:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,220
Активни 624
Страници 27,687
За един ден 1,302,066
Еволюция

Защо "търг" и "анекс" станаха синоним на "далавера"

Поредните поправки в Закона за обществените поръчки атакуват част от порочните практики, но пропускат други
Марин Божков
Законът за обществените поръчки е класически пример за ограничеността на правото - то не може да създава отношения, само им придава правна форма, ако те вече съществуват. Какво ли не пробва горкият законодател, само и само да принуди възложители и изпълнители да спазват правилата, но все се намираше някое изключение и работата пак си тръгваше постарому. Натискът на европейските институции и контранатискът на български лобисти всеки път довеждаха до компромис, който не устройва никого.
Някак неусетно

ЗОП създаде цяла индустрия на надлъгването

- от общинския възложител, желаещ да облагодетелства брат си или някоя своя красива приятелка, до цели отраслови обединения, ангажирали колосални ресурси, само и само да обезсмислят правните норми и под тяхната маска да си поделят поръчките в отрасъла. Законодателството за обществените поръчки ставаше все по-голямо, по-сложно, по-хитроумно и по-пробито от изключения, празнини и откровено лобистки норми. Така след 12 години и много ремонти пак има нужда от нов закон.
Навлизането на еврофондовете от Европейския съюз разпали апетити за лесни пари. Обявиха се откровено налудничави обществени поръчки:
-с безсмислен предмет - алея на влюбените в село с шест баби и един дядо над 80 години; мост за никъде - без път и от двете му страни;
-с многократно завишена стойност - канализацията в Дулово и ремонт на детски градини в Стара Загора (разкрити от общественото наблюдение на в. "Сега");
-с предрешен победител - в обществена поръчка за строителство, нямащо абсолютно никакъв досег с железници, има задължително изискване изпълнителят да притежава собствен маневрен дизелов локомотив!
Създаде се и своебразна терминология, прикриваща нередни, понякога дори престъпни деяния зад евфемизми като:
Индикативна оферта - оферта, изработена така, че да позволи на предварително договорения победител да спечели. Изработва се от самия него, от свързано с него лице, а в драстични случаи - и от близък до възложителя.
Независим експерт - лице, чийто доклад е в състояние да обоснове всяко безобразие за декласиране на по-добрите предложения, подадени от неподходящи кандидати. Често това лице не притежава декларираната квалификация, само подписва изготвени от комисията документи и дори не знае какво пише в собствения му "доклад".
Допълнително задължително условие - изискване, несвързано с предмета на обществената поръчка, на което отговаря само "предопределеният" победител (като случая със споменатия по-горе локомотив).
Анекс - допълнително съглашение, съдържащо значително по-изгодни условия за изпълнителя фаворит. В много случаи чрез него се цели избягването на контрола върху обществената поръчка. Именно там са концентрирани основните корупционни практики.
Носител и изпълнител - "носител" е участникът, благодарение на чието лобиране и/или корупционни възможности се спечелва конкурсът. Той е комисионер - понякога взима над 50% от парите по обществената поръчка за своята "услуга". "Изпълнителят" се задоволява с остатъка, може да му се наложи да прави компромиси с качеството или предварително да завиши цените, за да може поне на вид да изпълни поръчката.
В опит за коригиране на тези неблагоприятни явления беше извършена поредната мащабна корекция на закона. Една от целите на промените е опростяване на процедурите. Звучи чудесно. Преди повече от 10 години опитът за внезапно въвеждане на манталитетно чужда на българите правна регламентация на обществените поръчки доведе, от една страна, до множество грешки от непознаване на материята, а от друга - до засилен интерес към всякакви форми на заобикаляне на закона. Стигна се до

свръхрегламентация, сложни правила и разнообразно третиране на сходни случаи

Така че стремежът към опростяване на процедурите е стъпка в правилната посока.
Основен недостатък на обществените поръчки у нас е непредсказуемостта. Възложителят е твърде свободен в действията си и дори може да прекрати процедурата, без да дължи обяснение. Въвеждането на задължение за публично мотивиране на действията ще направи процедурите далеч по-прозрачни и предсказуеми. И ще "въоръжи" участниците с необходимите им аргументи в евентуален правен спор.
Изгонване на полукриминални структури от бизнеса с отпадъците и комуналните услуги е друга интересна цел на последните промени. Значителните национални и европейски средства, отделени за този бранш, необходимостта от реформи, възелът от финансови, социални и екологични интереси естествено правят "градските боклуци" много привлекателен терен за престъпниците. Неблагоприятният опит на София и другите големи градове очевидно подтиква законотворците към "флангов удар" - чрез възраждане на общинските комунални предприятия и точно дефиниране на "комунални услуги".
Въвеждането на превантивен контрол на обществените поръчки, обхващащ и методиките за оценяване на постъпилите предложения, има за цел да стесни манипулирането на процедурите в интерес на определени участници. Увеличаването на контролните правомощия обаче върви неизбежно и с нарастване на административния капацитет. Това означава повече и по-компетентни служители, повече пари и повече работно време, посветено на контрола. Неосигуряването на такъв капацитет би довело или до "мъртви" правни норми, или до претоварване на контролните системи и пробиви от немарливост или от "изкушение". Заслужава да се обмисли вариант за ангажиране на обществен ресурс - НПО или специализирани консултанти, а за администрацията да остане главно упражняването на административно-наказващи правомощия.
Намаляване на "баражните" цени на документацията е важна цел. Когато възложителят определя висока цена, той всъщност казва на участниците: "Тази процедура не е за вас, загубите ви започват още с купуването на документите". Изискването цената на конкурсните документи да покрива единствено разходите по изготвянето им ще премахне тази първа бариера.
Законопроектът прави някои необходими стъпки - към здравия разум при харченето на нашите и европейските пари.

Но има още много "трески за дялане"

Проектът например не дава механизъм за предотвратяване на ценови манипулации - а те са един от основните проблеми в обществените поръчки.
Запазват се правораздавателните правомощия на Комисията за защита на конкуренцията, а особената юрисдикция КЗК е в противоречие с конституцията. На практика Законът за обществените поръчки превръща КЗК в особен съд. Проблемът е още по-дълбок, защото в комисията заседават хора с различна квалификация, включително и неюристи. Неведнъж решенията на КЗК по жалби за обществени поръчки са били незаконосъобразни и неправилни. Превръщането на КЗК в "суперадминистрация" - едновременно с регулаторни и правораздавателни правомощия - е неправилно решение, което може да генерира корупция.
Въобще за законопроектите, внасяни от Министерския съвет от десетилетия насам, са много характерни пробивите на "вътрешен административен лобизъм" - домогването на различни ведомства до все повече власт без оглед на законосъобразност или на собствен капацитет. А после същите тези администрации се оплакват от претовареност и с нея оправдават лошата си работа.
Отсъства и синхронизация със Закона за електронното управление - в частта, която изисква от гражданите и юридическите лица да предоставят информация, съдържаща се в публични регистри или вече предоставяна на администрацията. Изобщо събирането и напълно безсмисленото заверяване на различни удостоверения, бележки и разпечатки, свободно достъпни за справка в публичните регистри или многократно вече предоставяни на същия орган, ангажират огромни усилия на участниците във всяка процедура и дават основание за спорове за всеки загубен или бледо копиран документ. Време е администрацията най-после да престане да мисли "на хартия" и да създава безсмислени затруднения на гражданите, премятащи бележки от гише "А" до гише "Б".
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Нашият закон за обществените поръчки още не може да открие формула за най-добрата цена за изпълнение и скандалите за дъмпинг и за надуване не спират.
 Обществените поръчки в пътното строителство се превърнаха в символ на корупция
Снимка: БГНЕС
Документацията за участие в конкурси често е тежка и в буквалния, и в преносния смисъл
20
4122
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
22 Август 2011 20:47
Това все едно съм го писал аз. Браво непознати ми авторе
22 Август 2011 21:49
Ремонтни работи на център за социални услуги-1000 евро на квадрат!? После рогача казва, че парите са законни, повечето от тях държавата му ги е дала!
22 Август 2011 22:16
Марине, първо .
Допълвам ти наблюденията с още една подробност.
Масовата ОП - за компютърна техника.
Два варианта:
1. Пуска се с технически параметри удовлетворяващи участника с техника по-нисък клас, но имащи даден параметър.Конкуренцията мълчи-не е посочен победителя "пряко".За избягване вътрешномаркова конкуренция-оторизация от производител.Работата е предварително опечена.Има и подготвени "шарани", за да не остане единствен победителя.
2.Изискване за определен брой сертифицирани специалисти и съответни сертификати.Много голяма "грижа" за квалификацията на участниците.Ако има опасност от навлеци-копие от трудовия договор.Оборот за посочена година не по-малко от....по техника свързана със съответната поръчка...наличие на сервизна база от...специалисти точно в даден град /Варналии са мнооо силни по темата/ и...много подобни, -е да си такова майката законодателството, ако може да ги спре подобни маймуни, които-да ме извинят Сократ, Митев и Бармата - процъфтяха последните 2 години!
При поискване - сме готови да донадим и други подробности- долу горе така се пише из т.н. оффферти.
И т.н.
Квай тя...?!?!
22 Август 2011 22:53
Аз ли съм станал много претенциозен, или тоя открива топлата вода?
22 Август 2011 23:05
Тоя открива водата.
На глас-това е нъмбъра.
23 Август 2011 00:22
А бе на глас, на глас, ама като си пееш Пенке-ле, кой ли ми те слуша. Още имам спомен за обществената поръчка, която търсеше компютри с истински Юникс (TruUnix) ОС.
23 Август 2011 08:56
Трябва да се въведе нива на репутация на фирмите участващи в поръчките. Започва се от 0 - неизвестна фирма. След 3 успешно завършени поръчки и 1 година без рекламации, да се преминава към ниво 1. След още 3 поръчки и още 1 година - ниво 2. И така нататък. При незавършване на поръчката или при проблеми - веднага те връщат едно ниво назад. Анексите също да връщат едно ниво назад.

При кандидатстване, държавните организации да имат право да възлагат директни поръчки на фирми от нива над определено ниво. А при конкурс, фирмите от по-горни нива получават бонус от 5-10% от точките за оценяване на ниво. т.е. при 1во ниво - 10%, при второ 20% при трето 30%.


Идеята е фирмите да се грижат за репутацията си - т.е. да работят добре.


Даже може да се увеличат нивата например след всяка завършена поръчка и 6 месеца след завършената поръчка да се минава към следващо ниво. А бонусите да са 5%, а не 10%. Така по-бързо ще започне да работи системата с нивата.

Редактирано от - alabala12 на 23/8/2011 г/ 09:03:34

23 Август 2011 09:02
Не , 5% е комисионната за един ...../знам го/ който бе главен фактор за сключване на поръчка за 16 млн. / не е малко , нали?/
23 Август 2011 10:07
Браво на alabala.Напълно съгласна съм с неговото виждане.
23 Август 2011 11:13
защо СТАНАХА ли? Ами те не сега станаха, а сега хората го разбраха, че е така! Винаги търговете и анексите са били далавери и в тях е тайната на цялата борба ЗА ВЛАСТ!
23 Август 2011 12:08
Статията е добра, доколкото визира реални проблеми, и не е добра, доколкото авторът е трябвало да навлезе повече в материята, преди да пише.
1. Намаляването цената на документацията ВЕЧЕ се прие и е действащо от над година, а няма да се приема сега
2. Апломбът против КЗК не отчита практиката преди даването на въпросните правомощия на този орган - тогава жалбите се разглеждаха от съда и поради добре известната ни скорост на съда често се случваше да излезе съдебно решение по дадена поръчка когато същата е вече отдавна изпълнена. Чрез КЗК разглеждането на жалбите се ускори многократно и в това беше смисълът от възлагането на тази дейност!
23 Август 2011 13:03
Скоро приятели, които имат консултански бизнес, ми разказа как сегашната власт реално си представя опростяването на процедурите - с разцепването на една поръчка на 10 по малки с цел да се нахранят повече от "нашите фирми", за да има за всички. Разбира се документацията се списва спрямо съответния кандидат и така всичко е редено... И вчера гръмко ни съобщават как се отказват от дарения...тях си ги вземат по друг начин. Ето така...
23 Август 2011 13:33
podnalqgane - това е пак по-добре, отколкото само една пак "наша" фирма да обира всички поръчки.... Направо си е стъпка в правилната посока.
23 Август 2011 13:35
Още едно понятие: Поддържаща оферта. Примерно, обажда ти се шефа на компания, която ще участва в ОП за доставка на тонери. Той предварително си е опекъл работата, но му трябва оферти със сходни параметри, като да може да изпъкне само с по-добра цена. То, от твоята компания подаваш офертта която са ти написали, като вдигаш само цените, и така спечелването на конкурса изглежда напъл но чисто на документи.
Следващия път - ти си си опекъл работата с доставка на канцепарски материали, и тогава другата компания ти връща жеста с поддържаща оферта.
Ако някой ви надуши и реши да се заяжда пред КЗК - плаща им 500 лева и подава жалба, да мислят. След един месец те му отговарят официално че не са компетентни по казуса.
Просто като фасул - бизнес климат на 6.
23 Август 2011 13:48
alabala - ама то и тези много "наши" са си пак на едни и същи хора. скоро четох, че Гергов си е разширил империята ужким, като е преименувал една част от фирмите си и те изпълняват по заповед отгоре поръчки наред! Съвсем не ми се струва по-добре... Така хората си мислят, че нещо реално се случва, а то... дежа вю. иначе ГЕРБ гарантираха нова политика, прозрачност, откритост...абе светло бъдеще...
23 Август 2011 13:49
А какво ще кажете за въздесъщия критерий за оценка "най-ниска цена", при абсурдно завишени изисквания за професионален опит (т.нар общ и специфичен)???? Пълна простотия! А какво ще кажете за абсурдно неквалифицираната администрация, която "провежда" търговете? Бих казал с две думи "въпиюща некомпетентност"!!! ... и всичко това на гърба на един беден, смачкан "работодател" - Българския народ!
23 Август 2011 14:39
Статията безспорно е напипала нещо, но в случая това е странично и бих казал, че е донякъде следствие на нещо по-важно - глупостта в самия Закон за обществените поръчки /ЗОП/. Спазвайки стриктно ЗОП, съответната обществена структура, която е пуснала обществена поръчка по ЗОП е обречена да плаща и да плаща и да получава некачествена стока, услуга или каквото там е предмет на поръчката. Най-прост истински пример - поръчка за химикалки. Печели разбира се офертата с най-ниската цена и химикалките са доставени. Да де, ама те казано по народному "не пишат", т.е. пишат лошо, спират да пишат доста бързо и т.н. Същото, но в значително по-голями мащаби е навсякъде, където действа ЗОП. Ще се строи нещо си - печели този с най-ниската цена, но това означава по правило и най-некачествено строителство. Би трябвало нещата да се правят по друг начин - да се създаде група за изготвяне на предложението за обществена поръчка в някакви граници и същата група да оцени и класира офертите. Лошото в случая е, че всяка загубила фирма ще оспорва чрез съда резултатите от търга.
23 Август 2011 14:52
Защо откриваме топлата вода? Как е в другите страни?

Вариантът с нивата на репутация няма ли да върши по-добра работа? Стига съдът да не блокира всичко. Предполагам могат да се измислят правила при които съдът да няма много варианти са отсъждане. Че сега е основния играч в търговете.
23 Август 2011 15:11
Щеше да бъде по-ценно ако беше представил поне 1 конкретен случай, в който твърденията му са валидни.
23 Август 2011 21:28
Old_BG
22.8.2011 г. 23:05:31
подобни маймуни, които-да ме извинят Сократ, Митев и Бармата - процъфтяха последните 2 години!

Може, просто през 8 те години беззаконие по време на тройната не бяха нужни подобни хватки. Тогава се крадеше нагло, безнаказано и нямаше мъж начело на държавата, който да респектира малко от малко престъпниците.С разни Мадридски отрепки и Украински гейчета нямаше нужда даже да се завоалират престъпленията. Във "Сега" имаше подробна статия за такъв търг - ВиК мрежа на Дулово или някъде в дпарския регион.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД