:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,952
Активни 313
Страници 9,115
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Парите от вноски покриват пенсиите само за 7 месеца

Голяма част от осигурените не разбират как се инвестират парите им, а без такава грамотност не можеш да живееш в съвременния свят, твърди специалистът по социално осигуряване Йордан Христосков
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Йордан Христосков
Йордан Христосков е роден през 1951 г. в с. Христо Милево, Пловдивско. Завършил е статистика. От 1991 до 1994 г. е бил зам. социален министър. Социален министър в кабинета на Ренета Инджова. От 2000 до пролетта на 2009 г. е управител на НОИ. В момента е зам.-ректор на висшето училище по застраховане и финанси в София.

--------------

- Г-н Христосков, икономиките още не са се възстановили от една финансова криза и влизат във втора. Парите за пенсия в капиталовите фондове се топят или поне не носят добра доходност. Навсякъде се затяга и режимът за пенсиониране заради демографския срив и многото разходи за пенсии. Има ли опасност старините на хората да не бъдат осигурени?

- Аз лично поддържам капиталовите схеми и смятам, че трябва да играят по-важна роля в осигуряването на пенсии. Но признавам, че те са по-застрашени заради тези глобални проблеми. Ако тези проблеми не бъдат решени, ще има много големи финансови сътресения. Капиталовите схеми няма да дадат това, което обещават. Ще се наложи държавата да се намесва, за да ги компенсира, особено там, където се разчита най-много на тях. Затова трябва да решим генералния въпрос с финансовата стабилност на държавата в съответствие със световните финанси въобще. И много точно да погледнем защо се появиха тези дефицити, кой се възползва в най-голямата степен от тях.

- С постоянното увеличение на дефицита в НОИ много хора си казват: откъде-накъде аз ще плащам пенсиите на онези, които цял живот не са направили нищо за обучението и квалификацията си и сега вземат социални пенсии, гарантирани минимални пенсии, за които нямат достатъчен осигурителен принос?

- Това не е съвсем така, макар че все още НОИ плаща и пенсии, несвързани с трудова дейност. С осигурителните вноски тези хора плащат пенсиите на хората, които преди са се осигурявали. През 2003 г. с Лидия Шулева като социален министър създадохме фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност". И сега няма смесване. Този фонд изцяло получава трансфер от държавния бюджет, т.е. от данъци, а не от осигуровки. Грешката е, че не се прави разлика между трансфер и допълнителни субсидии за недостигащи средства като съотношение между осигурителни вноски и разходи за обезщетения. Това е допълнителна субсидия, а тя нараства заради намалението на вноските в един дълъг период от време.

- Тогава колко е дефицитът всъщност?

- Аз ги смятах много елементарно - за колко месечни вноски не стигат парите годишно. Най-доброто постижение беше 2003 г., когато се въведоха минималните прагове и задължителната регистрация на трудовите договори. Тогава не стигнаха само за 18 дни. Сега малко повече от 5 месеца пенсиите се плащат от субсидии и 7 месеца - от вноски. Ако включа в сметката и 12-процентния дял от вноската, който държавата плаща за всеки осигурен, излиза, че тя дава 4 млрд. лв. от почти общо 8 млрд. бюджет. Говорим само за пенсии, свързани с трудова дейност.

- Каква е логиката държавата да плаща част от вноските за нашите пенсии, при положение че дава субсидия за недостига, за пенсии и обезщетения, несвързани с трудова дейност?

- Идеята държавата да се включи като особен осигурител е моя. Само че моето предложение беше следното - вноските най-напред се внасят от работодателя - работническата част и цялата работодателска част. Предлагах 10% за работодателя, 10% за работника и 10% от държавата. Но работодателят първо плаща 20% и след като ги преведе навреме, му се реинбурсират 10%. При месец забавяне - с 1/3 по-малко, след 3 месеца всичко остава за негова сметка. Тогавашният финансов министър Пламен Орешарски беше "за". Но в последния момент, когато предложението беше внесено в МС, дойде становище от министерството на финансите, че те не могат да администрират една толкова сложна система. И фактически този трансфер сега е безсмислен, това е субсидия. На практика е начин осигурителната тежест да се разпредели върху всички хора в държавата, включително върху безработния, върху пенсионера, върху майката. Защото парите, които държавата дава, независимо дали са под формата на субсидия или на вноски, са пари от данъци. И по-голямата част са от ДДС, който се плаща от всички. Това е друг механизъм за финансиране - за сметка на цялото население. Общественото осигуряване е един обществен договор, в който работещите трябва да издържат неработещите, и тези, които са работили, но само ако преди това и те са се осигурявали и са изпаднали в някакъв риск.

Другият аргумент е, че днешният бизнес и днес работещите, ако им увеличим вноските, за да компенсираме напълно пенсионерите, трябва да платят стари грехове на държавата, когато броят на работещите е бил много по-голям от броя на пенсионерите. Тогава е трябвало да бъде създаден буферен фонд от рода на Сребърния.

- Как са гарантирани допълнителните пенсии на хората от капиталовия стълб?

- В допълнителното доброволно осигуряване рискът е изцяло за наша сметка. Затова вече трябваше да бъдат създадени мултифондовете. Аз например се осигурявам само доброволно, защото съм роден преди 1960 г. И в кризата загубих около 14 000 лв. от моите спестявания. Сега постепенно се възстановяват. Ако имаше мултифондове, още преди началото на кризата щях да прехвърля средствата си в консервативен пакет, който инвестира само в държавни книжа. Нямаше да има висока доходност, но нямаше и да ги загубя. Сега те са в общо портфолио. Аз притежавам чрез пенсионните дялове дял от всяка инвестиция пропорционално - и от по-рискови, и от по-сигурни.

Затова в задължителното осигуряване, т.е. в универсалните фондове, въведохме механизма на гарантираната доходност. Тя обаче е относителна. Трябва да е не по-ниска от 60% от средната за последните 24 месеца. Т.е. ако средната доходност е 10%, а моят фонд има 5%, 1% ще го даде пенсионното дружество за сметка на акционерния капитал. И те са длъжни да поддържат такъв резерв.

Въпросът е, че когато имаме години наред отрицателна доходност и тя е минус 10%, този, който има под минус 16%, трябва да компенсира някаква част, но пак ще е минус. В някои страни е абсолютна гаранция - доходността не може да бъде по-малка от инфлацията. В други страни, богати като Швейцария, имат държавен фонд. В САЩ има огромен гаранционен фонд.

- А когато започнат да плащат пенсии и се окаже, че фондовете нямат пари, могат ли да фалират?

- Фондовете не могат да фалират, защото се поддържат индивидуални партиди, от които не се плащат пенсии, докато не се наложи. Чак във фазата на плащането на индивидуалните сметки, но само на тези, които са навършили акумулационния си период, постъпват вече в общ фонд. На базата на внесените суми и на очакваната продължителност на живота се определя пожизнена пенсия за всеки. И тези, които живеят по-дълго, ще получават пенсии от парите на тези, които са си отишли по-рано.

- Това означава вид солидарност и в капиталовите стълбове. Индивидуалната партида не се ли онаследява?

- В универсалните фондове не. Там трябва да няма наследяване, защото става въпрос за пожизнени пенсии. Този въпрос още не е решен, макар че отдавна трябваше да стане това, но такава е идеята.

- Колко хора обаче са достатъчно грамотни, за да могат да преценят кога да поискат прехвърляне на парите си, в какво да ги вложат?

- Едно проучване показва, че 68% от осигурените американски работници нищо не разбират от това как се инвестират парите им. Нашето висше училище по финанси и застраховане подготвя с министерството на образованието един проект - учениците от средните класове, които ще живеят точно в един такъв финансов свят, как да могат да управляват парите си в застраховане, в осигуряване, в инвестиции, в банки и т.н. Без такава грамотност не можеш да живееш в съвременния свят.

- Защо да не спестяваме пари във влог или в недвижима собственост, а трябва да ги внасяме за пенсии, които може и да не доживеем?

- Защото, първо, парите в банките не са така защитени, както са защитени парите във фондовете. Второ - в пенсионните фондове се участва с данъчно освободени пари до 10%. Докато парите в банките са данъчно обложени. В апартамента имаш текущи разходи - данъци и т.н. Освен това заради застаряването на населението може да няма кой да купува, на кого да го дадеш под наем. В общественото осигуряване се застраховаш и срещу риска дълголетие. Ще имаш сигурни доходи дори да живееш повече от очакваното.
23
4204
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
31 Август 2011 20:06
висшето училище по застраховане и финанси в София

Боже, пази България!
31 Август 2011 20:08
Пак се смесват вноските и пенсиите. Та и на децата е ясно - каквото и да внасяш, няма да получиш закономерното насреща. А каквото ти подметнат.
Осъден на смърт чрез пенсия...
------------------------------- -------
Блогът на Генек

31 Август 2011 20:12
Данъчните да си съберат вземанията от курортите .
Никой не плаща данъци, а от 15 години се строи зиме и лете , и само реват няма туристи .
А и да не забравя , навлеците от вътрешността си отидоха, глътка спокойствие на сетне, да можеха и хотелите да вземат със тях , барабар с басейните , боклуците и проститутките......
31 Август 2011 22:11
На чехите парите им стигат, защото са си купили българските електроразпределителни дружества и цоцат дивиденти. Сигурно и друга собственост са придобили. А когато аз писах, че със закон 20% от всичко приватизирано трябва да е безвъзмездно за българските пенсионни фондове, триха, че триха. Например "Солвей соди". Нефтохима също. Да не би някой да се е идиотизирал дотам, че да мисли, че той не печели? Водните електроцентрали също. Впрочем, те са държавни и още утре държавата може да дари 50% от всяка на пенсионния фонд.
01 Септември 2011 00:14
Може да се започне с това да няма пенсионирани на 45 години.
01 Септември 2011 00:42
учениците от средните класове, които ще живеят точно в един такъв финансов свят

А нямаше ли да живеят в комунизма ? Аааа, това беше за едни по-предишни средни класове.
01 Септември 2011 00:47
Ще имаш сигурни доходи дори да живееш повече от очакваното.

И това при фондовият модел ? Смехории.
-
Това, което ще се случи е че пенсионната система от сегашният модел ще се срине до 15 години, а фондовете ще бъдат източени и пенсионерите ще легнат изцяло на данъците. Ако някой не вярва, то да види какво стана, когато от тази година фондовете трябваше за пръв път не само да прибират и харчат за коли, секретарки и "консултанти", а и да почнат да плащат пенсии.
01 Септември 2011 00:54
Подкрепям! И като искат - взимат по 20 заплати на куп, но след това - никакви пенсии! Да си избират какво предпочитат.
01 Септември 2011 01:00
...парите в банките не са така защитени, както са защитени парите във фондовете.

Ахъ!
Точно така ще да е.
То и резерва на НЗОК също беше "защитен" от Закон, ама С.Дянков го изпапка.
01 Септември 2011 01:55
Ще имаш сигурни доходи дори да живееш повече от очакваното.
-Ключовата фаза тук е "живееш повече от очакваното"
01 Септември 2011 02:26
Тоя се набутал с 14 бона у фондо и чека ду се върнат.
Че има да чека - ще си купи кутия фафли на месец от тех дорде ритне бакърчето.
Що баламосвате хората с тия пенсии от началото на миналия век кога Бисмарк ги стегал ботуша?
Бачкаш дорде можеш, и като съвсем капичасаш ако имя некое от твоята семка наблизо да ти сменя памперса си ОК.
Ако нема, помеш дъх за последно - и айде у другото пространство и време.
Аман от измамници тъпоумни и крадци на пари тук и сега....
01 Септември 2011 04:54
От 2000 до пролетта на 2009 г. е управител на НОИ. В момента е зам.-ректор на висшето училище по застраховане и финанси в София.


Вместо да стане клиент на бюрата за безработица. Заедно с Христина Митрева.
01 Септември 2011 07:14

Shako:
Аман от измамници тъпоумни и крадци на пари тук и сега....



Този Христосков ще да е още един тесен специалист по дърветата, който не може да види от тях гората:
щях да прехвърля средствата си в консервативен пакет, който инвестира само в държавни книжа

Демек, с тия пари, иска фондовете да отпускат заеми на държавите. Абе аланкоолу, ами нали държавите после за да ги върнат тия заеми пак от данъци ще ги смъкнат! И каква е разликата тогава????! И второ (и може би по-важно), нали уж частен фонд, частен бизнес, по-ефективен, по-иновативен, това-онова?! А така какво става - даваш парите на държавата да ги харчи, управлява и инвестира. Ами това опорочава цялата идея за ЧАСТНИТЕ фондонатрупващи схеми! Да не говорим пък, че точно заради спасяването на сегашните ЧАСТНИ капиталови схеми (вкл. пенсионни) и създаването на стимули за рентиерския (вкл. пенсионерски) капитал, държавите са се набълбукали с дългове. Щото а няма стимули и печатане на пари, а са секнали "печалбите". Ама вече и тая софра ще я закриват. Вече в конституциите ще пише, че държавите не могат да задлъжняват и трябва да поддържат балансирани бюджети. Та на кой ще дадеш (сигурен) заем тогава??? Изобщо, още един мантраджия.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 01/9/2011 г/ 07:31:57

01 Септември 2011 07:19

Европейската комисия приветства Испания за промяната на конституцията и приемането на лимит върху бюджетния дефицит. ЕС призова и другите страни членки да последват примера им. "Смятаме, че това е положителен подход", заяви Амадеу Алтафаж, говорител на еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.
...
"Нашата позиция е, че принципът за балансиран бюджет е крайъгълен камък на Пакта за стабилност и растеж", подчерта говорителят на ЕК.
...
Натиснете тук



_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

01 Септември 2011 09:49
"В общественото осигуряване се застраховаш и срещу риска дълголетие. Ще имаш сигурни доходи дори да живееш повече от очакваното."
Мдааа, риска от дълголетие???Живееш повече от очакваното???И всичко това свързано с финансите и механизма на вноските, които се получават по важни от вносителя.Той /вносителя/ е просто мерна единица, част от уравнението, число някакво, управлявано от такива като горния хубавец.
Ххабее, много си повярваха, ама кога ли ще гризнат дръвцето?![/quote]
01 Септември 2011 09:58
Здраво чесанье на езика..
Да стане ясно: никъде по света няма увеличаване на доходите, има ОТНОСИТЕЛНО намаляване навсякъде и за всички с изключение на шепа тарикати, заплатите се увеличават, следвайки инфлацията. И то пресметнати на базата на фалшива "кошница".
01 Септември 2011 09:59
Като цяло Христосков не е много убедителен в статията.
Идеите са добри, но трудно може да убеди някой да внася в доброволен пенсионен фонд.
01 Септември 2011 14:06
Парите от вноски покриват пенсиите само за 7 месеца



Толкова дълго?...
01 Септември 2011 15:00
Я тоя типигьос да ми обясни, защо требе се осигурявам на максимума (2 бона), след като требе работя до милион години, за да взема евентуално няква имагинерна пенсия, дет по тва време мое да е кутия фафли. Ако съм жив де.

Що трябва да храня мелиционери и мангали...
01 Септември 2011 16:26
я пак да си попитам премиера-Поради что лъжеш, премиере??? Натиснете тук
01 Септември 2011 18:29
въведохме механизма на гарантираната доходност. Тя обаче е относителна. Трябва да е не по-ниска от 60% от средната за последните 24 месеца.
Т.е. ако средната отрицателна доходност е 24%, а моят фонд има минус 50% (все пак е по-малко от минус 84%= (-24%) - 60%), 10% ще го даде вземе от пенсионното дружество, 5% ще вземе такса за обслужване и 10% ще укрие данъка печалба (поне върху представителните разходи, ако останалата сметка от25% се покрива от акционерния капитал.
Понеже "Въпросът е, че когато имаме години наред отрицателна доходност и тя е минус" (Оставаше да е отрицателна с плюс ), възниква въпросът има ли смисъл от частни осигурители/застрахователи, когато доходността е по-ниска от инфлацията? Зная, че Гуманитарите обичат даренията, ама има ли смисъл да се хрантутят перманенто некъдърници? Една Държава не ни ли стига!?
Апропо, при съществуването на "отрицателна доходност" (амо какво модерно име за покраднюването ), що да няма "отрицателно осигуряване"!? Примерно, тая година съм решил да се осигурявам на 1000 лв. вместо на 2000 лв. и имам "отрицателно осигуряване", сиреч вместо да давам по 600 лв. на фонда месечно вече давам само 300 лв., а фондът ми дава другите 300 лв. за да изравним отрицателността.
Чакам някой умник да въведе понятието "отрицателен живот", особено "отрицателен пенсионен живот", сиреч след 65 г. продължаваш да работиш с удвоена работоспособност до ... достигане на пеленачески пулс. Тогава порочният кръг би се затворил с "положителен" инфаркт.
01 Септември 2011 18:33
то и си е баш истина-осигуровките пак ще скочат-въпреки, че според ББ нямало да мърдат докато са на власт!1ЛЪЖЕТЕ БЕ, ДРУГАРИ, ЛЪЖЕТЕ....
01 Септември 2011 23:19
Ето малко статии за частните фондове. Евентуално трябва да се махнат разстоянията в адреса, поставяни от сайта или заглавието на статията може да се намери в google.

Колко пари ми загуби задължителния ми частен пенсионен фонд
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/06/08/fack_private_funds_ calculator

Колко струват на България задължителните „частни пенсионни фондове“
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/06/23/mega_fack_private_f unds

Защо „професионалните частни пенсионни фондове“ прибират парите, а държавата плаща
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/06/25/mega-fack-professio nal-private-funds

Може ли да ми дават допълнително, а да получавам по-малко?
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/07/01/additional-fack-pri vate-funds

Противоконституционничим, а? Принудителни задължителни частни пенсионни фондове
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/07/14/unconstitutional-fa ck-private-funds

Бъдещето на частните пенсионни фондове – по модела на осигурителния принос
alexanderbtodorov.wordpress.com /2011/07/27/truly-private-funds
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД