:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,349
Активни 247
Страници 23,816
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

30 стотинки

Убиха едно дете в Шумен, в полицейските обяснения по случая се мярна причината - станало май за 30 стотинки борч. Не полюбопитствах кой кому имал да дава - убиецът на убитото момче, или обратното. Всичко е ясно и така.

30 стотинки са знакова сума. Поетът Пеньо Пенев написа стихотворение с такова заглавие. В него става дума за хората на Новото време, следдеветосептемврийското такова. Те са работници, строят Нова България с тежък, но бодър труд. И са победили нещо непобедимо дотогава - чувството за алчност. Защото в работническия бюфет всеки си плаща сам - яденето и бирата. Няма касиер. Вземаш си желаното и отброяваш в една картонена кутия нужната сума. Ако трябва, си връщаш и ресто сам, съвсем по комунистически. Вместо да зейне накрая дефицит, в кутията парите се оказват не само точно, ами са с 30 стотинки повече! Като цяло заключението на поета, май в друго стихотворение, е: "нашите хора вий нямате", хвърлено към "господа бизнесмените", заробили на човека труда в капиталистическия свят.

Поетът Пеньо Пенев за тези бодри и идеологически правилни произведения бе похвалван от Наблюдаващите и Разпределящите.Той наистина е талантлив автор, при все че цитираното стихотворение е



с доста оспорими послания,



както показа историята. Уви, самият Пеньо не съумя да проецира идеологическата бодрост в част от творчеството си върху собствения си живот и той завърши трагично. Поетът се самоуби млад в димитровградския хотел "Москва", написвайки преди това на портрета на кумира си - съветския поет Владимир Маяковски - "Идвам при тебe, мой бог!". Маяковски също се самоуби трийсетина години по-рано в СССР.

Което показва, че трагизмът на битието е по-дълбоко и сложно явление, отколкото политическата презумпция и обществената детерминираност могат да обяснят. Затова няма и да се опитвам да го обяснявам, а ще насоча вниманието ви към по-ясни категории - например младостта.

В индивидуален план тя е това, което ни се случва, разбира се, някъде през първите десетилетия на живота, но в национален план тя е това, което ни очаква. По-точно днешните млади са утрешните важни българи. Каквито сме ги произвели и възпитали, такава ще е и картинката на светлото ни бъдеще.

Мисля, че е редно да признаем по този повод - не се справихме особено добре. В случая нямам предвид кахърната демографска статистика и емигрантския отток, поне не само тях. Още повече че според теорията на професор Сергей Капица демографският растеж е почти достигнал пика си и от тук нататък земното население няма да набъбва особено. "Образованието е най-добрият контрацептив" - смееше се той, когато го разпитвах по този повод.

Имам предвид в случая не дефицита на млади хора в България,



а дефицита у тях



- на смисъл и перспективи. Това, че някакви деца намушкали друго дете, за да му вземат златните украшения, пък някой си юноша убил малолетен другар поради спор за дрога и няколко лева, можем лесно да припишем към процента патология и константни крими девиации.

Това обаче, че четирима от всеки петима не вярват в равенството пред закона, а качества като солидарност и търпимост изобщо не са ценени (едва 15% от младите ги смятат за нещо важно) е съществената характеристика на поколението. Точно такива резултати дадоха социологически изследвания сред младите през лятото.

Те искат да печелят добре, което е разбираемо, но са пълни с тревожност и катастрофичност, което е неприемливо. Те са подложени на хипер изкушения, а нямат щитовете на различен вид закалки - като педагогическа или самоналагана аскеза. Те са готови да мизерстват залудо, но не са готови да работят залудо... Което е донякъде в унисон с новите ценности, но е пълен обрат в родовите традиции. Нека признаем, че и ние не можахме кой знае какво да им предложим - в анкета повечето от младите отговарят, че най-много искат добре платена работа, а то е реалистично най-вече в чужбина. Тук са се нагледали на родителските икономически агонии и очевидно то ги е форматирало завинаги, без да ги зареди с особен оптимизъм.

Добре съзнавам, че всички тези мисли имат обобщаващи претенции, без да имат такива възможности. И че младите са всъщност достатъчно различни, за да могат да се вместят в една или няколко бегли квалификации. Освен това бъдещето е тяхно - то



ще ги застигне неизбежно



и те ще се справят с него може би по-добре от нас. Надявам се.

При все това не мога да скрия притесненията си, когато виждам, че основното занимание на алиениран седемнайсетгодишен комшийски акселерат е да чака планетата Нибиру и обръщането на полюсите. И не мога да не бъда потиснат, когато двайсетинагодишната Сашка, на която всичко изглежда наред освен постоянно бягащите очи, ме причаква пред супера вече много месеци. И иска стотинки - колкото дам. Може и 30.
33
5878
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
12 Септември 2011 19:58
Позабравеният привкус на "Частен случай"
К.Донков и днес
12 Септември 2011 20:29
Кратко -
---------------------
Блогът на Генек

12 Септември 2011 22:06
w201, и моите уважения към поета К. Донков, обаче авторът на тази статия е поетът Бойко Ламбовски все пак.
12 Септември 2011 22:26
SvSophia,
Извинявам се за грешката- пропуснал съм едно "на"
Мисълта ми беше:
Позабравеният привкус на "Частен случай" на
К.Донков и днес....
Есето на БЛ много ми напомня поредицата от КД в "Антени".


Редактирано от - w201 на 13/9/2011 г/ 06:51:48

12 Септември 2011 22:33
Бих искал да илюстрирам сакралния смисъл на статията, отчаянието на младите хора и т.н. с едно друго стихче от Пеньо Пенев:
"Е.и си майката, Жозеф,

е.и си майката, ти казвам,

ти си прост милиционер,

с теб не искам да приказвам."

Няма какво повече да се добави
12 Септември 2011 22:36
ПС: За да не се появят съмнения. С горният цитат не визирам автора, а цялостната социално-икономическа и политическа ситуация в страната.
12 Септември 2011 23:00
Двете стрелки сочещи противоположно по 30 стотинки
*
Пеньо Пенев
30 стотинки

Нашата столова
всеки я знае - всички строители
тук се събират;
идват,
нахранват се,
а който желае я лимонада,
я бира - в ресторант
няма да ходи;

вземай,
каквото ще вземеш - ти си бюфетчик
тук! Става просто
така:
едната ръка е
продавач, а другата твоя ръка - клиент-купувач.

На отсрещната маса стои малка кутия - това е
бюфетната каса.
- Как е
паричното обръщение? Сигурно има
голям дефицит? - А той ме упреква
и се възмущава:

- Как може - казва -
обида такава? Несправедлив съм бил
към съвестта! Сметката
точна била. А пък вчера,
при преброяването вечерта, в касата той
и бележка намерил. Вземам бележката,
в ръце я държа,
засрамен я гледам и в нея - прочитам:
"Десет стотинки още дължа!" - Сложил
и подпис

- 30 стотинки
в повече има! - Радост голяма
в сърцето ми бризна, сякаш най-после
в същия час рухна
световният капитализъм. Братя строители,

Запад,
сложи си монокъла
и виж колко богата е
мойта страна! -

В мойта Родина
растат
и живеят нови хора
с нов морал! -
Днес
тези 30 стотинки
за нея са огромен
капитал!
12 Септември 2011 23:30
1954
На бойните дни
отгърмя урагана
и с мирния образ на трудов човек,
макар и с белег
от скорошна рана,
ти пак се усмихваш,
мой двайсети век!
Ние изтръгнахме
живота
от гроба
по-жив,
по-млад,
по-красив!
Но понякога
гневна е
моята обич
и белият залък на дните -
горчив!
…отприщен е само
на злото потокът зловонен,
коварен и чужд
като смърт,
като враг!
…но извора търсят
за своята жажда,
милеят
само за своето гърло!
12 Септември 2011 23:50
А у наше село така пазаруваме по фермите. Има си едно ремарке, паркирано на входа на фермата, отрупано с кочани царевица, тикви, домати, ябълки или дърва за горене... според сезона. До него една дървена кутийка с катинарче и процеп. Написана с маркер цената и всеки спира с колата, взема си, пуска стотинките или доларчетата и отминава.
След като така е от години - явно хората честно си оставят стотинките.
Толкова за монокъла на господа "капиталистите" (щото така е явно от десетилетия тук).
Извод - важно е хората да са стока, а дали ще се водят в "социализъм" или "капитализъм" - с това да си чешат езиците всичките партийци от двете страни на океана, а и наоколо.
А в България тази стока (Хората с главно "Х" нещо мно-о-о-о-ого поскъпна и не се намира вече по магазините...
12 Септември 2011 23:52
Поздравявам Ламбовски за статията. И нищо да не беще напосал след "Обратни разписки" пак щеше всичко да е ясно. Явно обратните разписки от природонаселението не се получават от властниците. А на тези от властниците до природинаселението няма кой да се разпише, просто защото не знае как да го направи, а тези които знаят и могат - не искат посланията. Може би и това е в основата на мерака да се продадат и пощите.
12 Септември 2011 23:59
И да не забравяме, че Пеньо Пенев написа
Когато мрак забули теменугите
и в тъмното останеш само ти
е.ии им майката на другите
и в себеси утеха намери
Това във никакъв случай не е одата на онаниста. Това е болката и горчивината на човекът възторгнал се от 30-те стотинки от теста на честността.
13 Септември 2011 00:12
Това обаче, че четирима от всеки петима не вярват в равенството пред закона, а качества като солидарност и търпимост изобщо не са ценени...



Е, айде, децата са малки и не разбират, ама тоя, дето им е задавал отговорите не е ли забелязал, че второто води до първото? Или тоя, дето го е цитирал?
13 Септември 2011 06:17
"Е.и си майката, Жозеф,
е.и си майката, ти казвам,


Джефер, все пак, Жозеф е друга бира!

Пазаруването без касиер може и днес да се наблюдава в Булгаристан, в голям и красив манастир, гдето в Храма всички икони, кръстчета, свещи и тук-там предмети на кича си имат цени, но никой не следи кой колко оставя, освен Него!
13 Септември 2011 09:23
До него една дървена кутийка с катинарче и процеп.


Малко имате да догонвате социализма във ваш'то село, ама нищо, още стотина години и ще излезете на Димитровградското ниво от 1950-та.

Редактирано от - инсп.Мегре на 13/9/2011 г/ 09:24:28

13 Септември 2011 09:42
Моите уважения към Ламбовски, но не е чел Пеньо Пенев. Сумата се оказва с 30 стотинки по-малко, но в кутията има бележка от длъжника, който в момента е нямал пари, че ще се издължи по-късно.
13 Септември 2011 09:53
Според мен тук не става дума за някакъв нов комунистически морал; тук става дума за честност и коректност, качества, които нашите родители, баби и дядовци си ги имаха още преди да дойдат партийните кариеристи на власт. Аз имам лично спомени как вратите не се заключваха, какви бяха отношенията между комшиите, как всички си помагаха един на друг без разлика дали си редови комунист или безпартиен. Затова, когато тук някой изрази носталгия по отминалите времена, то не е защото плаче за минали привилегии (ех, има и такива), а защото тогава наистина имаше хора, имаше личности, както е написал по горе Капитан Немо.
Капитане, много си прав,

Проблемът е в това, че ако в "мрачните тоталитарни времена", когато имаше дефицит на стоки за потребление, хората си оставаха хора и гледаха да си помагат един на друг; сега при "слънчевата демокрация" хляб и суджук по БДС има, ама човещина няма.
13 Септември 2011 10:02
Уффф...що не си зададете въпроса: Защо винаги бедните са добри, човечни и не си заключват вратите, а богатите са лоши, свидливи и недоверчиви?
Надявам се - ако си отговорите правилно - ще разберете защо е така - тук, в тоя свят

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Септември 2011 10:03
И да допълня още нещо:

Баща ми разправяше как някога през 30-те години дядо Илия (неговият баща) един ден заминава по търговските си работи. На гарата го среща познат търговец, връчва му определена сума, с молба да я предаде на негов човек, дядо ми знае къде. И това е: няма разписка, няма нищо, само едно доверие.

А за Пеньо Пенев има хипотеза, че се самоубил от любов по една много красива еврейка.
13 Септември 2011 10:20
Ламбовски,
това за П.Пенев от къде го измисли
13 Септември 2011 10:26
До него една дървена кутийка с катинарче и процеп.

Малко имате да догонвате социализма във ваш`то село, ама нищо, още стотина години и ще излезете на Димитровградското ниво от 1950-та


А у наше село има едно банкоматче с процеп, даже 2 процепа. Ограбват го сравнително редко - 4-5 пъти месечно. Без да го разбиват.
13 Септември 2011 10:27
*Упсссс, процепите са 3 (три)
13 Септември 2011 10:50
Моите уважения към Ламбовски, но не е чел Пеньо Пенев. Сумата се оказва с 30 стотинки по-малко, но в кутията има бележка от длъжника, който в момента е нямал пари, че ще се издължи по-късно.


Я пак го прочети, че нещо си се объркал, по-горе са постнали текста на стихотворението.
13 Септември 2011 11:00
пак сорофщини...
13 Септември 2011 11:20
Бай Илия 09:53:57. Много добре казано!
13 Септември 2011 12:27
Ех, Пеньо ..
На снимката си в учебника по литература за незнам си кой клас, Пеньо Пенев страхотно приличаше на по-големия брат на Роската, от моя клас. Може би е добре че Пенев така и не стана свидетел какъв нов морал се яви, в последствие.
13 Септември 2011 14:23
.
13 Септември 2011 14:33
"Устатати е пак солена Лена,
Ти пак си правила минет.
Но аз не ти се сърдя Лена,
Не съм еснаф - аз съм поет."

13 Септември 2011 14:40
И аз прочетох стихотворението, точно така е, както авторът го е казал, а не както цитират тук...Абе ние можем да четем правилно, а сме тръгнали държава да оправяме...Както и да е, статията е мрачна, но вярна.
13 Септември 2011 14:42
А за Пеньо Пенев има хипотеза, че се самоубил от любов по една много красива еврейка.

Клара /Светла/
Епитафия за мене


За него никой не миля,
не найде никъде покой.
От чужди рани той боля,
умря от чужди рани той..
13 Септември 2011 15:56
боцман, фестия - и двамата сте прави, но непълни (както и авторът, де) - има ги в стихотворението и надплатените 30 стотинки, и бележката за недоплатени 10 стотинки в кутията (което е много по-пичовско явление от 30-те стотинки вповече) но тъй като сумата 10 ст. от бележката не пасва с 30-те стотинки от убийството, авторът е избрал за съпоставяне еднаквите суми...)

Редактирано от - Лустриран, не фрустриран на 13/9/2011 г/ 15:57:57

13 Септември 2011 16:32
Имам предвид в случая не дефицита на млади хора в България,
а дефицита у тях - на смисъл и перспективи.


Само ще добавя, че много често смисълът и перспективите се разглеждат като елемент на околната, външната среда, докато всъщност те са продукт най-вече на самия човек. Затова обаче са нужни съответни ценности, култура, образование.

14 Септември 2011 09:44
Ммм даа,
След 60 години , тия трийсе стотинки в повече ни излязоха много скъпо .
Тия които проповядваха нов морал си ги взеха с лихвите.Нищо не се губи в тоя свят.
И все имаме да даваме.

Редактирано от - rorik на 14/9/2011 г/ 09:48:33

14 Септември 2011 19:17
Тия които проповядваха нов морал си ги взеха с лихвите.Нищо не се губи в тоя свят.
- - и наистина - понякога са дори същите хора, но ако не са - задължително са децата им и внуците им, или в краен случай - телохранителте им (пардон, бодигардовете)...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД