:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,313
Активни 636
Страници 27,780
За един ден 1,302,066
Реформи

Младите пенсионери пробиват все по-голяма дупка в бюджета

Единственото дългосрочно решение е въвеждане на лични осигурителни сметки
Дял на пенсионерите, вземащи пенсия преди и след нормативната пенсионна възраст.
Темата за ранното пенсиониране на някои групи професии отново влезе в обществения дневен ред, след като от Българската стопанска камара (БСК) предложиха няколко промени, които според работодателската организация биха могли да се справят с дефицита в НОИ и спорните точки от солидарността на системата.

Всъщност проблемът е в самата система, която допуска привилегии да разширяват до опасни размери дефицита й. Ето ясен пример. Осигурителните вноски, внесени от държавата за служителите на МВР, които се пенсионират по-рано, са били 215 млн. лева през 2010 г., а изплатените пенсии - 496 млн. лева. В момента огромната разлика в бюджета се покрива от данъкоплатците.

Проблемът идва оттам, че средната възраст за ранно пенсиониране в страната е 50,4 години, а тази за реалния сектор - 60,8 години. По данни на Евростат за хората, пенсиониращи се на възраст от 51 години, средната продължителност на живота е 77,1 години. А пенсиониращите се на 61 години живеят средно 79,3 години. Това означава, че хората с ранно пенсиониране получават пенсия средно 26,7 години, а онези, които се пенсионират "късно", т. е. нормално, се радват на пенсия само 18,5 години. Освен това средната пенсия за ранните пенсионери е средно 410 лв. срещу едва 240 лв. за реалния сектор. А трябва да вземем предвид и факта, че при ранно пенсиониране служителите получават 20 работни заплати накуп. При средна заплата за тези сектори от 973 лв. (по данни на НСИ) и средна продължителност на получаване на пенсия от 26,7 години това прави по 60 лв. допълнително на месец. При това трябва да отчетем и факта, че тези 20 работни заплати са получени наведнъж, не месец по месец.

Тоест бихме могли да твърдим, че пенсиите на хората с ранно пенсиониране са два пъти по-високи от тези в реалния сектор. Едно от очевидните решения е увеличаване на възрастта за ранно пенсиониране. Така пенсионните облаги ще бъдат намалени, а облагодетелстваните сектори ще се доближат до реалния сектор. Друго решение би могло да бъде премахването на ранното пенсиониране за определени групи от хора. В момента много от служителите, заемащи различни административни длъжности, нямат по-тежки или рискови задължения от тези на заетите в реалния сектор, но имат правото да се възползват от ранното пенсиониране. Не изглежда правилно хора с еднакви задължения да имат различни пенсионни привилегии. Това налага въвеждането на равни критерии за оценка на реалния риск и тежестта при определяне на правата за ранно пенсиониране. Това би довело до незабавно прекатегоризиране на всички, ползващи ранното пенсиониране.

Не трябва да се забравя и нещо друго - в момента хората, с изключение на част от служителите на високи длъжности, нямат реален стимул да отложат пенсионирането си и търсят всяка една възможност за ранно пенсиониране, независимо дали имат желание да работят след това или не. Създаване на точно такива стимули за по-късно пенсиониране на тези групи от хора би увеличило средната възраст на ранно пенсиониралите се и това би спомогнало за намаляване на дупката в бюджета на НОИ.

Единственото дългосрочно решение изглежда въвеждането на така наречените лични пенсионни сметки. Така се премахва стимулът за възможно най-ранно пенсиониране с цел получаване на най-много пари от общия пенсионен фонд. Всеки би могъл да прецени най-добре за себе си кога да се пенсионира и каква пенсия би го удовлетворявала. В допълнение - по-малко хора ще крият доходи и осигуровки и всеки ще декларира реалните си средства, което би осигурило по-голяма прозрачност на реалното състояние на пазара на труда в страната и би усилило икономическия растеж чрез намаляване на дела на сивата икономика, което от своя страна ще доведе и до по-високи данъчни приходи.
 Само Унгария ни бие по дял на ранно пенсионирани.
80
6012
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
80
 Видими 
22 Август 2011 20:27
+Всеки пенсионер ще изпълни дълга си към отечеството (и към НОИ) ако вземе да се гътне един месец преди да се пенсионира... Само така ще се спаси пенсионнната система.
22 Август 2011 20:32
Авторът ни казва: Младите пенсионери пробиват дупка в системата - трайното решение е, да я ликвидираме. Това минава за научност. Иначе казано, пациентът се разболя, радикалното решение е, да го убием.
Това са типични бисери на ИПИ. Удивлявам се, че досега БАН не се е разграничил от тази лобистка организация. От ИПИ на науката й излезе лошо име.
22 Август 2011 20:56
Радикалното решение е да няма ранно пенсиониране. Плюс пълно плащане на пенсионната вноска за държавните служители и - готово. Бюджета на НОИ ще се върже, даже ще има излишък с който ще може да се увеличат пенсиите...
22 Август 2011 20:57
+Всеки пенсионер ще изпълни дълга си към отечеството (и към НОИ) ако вземе да се гътне един месец преди да се пенсионира. Ами още един мандат на гробарите и това ще се случи. То сега семейство пенсионери със средни пенсии едвам си плащат консумативите и остава за по кофичка мляко.
22 Август 2011 20:57
Автоцензор

Но в същото време автора не казва тези ранно пенсионирали се като работят внасят ли и по колко в системата. Аз съм такъв раннопенсионирал се и работя ( но не охранител ... ) И получавам над средната заплата за страната и съответно правя вноски върху цялата заплата .
22 Август 2011 21:12
Пенсиите са за хората които не могат да работят. Т.е. или работиш и получаваш заплата или получаваш пенсия - така трябва да бъде поставен въпроса. Раннопенсионираните тарикати - са се скъсали от работа. Да бе. Има наистина опасни професии, но те са много по-малко от сегашните ползващи това право. Освен това, вместо да се пенсионират от държавния бюджет тези раннопенсионираните трябва да си правят сами вноски.

Та в момента - не трябва да се допуска възможност хем да си раннопенсиониран хем да работиш - дори и нелегално.
22 Август 2011 21:14
Няма нито една разумна причина шапкаря /бил военен или полицай/ да се пенсионира преди шофьора, хирурга или учителя. Ама нито една !
Нищо не му пречи на полицая след 50 години да маха крачоли по паркинги, лозя, вили и въобще обекти ! Нищо не и пречи на лелката с наднормено тегло в паспортна служба да си трака по клавиатурата до 60 години !
22 Август 2011 21:33
Просто да им спрат пенсиите на всички, които нямат навършени 63 години.
22 Август 2011 21:36
В момента раннопенсионираните изкривяват пазара на труда - съгласяват се на много по-ниска заплата да работят. Нали си получават едни 600 лева песния - та това си е направо цяла заплата. В пенсията няма удръжки. 600 лева чисто някъде са към 900 лева заплата бруто.

Казано по друг начин паразити.
22 Август 2011 21:39
Всъщност проблемът е в самата система, която допуска привилегии да разширяват до опасни размери дефицита й.


Решава се просто - непривилегированите ВЪН!! На самоиздръжка, да им дойде акъла в главата...
22 Август 2011 21:41
Б. Б. и Цв. Цв. са от средите където ранно се пенсионират. Ако се опитат да отнемат тази екстра (както му се иска на Дянков) гилдията ще разкъса на парчета първите двама ако позволят това да се случи.
Така, че забравете този разговор за ограничаване на ранното пенсиониране поне до следващия парламент.
Иначе и аз съм "млад" пенсионер (от урановата промишленост). Понякога ми е неудобно заради това, но като се сетя за шапкарите които се пенсионират на по-млада възраст и от моята и получават по-големи пенсии, бъъързо ми минава...
22 Август 2011 21:52
Гнусна статия -брои кой колко живее, кой колко години получава пенсия...Пожелавам на автора да работи болен до 70 години и да ритне камбаната ден преди пенсионирането си, за да бъде полезен на обществото...
22 Август 2011 21:54
Проблемът не е в самото ранно пенсиониране като такова, а в размерът на вноските при 1-ва и при 3-та категория труд.

Накратко, вноските при 1-ва категория са несправедливо ниски и ощетяват тези от 3-та категория, предвид големината на вноската и времето на внасяне, от една страна, и големината на пенсията, и очакваното време на изплащането и от друга.
22 Август 2011 22:18
Дано Боко и Цвък не прочетат какво се пише в статията за свидните им полицаи, че ще има да пръскат лиги по телевизиите дни наред колко високорисков и изтощаваш е труда на полицая на бариерата за регистрации на нови коли в КАТ.
А на автора бих препоръчал да помни малко по-дълго от 1-2 месеца; преди година Боко обяви, че пенсионната реформа е извършена и системата е подсигурена поне до 2030 г. Така че кой преварил-сварил.
22 Август 2011 22:18
Доколкото се ориентирам, голямата част от пенсионерите в момента не са "ранни". Проблемът идва с това, че се задава голяма вълна хора, които ще имат възможност за ранно пенсиониране и това ще натовари изведнъж бюджета. Ще рече, че идеята за индивидуални пенсионни сметки е ужасно закъсняла и държавата ще има най-малко интерес да тръгва в тая посока. Струва ми се, че е най-подходящо ранните пенсионери да нямат право да работят и поне да не заемат места на по-младите, че да могат да им заработват пенсиите. @#@!? абсурдицата... Това е един от най-тежките моменти на демографската криза.
22 Август 2011 22:28
И ИПИ явно се е включило в събирането на персонал по разклоните.
В годишниците на НОИ ясно си пише, че първа категория получават пенсия средно около 20 години, трета - също около 20 години и втора - 18 години. Пише си и че пенсионерите с шапките са около 5% от всички. Пише, но не става за пропаганда и се включва класическия ИПИ трик - фалшифицират се данни чрез "предположения" и на основата на фалшификатите се правят "изводи". Само че чак такова падение май не е било.
22 Август 2011 22:35
средната продължителност на живота е 77, 1 години. А пенсиониращите се на 61 години живеят средно 79, 3 години

Това е по Евростат!!!
Драги живеещи в Булгаристан. ТУК е съвсем друго.
Не ми се търси СЕГА, но поне за мъжете е ~70 г.
Т.е. си получават пенсията...7 г.!А са се осигурявали...37!!!
Абе вашта ....СДВГНЧКВГЗГРБРСТКи!
22 Август 2011 23:03
Статия пълна с изтъркани глупости за отбиване на номера.
-
Големият проблем на пенсионната система е в променящият се с технологичното развитие относителен дял на отделните фактори за производство. Делът на труда спада, въпреки, че като цяло производителността расте. Все повече не може да има пенсионна система изградена само върху облагането на труда. Ограничаването й вече е достигнало и преминало разумната граница, след която тя се обезсмисля и срива. Така например изискването за 40 години осигурителен стаж е практически неизпълнимо и обезмисля всяко участие в пенсионната система.
-
Изходът е в коренна промяна на пенсионната система. Право на всеки навършил 60 годишна възраст на еднаква и достатъчна пенсия. Разходопокривна система облагаща пропорционално на приносът им в продукта, всички фактори на производство, чрез облагане на продуктите, като цяло, посредством косвени данъци.
-
Който иска повече - то това не е работа на обществената пенсионна система. Ако иска да си спестява, ако иска да инвестира, ако иска да се довери на спекуланти от пенсионните фондове. Негова работа - негов риск. Кой колкото му е акъла.
22 Август 2011 23:34
Brightman
Целта е никой да не се пенсионира на практика вече. Защото възраст 65 години и 40 години стаж значат точно това, като се има в предвид колко е "еластичен" пазара на труда у нас.
22 Август 2011 23:47
Младите пенсионери пробиват все по-голяма дупка в бюджета



Като прочетеш нещо такова, ти се иска да натовариш автора му, заедно с министъра на финансите..на "Титаник".
Айланкоолу, кухите тикви удариха финансовия кораб в айсберг, а не в пенсионерския сал на кораба "Медуза".
23 Август 2011 00:13
Мамка й жега, няма ли свършек - я що народ изтрещя покрай нея.
23 Август 2011 01:00
Единственото дългосрочно решение изглежда въвеждането на така наречените лични пенсионни сметки.
Хайде сега безсмислено харчене на пари за някой да води, контролира и "концесионира" личните пенсионни сметки! Какъв е проблема личната депозитна банкова сметка да се прекръсти на лична пенсионна сметка!? Пък и банковата тайна ще я пази от завистливи и алчни очи на икономисти.
Най-дългосрочното решение е зачеркване на пенсионната система. Требе само Brightman да стане соц. министър. С девиз "От лични пенсии към социални помощи" това министерство ще удари в земята мегаструктурите на МВР и МО.
Меркел вече отчете някои "фактори на производството, чрез облагане на продуктите" като банковите транзакции. Остава да се обложат знанието, талантите и организацията на труда, в краен случай и Слънцето (въздухът, водата и земята отдавна се облагат).
Само дето не ми е ясно, когато 4 млн. души, навършили 60 годишна възраст или са се приравнили на нея като инвалиди, упражнят правото си на "еднаква и достатъчна пенсия", средствата ще се печатат ли технологично или ще се заработват от 1 млн. все още не избягали по-млади от младите пенсионери? Или ще го ударим на целогодишни студентски и ученически бригади. Може и пеленачески бригади. Тъй де, все памперси ще се сменят ... с косвено облагане.
23 Август 2011 01:02
Както обикновено хората от фондация ИПИ пак не са доразбирали нещата.
Средната възраст и данните около нея дадени в статията, не важат за България, за която няма данни в статията. В България хората пенсиониращи се по-рано, живеят по-дълго от останалите, което е обяснимо - труда на фуражките е доста по-лек.
Графиките в края на статията - възрастта за пенсиониране е различна в различните държави, а в България жените се пенсионират по-рано от мъжете и са доста повече от мъжете, при това доскоро се пенсионираха преди 60 години..
Иначе горе-долу правилно от фондацията разбрали от форума на СЕГА, че раннопенсиониращите се крадат от останалите в България и то много. Решението тук трябва да е прост - пенсионираш се по-рано, но правиш няколко пъти по-високи осигурителни вноски.
23 Август 2011 01:26
Apolitichen,
разбирам предпочитанието ти към веселие, пред напъването за разбиране, само дето не е смешно. Егоизма, алчността и навиците са упорито нещо, но просто технологичното развитие води до криза на всички системи, включително и пенсионна и изисква принципно нови, адекватни му решения.
-
Няма как делът на работната заплата в стойността на един продукт да намалява и ти да се чудиш как с увеличение на облагането на този намаляваш дял и намаляване на ползваните суми да вържеш нещата. Просто няма как да стане.
-
След като потребяваме цели продукти, то е нужно и да облагаме цели продукти. Чрез косвените данъци. Производителност има достатъчно да изхрани всички. Включително деца и пенсионери. И тя ще расте с развитието на технологиите.
23 Август 2011 01:30
Средната възраст и данните около нея дадени в статията, не важат за България, за която няма данни в статията.

От ИПИ много неща не разбират или им плаща чичко Сорос за да се правят, че не разбират, но точно тези данни са си от България и за България.
23 Август 2011 01:46

Brightman Siol En

Целта е никой да не се пенсионира на практика вече. Защото възраст 65 години и 40 години стаж значат точно това

Така например изискването за 40 години осигурителен стаж е практически неизпълнимо и обезмисля всяко участие в пенсионната системаhttp://forum.segabg.com/img/75.gif>(снимка: натиснете тук)

Повече от ясно е , че само след десетина години броят на пенсиониращите се рязко ще падне. Като се вземе предвид и тези, които се осигуряват на минимум, то натискът в разходната част ще е десетина пъти по- малък...
23 Август 2011 01:52
Повече от ясно е , че само след десетина години броят на пенсиониращите се рязко ще падне. Като се вземе предвид и тези, които се осигуряват на минимум, то натискът в разходната част ще е десетина пъти по- малък...

Първата част е вярна, втората илюзорна. Пенсионната система не е направена за да могат едни счетоводители да си пресмятат сметките, а за да решава социалният проблем на старостта. Като настъпи този момент, пенсионната система, ако още не е отменена ще бъде отменена и заменена с единственото възможно нещо - достатъчни еднакви пенсии за всички, финансирани от косвени данъци.
23 Август 2011 01:55
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкурентна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
23 Август 2011 01:57
В Бюджета на НОИ за 2010 г. е предвидено изплащане на пенсии на обща сума 7 135 011 400 лв. , от които от осигурителни вноски се набират 3 523 783 000, а останалите 3 611 228 400 лв. и сега се набират от други данъци, а значи, че са включени в тях.
-
Данък оборот трябва да компенсира изчезналата пенсионна вноска от 16 % или сума 3 523 783 000 лв. или това прави при модела ДДС 10 %, а при данък оборот между 2 и 5 % (в зависимост от изкуственото намаляване на оборотите).
-
Значи 8% здравна осигуровка + 16 % пенсионна осигуровка или общо 24 % пряк данък се компенсира от 15 % ДДС. Или при промяна на системата към финансиране изцяло от ДДС, автоматично се получава понижаване с 9% на персоналната данъчна тежест на тези, които сега плащат пенсионни и здравни осигуровки.
-
Но понеже ДДС е ограничено до 25%, а Данък оборот е невъзстановим, то практическата схема на финансиране предполага:
-
1. Премахване на 8-те % здравна осигуровка и заманата им с увеличение на ДДС с 5 %.
-
2. Премахване на 16 % пенсионни осигуровки и замяната им с 3 % Данък оборот.
-
Или персоналната данъчна тежест на плащащите сега осигуровки (8% здравна+16% пенсионна = 24%) ще бъде понижена с 16% (5% ДДС+3% ДО=8%) .
23 Август 2011 05:13
"Единственото дългосрочно решение изглежда въвеждането на така наречените лични пенсионни сметки."
Граждани, единственото дългосрочно решение е да си имате лични сметки в банката, вместо да си харизвате парите на НОИ било за пенсионни, било за здравни осигуровки. Да му мислят работещите бедни, които са огромната част от "обществото" у нас и не са в състояние да свържат двата края. "Реформите" винаги се стоварват върху техните глави и неизменно подминават точно онези, заради които всъщност би трябвало да се провеждат Болен здрав носи, както вече беше казано.
Сегашните бедни пенсионери поне имаха шанса да се пенсионират (да са ни живи и здрави!). Да му мислят работещите в момента, които са надхвърлили 45 г.
Впрочем тук преди време един форумец предлагаше да съдим държавата, която непрекъснато едностранно променя договора си с гражданите. Когато сегашните 50-годишни например са започвали трудовия си стаж, условията са били едни, сега - съвсем други. Междувременно никой от тях не е станал по-здрав или по-млад. Напротив - стовари им се целият т. нар. преход с безработицата, мръсотията, недоимъка и безизходицата. Не всички се изнесоха и на тях все още се държат социалните (с извинение) системи у нас. А после?
23 Август 2011 08:40
Сегашната ни пенсионна система губи смисъл, единственият и сегашен смисъл е едни тарикати да получават пари за сметка на други/да не говорим за частните пенсионни фондове, там пък какви крадци са../. Работещо би било държавата да раздава една минимална социална пенсия - например 1 минимална заплата и толкова/с толкова на село човек ще живее добре/. Който иска да не ходи на село и да си поддържа стандарта на живот - да се осигурява САМ както намери за добре - фондове, влогове и т.н. Безумие е да се взимат постоянно 20-30% от заплатата на човек и накрая някакви други дето въобще не са си плащали вноски да се пенсионират на 45 с максимална пенсия и то с 20 брутни заплати на куп.Да не говорим, че 40 години документиран стаж са недостижими в момента.

Като начало, трябва да се забрани на раннопенсионираните да работят друга работа - каквато и да е, и фирми не трябва да имат. Или си ранен пенсионер или работиш. Това е. И който го хванат да работи даже и в сивата икономика му спират ранната пенсия както и го карат да върне изплатената досега такава.

В момента тия раннопенсионираните ядат хляба да младите и работещите. Подбиват им цената на пазара на труда.
23 Август 2011 08:50
Големият процент на пенсионерите от МВР-то, МНО-то и други фуражки идва от това , че те са много голям процент от общото население на страната. В тези служби трябват поне 40 % съкращения и всичко ще се оправи.
Иначе във всички държави те имат привилегии, мисля че и повече.
23 Август 2011 09:24
ще ми се да попитам написалият статията:
1. по какъв критерий са подбрани 13-те държави, включени в графиката?
2. наясно ли е, че в част от тези държави (което има отношение към първия ми въпрос) при пенсиониране след определена възраст, пенсията е равна на последната заплата (което е несравнимо с условията тук - да се осигуряваш до съответната възраст на действителната заплата)?
3. дали в тези държави има професии, упражняването на които позволява ранно пенсиониране, или условия за ранно пенсиониране, но със значително по-нисък размер на пенсията?
и т.н.
та единственият показател "ранно пенсиониране" не е достатъчен за сравняваме пенсионните системи на държави, които имат коренно различни социални системи.
ще ми е интересно да прочета подобен анализ, но само ако сравняваните държави имат сходна цялостна социална политика, което не се разбира от статията.
23 Август 2011 09:54
По конституция българските граждани са РАВНИ ПРЕД ЗАКОНА, т.е.ИМАТ РАВНИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ.всички държавни служители трябва да плащат здравните си и пенсионни осигуровки на 100% и да получават преди пенсиониране 6 брутни работни заплати, както останалите български граждани.По КОНСТИТУЦИЯ НЕ СЕ ДОПУСКАТ ПРАВИЛЕГИИ за отделни групи, основани на възраст, пол, етнос и ОБЩЕСТВЕНО ПОЛОЖЕНИЕ.Републиканският бюджет се пълни от нашите данъци, което ни дава право да контролираме харченето му, пари за осигуровки само на учащите/здравноосигурителни/ и на пенсионерите.Всичко друго е ДИСКРИМИНАЦИЯ.Относно ранното пенсиониране, според мен трябва да бъдат прецизирани условията за отпускането на такава пенсия, така че от това да не се въползуват разни секретарки, чистачки и шуранайки.Работници в тежки производства да се осигуряват в отделни фондове.Същото се отнася и за фуражките/тогава ако искат да се пенсионират и на 30 години/проблемът си е техен.И накрая една справка за средната продължителност на живота в България в момента:мъже-68, 5г. жени-72 г.Изискуемият трудов стаж за придобиване право на пенсия за прослужено време и старост трябва да бъде обвързана със средната продължителност на живота.Всякъкви други доводи са изсмукани от пръстите и са несериозни.Смятам че тази кауза може и трябва да обедини българите за мощен национален ПРОТЕСТ.дА ЗАЩИТИМ НАШИТЕ СОЦИАЛНИ И ГРАЖДАНСКИ ПРАВА УВАЖЕМИ БЪЛГАРИ.По мои изчисления само 10-12% от българите живеят над 72 години.
23 Август 2011 09:57
гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване,

И колко е размерът в левове на такава пенсия към днешна дата?
23 Август 2011 10:06
не питай
колкото може да се открадне.

Редактирано от - intel_inside на 23/8/2011 г/ 10:13:05

23 Август 2011 10:15
Heat - да речем една минимална заплата. В момента на село живеят и с по-малко.
23 Август 2011 10:28
Осигурителните вноски, внесени от държавата за служителите на МВР, които се пенсионират по-рано, са били 215 млн. лева през 2010 г., а изплатените пенсии - 496 млн. лева. В момента огромната разлика в бюджета се покрива от данъкоплатците.

Цялата нация е мобилизирана да поддържа стандарта на най-простата си и неефективна част.Резултатът е видим.
В допълнение - по-малко хора ще крият доходи и осигуровки и всеки ще декларира реалните си средства

Това няма да стане, защото се губи прекрасната възможност тези пари да се откраднат.Или като лешояди да изчакат осигурения да умре, та да си ги раздадат за Бог да прости.
23 Август 2011 10:44
Повече от ясно е , че само след десетина години броят на пенсиониращите се рязко ще падне.

Не знам, откъде ви хрумна? Сега започва пенсионирането на родените през 50-те години на миналия век, а до средата на 80-те населението непрекъснато се е увеличавало.Това, че много ги няма тук в момента, не означава, че нямат право на пенсия.
23 Август 2011 10:53
Майндърбайндър в периода 1990-2000 година малко хора имаха стаж и могат да го докажат. Т.е. на много хора ще им се губят годинки за стаж тогава и ще трябва по-късно да се пенсионират.. А с новите изисквания за 40 години стаж.. направо ще останат да се пенсионират само раннопенсионираните на 45 и в същото време ще ги издържат работещи на по 65-70 години без достатъчно натрупан стаж. Болен здрав носи.
23 Август 2011 11:01
Много ще ми е интересно да видя как 62-63 годишни полицаи гонят, настигат и прилагайки специални техники и помощни средства арестуват 20-25 годишни престъпници или обикновени нарушители на обществения ред.А още по-интересно ще ми бъде да гледам бодрата маршова стъпка на 62-63 годишни войници, които слагайки 2-3 диоптъра очила поразяват мишените още с първия изстрел.Така, че някои форумци приказват на ангро.Що се отнася до ранното пенсиониране на някои „чантаджийски“ длъжности в МВР и МО напълно съм съгласен това да отпадне, но ако не искаме да ни се случи горната картинка, нека да не пипаме действащите полицаи и войници.А що се отнася до „дупката“ в бюджета, която отварят „младите“ пенсионери, моето обяснение е следното:Всяко правителство, което си отива или пък идва на власт „оптимизира“ състава на тези две министерства, т.е. пенсионирането не става плавно, постепенно, а на принципа:да угодим на електората като пенсионираме Х бройки и всички да са доволни.
В резултат на тази кампанийност се загуби приемствеността в професията.Не знам в армията дали е същото, но в полицията младите кадри буквално не могат да напишат един акт без правописни грешки, а камо ли да разкрият престъпление, да запазят местопроизшествие, да съберат годни доказателстава-просто няма кой да ги научи, няма ги по-старите колеги от които да почерпят опит.За това и делата им падат в съда.И за голямо съжаление тази тенденция започна още преди 20 години и продължава , а ние берем горчивите й плодове.И каквото и да говори министър Цветанов за грандиозните успехи и „лошия“ съд истината е една:лошо свършена работа от недобре подготвени кадри.
И накрая някой да не остане в заблуждение:През май 2009 год. министър Михаил Миков ме „оптимизира“-пенсионира след точно 25 години служба и на 54 години.Без предупреждение, без едно „благодаря“.Не съм му вече обиден.По професия съм машинен инженер и слава Богу оказа се, че и тази професия била дефицитна в днешно време.Започнах работа и от заплатата си плащам абсолютно всички видове осигуровки.Така че не изпитвам вина за ранното ми пенсиониране станало не по мое желание.
23 Август 2011 11:03
Работници в тежки производства да се осигуряват в отделни фондове.

Имаше ги.
Но С.Дянков ги прилапа още 2010-та - Натиснете тук
Ето ви и един доста добър коментар по въпроса, а не алабализъм като материала под който се кюскаме - Натиснете тук!
23 Август 2011 11:26
Ръководство [редактиране]

Изпълнителен директор на ИПИ е Светла Костадинова, а председател на Управителния съвет е Красен Станчев. Сред настоящите членове на УС са:

Андрей Евтимов
Мартин Заимов
Левон Хампарцумян
Калин Христов (избран за подуправител на БНБ от ГЕРБ)
Яна Костова (дъщеря на Иван Костов)
Димитър Вучев
Кенет Лефковиц

Сред предишните са - Мартин Димитров, Ренета Инджова и др. [1].

В надзорния съвет е Ричард Ран.[2]

..и вече става ясно що за наука има там...
23 Август 2011 11:38
Бай EGATI, теб май на поезия те изби..
23 Август 2011 11:46
Започнах работа и от заплатата си плащам абсолютно всички видове осигуровки.

Плащаш единствено здравната си осигуровка, и то - върху това което си декларирал като доход (не споря - възможно е да е реалната сума, макар, че ще си по скоро изключение). Манипулациите не предполагат коректен разговор!
23 Август 2011 11:56
При условията на България трябва да се премахне изцяло ранното пенсиониране и всеки да работи да навършването на еднаква за всички възраст, примерно 60 години. Това означава, че примерно военните и полицаите ще работят 1-ва категория труд до определена възраст, след което ще работят нещо друго до възрастта за пенсиониране. Би могло разбира се да се разреши и по-ранното пенсиониране за всички, но и с по-малка пенсия съответстваща на годините трудов стаж.
Варианта с по-високи осигурителни вноски за раннопенсиониращите се, съответстващи на по-малкия трудов стаж, изисква няколко пъти /4 до 6 пъти/ по-високи осигурителни вноски за фуражките например, което едва ли ще стане.
23 Август 2011 11:59
Човеко ти го е казал:
А още по-интересно ще ми бъде да гледам бодрата маршова стъпка на 62-63 годишни войници, които слагайки 2-3 диоптъра очила поразяват мишените още с първия изстрел

Както е и при спортистите, балерините, водолазите, летците, миньорите, химиците, и още много други.
23 Август 2011 12:02
Младите пенсионери пробиват все по-голяма дупка в бюджета.
А какво правят младите безработни?
От пенсионерската напаст има спасение - вместо да ги пенсионират, да ги уволняват дисциплинарно без право на пенсия. Не е хубаво да умират, защото децата им имигранти няма да има защо да пращат пари в България и да връзват бюджета.
23 Август 2011 12:04
Уважаеми БРАУН, не съм икономист и може би греша, но удръжките ми са следните:-ДФЛ по чл.42 ЗДДФЛ - 57.77лв.
-ОВ ф.Пенсии - 59.57лв
-ОВ ф.Обз.майч. - 10.56лв
-ОВ ф.Безработица - 3.02лв
-ЗОВ ФРЗ - 24.13лв.
Така че не виждам къде е манипулацията тук?
23 Август 2011 12:06
Учудващо неразбиране се шири и за осигуровките на държавните служители. До неотдавна те си плащаха осигуровките като всички останали, но държавата реши да хитрее и да плаща по-малко и им намали заплатите срещу задължението да плаща пълния размер на осигуровките им, така че за държ. служители чистата сума за получаване след осигуровки и данък общ доход не се промени. Очевидно е, че ако държавата върне старото положение - държ. служители да си плащат частта от осигуровките както всички останали, то трябва пак да приложи същото правило - чистата сума да не се изменя и да повиши заплатите им. Къде е разликата между двете и защо сега държавата хитрее е важния въпрос в случая, който масово не се разбира. При сегашното положение бюджета плаща по-малко за осигуровки, защото заплатата е по-малка, но и пенсията на държ. служители ще е по-малка, заради сегашната по-малка осигурителна сума. Ако държ.служители си плащат както всички останали, дупката в бюджета ще е по-голяма, а и после тези хора ще взимат по-високи пенсии, което ще донатовари и пенсионната система.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД