Испанският курорт Лорет де Мар стана арена на тежки сблъсъци между местната полиция и буйстващи туристи през август. Органите на реда използваха гумени куршуми, за да върнат спокойствието. |
През 2004 г. заради подобни инциденти тогавашният каталунски министър на вътрешните работи за първи път използва термина "алкохолен туризъм" и обеща промяна. В годината, в която до смърт бе наръган с нож пред дискотека 15-годишният, принудително изгонен от родината си британец Ендрю Милрой (за убийството са арестувани двама французи), местните власти казват, че ще бъдат променени правилата за бизнеса.
"Стигнахме дъното",
заяви Рома Кодина, кмет на Лорет де Мар. "Ще затворим най-проблемните барове и ще забраним проституцията на публични места". Стриктно трябва да следим дали дискотеките спазват работното си време и ще бъдат наложени строги ограничения за продажбата на алкохол на непълнолетни. Освен това присъствието на полицията трябва да бъде увеличено значително.
Малко след като обстановката в Лорет де Мар се успокои, проблеми се появиха и в други испански курорти. Властите на Балеарските острови в края на август предупредиха за нови жертви на т.нар. "балконинг" - опасна игра, при която пияни туристи скачат от терасите на хотелските си стаи направо в басейна. Тази година трима души починаха по този начин - двама британци и един италианец, всички на възраст малко над 20 г. Над дузина туристи пък пострадаха при падане от хотелите си, намиращи се на островите Ибиса и Майорка - случаите са над средния брой за летния сезон. Собствениците на хотел на Майорка казват, че са били принудени да направят по-високи парапети на балконите; появиха се и призиви да бъдат проведени образователни кампании в родните страни на туристите. Резултатът: листовки обясняват опасностите, които крие скачането от сгради с главата напред.
В Магалуф, курорт на Майорка, до края на август дори не беше необходимо да пиете, за да се напиете. Шест от придобилите популярност там машини, които
превръщат алкохола в газ
и позволяват на човешкото тяло да го поеме от 10 до 15 пъти по-бързо, отколкото в течна форма - бяха конфискувани от полицията от барове и дискотеки в града. Тази най-нова мания, която завладя Майорка, вече е забранена на Балеарските острови. "Тези машини могат да увредят белия дроб, тъй като не могат да бъдат отстранени токсините - нещо, което се случва, когато алкохолът преминава през черния дроб", обяснява токсикологът Хосе Кабрера пред испанското радио "Кадена Сер".
Разбира се, не всички се държат безобразно. "Огромна част от туристите идват за една хубава почивка и за да прекарат добре времето си", казва испанец, който разкрива само инициалите си - М.Л.С. В продължение на 12 години той доставя бира в Ел Аренал и Магалуф - двата курорта на Майорка, наричани от испанците съответно германското и английското "гето". "Забелязвам, че най-много пият по-младите - може би 15-16- годишните - и те са по-раздразнителни отпреди. Не ходя в тия гета сам. Доста е страшно. Но само при британците. С германците всичко е наред: те пият, седят и пеят".
Изобщо не е спокойно в 1 ч. в полунощ в августовска събота в курорта Бенидорм на площада, наричан Британския площад в листовките, рекламиращи нощния живот. Първото нещо, което прави впечатление, е, че не можете да чуете и дума на испански, нито пък да видите надпис на испански сред многото реклами и табели на английски за бира, футбол, барове...
Големи групи от млади мъже, любители на нощния живот,
залитат и криволичат,
докато преминават през тълпи от пияни хора извън многото кръчми на открито - всички те са известни с имена, звучащи на английски като Piccadilly, Carnaby Street, The Red Lion и Wookey Hole. Всъщност районът изглежда построен върху измислена носталгия по леко остаряла представа на Англия за почивка отпреди три или четири десетилетия. Разбира се, помагат известни групи от 70-те и 80-те години на ХХ век като Neil Diamond, Shakin' Stevens и Showaddywaddy. С подобна цел се излъчват и много популярни, но поостарели британски комедии.
Има алкохол - при това в големи количества, но все още никой не повръща, няма побоища, наоколо се мотаят няколко семейства с 6-7-годишни деца. "Всичко се случва около Британския площад - там можете да видите младежи, които се въргалят по земята и повръщат", казва Трейси, която е сервитьорка в един от най-старите британски пъбове в Бенидорм - Duke of Wellington. Туризмът е една от малкото индустрии в подем в икономиката, преживяваща тежка криза, въпреки че парите, харчени от посетителите, са намалели.
Вижте Салу. Преди две години курортът в Коста Дорада стана първото място в Испания, което задължи туристите да не носят фланелки на плажа - иначе рискуват да бъдат глобени с 300 евро. Този град продължава да бъде домакин на известния SalouFest. По време на това ежегодно пиршество си е голямо постижение да успееш да накараш младежите да не си свалят слиповете с британското знаме.
Туризмът също не е в толкова процъфтяващо състояние. Най-големият вестник в Бенидорм, който излиза на английски език, "Коста Бланка нюз" написа преди дни: въпреки че броят на туристите се е увеличил, хотелите в Бенидорм се притесняват, тъй като гостите им харчат с 40% по-малко "В последните две години има сериозен застой", казва Трейси. "Посрещаме повече испанци и те като че ли пият само по две малки бири за час и половина.
Не харчат като британците"
Така правят и северноевропейците, когато отидат на евтини почивки, обилно полети с алкохол, въпреки че плащат по 200 евро за всичко на седмица. Заради това регионът край град Аликанте загуби половината от дузината от най-емблематичните си петзвездни хотели в последните три години. Други пък намалиха броя на звездите на три или на четири. "Има т.нар. Happy Hours, които продължават цяла сутрин - от 10 -11 часа до около 1-2 часа след обяд".
В Барселона, третата най-популярна европейска дестинация сред британските ергени, Happy Hours бяха забранени преди две години. А в Бенидорм и в другите курорти като Лорет де Мар ценовата война стигна смешни крайности. В Бенидорм в края на август можеше да си купите две водки за 4 евро, или халба бира за 1 евро.
Испанците вече разбраха, че подобни оферти са нож с две остриета. По-евтиният алкохол означава по-голям бизнес, но означава и по-безразсъдна агресия, резултат от която са гумените куршуми в Лорет де Мар и изпотрошените тела на младежите, скачащи от балконите на хотелите това лято. И докато този алкохолен пъзел бъде решен, подобни неща вече са се превърнали в тенденция, чието преустановяване може да се окаже трудно.