"Ах, мили мои, партии любими, аз ще бъда с таз, която е на власт". Това е един от най-популярните български шлагери, свързани с политиката. Рефренът очевидно се е превърнал в мото на кмета на Летница д-р Красимир Джонев, който управлява общината вече три мандата и се стяга да спечели още един на вота наесен.
През 1999 г. д-р Джонев се кандидатира от името на Земеделския демократичен съюз. Тази партия е коалиционен партньор на управляващата по това време СДС, която съответно го подкрепя. През 2007 г. е кандидат на БСП, също управляваща към този момент, а сега е издигнат от инициативен комитет, който се подкрепя от ГЕРБ. Единствения път, когато Джонев се е явил на вот срещу властта, е през 2003 г. Тогава е независим, подкрепен от БСП, а управляващите НДСВ са имали кандидат срещу него.
"Не успяха да спечелят дори един съветник",
не без гордост си спомня кметът.
На вота наесен освен от ГЕРБ Джонев ще бъде подкрепен и от БСП, ДПС, ДСБ, вероятно и СДС. Самият той признава, че няма проблеми с "Атака" и е в добри отношения с местния координатор на РЗС. Според всеобщото настроение в малкия град Джонев ще спечели без никакви проблеми. Самият той отказва да дефинира личните си политически убеждения публично, тъй като не иска да обиди някоя от подкрепящите го партии.
Ветеринарният лекар влиза в местната власт през 1993 г., когато СДС има свой кмет. Едва 27-годишен, той е избран за зам.-кмет. През 1995 г. Джонев подава оставка и отива в Ловеч като ветеринарен инспектор в ДВСК. Често обаче идва в родното си мяст, за да лекува домашните животни в Летница и селата наоколо. Според собствените му признания няма къща, в която да не е влязъл, и познава дори кучетата.
През 1999 г. тогавашният областен управител на Ловеч е д-р Гето Джурковски (СДС). Именно той кани Джонев да се кандидатира за кмет на Летница. Познава го отдавна, тъй като е бил негов преподавател във ветеринарния техникум в града. За разлика от мнозина демократи, станали такива на 11 ноември 1989 г., Джонев се колебаел. Евентуално негово членство в СДС щяло да бъде несъвместимо с миналото му на комсомолски секретар.
Затова приел да бъде издигнат от друга партия и подкрепен от СДС, след което спечели 67% на първи тур. Опитът му като зам.-кмет обаче го научил, че кметът без общинския съвет е кръгла нула. Затова още в началото на мандата привлякъл БСП на своя страна, като предложил на местния лидер на партията да оглави финансовата дирекция в общината.
За годините на управлението си Джонев е успял да ремонтира всички главни улици и междуселищната инфраструктура в общината, възползвайки се от европейски пари. Училището, в което учат 400 деца, е обновено, ремонтирана е и детската градина, в която се грижат за 120 малчугани.
Приветливият вид на Летница контрастира
с изгледа на много български градове, включително далеч по-големи. Това е основното обяснение на факта, че местните представители на партиите, които в София са непримирими врагове, не виждат никакъв проблем в това, че подкрепят една и съща кандидатура. "На местно ниво са важни личностите", заявява Дияна Захариева, шеф на общинския съвет в Летница и съветник от квотата на БСП. "В общинския съвет трябва да се гледат интересите на гражданите, не на партиите. Целта ни е една и съща. Ако не се обединят хората в малките общини, нищо няма да се постигне", смята Захариева. А и според нейните наблюдения на политическите процеси у нас ГЕРБ и БСП не са чак толкова непримирими врагове, колкото изглежда на пръв поглед. "Ще призова избирателите, които ме подкрепят, да гласуват за д-р Джонев", декларира Цанко Петров. В момента той е съветник от листата на НДСВ, но на предстоящите избори ще се кандидатира като независим. Изчисленията показват, че за едно място в общинския съвет са достатъчни 140-150 гласа и Петров смята, че ще успее да ги събере. "Смятам, че би трябвало да има само една лява и една дясна партия, но обществото ни явно още не е дорасло до това", коментира Петров. Самият той има строителна фирма и смята, че младите хора ще се върнат в Летница, ако в региона се развие туризмът. "Имаме нужда от малки хотели и къщи за гости, в които да са заети повече хора, не от един голям хотел, в който да работят 4-5 човека, както е по морето", смята Петров. Местният актив на ДПС също смята, че Джонев работи добре и всички го подкрепят, защото той със сигурност ще победи, а никой не иска да е на страната на победените. Единствено местният лидер на ГЕРБ, в съответствие с полуказармената дисциплина в тази партия, отказа да коментира позицията й за подкрепа на досегашния кмет.
Сред хората в града, които се разхождат по новоасфалтираните улици, спретнатите алеи и цветните градинки, настроенията също са в подкрепа на Джонев. Те не виждат проблеми в това, че той обединява различни партии, тъй като според тях именно
партиите търсят кмета, за да го подкрепят
Община Летница се състои само от 4 селища - град Летница и селата Крушуна, Горско Сливово и Кърпачево. В града живеят около 4000 души, а в селата към 1200, което прави около 3500 избиратели. Както на много места в дълбоката провинция на България, поминъкът тук е земеделие и животновъдство. Все пак на територията на общината има и две предприятия. Едното е за преработка и замразяване на плодове и зеленчуци, което е 100% австрийска инвестиция. Особено интересна е фабриката "Уолтопия" за производство на катерачески стени за алпинизъм на закрито. Нейната продукция е само за износ, при това за целия свят - от САЩ и Канада, през Европа, та чак до арабските държави. Стените се произвеждат, като преди това се вземат гипсови отливки от реални скали. Това ги прави много удобни за хора, които искат да се занимават с катерене, но нямат възможност да отидат на планина. Доходите в двете предприятия в Летница не са никак лоши за провинцията. Работниците в "Уолтопия" получават по около 500-600 лв., а във фабриката за плодове и зеленчуци около 400 лв., в случай че се изпълни съответната норма.
Общинският съвет в Летница се състои от 13 души - 6 от БСП, 2 от ГЕРБ, 2 от НДСВ и 3-ма от ДПС. В града живее българско и влашко население, като съотношението между тях е 50 на 50. През последните години власите подкрепят ДПС. В Горско Сливово и Крушуна живеят българи и турци.
Една от основните цели на кмета и общинския съвет е поминъкът на хората да се преориентира от земеделие към туризъм. На територията на община Летница са известните Крушунски водопади, които според местната власт биха могли да привличат много хора, ако се създадат условия за тях. Сред плановете на кмета е да се построи плувен басейн и спортен комплекс.
Досега Джонев е изпълнил всички обещания, които е дал, и е твърде вероятно да изпълни и това. И нищо чудно, ако продължава с това темпо, да се превърне в кметът, изкарал най-много мандата, при това последователни, в управлението.
Не ми стана ясно това похвална статия ли е, или критична? Като гледам снимките, кметът си върши добре работата. Ако всички селища от този тип имаха подобни кметове, България щеше да е едно доста по-добро място за живеене. И няма никакво значение коя партия ще застава зад такъв кмет.
За кмета -