:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,035
Активни 442
Страници 7,938
За един ден 1,302,066
Нон сенс

Г-н Бъфет, не искайте по-високи данъци! Просто дарете повече пари за по-смислени цели!

Колкото повече пари даваме на държавата, толкова по-разточителна и недисциплинирана става тя
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Колкото и да се увеличат данъците на успели бизнесмени като Уорът Бъфет и Бил Гейтс, парите пак няма да стигат да задоволят всички хрумки на държавата и нейните чиновници.
Мултимилиардерът и третият най-богат човек на Земята иска да плаща повече данъци. Седемте милиона долара, които платил миналата година, били твърде малко, смята Уорън Бъфет. Той и неговите супербогати приятели били предостатъчно дълго глезени от дружелюбно настроения към милиардерите Конгрес. Предвид на тежката криза данъците на богатите трябвало да бъдат увеличени.



"Има нещо в тази работа!"



Намирах се в САЩ, когато Бъфет публикува статията си в "Ню Йорк Таймс". "Това ще се чете в Германия по-внимателно, отколкото тук", каза американският ми събеседник. - Защото вие оттатък океана за пореден път сте по-разочаровани от нас."

Точно така и стана. Почти нямаше вестник, който да не пише на видно място за самобичуването на Уорън Бъфет. Лайтмотивът беше: "Я виж ти! Щом някой като Уорън Бъфет иска да изкопчи от богатите повече пари, значи има нещо в тая работа."

Така нещата си идват на мястото: безчинстващи младежи в Лондон, протестиращи работници в Рим, нарастващи симпатии за левицата в Германия. И всички се присъединяват към хора, обявяват се за нова офанзива за преразпределение: максимална данъчна ставка, данък наследство, данък финансови пазари.

В случая е добре дошло, когато в лицето на Уорън Бъфет се появи супербогаташ, който издига искане за по-високи данъци за богатите. Значи време е правителството да се заеме сериозно със справедливото разпределение на тежестите.

Критиката срещу капитализма прелива в гражданска добродетел, коктейлът от перманентен финансов дефицит на държавата и социалната завист се удостояват със званието "етика на солидарността". Само че почти всичко в искането на Бъфет е сбъркано.

Няма нужда от принуда. Никой не пречи на г-н Бъфет и такива като него доброволно да предоставят на държавата част от парите си. За целта не е нужен данък, няма нужда свободата да се заменя с принуда. Радостта да се дава не трябва да замества нуждата да се взема. Достатъчно е богаташът целенасочено да използва парите си за специфични благотворителни цели и тези пари да бъдат по-полезни от парите, изтичащи от капилярите на системата за преразпределяне. Колкото повече пари се помпат в апарата за преразпределяне, толкова повече той расте и започва да изразходва сам парите, които би трябвало да намаляват дълговете. Държавният апарат никога не се свива, той си остава и след като кризата отдавна вече е забравена.



Повече средства корумпират политиката



Не е нужно превъзпитание чрез по-големи фискални постъпления. Както получателите на социални помощи бавно, но сигурно влизат в екзистенциалната роля на "получаващи" и не се чувстват повече длъжни да правят нещо в отговор, така и повечето средства корумпират политиката.

Политиците се правят, че харчат "техни си" пари и тайничко подкопават понятието "частна собственост". Целият досегашен опит показва, че когато политиката има много пари, тя е склонна към разхищения. И обратното - когато има малко пари, полага грижи за ефективност.

Проблемът на държавата не са приходите, а разходите. Държавата получава достатъчно пари, за да върши основната си работа. Но тя постоянно надхвърля правомощията и обещанията си за всеобщо благосъстояние. Така политиката се насочва срещу държавата. А гражданите остават безучастни зрители, защото с удоволствие експлоатират социалните системи.



Суетен жест



Проблемът не е, че г-н Бъфет плаща твърде малко данъци. Проблемът е, че неговите подчинени плащат твърде много. Те плащат толкова много, защото не разполагат с възможностите на Бъфет да избягват облагането чрез скъпоструващи консултанти, навръзване на фирми в мрежа, местене на печалбите като шахматни фигури и пр.

И какво остава? Само един фойерверк. Суетен жест на един петдесетократен милиардер, който се възхищава на собствения си алтруизъм. Той изтъква хуманните си намерения, но е сляп за последствията. А последните биха оказвали въздействието си и много след като г-н Бъфет премине в отвъдното. Тук и сега идеята му води доникъде.
35
3607
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
28 Август 2011 19:34
Няма нужда от принуда. Никой не пречи на г-н Бъфет и такива като него доброволно да предоставят на държавата част от парите си. За целта не е нужен данък, няма нужда свободата да се заменя с принуда.

Верно е влиятелен и популярен вестникът и форумът! Аз това го писах май миналата седмица и веднага - prepechat в "Ди Велт"

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
28 Август 2011 19:49
Хвала на Райнхард Шпренгер!
.
Превръщането на милиардерите в социалисти е феномен на пост-индустриалните западащи западни цивилизации. Резултатът е изчезването на средните класи и оттам разрухата на западните общества.
.
Всъщност хората, които тъпаците Обама, Бъфет, Сорос и сие наричат "богати" са собственици на една-две къщи, един милион в банката и още толкова в ценни книжа - във взаимен, пенсионен фонд или брокерска сметка.
.
Споменатите нещастници пропускат да отбележат, че става въпрос за облагане на средно-заможни трудови хора, превърнати в милионери поради злощастния факт на инфлацията и печатането на пари.
28 Август 2011 20:19
Увеличаването на данъчната тежест на богатите не означава задължително увеличаване на постъпленията в хазната, а просто облекчаване данъчната тежест на труда за сметка на капитала. Както е в Швейцария, например, където работят сума ти германци в т.ч.

Авторът твърди нещо, което Бъфет никога не е казвал, допуска "малка" логическа грешка и оттам-нататък си плещи каквото си знае. Учете се как се манипулира.

А дали има нужда от принуда, очевидно е: дори Бъфет не плаща повече, отколокото дължи, а "данъчната оптимизация" е световен спорт #1. Тук авторът е направо смешен - един вид Бъфет да си плаща повече и да си мълчи, да не ни накарат и нас да плащаме

Капитал има, труд не остана - раждаемостта ва западните страни запада, дори само заради това си заслужава да бъде чут.
28 Август 2011 20:28
За разлика от България, в САЩ много от най-богатите по традиция (а не само сега, постмодерн) са възпитавани в дух на обществена служба. Такива са Бил Гейтс и Уорън Бъфет, които вече завещаха почти всичките си пари за благотворителност (по примера на Андрю Карнеги преди 90 години). Такъв е и Джордж Сорос, ексцентричен социалдемократ, борец с/у пазарния фундаментализъм.

Бъфет е прав - най-богатите американци плащат почти два пъти по-малко процентно данъци от средната класа - 17% с/у 30%. Доходите от дългосрочни инвестиции (над 12 месеца) се облагат 15%, много по-малко от доходите от труд. Освен това най-богатите имат много други облаги, недостъпни за средната класа, в т.ч. и да не разсрочват данъците си и реално да не плащат нищо.

Обедняването на средната класа е обратната страна на медала на суперзабогатяването на най-богатите. Икономическото неравенство в САЩ вече надмина чертата от 1929 г. Обедняването на средната класа се изразява в загуба на работни места, намаляване на заплати, поевтиняване на жилища - основното й богатство, поскъпване на здравеопазването и висшето образование и др.

Това е изключително вредно и за икономиката - липсата на платежоспособно търсене ражда постоянна рецесия, и за демокрацията - богатите купуват политиците, масите стават цинични и се дезинтересират от политиката. Защо парите на средната класа се мултиплицират в икономиката, а на богатите - не, съм обяснявал много пъти на друго място. Trickle down ефект в последно време не се наблюдава въпреки клетвите на съплай-сайдерите.

Необходимо е да се компресират доходите - да се намали икономическото неравенство и от двете страни. Това може да стане само с държавна политика - данъчна и индустриална, а не да се чака на по-съзнателните богаташи като Бъфет.

Това вече се разбира от всички компетентни икономисти и от мнозинството хора в САЩ. Ще видим дали то ще доведе и до политически резултати още догодина или по-нататък и по по-грозен начин.

В. "Сега" все не ще да се роди.
28 Август 2011 20:53
Чичо,
Има огромна разлика между борсовия играч Бъфет и Били Гейтс.
1. Били Гейтс водеше високотехнологична фирма и я направи НОМЕР ЕДНО.
Добро или лошо - той произвеждаше и ИЗНАСЯШЕ.
2. Били Гейтс е донесъл стотици милиарди долари ВЪВ САЩ.
3. Били Гейтс на 50 години остави компанията си и се
ЗАЕ ЛИЧНО с благотворителност.
4. Били Гейтс не дава акъл как да се оправи СВЕТА за разлика
от борсовия играч Бъфет и алчния одесит Шорош.
Което е МНОГО показателно.
Така, че според ФАКТИТЕ
Шорош и Буфет са си обокновени алчни лицемери...
28 Август 2011 21:02
Проблемът не е, че г-н Бъфет плаща твърде малко данъци. Проблемът е, че неговите подчинени плащат твърде много.

Точно! Западните държави събират прекалено много пари като данъци и същевременно поддържат доста голяма бюрокрация за преразпределението им. Вижте евробюрократите! Огромни заплати, пенсии, всякакви привилегии. Сега бюджетът им бил недостатъчен и искат да въведат нови данъци.
28 Август 2011 21:31
Проблемът далеч не е в това дали данъците на богатите да са по-високи или по-ниски. Hugin е насочил вниманието към същността на проблема, давайки примера с разликата между Гейтс и Бъфет. Всъщност става дума за два различни подхода към вида финансова система, оттам - и типа капитализъм. Ето, например, малко материал за размисъл:

We are dealing with two quite different ideas of what the proper role of a financial system should be. Commercial banks in the West have created most credit for speculation and asset-price inflation over the last thirty years, not to fund capital formation and industry. The guiding idea of a public-sector bank is to promote long-term investment to raise productivity, output and employment. This is what has enabled China to succeed so rapidly while Western economies have let themselves be financialized. The Baltics, Iceland and now Ireland are examples of the disaster that financial neoliberals cause when given a free hand.
Натиснете тук
28 Август 2011 21:38
Това е безумие! Държавата не може повече да си позволява да се лишава от парите на богатите. Берлинският финансист Джакомо Корнео дори издига искане за данъчна ставка за най-богатите в размер на 66%. И е прав!
Натиснете тук
Много е интересен начинът, по който вестникот си подбира матрялите.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
28 Август 2011 22:24
Държавата не може повече да си позволява да се лишава от парите на богатите.

Това казано в по-достъпните термини, формулирани от Манрико, би звучало така:
"Да направим така, щото черпакът да се върти по-експедитивно!"
28 Август 2011 22:36
Тоя спекулант мисля, че се повтаря.
28 Август 2011 23:31
Чиче Фиче, от сега нататък "средната класа" в Щатите ще обеднява неумолимо.
Единствената причина е календара - 2011-та сме и живеем в глобален свят, където всякакви сравнения с 1929-та са неуместни.
Няма как, никаква икономика или държавна политика не може да спре процесите на изглаждане на дисбалансите. Защото не е нормелно за едно и също качество и количество на труда да получаваш разлика в заплащането с пъти.
Ти, например си да речем "средна класа" и май беше нещо редактор. И когато преди 20 и повече години е било необходимо да присъстващ физически в Ню Йорк, за да си свършиш работата и спечелите ти и чорбаджията ти, в момента в света съществуват хиляди които биха свършили същата работа и със същото качество за поне два пъти по-малко заплащане. От тук следва, че "средната класа" в развития свят я чака неминуемо "обедняване" и то вече се случва. От друга страна "чорбаджиите" поради наличието на по-евтина глобална работна сила съвсем закономерно "забогатяват". "Забогатяват" и настигат също така и "средните класи" от страните с по-ниско ниво на заплащане, просто защото са по-конкурентни.
Същото сравнение може да се направи между гръцкия кондуктор по железниците, получаващ в момента 4000евро, докато българският му колега дупчи билети за 400лв. След 10г гърка може би ще е "обеднял" до 2000евро, а нашия "забогатял" до 1000евра.
А що се отнася до Бъфет и Сорос и двамата не веднъж са били достатъчно откровени и заявавали, че са спечелили основно от бизнес и политически връзки на различни нива от държавните администрации. И понеже, особено Бъфет, се усещат че положението и натопорчено, та от там идва тая данъчна "самопожертвователност". Бъфет, все пак е по-циничен, защото в прав текст заявава - вдигайте данъците, за да ми върви бизнеса. Иначе ако закъсам аз и вие закъсвате.
29 Август 2011 00:03
Номера! Пак ви прекарват камилчетаааа.
29 Август 2011 00:37
Абе и аз да имам доходи 100 милиона долара годишно съм съгласен да плащам 70 милиона за хазната.А фичо не е от средната класа а от поносимата.
29 Август 2011 02:58
Разбира се, че тия, чиито милиарди зависят по някакъв начин от държавните поръчки ще са социалисти. Колкото повече са данъците, толкова повече печелят. Това, че за другите го правели са соц-басни. Ей го например Бъфет. ЧФ не се умори да ни обяснява как в Уолмарт работниците работели за жълти стотинки денонощно, нямали здравни застраховки и какво ли не още. Най малко 10 пъти го даде за отрицателен пример. И сега изведнъж - собственика на същия този Уолмарт Бъфет произведен в герой-социалист. Забележителен обрат. Защото искал да плаща повече данъци. Дали е от обич към работниците или за има с какво Обама да плати застраховките на работниците му? Дето самият Бъфет не ще да направи? Няма ли да е по-добре да извади и плати застраховките, преди да дава акъл? А 7М данъци за милиардер означава, че нещо е скрил. Може би законно. Сигурно се надява, че и при увеличените данъци ще намери вратичките оставени за такива като него. Добре че е социалист, всичко обяснява.
29 Август 2011 05:34
Половината от американците не плащат данъци така че няма за какво да реве. Като му се плаща повече да спре да наема скъпи адвокати и счетоводители които да правят врътки за избягване на даъци. Според мен е по-добре да се мине към плосък данък, ама политиците не ги устройва. Няма да има как да купуват гласове. Демократите: изберет ни и ще вземем по-високи данъци от бизнеса и богатите за да ги разпределиме по програми. Републиканците: гласувайте за нас, защото ако дойдат демократите ще ви вдигнат данъците и ще профукат парите. На всеки избори е едно и също.
29 Август 2011 06:13
Ся, на Бъфет ше му поверваме че иска да плаща повече данъци, когато първо си прекрати съденето със данъчните за периода 2002-2004 и си плати чинно данъците, и второ, когато публикува данъчната си форма и у квадратчето дето пише "искате ли да дарите пари на данъчните" има неква сума. Дотогаз - у лево.
29 Август 2011 09:46

А всичко е толкова лесно - просто не взимайте кредити за потребление, ипотека или лизинг. Това ще принуди политиците да свалят данъчното бреме и осигуровките за средния гражданин (иначе няма да има с какво да се купува и икономиката ще спре). Обратното (с кредитиране) видяхме до къде се стига - до свръх богатства за едни и робство за други.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Август 2011 10:20
Shako, Sta, rossenf !
29 Август 2011 10:42
Колкото повече пари даваме на държавата, толкова по-разточителна и недисциплинирана става тя

Абсолютно точно и вярно!
Истината е в принципите на Classical Liberalism & Limited Government
Сега разни леви умници ще ме залеят с много слюнка, ама аз съм си отворил чадъра и не ми дреме на дедовия за глупостите им

Редактирано от - BOLGAR на 29/8/2011 г/ 10:44:16

29 Август 2011 10:58

Истината е в принципите на Classical Liberalism

За съжаление обаче, така наречените "неолиберали" вече направиха думата "либерализъм" мръсна дума.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Август 2011 11:16
Даренията са в резултат на лична воля на дарителя, а зад данъците стои обществената воля.
29 Август 2011 11:33
Карлин приживе казваше: "Обществото работи по следната проста схема: Богатите - държат всичките пари, не плащат никакви данъци. Средна класа - вършат цялата работа, плащат всички данъци. Бедните - държат ги just to scare the shit out of the средната класа." Просто като квантов физик.
29 Август 2011 14:55
Обстоятелството, че все още не е намерена работеща формула, която да стои на равно разстояние между идеята за пълна национализация (социализъм) и принципите на пълната либерализация (пазарен фундаментализъм), ерго във време на растеж да се спестява, а във време на криза да се отварят тези фондове, така че да се осигурява благополучието на максимален брой хора, ще се появяват хора като Бъфет да дават съвети за нещо, което явно няма да се случи.
В момента се получи така, че големите банки и тръстове "седнаха" върху парите си, а приучените на лесни пари (чрез кредити) средна и работническа класа изведнъж изреваха на умряло.
Нереалният растеж и повишаването на жизнения стандарт на запад от последните 30 години, което стана и една от основните причини за рухването на социализма, се оказаха един Франкенщай, който сега е на път да убие своя господар. Средната и работническата класа май не ги очаква нищо добро през следващите 30 години. Пазарните и административните механизми се оказват неработещи срещу кризата. Стигна се дотам, федералният канцлер на Германия да заявява патетично, че няма да се поддаде на натиска на пазарите, от което се налага извода, че пазарите са нещо стоящо извън и срещу държавите.
29 Август 2011 15:13
И второкласник би разбрал, че Бъфет говори на щатските правителства и че иде реч за данъчната скала, а не за конкретните данъци на милиардера X или Y.

Рихард Шпренгер като тъп първокласник намила левичарски глупости, но нека отчетем все пак за коя медия ги е написал... така нещата си идват на мястото. Модерно е да се реве срещу Щатите, а кой даваше заеми на Гърция и кой реши да "наказва" закъсалите... г-н Шпренгер и Дойче Веле мълчат....

29 Август 2011 15:44
От съветски времена не бях виждал да се пуска опровержение срещу нещо, което не е било напечатано. Горе-долу по модела на осъждането на Доктор Живаго от съветските писатели: "Не съм го чел, но решително не съм съгласен"! "Сега" не посмя да пусне статията на Бъфет, но точно като "Правда" някога - далеч преди Перестройката - го "разгроми" с лични нападки и рахитични доводи. Напримр, авторченцето укорява Бъфет за това, че не давал на "обикновените хора" да укриват данъци чрез навързани офшорни фирми, а всъщност самият Бъфет пише за това, че е срамно с 5 минутна финансова транзакция да получиш статус на "инвеститор" и да се освободиш от данъци, които обикновените хора трябва да мъкнат на гърба си. Т.е. авторченценцето му е стигнала дотам находчивостта, колкото да обвини Бъфет в същита привилегии, срещу които той роптае. Аналогични поръчкови разправи с Пол Кругмън - без оригинала! - също са загрозявали страниците на този вестник. Това показва: дъното до което е изтърколила американската десница, долижавайки се до сталинско-гьобелсовски образци; силата на старите съветски навици у нас; патологичния анахронизъм на уж пазарните ни медии, които дори не могат да си предаставят, че само будят апетита на читателите да прочетат оригинала някъде в Интернет.
29 Август 2011 15:51
Тук все едни корфиеи сте се събрали не е истина кой предлага богатите да дават от личните си богатства за благотворителност други кряскат срещу лошата държава с черпаците и затова отричат идеята да се вдигнат данъците на богатите, а как никой не се сети да предложи освен вдигане данъците на богатите да се намалят данъците на бедните?
29 Август 2011 16:43
никой не се сети да предложи освен вдигане данъците на богатите да се намалят данъците на бедните
Ако говорим за САЩ - 50% от населението не плаща федерални данъци. Накъде по-ниски данъци - пари ли да им дават?
29 Август 2011 17:16
rossenf - А ДДС не плащат ли?Винаги има механизми за намаляване на данъците били те преки или косвени, а за хептем бедните и трайно безработните доколкото знам в щатите, както и у нас има различни държавни програми за помощи било в купони за храна било в помощи за отопление и т.н

Редактирано от - AzUrAL на 29/8/2011 г/ 17:18:16

29 Август 2011 17:16
Че те си м дават. 40милиона на купони за храна, само заради това че са живи.
Големичък е май казана на поп Гапона. Докога ли ще издръжат тези дето го пълнят?
29 Август 2011 17:42
ДДС у щатско няма. Повечето щати имат нещо подобно, най-често 4% - 6%, за онлайн покупки няма. Има щатски данък доход - от 41 щата които го имат, 35 използват федералния ти доход като база. Тоест ако за пред федералните нямаш доход - и за пред щатските нямаш. На една част всъщност им се връщат пари - повече отколкото са платили. Тоест те правят пари от данъчните. Около 40 милиона получават купони за храна.
29 Август 2011 17:52
rossenf-Мерси за инфото, че в някои щати нямат ДДС, а в други са между 4-6% ето могат да почнат първо с тях да ги намалят още или изцяло да ги премахнат.И затова казах косвени данъци имайки впредвид не само ДДС, а данък сгради, данък смет, различни общински такси и т.н ако и това не ти стига ОК да не намаляват данъците на бедните, но парите идвайки от увеличените данъци на богатите задължително да бъде записано, че ще се харчат само в социалната сфера-образование, болници и т.н
29 Август 2011 18:02
.И затова казах косвени данъци имайки впредвид не само ДДС, а данък сгради, данък смет, различни общински такси и т.н

това не са косвени данъци, еле па общинските такси въобще не са данък.
и другите ти разсъждения са на нивото на пропагандата на бъфет....

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Август 2011 21:05
AzUrAL, като отменят и данък сгради за бедните, ще трябва да им раздадат по една сграда, за да не се чувстват прецакани от системата. Тъй де, иначе за тях никакво облекчение няма да има в тоя случай ...
03 Септември 2011 04:03
Бей, много Бъфети по тоя форум, все корназ и всичко им е ясно. Я щом сте толкоз велики, дайте по някой милион или бегом на кухнята да си кърпите чорапите, cotton pickers...
03 Септември 2011 05:03
Не възразявам на Круелка за евробюрократите. Наистина твърде много данъци се събират от средната класа в САЩ (а съвсем недостатъчно от богатите), и твърде много пари се изсмукват от средната класа за здравеопазване и висше образование, а доходите й ерозират. Това е проблемът в неговата цялост. Безсмислено е да се каже само, че трябва да намалят данъците. Трябва да се намалят данъците и другите тегоби на средната класа, като се увеличат данъците на богатите. Така преразпределените към средната класа пари ще влязат в икономиката, ще има bubble up, вм. несбъднатия trickle down.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД