Да има пробен период за новите шофьори - те да получават временна шофьорска книжка, която да става редовна само ако в рамките на 3 години не извършат никакво нарушение. Това предлагат от Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспортна камара. Те вече са внесли в транспортното министерство и в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" списък с необходимите законодателни промени, които са част от националната стратегия за подобряване на безопасността по пътищата за периода 2011-2020 г.
В случай че през пробния период "пресните" водачи станат причина за пътен инцидент, водещ до отнемане на свидетелството за различен срок или натрупат наказателни точки, носещи същата санкция, те ще останат без временното удостоверение. Тогава ще бъдат длъжни да преминат отново пълния курс на обучение за придобиване на шофьорска правоспособност, а не само проверочен изпит, както досега. От съюза уточняват, че имат предвид нарушения като шофиране в нетрезво състояние, превишена скорост, причиняване на смърт при пътен инцидент.
Мотивите на транспортните организации са, че повечето от тежките катастрофи стават по вина именно на неопитни водачи.
Тези предложения не се приемат еднозначно. "Мисля, че е твърде крайно срокът да е толкова дълъг. Вместо да прецизират глупостта с правото на 16-годишните да могат да взимат временно удостоверение и да шофират с придружител до навършване на пълнолетие, те измислиха поредния абсурд", коментира автоинструкторът Красимир Атанасов.
От Националното сдружение на българските превозвачи също изразиха резерви. "Звучи ми малко несериозно. В предлаганите промени няма нищо различно от последните две години. Специално за изискванията към младите шофьори - не смятам, че това е начинът да се противодейства на катастрофите", заяви за "Сега" Красимир Лалов, зам.-председател на сдружението.
Сред промените е и искането шофьорите на автобуси да минават задължителен медицински преглед преди всеки курс. "Тази мярка я имаше преди години и беше неефективна. Защото единственото, което се правеше, е да им измерят кръвното. Ако сега пак бъде въведена, ще е излишно харчене на ресурси", коментира Лалов.
Предвижда се още повишаването на квалификацията на шофьорите (категории С, D, DЕ) да става само ако са минали поне 12 месеца от последното регистрирано нарушение като несъобразена скорост, неспазване на предимство при пресичане на кръстовище и неправилно изпреварване. Според превозвачите обаче и това не е съвсем коректно, защото масово имало случаи, в които шофьори изобщо не са работили в някоя категория, обаче искат да получат лиценз за следващата.
Предложените законодателни промени са свързани и с повишаване на финансовите санкции за нарушенията на пътя, тъй като те били ниски и не стряскали нарушителите. В момента законът предвижда глоба от 50 до 150 лв. за водач, който управлява технически неизправно моторно превозно средство или не спазва пътните знаци. Наказанието за неспазване на дистанция е от 100 до 200 лв. За превишена скорост в населено място глобата е от 50 лв. нагоре, като за превишение от над 50 км санкцията е 350 лв. Глобите за превишение на скоростта извън градовете и селата започват от 20 лв. и може да минат 300 лв.
Транспортното министерство отказа да коментира предложенията преди разглеждането им от работната група, която изготвя нови правила за безопасност по пътищата. Тя бе сформирана след тежкия пътен инцидент с автобус на магистрала "Тракия" през юни и се очаква заседанието й да бъде в началото на септември.
Транспортните организации по-добре да се саморазпуснат.
.
Това, че в МВР, КАТ (с активното участие на тунеядци авто инструктори) има корупция, не означава, че младите и съвестни българи трябва да се тормозят и парите им да бъдат лапани от алчни инструктори.
.
За нарушителите на правилника си има правила - точкова система, административни и криминални наказания.
.
Пак проблемът се прехвърля от болната глава на здравата