
А мините в Челопеч, Асарел-Медет, Ада тепе и др. съдържат много повече жълт и червен метал, сребро и мн. др. Но никой не знае точно колко, а и срещу колко и на кого.
18 Август 2011 09:55
ето и бордерото относно парите в милиони долари, които са платили руснаците за златото ни-поствам го, за да сметнете, щото става дума за 1959 година-грубо умножете по 100, а имайки днешната цена на златото-2426лв.-сметне си го Натиснете тук
18 Август 2011 10:04
от Игнасио Рамоне
[2] Сред многото други ограничения е и това, че Европейската централна банка не може да дава пари назаем на държавите, а само на частни банки. [3] Благодарение на един отчет за икономическото състояние, фалшифициран и натъкмен от предишното консервативно правителство с помощта на американската банка „Голдман Сакс“.

тая статия все едно кайлето я е писала

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2011 10:06
Бинго бонго, ние като не сме юристи, трева не пасем. Представи си!
18 Август 2011 10:53
Инфлация няма, обаче злато се продава на всеки ъгъл. Златото почти е на 1800 за тройунция.
На печелившите - честито !
18 Август 2011 11:02
Дянков може да е всякакъв, но няма вина за намалените приходи, освен косвено, ...

Определено правенето на псевдоикономически анализи в 3 часа сутринта не е ползотворно занимание
18 Август 2011 11:30
Леле колко е задръстен тоя!!!

Банките са задължени да поддържат 10% от депозитите като запас в БНБ. В края на месеца обаче обикновено тези запаси подскачат нагоре и достигат около 5 млрд. лв. Веднага след изтичането на месеца тези пари спадат с около 1 млрд. лв. Това е така, защото търговските банки имат нужда от тези средства. На тях им е позволено в рамките на месеца да ползват парите при ликвиден недостиг и те правят точно това.


Трябва да си голяма тиква за да направиш такъв извод от такъв факт! Да ви светна господин бивш президентски съветник и не знам какъв си още! Рисковото тегло на активите в БНБ е 0, а на другите банки в БГ 20%. Следователно банките го правят заради недостиг на капитал, а не заради недостиг на ликвидни средства!
18 Август 2011 14:22
Това нЯщо явно никой не го чете, ама аз все пак да му кажа на г-на, защо инфлацията е неизбежна (може пъ да реши да види как хората коментират просветленията му):

Защото инфлацията намалява задлъжнялостта господине. А именно задлъжнялостта е проблемът на Европа и САЩ.

Педложението на Меркел и Саркози за данък върху финансовите транзакции не случайно е проинфлационно.

18 Август 2011 14:31
Педложението на Меркел и Саркози за данък върху финансовите транзакции не случайно е проинфлационно.

как стигна до този извод?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2011 14:38
След това започна нова проверка, а резултатите няма да станат готови утре или вдругиден, а поне след 6 месеца и дори след година. Тогава що за работа вършат тези хора?


НИКАКВА! То е ясно. И по-точно сер.ат, а после мажат...
18 Август 2011 14:54
И изтърканото клише за инвеститорите се доказа, че е несъстоятелно. Първо защото всяка чужда инвестиция, която първоначално допринася в следващият момент многократно изнася, второ, защото България няма как да конкурира Азия, каквото и да прави.



18 Август 2011 15:07
Американците печатат долари, но тези долари не остават в САЩ, а излизат в чужбина. Това е една от причините, поради които толкова години - от 2008 г. насам, цените не са се повишили значително.


Горкият професор Минасян!
Той май не е разбрал, че за да обслужват световната търговия щатските долари в определена своя част трябва да напуснат и наистина напускат САЩ още с приемането на Бретънуудското споразумение. Напускат срещу реални блага и никога не се връщат в Щатите срещу насрещен поток от реални блага към останалия свят. По простата причина, че инак не биха могли да обслужват разплащанията между трети страни. И това феноменално - цените не се били повишили значително. Ами да съпостави само цената на златото от около 42 долара за една тройунция до сегашните около 1800 долара. Ако това е незначително, не искам да си помисля какво би било според професора значителното повишаване.

18 Август 2011 15:14
помнещ,
не те знам какво помниш, но да се твърди, че Дянков видите ли не можел да събира приходите, които били недооценени, щото през 2008 г. се събирало повече, без да отчиташ състоянието на икономиката, доходите, потреблението, социалното стратификация (концентрацията на доходите), си е безумие.
18 Август 2011 15:22
Добре де, ама до кога може да се печати, няма ли граница на насищането? Колкото и да е глобален светът е затворена система, като го наситят от ФЕД, къде ще телепортират доларите на Марс. Ако изсипеш един трильон тона захар/или петрол от БП/ в Тихия океан няма проблем, ще се разнесе към атлантика и т.н.по веригата от океани и морета. Може би няма да има проблем и с 15 трильона, но системата е затворена все някога ще се промени качеството на водата .Що не ме светне някой?
18 Август 2011 15:35
Вратаря,
по някои изчисления и сега доларите надхвърлят 5 пъти всички налични стоки и потенциални услуги в целият свят. Просто, обаче са извадени от обращение в разни видове спестяване.
-
Ако получаваш 100 долара ще мизерстваш и ще ги изхарчиш напълно за храна. Ако получаваш 1000 ще си купиш и други работи. Ако получаваш 10 000 или дори 100 000 то можеш да тънеш в лукс и дори да обикаляш света в първа класа и петзвездни хотели. Ако обаче получаваш 1 000 000, 10 000 000, 100 000 000 и т.н. нищо за теб няма да се промени повече. Просто не можеш да ги изхарчиш за себе си и единствено ще им се радваш как ти набъбват по сметката.
-
Когато, например 80% от паричните потоци се концентрират в 1 % от населението, и това става на всеки оборот, то за да поддържаш системата в равновесие ти е нужно да печаташ, но не само, а и да ги даваш на тези които реално потребяват нови 90 % парична маса.
18 Август 2011 15:37
Много нагледно описа лимеса.Печалбата от инфлацията е че всеки плува по различен начин.Реалната икономика си обръща капитала за година, гребе бавно, демек.Хазарт, проституция и наркотици до 5 пъти в година.Лихвари, банки и мулета от партия "Народ, Прогрес и сила" го могат всеки месец.Почти като в спорта; -))Конкурентна среда демек!
18 Август 2011 15:38
Можем да го кажем и така - за да имаш равновесие на пазара, то колкото по голяма социална стратификация имаш, то трябва да имаш толкова по-високи (и то пропорционални) данъци или печатане на пари и кредитиране.
-
Колкото по социално еднородно е едно общество и колкото доходите са по-равномерно разпределени е нужно по-малко данъчно преразпределение и по-малко печатане на пари и кредитиране.
18 Август 2011 15:39
Добре би било някой да ми обясни какво означава съотношението долар -лев 1.36 ст. Значи ли това, че средно статистическият американец живее с 36 % по-добре от мен?Ако е така тия въобще не са цъфнали, ама май няма да е така
18 Август 2011 15:40
Добре де, ама до кога може да се печати, няма ли граница на насищането? Колкото и да е глобален светът е затворена система, като го наситят от ФЕД, къде ще телепортират доларите на Марс


Вратаря,
няма граница на насищането, защото няма граница на обезценката на долара. Не си представяй света като помещение, което като се напълни с долари, после няма да може да се печата. Доларите на външен вид са едни и същи, но колкото повече ги печатат, толкова при равни други условия се обезценяват, т.е. налице е инфлационно развитие. И за покупката на определена материална ценност ще са ти необходими при работа на печатницата все повече и повече хартийки, въпреки че тази ценност съдържа в себе си толкова стойност (овеществен труд), колкото и преди.

18 Август 2011 15:41
Значи ли това, че средно статистическият американец живее с 36 % по-добре от мен?

Не, не значи.
18 Август 2011 15:47
Mitev,
няма никакво значение колко долари (или каква да е валута) са напечатани. Има значение единствено каква част от нея е реално на пазара. Каква част от нея обслужва размяната на пазара.
-
Ако аз напечатам пари и ти увелича пенсията, но ти не ги харчиш, а спестяваш, то това няма да повлияе на количеството пари в обращение, а следователно и на инфлацията.
И докато при пенсията, това ще е твое желание и стоицизъм (поради това, че сумата е далеч под потребностите ти), то за тези с големите суми е въпрос на липса на незадоволени потребности. Потребностите са крайни и ограничени, въпреки погрешното обратно твърдение.
18 Август 2011 15:48
Добре би било някой да ми обясни какво означава съотношението долар -лев 1.36 ст. Значи ли това, че средно статистическият американец живее с 36 % по-добре от мен?Ако е така тия въобще не са цъфнали, ама май няма да е така


Вратаря,
интуицията ти правилно ти показва, че няма да е така. Защото ако американец получава 500 долара, а ти получаваш 680 лева, тогава ако цените в двете държави са еднакви, ще живееш еднакво с този американец. Работата е в това, че американеца примерно получава 40000 долара годишно, а ти получаваш 12 000 лева годишно. А пък цените не са много различни, даже цените на храните в САЩ са често пъти по-ниски от цените в България. Те така отчасти стои въпроса с цъфтежа на американците и нашия цъфтеж.




18 Август 2011 15:54
Това нЯщо явно никой не го чете, ама аз все пак да му кажа на г-на, защо инфлацията е неизбежна (може пъ да реши да види как хората коментират просветленията му):
Защото инфлацията намалява задлъжнялостта господине. А именно задлъжнялостта е проблемът на Европа и САЩ.
Педложението на Меркел и Саркози за данък върху финансовите транзакции не случайно е проинфлационно.


Трибири,
посочил си само един от ефектите на инфлацията. Освен намаляване на задлъжнялостта инфлацията е най-мощното средство за намаляване на спестяванията и доходите като цяло. По такъв начин тя е следователно могъщо средство за преливане на доходи от едни групи на населението в други групи. От кои в кои и сам можеш да се досетиш.



... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД