:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,425
Активни 326
Страници 8,588
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛАСИЯ

Сблъсъкът на канцлерите

Обединителят на Германия Хелмут Кол откри поредния фронт срещу своето бивше протеже Ангела Меркел, като я обвини, че не се справя със задачите. Избраният от нея президент Кристиян Вулф пък я разгневи с призива да не се изкупуват гръцки държавни облигации
Снимка: ЕПА/БГНЕС
81-годишният бивш германски канцлер Хелмут Кол (вляво) бе аплодиран от бившия президент Бил Клинтън, канцлера Ангела Меркел и бившия държавен секретар Хенри Кисинджър при връчването на наградата на Американската академия в Берлин. В присъствието на 600 гости Клинтън отбеляза, че Кол е сред най-забележителните следвоенни политически лидери.
Миналия месец авторитетното списание "Форбс" за пети път призна германския канцлер Ангела Меркел за най-влиятелната жена в света. Парадоксално, това стана в момент, когато нейните заслуги бяха поставени под съмнение в самата Германия. Канцлерът на обединението Хелмут Кол рязко разкритикува външната политика на правителството. В. "Ди Велт" определи това като "челна атака срещу жената, чието име така и не бе споменато". В същото време федералният президент Кристиян Вулф, за чието избиране в Бундестага спомогна именно Меркел, изказа съмнения за плана й за спасение на еврозоната. Всичко това дойде в повече на канцлерката и тя бе беше принудена да започне да се защитава.

Главният упрек на Кол в интервю за берлинското издание Internationale Politik бе, че германското правителство през последните години е непредсказуемо както във външната, така и във вътрешната си политика и така е загубило репутацията на надежден партньор, преди всичко в очите на САЩ и европейските съседи. Според Хелмут Кол това се дължи на факта, че ФРГ е "загубила своя компас" за ориентация и сама не знае какво точно иска да постигне. "Когато разглеждам събития от последните години, като отказа на правителството на социалдемократа Герхард Шрьодер да подкрепи операцията в Ирак през 2003 г., решението на Германия да се въздържи от гласуване в Съвета за сигурност на ООН за военната намеса в Либия, отказа от атомната енергия, тежките опити да се спасят Гърция и еврозоната, аз си задавам въпроса какво всъщност иска Берлин и към какво се стреми", заяви Кол. Според него много тревожен е фактът, че по време на последното си европейско турне американският президент Барак Обама посети Франция, Полша, но не и Германия. Той допълни, че страната трябва колкото се може по-бързо да възстанови своята репутация на надежден партньор, докато не всичко е загубено.

Анализатори дори припомниха, че това директно засяга болезнената за немците политическа насока на отделен път, т. нар. Alleingang. След края на Втората световна война канцлерът на Западна Германия Конрад Аденауер направи всичко възможно веднъж завинаги



да прекрати тези опити "за самотни разходки на германците",



които доведоха до две световни войни и десетки милиони жертви по света. Оттогава неписаното правило гласи, че бъдещето на ФРГ е възможно само в максимално тясна интеграция със западното общество. Кол не стигна дотам открито да упреква Ангела Меркел, за чието политическо израстване е изцяло отговорен, че се опитва да върне политиката на "отделния път". Той дори отбеляза, че никой от сегашните ръководители на страната не се стреми към този път. "На практика обаче всичко изглежда точно така", оплака се бившият канцлер. Той посъветва Меркел да се концентрира да потвърди своята привързаност към единна Европа, като най-важното е спасяването на Гърция, както и активизиране на връзките със САЩ.

За Меркел нещата станаха още по-нетърпими, тъй като след изказването на Хелмут Кол в самия ХДС срещу нея глави надигнаха редица негови висши представители, които не са съгласни с външната й политика и най-вече с неучастието в операцията в Либия, което се възприема като нарушение на съюзническите задължения. Прессекретарят по въпросите на външната политика на консерваторите в Бундестага Филип Мисфелдер, когото медиите определят като "политическия внук на Хелмут Кол", заяви, че критиката на бившия канцлер не е лишена от основания. Той отбеляза, че правителството "трябва да се изказва по-определено", когато става въпрос за външната политика. И призна, че в ХДС има определени брожения, които не могат да бъдат игнорирани. Такива били настроенията сред по-младите членове на партията, които категорично не са съгласни с Меркел, но засега нямат голяма тежест вътре в партията.

Всичко това породи вътрешнопартиен спор сред десните. Според едни анализатори това не била целта на самия Кол, който просто изказал своето мнение за грешната политика на правителството. Други обаче припомнят, че за Кол е известно, че принадлежи към хората, които никога не забравят нанесените им обиди. Именно Кол помогна за израстването на Меркел в ХДС, независимо че е от Източна Германия и вероятно не е забравил, че именно тя го свали от лидерския пост през 90-те години след скандала с "черните каси" в партията.



Тези тежки критики принудиха правителството да се защити



Пръв това закономерно стори външният министър от либералите Гидо Вестервеле (Германия се управлява от коалиция на консерватори и либерали). "За нас е важно не само да поддържаме старите си партньори, но и да отчитаме новите сили на международната сцена и да създаваме добри отношения с тях. Именно сега се формира новата архитектура на международните отношения, с нови водещи играчи в Азия, Латинска Америка и Африка. Като страна, която разчита изключително много на експорта, Германия трябва да поддържа многочислени международни връзки", заяви Вестервеле. "Не става дума за промяна на въшнополитическия курс, за загубата на компас, а просто за осъзнаването, че е настъпила нова епоха", допълни той. След него и Ангела Меркел взе думата. "Заслугите на Хелмут Кол като канцлер на германското обединение не могат да бъдат подценени. Но всяка епоха предизвиква своите специфични изисквания. Нашето правителство активно работи над това заедно с нашите партньори в Европа и в света да отговаряме на изискванията на нашето време", каза Меркел пред в."Зюддойче цайтунг". С други думи канцлерката и компания



не започнаха да спорят с Кол, а просто му намекнаха, че е остарял



Това поведение се вписва точно в стила на Ангела Меркел, която предпочита да не се впуска в празни дискусии, ако това може да бъде избегнато. Но обстановката не се успокои.

В края на август федералният президент Кристиян Вулф подложи на остра критика Европейската централна банка (ЕЦБ) и редица европейски правителства в стремежа им да преодолеят дълговата криза в еврозоната. Той определи масовото изкупуване на държавни облигации от страна на ЕЦБ на редица страни като "съмнителни от юридическа гледна точка". Явно той и Кол забравиха, че именно на правителствата на Германия и Франция се дължи спасяването на Гърция, поне засега, колкото и да са критикувани от всички страни. Критиката на Вулф дойде точно в деня, когато Меркел се опитваше да убеди своята фракция в парламента да подкрепят плана, предвиждащ изкупуването на гръцки облигации в размер на 50 млрд. евро. Самото гласуване е насрочено за края на този месец. Тук на помощ неочаквано й дойде самият Хелмут Кол. Той призна в интервюто, че приемането на Гърция в еврозоната е било голяма грешка, която той никога не би допуснал, но вече нищо не можело да се направи. "Германия трябва да направи всичко възможно, за да се спаси Атина, в противен случай Европа ще се разпадне на няколко части", предупреди Кол.

Като цяло наблюдателите смятат, че тази критика няма да навреди на Меркел, която има доста място за маневриране заради разногласията сред самите критици и техните взаимноизключващи се твърдения и тя ще намери изход от положението. Иначе нямаше да попадне за пети пореден път в класацията на "Форбс".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Канцлерът Ангела Меркел, съпровождана от президента Кристиян Вулф (вляво) и председателя на Бундестага Норберт Ламерт, участва в честванията по случай 20-годишнината от обединението на Германия, които м.г. бяха в Бремен.
16
3959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
31 Август 2011 20:09
Голям политик е Х. Кол, с визия десетилетия напред. Обединител на Германия и инженер на ЕС. Германците трябва да му издигнат статуя колкото Айфеловата кула, а сегашните политици да се вслушват в съветите му.
31 Август 2011 21:25
кол стана брюкселско зеле и обедини европа не само германиа
и сега вместо да гледат пан европеиски се карат за германия
маи само американци и руснаци могат да управляват големи територии
с различни народи и дьржави
31 Август 2011 21:27
Това откачено, станало 190 кила, историческо минало още ли грухти из пресата? КРАЯТ НА Т.НАР. НЕОЛИБЕРАСТИ е изключително жалък - Рейгън загуби разсъдъка си и 15 години не разпознаваше жена си и се изхождаше прав. Старицата Татчър от Англия също е с деменция и не знае на кой свят е. На дебелака Кол жена му се самоуби, а той е неподвижен и Меркел му се присмива зад гърба. Наказания заради нечистите им дела. А и вече предатели като Горбачов няма.
31 Август 2011 21:35
Голчма работа свърши Кол с обединението, обаче не може да надскочи себе си като представител на поколението германски политици възпитано и подбрано от окупаторите.
.
Меркел беше права да се разграничи от военната авантюра в Либия. Меркел може да се обвини в противното - че позволи изпращане на германски части в Афганистан и Ирак.
Колкото до позициятана Германия относно кризата на еврозоната, Меркрл трябва да се противопостави на изкупуването от ЕЦБ на държавни облигации на практически банкрутирали държави и на печатането на евра.
31 Август 2011 22:18
Анализатори дори припомниха, че това директно засяга болезнената за немците политическа насока на отделен път, т. нар. Alleingang.

Винаги в историята на една държава със силно развита икономика идва момента, в който се задава въпроса за тежестта на същата в международната политика. Тежестта се допълва и от военната мощ на тази държава, както и военна доктрина за реализация на икономическата мощ. Моето мнение е, че политическата насока на отделен път (Alleingang) е въпрос на време. Когато лидерската роля на САЩ ерозира с обезпокояващи темпове, то реалполитиците в Германия ще бъдат принудени от събитията да вземат решения, не по-малко стойностни от тези на Хелмут Кол.
31 Август 2011 22:29
Отче, много точен анализ, обаче забравяш, че Германия продължава дае окупирана от фалиралите освободители и няма изгледи , това да се промени, а председателката на централния юдейски съвет в Германия, някоя си Кноблаух!, се държи с Меркрл , като нашия Уорлик...
31 Август 2011 23:54
Ех защо ли и ние нямахме такива фалирали освободители, ми трябваше да минаваме през тоталитаризъм от Савецки тип, а после и през пост-тоталитарен кенеф!?
Хора, избирайте си освободителите, когато може...
01 Септември 2011 04:34
Има едно видео как Кол атакува протестиращи. Не се вижда тук, но първо разкъсва кордона на полицаите. Натиснете тук
01 Септември 2011 09:23
Не смятам, че Меркел тласка Германия по "отделен път" - чувството за вина у германците за стореното през ВСВ е толкова силно и днес, че едва ли някой би я подкрепил в една такава политика. Смятам, че Меркел иска да спаси страната си от международните спекуланти и акули, които са се развилнели в момента на фона на нестабилните пазари. Неслучайно дойде и изказването й отпреди няколко дни, че няма да се подаде на натиска на пазарите. В момента Германия прави това, което Турция тръгна да прави преди 10-на години и от което в крайна сметка спечели - през този период Турция постигна значителни успехи и днес е 16-та икономика в света. Разбира се, Ердоган е хитър политик и не смятам, че ще тръгне да пресолява манджата с прекалена ислямизация на страната. По-скоро тази псевдоислямизация е димна завеса, която трябва да прикрие намерението му да въведе президентско управление в страната.
Но да се върнем на Германия. Много е лесно да критикуваш, когато не си на власт. Убеден съм, че това което Меркел прави в момента е стремеж да бъде запазена Германия, за да може да бъде съхранен и ЕС. Времето ще покаже дали е права. Залогът е голям, защото ако не успее, ще бъде изхвърлена завинаги от политиката. А западните политици не са като нашите мухи-еднодневки във властта, така че трябва да сме убедени в стремежа на Меркел да се съхрани като политик още дълго време.
01 Септември 2011 10:53
Хелмут Кол и Франсоа Митеран са последните голеви политици на Европа.
За съжаление техните наследници нямат капацитета да виждат в бъдещето и да градят бъдещето.
01 Септември 2011 11:44
Меркел /а и Саркози/ нямат друг избор, освен да спасяват Гърция. Мноого трудна задача, понеже гърците, за разлика от останалите пигс, изобщо не искат да бъдат спасявани. Предстои да видим насилствено спасение. И още по-жестоки мерки, но Меркел ще устои на всякакъв натиск и ще следва пътя, защото е осъзнала ролята си на лидер в Европа.
01 Септември 2011 12:57
Slava
01.9.2011 г. 11:44:27
Меркел /а и Саркози/ нямат друг избор, освен да спасяват Гърция. Мноого трудна задача, понеже гърците, за разлика от останалите пигс, изобщо не искат да бъдат спасявани. Предстои да видим насилствено спасение.


Това спасение вече започна - активите (или акциите) на гръцките държавни компании се прехвърлят в холдинг, който деаства в Люксембург, а акциите на този холдинга ще се държат от трета страна - попечител. Така се постига троен ефект:
- гръцката икономика се спасява от разграбване
- активите на предприятията ще служат за обезпечение на държавите, които ще участват в спасяването на Гърция
- ще се охладят мераците на лешоядите, които искат да "чопнат" някоя и друга държавна компания.

Остава висящ обаче въпростът с гръция дълг. Какво ще прави Гърция с него? Явно водещите страни от ЕС искат да държат Гърция жива, за да може тя един ден да си плати вересиите.
01 Септември 2011 13:12
активите (или акциите) на гръцките държавни компании се прехвърлят в холдинг, който деаства в Люксембург, а акциите на този холдинга ще се държат от трета страна - попечител. Така се постига троен ефект:
- гръцката икономика се спасява от разграбване
- активите на предприятията ще служат за обезпечение на държавите, които ще участват в спасяването на Гърция
- ще се охладят мераците на лешоядите, които искат да "чопнат" някоя и друга държавна компания.

малее - що глупости в едно изречение...

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
01 Септември 2011 15:48
малее - що глупости в едно изречение...


Малеее, някой хора по цял ден са с г*за нагоре и ги бива само за безогледна критика по форумите.
Ами кажи какво тогава е действителното състояние на нещата, бе умния?!
01 Септември 2011 16:10
Незнам какво се оправдава Вестервеле, неговата партия толкова е зле, че на следващите избори едва ли ще набере повече от 5 процента. Имаче според мен Германия не трябва да участва в спасяването на Гърция. Мързеливите гърци нека сами да се спасяват ако не аут от еврозоната. ФРГ не е загубила компаса си, а просто той не сочи в правилната посока. Самият Кол наистинаа има огромни заслуги за обединението, но подобно на неговите предшественици на канцлерския пост си тръгна позорно от политиката. На Меркел мандата и е на доизживяване и предполагам че след като социалдемократите и зелените сформират новия кабинет след следващите избори за Бундестаг, компаса ще се обърне в правилната посока.

01 Септември 2011 19:50
ми глупчо, това е само едно предложение, което най-вероятно няма да се реализира, защото е безмислено. това с червеното в твоят постинг не е вярно:
Това спасение вече започна - активите (или акциите) на гръцките държавни компании се прехвърлят в холдинг, който деаства в Люксембург, а акциите на този холдинга ще се държат от трета страна - попечител. Така се постига троен ефект:

- гръцката икономика се спасява от разграбване


- активите на предприятията ще служат за обезпечение на държавите, които ще участват в спасяването на Гърция

- ще се охладят мераците на лешоядите, които искат да "чопнат" някоя и друга държавна компания
.

да не говорим, че не става въпрос за всички активи и дялове в компании, а само тези нарочени за приватизация и точно това прави предложението безмислено, отделно повечето държавните имоти, които ще се продават имат много неизяснени проблеми с титула за собственост и оценките са, че ще отнеме над десетилетие да се изчистят всички юридически проблеми - т.е. те не могат да служат за обезпечение.
изясни ли ти се, че приказваш глупости?

_______________________________ _ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.

Редактирано от - rki на 01/9/2011 г/ 19:51:21

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД