:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,008
Активни 401
Страници 27,475
За един ден 1,302,066
МЕДИИ

Камъните падат, вместо да се търкалят

Или защо умря българският "Ролинг стоун"
Джон Ленън и Йоко Оно на корицата на "Ролинг стоун" през януари 1981 г. Фотографията е заснета от Ани Лейбовиц малко преди смъртта на бийтълса през декември 1980-а
В България вече няма специализирано музикално списание. Не е кой знае колко учудващо предвид, че от години няма и филмово и т.н. Легендарното "Ролинг стоун" проговори на български през есента на 2009-а, за да ни помаха за сбогом само двайсетина броя по-късно.

Само преди три месеца списанието, в което имаше превес на преводните материали (но все пак значително по-малко, отколкото в други лицензни издания като "Ел" и "Космополитън"), се осмели за пръв път да сложи българи на българската си корица. Това дори не бяха музиканти, а актьори - братята Явор и Захари Бахарови.

"Ролинг стоун" следва съдбата на погребания през 2007 г. "Ритъм". Българското списание за музика почина точно по 20-ия си рожден ден. То имаше превратна съдба през годините - по едно време беше вестник на евтина рециклирана хартия, после изживя възход, накрая пък се опитаха да го реанимират като притурка на вече съсипания "Егоист". Но съдбата му беше предизвестена. Кризата на пазара на печатния издания и свиването на рекламните постъпления беше в апогея си, когато никому неизвестната - и 22-годишна! - Анелия Илиева обяви, че ще издава на български "Ролинг стоун". Дори на Ян Уенър, култовия създател и издател на оригинала, това се видя смело. "Възхищаваме се на оптимизма и ентусиазма на българския екип в неблагоприятния икономически климат", заяви той. Явно оптимизмът е бил неоправдан.

Липсата на опит и медийно портфолио у издателите "Сивир публикейшънс" вероятно е изиграла известна роля за спирането на последното голямо издание в нишата "музика". Но разлиствайки списанието, по-скоро бях доволна от липсата на някои браншови обременености. Въпреки че основните български автори бяха от екипа на "Ритъм", "Ролинг стоун" имаше различно звучене. Подобно на американския си голям брат, и тукашното издание се стремеше да включва теми, различни от музиката. Дори преводни борсови анализи, което го открояваше от едноцветния лайфстайл рециклаж по сергиите.

Може дълго да се теоретизира по темата "Появи се интернет и хората спряха да четат печатни издания", но причините ми се струват по-дълбоки. Спомнете си обществения интерес в златните времена на "Ритъм" (тогава излизаха и други музикални вестници и списания, дори органът на БСП имаше музикална притурка!), тиражите на албумите - дори пиратски, и влиянието на музиката изобщо в живота ни. Не е, да кажеш, хората да са спрели да се интересуват от рок - то и списание за чалга няма.

Каквито и кусури да е имал българският "Ролинг стоун", той бе единствен представител на ниша - и най-доброто възможно нещо, което да я запълни. Нишата за момента изглежда запечатана завинаги. След провала на едно лицензно списание икона, представете си каква безразсъдна смелост се изисква, за да се появи някога оригинално българско издание за музика. Изглежда, че българският читател и рекламодател желае само "всеядни", магазинни издания за плаж, без стилова и идейно-тематична насоченост. Пазарът в момента не търпи фенство, изразен вкус или позиция.

"Надяваме се скоро да настъпят по-добри времена за целия медиен пазар в страната ни", казват издателите на "Ролинг стоун" в прощалното си изявление. Ха дано, ама надали в страната, където "Камъните падат" винаги е била по-популярна от "Ролинг стоунс".

---------

СПРАВКА

"Rolling Stone" излиза за пръв път на 9 ноември 1967 г. Създателят му Ян Уенър, на 21, заема 7500 долара от роднини, за да финансира идеята си. Днес той е почти толкова известен, колкото са и повечето рок звезди, за които пише в списанието си.

Първият брой се появява в период на бурни социални и културни промени в САЩ, провокирани от масови политически движения като борбата за човешки права и свобода на словото. Въпреки че привидно е за музика и лайфстайл, списанието де факто се превръща в наръчник на контракултурата в САЩ и говорител на хипи поколението. През 70-те дава трибуна на бащата на гонзо журналистиката Хънтър Томпсън и на Том Улф. Сред сътрудниците му са още режисьорът Камерън Кроу, певицата Пати Смит, писателят и сценарист Джо Естерхаз, фотографите Ани Лейбовиц и Дейвид Лашапел, мениджърът и продуцент на Брус Спрингстийн Джон Ландау, дъщерята на Джон и Джаки Кенеди - Каролайн Кенеди и др.

Въпреки напредналата си възраст Уенър все още издава и ръководи списанието. Той можеше да е сред най-богатите хора на планетата, ако преди години се бе съгласил да продаде списанието си на MTV срещу 25-процентов дял от кабелния музикален канал.
19
5207
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
22 Август 2011 20:08
По темата: първом България да си отгледа/слуша музиканти от ранга на Ленън а чак после да си прави списание, в което да помества снимките и интервютата им.
22 Август 2011 20:13
Камерън Кроу дава всичко от себе си като журналист за Ролинг Стоун на 15 години. Натиснете тук
22 Август 2011 20:18
Или поне така изглежда на кино. Не само политиците могат да си моделират биографията. Притурката на Дума се казваше Рокбулевард (с Ники Кънчев и Сашо Жеков).
22 Август 2011 20:23
Йоко Оно не е бийтъЛ в никой смисъл, а за Джон Ленън е интересно дали правописната традиция ще продължи да го определя като бийтълС.
22 Август 2011 20:24
Подобно на американския си голям брат, и тукашното издание се стремеше да включва теми, различни от музиката. Дори преводни борсови анализи, което го открояваше от едноцветния лайфстайл рециклаж по сергиите.



И Азис така, хем има патка, хем не я иска, хем не я иска, хем и слага силикон, да е по-голяма, хем я прави по-голяма, хем не се интересува от нея. Ама при него некак си се получава. То по времето, когато е възникнал Ролинг Стоун, светът се се смаял и от програмата Аполо, която станала възможна, благодарение на някакъв суперкомпютър, който изчислявал траектории и точният момент, в който да се извърши определено действие. Веднъж бях видял характеристиките му, сега не ги помня, ама телефонът ми е няколко хиляди пъти по-умен, а за компютъра, от който пиша, ме е страх да сметна. Та някои неща, които са изглеждали гениални през 60-те, днес изглеждат наивни, исках да кажа.

Редактирано от - хикса на 22/8/2011 г/ 20:28:53

22 Август 2011 20:33
Да, но е много голямо удоволствие да разгръщаш списание, в което не пише за Азис и Николета Лозанова. Сега извадих от етажерката колекционерското издание 2000-2009: десетилетието в музиката. Има статии за Разсъдъкът на Стивън Тайлър под въпрос и След 5 години и престой в клиника Къртни Лав се завръща с албум.
22 Август 2011 20:34
Но за сметка на това има статия Две димящи дула от Е. Дайнов, посветена на Първанов и Борисов, илюстрирана с рязане на ленти.
22 Август 2011 20:35
... някои браншови обременености


Браншовата обремененост в случая е следствие от завоевателния марш на един особен, вресливо-ориенталски, перхидролно-циликонен "бранш". Едно е да няма "Ролинг Стоунс" на български (спокойно, все пак не е закрит световно) и съвсем друго да има N на брой предлагани, че и търсени, вестничета и списания за родния "музикален" "хай лайф".[/u]
22 Август 2011 21:27
За заглавието -
Добро попадение!Искам разрешение да го използвам в разговор за музика...Може ли?
22 Август 2011 21:33
Чалгата си има държава, за какво ѝ е списание?
И без това скоро литератите ще се броят на пръсти...
22 Август 2011 21:35
Васик, феновете на Азис си имат с кво да се занимават, а за другите трябва нещо по-сложно, за да е занимателно.
22 Август 2011 22:25
Как може да си главен редактор на 22? В смисъл, не че не може да те назначат ама то ако ставаше само с желание и самочувствие...
22 Август 2011 22:28
Другари
на тази снимка Джон Ленън на какво се крепи? Ако беше Йоко Оно щеше да ми е ясно.
22 Август 2011 23:10
Има и песен Cover of the Rolling Stone. Не гледайте рано сутрин. Натиснете тук
23 Август 2011 00:22
на тази снимка Джон Ленън на какво се крепи?

Елементарно Уотсън - снимката е извъртяна на 90 градуса.
---
А иначе тази статия спокойно може да бъде заменена с това Жалба за младост .

Редактирано от - Brightman на 23/8/2011 г/ 00:22:53

23 Август 2011 01:59
Брайтмане,
развали приказката. Понякога не е хубаво да си толкова досетлив.
23 Август 2011 06:44
що да е развалил приказката?Просто елиминира разни чворове...
23 Август 2011 12:31
Не е така, на 180 градуса е извъртяна.
23 Август 2011 12:51
Тук има един здрав рок. Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД