:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,599,425
Активни 268
Страници 1,505
За един ден 1,302,066
Идеи

Долу алкохолният туризъм! Да живее кулинарният!

През юли и август в българските села зреят най-вкусните домати в целия свят. Дали да не поканим света да ги опита?
Ясен Бориславов
Миналата седмица туристически организации отчетоха ръст на български и чужди туристи у нас с около 10-14% в сравнение със същия период на миналата година. Финансовото изражение на този ръст е значително по-слабо - около 4.5% според оптимистична прогноза на Института за анализи и оценки в туризма или още по-слабо според други източници. Появата на подобни публикации изглежда малко като ПР акция на браншовици, предизвикана от зачестилите коментари в медии не само у нас, за лошия образ на българския туризъм и по-специално за превръщането на морските курорти в алкохолни гета. Странно изглежда самата идея, че е възможна надеждна статистика, след като



голяма част от бранша е в сивия сектор



Това ясно пролича пак миналата седмица, след като министър Росен Плевнелиев обяви, че държавата няма да отпусне никакви пари за пречиствателни станции на морските общини, преди те да кажат колко туристи посрещат. Оказа се, че община Созопол иска пречиствателна станция за 80 000 души, а годишно се плащат курортни такси за 2000. Според данни от община Несебър градът ще може да приюти между 350 и 600 хиляди души, ако се построят всички планирани (засега) хотели и жилищни сгради. Ясно е, че амплитудата в тези числа прави всяка статистика подозрителна.

Дори и печалбите от иначе неособено привлекателния, но евтин BG туристически продукт да изглеждат значителни, те може да се окажат нищожни в сравнение със загубите, причинени от лошия образ на страната. Става дума за стратегически и дългосрочни загуби в различни сфери, каквито са обикновено щетите от един лош публичен образ. Ето защо възторжените вестникарски възгласи от типа "Да живее алкохолният туризъм, защото дава поминък на много хора!" звучат, меко казано, инфантилно.

Основният проблем на туризма в България, както неведнъж сме писали във в. "Сега", е липсата на въображение. Става дума за въображение с мащаб, за поглед в бъдещето, а не за шмекерска изобретателност на дребно, каквато българските курорти предлагат в изобилие. Въображението е умение да видиш ресурс, който други не виждат, и след като го видиш, да не бързаш да го опошлиш, а да го разработиш и експлоатираш разумно и максимално дълго време. Това умение, съчетано с определени етични стандарти, понякога се нарича и устойчиво развитие.

Туризмът е страст, задвижвана от два основни човешки инстинкта - любопитството и желанието за удоволствия. Към това може да се добави и желанието за временно бягство от стереотипите на всекидневието в големия град. Най-невероятни на пръв поглед места и дейности могат да се окажат привлекателни за туризъм. Спускането в клетка сред гладни акули със сигурност е вълнуващо преживяване, което привлича авантюристи към Карибите. Скачането с ластик или парашут от мост или скала е екстремно удоволствие, заредено с много адреналин. Обикалянето с гайгеров брояч из мъртвия Чернобил от няколко години е превърнато в туристическа атракция. Около 7000 души годишно го правят, облечени със защитни облекла и водени от гид срещу цена между 40 и 400 евро на ден според броя на участниците в групата. Преди 25 години едва ли някой е предполагал, че Берлинската стена някога ще предизвиква туристически интерес. Както и строителите на Китайската стена не са допускали подобно нещо. Вече има космически туристи и прогнозите са в близко бъдеще туровете в околоземна орбита да станат достъпни не само за милиардери, но и за по-обикновени милионери. Могат да се посочат много подобни примери, от които да стане още по-ясно, че привлекателни за туризъм са някакви истински неща, истински усещания и преживявания. У нас туристическата индустрия



привлича предимно с евтин лукс и панаирджийски развлечения



край морето или около ски пистите. Истинските неща обикновено са извън курортите, а там, където ги има (исторически и археологически паметници), често са затиснати от туристически кич.

Струва ми се, че дупката в Царичина, където в продължение на няколко години български офицери и министри търсеха следи от космически висш разум, насърчавани от екстрасенси и контактьори с отвъдното, заслужава да бъде превърната в туристическа атракция. Това съоръжение е представително за характера на демократичния преход в България. Една разходка из тунелите с подходяща беседа за етапите и причините за копането сигурно би била интересно и развеселяващо преживяване. Може да се кръсти Музей на висшия разум в България. Ще бъде нещо истинско. Лошото е, че истинските неща у нас невинаги радват душата и окото. Хубавото е, че има много такива неща и за добро или зло те все още живеят недокоснати от туристическата индустрия.

България е селска страна и тук истински са предимно селските работи. И хубавото, и лошото у нас е свързано със селото. Освен това през последните десетилетия (особено през последните две) селяндурщината постепенно се отля към градовете.

Българското село би било интересно за туризъм не толкова с възраждането на някакви архаични фолклорни практики (ритуали, песни и занаяти), които туристическата индустрия неизбежно превръща в бутафория, а повече със своите вкусове. Селската бабичка, която плете чорапи или рогозка от царевична шума и меси баница, припявайки народна песен под възхитените погледи на бледи скандинавци, не е селска бабичка. С помощта на туроператорите тя е отчуждена от селското си битие и е превърната в атракцион.



Това не е бабичка, а бутафория.



Нестинарите, които танцуват върху жар на дансинг в битова механа пред подпийнали англичани, не са нестинари. Вкусовете обаче могат да бъдат истински. В България през юли и август растат най-вкусните домати в целия свят. Големи, сочни, с тънка ципа, сладка сърцевина и много ароматни. Добре узрели, те се белят с лекота и вкусът им е като създаден от най-висш вселенски разум. Може да са червени, розови или жълти, кръгли, с чушковидна или сърцевидна форма. Отглеждат ги криви бабички в селски дворове. Все още по селата има крави, кози и овце, от които се дои истинско мляко, може да се прави истинско сирене и истински кашкавал. Има истински плодове и зарзавати, гъби, мед, билки. Няма да споменаваме ракията, защото тя се подразбира, но за виното си струва да се кажат няколко думи. През последните десет години двайсетина нови български изби се опитват да развиват винен туризъм и повечето предлагат много добри вина. В същото време по хотелите в пакетите all inclusive се предлагат долнопробни наливни боклуци заради ниската им цена. Как да накараш света да опита и хареса хубавите ти вина, след като си го поил с най-лошите? Това между другото.

Много хора, не само на Запад, но и у нас, не познават истинския вкус на пилешкото или кокошето месо. Вкусът на пилето от селския двор няма нищо, ама абсолютно нищо общо с вкуса на бройлерите, които се угояват на луминесцентно осветление в птицеферми, хранени с разни смески, антибиотици и хормони, така че за 45 дни да достигат тегло около 3 кг. Една истинска чорба от селска кокошка може да се превърне в преживяване. Е, няма да е екстремно като скачане с парашут или слизане между гладни акули, но ще изгради по-добър образ на България от алкохолните турове. Нека вметнем, че въпросът "Какво ядем?" все по-тревожно се задава не само у нас, но и по света.

В отделни селища от няколко години този ресурс изглежда осъзнат и местните хора се опитват да развиват кулинарен туризъм. Вече има местни празници и фестивали на боба, киселото мляко, баницата, тиквата, динята и т.н. Кулинарният туризъм може поне донякъде да съживи селата и да им даде допълнителен поминък, стига да се развива почтено, с въображение и с вкус, каквито индустрията в морските и големите планински курорти поне досега не показва. Туристическата индустрия може да съживи селата, но може и да ги доубие. Тя има удивителната способност да опошлява всичко, до което се докосне. Другаде може и да не го прави, но у нас е така.
 Защо да не предложим на туристите да се позабавляват с доене например?
 Селският туризъм набира все повече привърженици по света и може да доведе доста туристи у нас.
82
8407
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
31 Август 2011 19:33
В реалния живот доматите почерняха и изгниха. Истинско мляко и селска чорба от коя дестинация да изберем - Асарел или Кремиковци? Това са въображаеми, рекламирани продукти. След последните летни дъждове чешмата на двора беше червена.
31 Август 2011 20:12
Пиене без мнезе е алкохолизъм, ядене без пиене - първа крачка към секс без жени...
---------
Блогът на Генек

31 Август 2011 20:14
Да, хора всякакви!Въпреки това едва ли може да се надяваме, че някой ще прекоси половин България, половин Европа, или половината Свят за да яде нашенски домати, дои крави и прочее да не изброявам.
Познавам много хора, но между познатите ми няма да се намери някой, който да предприеме такова птуване доброволно и без заплащане.
31 Август 2011 20:16
Бе като го хвалите толкоз тоз радиационен туризъм,
що не идете да направите некой пътепис.
Да ни покажете какви бумаги ви дават да подпишете
ПРЕДИ да започнете тура.
Да изкарате снимки как се излежавате с жените и децата на тучните чернобилски ливади и
се къпете във вировете около централата.
Иначе звучи гнусно...
31 Август 2011 20:22
Хубава статия. Повдига много въпроси. Авторът е разяснил някои неща отностно визията си от предишната статия.
Аз отново ще посоча, че в Българя може да има от всичко с мярка. От шумните курорти като СБряг и Банско, през закътани местенца като Ахтопол, Камчия или Велинград, до селският туризъм който аз така харесвам.
Хубаво е, че журналистите се ангажират, пишат кое е хубаво, кое може и по-хубаво, и повеждат общественото мнение към дебат. За което авторе
31 Август 2011 21:22
Бе как му беше старото име на Велинград? То у нас много градове: Асеновград, Ботевград, Симеоновград, Крумовград, Свиленград, Тополовград, Димитровград, Благоевград, Златоград (много интересен). Ивайловград, Цариград, Лозенград (пардон, прескочих границата).
31 Август 2011 21:29
Бе как му беше старото име на Велинград?


Никак, обединени 3 села, Лъджене, Чепино и третото забравих как се казва - като Нови Искър - Курило, Кумарица и третото забравих как се казва
31 Август 2011 21:35
Не ми хареса тази статия - никак. Много слабичка статия. Преди време прочетох една книга за виното - и тя никак не ми се понрави.
31 Август 2011 21:39
Вярно. Абе то и Смолян от три села е сглобен, ама го твърде бива. Прекарахме седмица нататък. Хубав край на Родината. Не знаех, че гората ражда толкова много манатарки. Разбрах, че са много ценени, изкупуват ги скъпо. Никога не съм ял от тях.
............................... ...........
Та значи изкупуват ги по 6-7 лева килото и ги изнасяли казват, а в Метро вървяли 30 и кусур лева. Бе ще ги кусаме, ама няма да са толкова пресни.

Редактирано от - dabedabe на 31/8/2011 г/ 21:59:29

31 Август 2011 21:44
Кулинарен туризъм??? При едва 30% храна с български произход на трапезата ни??? Не крия - гастроном съм. Но много рядко намирам вкусни и пресни храни в България. За кулинарен туризъм предпочитам южна Франция с нейните агнешки котлети, десетки вида сирена и вина.
31 Август 2011 22:04
...В България през юли и август растат най-вкусните домати в целия свят. Големи, сочни, с тънка ципа, сладка сърцевина и много ароматни. Добре узрели, те се белят с лекота и вкусът им е като създаден от най-висш вселенски разум. Може да са червени, розови или жълти, кръгли, с чушковидна или сърцевидна форма. Отглеждат ги криви бабички в селски дворове. Все още по селата има крави, кози и овце, от които се дои истинско мляко, може да се прави истинско сирене и истински кашкавал. Има истински плодове и зарзавати, гъби, мед, билки...
Много хора, не само на Запад, но и у нас, не познават истинския вкус на пилешкото или кокошето месо. Вкусът на пилето от селския двор няма нищо, ама абсолютно нищо общо с вкуса на бройлерите, които се угояват на луминесцентно осветление в птицеферми, хранени с разни смески, антибиотици и хормони, така че за 45 дни да достигат тегло около 3 кг....

Ясене, всичко това, което пишеш като описание е вярно, но като констатация за българска уникалност - МНОГО НЕВЯРНО!
Айде стига с тази "уникалност" на българските продукти.
По цял свят можеш да ядеш същите такива домати, такъв мед, кашкавал, сирене, такива пилета. И ТОЧНО както в България в момента - НЕ МОЖЕШ да ги купиш от магазините, а трябва да се поразтърсиш и опбразоваш.
Стига с тази носталгия по детството на село - НЯМА ГО вече, разбери!
Аз ям точно такива неворотяни плодове и зеленчуци през юли-септември, защото ги гледаме внимателно АЗ И ЖЕНА МИ в двора. Преди да имаме дворче - снабдявахме се от farmers markets или с директни препоръки от познати и колеги. Да, и у наше село може да купиш free range chickens (домашни пилета), ако искаш - живи или ще ги оправят пред теб. Има кашкавали от сой със сертификати като слънце, стига да имаш пари. Има всякави магазини за продукти - като почнеш от български, руски, полски, украински, немски, холандски, португалски, унгарски та стигнеш до тай, виетнамски, корейски, арабски , индийски, че и даже индиански. Всеки предлага такива невроятни пресснотии и вкуснотии, че да се бием байганьовски в гърдите на тема продукти по света е просто смешно!
Има истинско мляко от каквото искаш. Има даже прясно ему-шко, змийско, щраусово, бизонски, гълъбови и какви ли не меса - всичките истински и отгледани "по селски".
Друг е въпроса кой какво може да си позволи.
Но истината е, че винаги си има начини човек да си намери хубави, пресни и екологични продукти, не е само въпрос на пари.
Но е също такавярно, че оплакването от сорта "едно време какви ххх имахме!", дори по вестници - НЕ Е НАЧИН да го постигнеш...
31 Август 2011 22:21
Още не съм опитал крокодил, кенгуру, змия, жаба и щраусово яйце. Е, и носорог, слон, жираф и сърце на лъв.
31 Август 2011 22:28
Каменица е третото село. Родното село на Вела Пеева.
31 Август 2011 22:43
Абе то и Смолян от три села е сглобен, ама го твърде бива.


Велинград също твърде бива, иди и натам.
31 Август 2011 22:47
Паки, паки този автор свежда "морето" до община Несебър + гр. Созопол - две градчета от селски тип, без градски традиции, слаби общини, безпомощни пред софийския чалга-инвеститор.

Кулинарният туризъм се нуждае от интересна кухня. Интересната кухня е най-вече продукт на градската традиция - особено у нас, дето нямаме графски и епископски замъци и богати манастири, които в други страни са били центрове на кулинарията почти от римско време.
31 Август 2011 22:49
Ходил съм няколко пъти, ама не ми е уютно, много е печалбарско, като Банско и град Слънчев бряг. Вий защо ходите в Созопол, бе? Развалихте хубавото градче.
31 Август 2011 22:49
А стига бе капитане, а мушмули и земни ябълки имате ли у дворо? Или ги купувате от другите фармери Кокошка с кестени сигурно също е традиционно ястие при вас? Кестените и селските кокошки внос, или местно производство са?

Редактирано от - nikola_tsanev на 31/8/2011 г/ 22:51:57

31 Август 2011 23:30
Николя, не се заяждай на дребно...
Мушмули не съм ял и в България, щото не ги обичам. Не, нямаме в двора. Не съм търсил у фермерите наоколо.
Земни ябълки продават китайците, също нямаме у дворо.
Кокошка с кестени не е традиционно ястие у нас, но кестени има, виж, не сме се сещали да ги приготвим с кокошка, само традиционно печени.
За сметка на това има шарани като прасета, щото тук ги броят за мръсна риба и не ги ловят. Аз като абсолютно пишман рибар съм хващал бая добичета и пържен или пълнен с орехи е невероятен.
Виж, с ракията сме зле - има само 2-3 вида българска, понякога караме на чилийска, сръбска, турска или македонска. Но скоро ще почнем и да си варим, има хубаво джибри от италианците и португалците.
Ама иначе мисля, че ми схвана идеята от раз, нали?...
31 Август 2011 23:42
Тая земна ябълка дали не е йералма, както аз я знам? Хрупкава, бяла, превъзходна, добавена в бидона с киселото зеле или мешаната туршия. Въди се в двора от години.
31 Август 2011 23:42
Да се чуди човек що най-големите разбирачи в дадена област никога не практикуват в нея.
Ама съвети..
01 Септември 2011 00:00
уникално глупава статия. ако бяха толкова хубави българските домати що никой не иска да ги купува??? туризмът в българия трябва да бъде забранен със закон. не знам как някой може да си мисли, че при съседи като гърция и турция тълпи ще идват на голите чукари на перперикон или няма да искат средиземноморска храна, ми "типично" българската храна - кебапчета.

борисофф
01 Септември 2011 00:05
...Тая земна ябълка дали не е йералма, както аз я знам? Хрупкава, бяла, превъзходна, добавена в бидона с киселото зеле или мешаната туршия...

Анджък, де. Някъде й викат "гулия", ако се не лъжа. Прилича на нещо средно между хрян и картоф...
01 Септември 2011 00:13
Вярно, че беше гулия. Ей на, забравих го. Резил! Превъзходна е.
01 Септември 2011 00:15
Васик , моето "съчувствие" за поцърнелите ви бузлуджански домати що наште у Граово таа година са цървени и вкусни
01 Септември 2011 00:24
Фиче,
сакън, автора е в прегрешение. Забрави да каже добра дума за Варненският край.
За селският туризъм и селската кухня не знаеш къде да отидеш. Моите впечатления са че колкото по на юг отивам, толкова по вкусни стават гозбите. Най-добрите ми попадения през изминалите няколко години са в Пиринският край и Западните Родопи. Невероятна кухня и невероятна природа.
Избягвам Стара планина. Последят път бе поредно разочарование. Бедни хора, гледат да изкарат от туриста някой лев без да предложат нищо в замяна. Трябва това да се промени ако искат да имат завръщащи се туристи.
По морето има всичко, но като цяло не си заслужава изживяването. Предпочитам Карибите.
01 Септември 2011 00:33
В София има достатъчно селяни, може и без специален туризъм.
01 Септември 2011 00:54
Аре да мине и Аполонията и белки запълнят норматива от безсмислени статии за туриз(ъ)ма...
01 Септември 2011 00:55
Капитана изчерпал темата. Малко ще му е трудно на автора да ме накара да се вдигна до България на екскурзия да ям домати - мога да ида на фармър'с маркет на няколко пресечки и да си купя домати, които са по-добри от които и да е в България (па даже и от едновремешните, ония дет правеха .... двайсе санта). На един час каране - мога и да ги бера от двора на фермера и да гледам колкото си искам крави, кокошки и т.н. Малко повече фантазия требе, авторе.
01 Септември 2011 01:18
И снимката на Цветанов с овчарски калпак и носия изчерпва темата. В един вестник се подчертава, че главата на Цветанов и калпака образуват идеален пъпеш. Натиснете тук Цветанов имал идея на откриването на офиса на ГЕРБ всеки депутат да дойде с носия на региона, който представлява.
01 Септември 2011 01:47
Абе вий, американците, стига сте ни навирали америката в очите. Хайде холан. По-горе спомена някой Смолян. Превъзходен кулинарен туризъм, препоръчвам ви село Смилян, механа Аида. Най-великолепният пататник! Паниран смилянски боб! Синдирмьо /това е вид качамак/ и какви ли не още вкусотии от родопската кухня! Пък и в близост е прекрасната пещера Ухловица. Не съм в туристическия бранш, така че рекламата я правя, щото няма да съжалявате.
01 Септември 2011 02:19
Ни статия, ни мнения чел.
В Петрополис ти режат месото в чинията с мачете от шиш дълъг 1 метър.
Култура на ядене е кулкура на мислене - това доказано.

ПП А, че когато се замислиш, не ядеш - това е съвсем отделен въпрос.

01 Септември 2011 02:38
Айдя ся, без комплекси, молим. Никой никъде не е изтъквал някоя държава, камо ли да я навира на някой някъде - това което е казано, е приложимо за ВСЯКА държава. Идеята е, че никой чужденец няма да се вдигне на екскурзия за да яде смилянски боб. Още по-малко до някоя държава на майната си, за която не е сигурен дали така или иначе е добра идея да посещава. Ако искаме да развиваме само вътрешен туризъм, убаво, ама не иде за туй реч в статията. Иде реч че се борим с липсата на фантазия с още по-отчайваща липса на фантазия.

Редактирано от - rossenf на 01/9/2011 г/ 02:43:18

01 Септември 2011 04:23
Бойко май искаше да продава минерална вода на Грузия.
01 Септември 2011 06:02
Първо тябва да почнат да им артисват на хората пари, пък тогава вътрешния туризъм ще се развие и без някой да дава акъл.
01 Септември 2011 06:03
Преди 25 години едва ли някой е предполагал, че Берлинската стена някога ще предизвиква туристически интерес. Както и строителите на Китайската стена не са допускали подобно нещо


На Берлинската стена често са допринасяли за адреналина на туриста с автоматичен огън, а на Китайската са патрулирали с коне и разни видове оръжия. Въобще - недружелюбни към туристите като цяло и в частност към грабителски настроените.

Уникалното в територията България не са храните, овце и говеда, домати и други плодове и зеленчуци, а част от хората. Невиждана атракция би било, ако по кафенета, барове, ресторанти и бистра, изненадващо пристигнат добре облечени бизнесмени и започнат да спорят.
За разнообразие, някои от момчетата са предрешени като попове, други като полицаи, трети като бай Миле и Маджо. По някое време пристига Батман с униформа на главсек и прерязва лентата, след което строшава няколко бутилки шампанско. Може и в главите на по-отегчени туристи.
01 Септември 2011 08:09
Авторът задава ясна и правилна посока на мислене и действие. Това е достатъчно. Който разбере , поиска и може ще калкулира ползи. Другите ще продължат да режат клона на който седят.
01 Септември 2011 08:14
Вече има космически туристи и прогнозите са в близко бъдеще туровете в околоземна орбита да станат достъпни не само за милиардери, но и за по-обикновени милионери.


Чудя се коя ли българска мутра или силиконова мутреса ще са първите космически туристи?

Те поне проблем с милионите нямат.

Времето, когато пращахме космонавти и участвахме в космически програми отмина.


01 Септември 2011 08:31
Все още по селата има крави, кози и овце, от които се дои истинско мляко, може да се прави истинско сирене и истински кашкавал.

Истинското сирене и кашкавал могат да бъдат атракция по-скоро за живеещите в БГ, отколкото за туристи от страни, където тези продукти не са ментета.
01 Септември 2011 08:34
Автора задава въпрос в статията, но сам си е отговорил - "Освен това през последните десетилетия (особено през последните две) селяндурщината постепенно се отля към градовете."
А парада на туризма се води от градовете, как човек, чието най-голямо забавление е било да се напива в кръчмата на мегдана и да клюкари комшиите, да прояви въображение, за това и се предлага алкохолен туризъм.

01 Септември 2011 08:37
Така наречените "американци" във форума - неистови усилия да се направи невидима жестоката носталгия. Съчувствам ви, "немили-недраги" (Вазов), ала не ви оправдавам.
01 Септември 2011 08:45
Статията не е лоша. Леко смешно е , че авторът хем е дал /верни/ генерални обобщения , хем се е впуснал в конкретика като опции , така както той ги вижда дестинациите , с един детски наивитет и непознаване мисленето на НВ Туриста ... Но дискусията е полезна. Само този абзац , дето е написан (снимка: натиснете тук) Дори и печалбите от иначе неособено привлекателния, но евтин BG туристически продукт да изглеждат значителни, те може да се окажат нищожни в сравнение със загубите, причинени от лошия образ на страната. Става дума за стратегически и дългосрочни загуби в различни сфери, каквито са обикновено щетите от един лош публичен образ. Ето защо възторжените вестникарски възгласи от типа "Да живее алкохолният туризъм, защото дава поминък на много хора!" звучат, меко казано, инфантилно , вече заслужава поздравления.
01 Септември 2011 08:47
През 1914 година цар Николай II спира продажбата на алкохол в Русия. След три години идва революция
и руснаците му видяха сметката.
Руски туристи препили квас и кефир и дошли у нас за айряна. Хайде, бе!

Редактирано от - dude3075 на 01/9/2011 г/ 08:51:38

01 Септември 2011 08:49
Всъщност, селския туризъм е най-развит у нас. Минимум 80% от гражданите го практикуват всеки уикенд, като се завръщат по родните места.
01 Септември 2011 09:05
Да е вода , да му я налееш , ама не е вода !!!
В България всичко може да се направи , само че няма кой ?!
01 Септември 2011 09:59
Статията е малко като "от трън та на глог, че и по-висок".
Туризмът е част от българския живот и няма как да бъде много по-различен от живота в България. Алкохолен бил туризма! Ами такъв ще е, след като най-висшето удоволствие на дебеловратите собственици е да се напият като прасета. Кулинарен туризъм в България! Това просто не може да стане. Де ги тез количества истинско мляко, домати, пилета и т.н., които туристите да опитат? Няма ги, няма и кой да ги произвежда, но затова пък има много желаещи да ги откраднат!
Когато си оправим живота в България и той стане нормален, тогава има шанс и турзима да стане нормален, има шанс и да се съборят 80% от новопостроените бетонни джунгли, има шанс България да стане нормално място за живеене и туризъм. Разбира се това няма да стане, докато в България управляват дебеловрати демократи, както е от 21 години досега.
01 Септември 2011 10:03
Всъщност, селския туризъм е най-развит у нас. Минимум 80% от гражданите го практикуват всеки уикенд, като се завръщат по родните места


Майтапа настрана, но ми прави впечатление, че българинът в последните години никак даже не пренебрегва селския туризъм /не тоя, цитиран от мен по-горе/. Когато аз тръгна да обикалям прекрасните места из Родопите /в които имам щастието да живея/, пълно е с народ от полето, както се изразяваме ние тук. От София, от Варна, откъде ли не. Ходят по екопътеките, по Триградското и Буйновското ждрело, в Смилян и Момчиловци. Малката ми щерка пък обикаля с приятели планините около Търново и Габрово, неин съученик пък обикаля Ивайловградско и Крумовградско, там пък какви чудесни места има, направо се упреквам, че не съм ходила, макар че съм родом от Кърджалийско. Големият минус са ужасните български пътища, факт. И все пак, хората ходят по тези места.

Редактирано от - len на 01/9/2011 г/ 10:07:39

01 Септември 2011 10:20
Ако не е алкохолния туризъм, черноморските ни курорти ше опустеят.
01 Септември 2011 10:39
Масовият туризъм в България може да е само един - чалгаджийски. С евтиния алкохол-менте, с кебапчетата без месо, мърсотията, импровизираните битаци и дребните шмекери. 20 години не бях ходил в Созопол - боже на какво е заприличал - централната улица в стария град - денонощен битак, триумф на евтиния китайски кич на цени за швейцарска ръчна изработка. Паркинг - 2 лева на час. В 20:30 на паркинга пред някакъв супермаркет в т.нар. нов град - паяк вдига колата на клиент на магазина. Указателни табелки къде какво - никакви. заведенията - буквално едно върху друго. Безподобна кочина! И на всичкото отгоре - на централния площад - концерт на Веселин Маринов.
На плажа между Созопол и Черноморец другарката Банева безконтролно излива мърсотийте от къмпингите под строгата заплаха от глоба между 2000 и 10000 лева. А цената само за една каравана на първа линия е 5000 лева. От другата страна на Черноморец - плажът Вромос бил радиоактивен. Че какво друго му остава на човек да отиде и да се напие в някоя мърлява месна кръчма под звуците на поредния чалга-хит. Повече няма да стъпя там. Макар че онова, което е останало от природата, си е все така прекрасно.
А, и прясна риба няма от къде да си купи човек.
01 Септември 2011 10:40
Селският туризъм не изключва алкохолния, дори може да се каже, че без него е като дупе без гащи.
Домашно вино с луканки от пръта и домашна ракия със салата от домати - от колеца. Мастика с айрян от домашно кисело мляко или с диня/пъпеш от бостаня. После пренасяне на безчувственото тело на чужденеца до плевника да се наспи завалата у сеното, да го наплюят мухите, налазят дървениците и евентуално да му оноди крачола разгонения Мурджо. Безценно.
01 Септември 2011 10:46
Авторът тряба немедленно да се извини на Караваджото, за плагиатстване от Темата "Кюфтета и стари дантели"!
Точка!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД