Близо година след като министерството на икономиката отряза десетки браншове от европарите за модернизация на фирмите по програма "Конкурентоспособност", а след това обеща да премахне част от скандалните ограничения, вчера се оказа, че отново ще се прилага двоен аршин.
В началото на годината фирми от определени сектори не бяха допуснати до подпомагане от ЕС с мотив, че производствата им не създават добавена стойност за икономиката, а заместникът на ресорния министър Трайчо Трайков - Евгени Ангелов, се зарече това да се промени. Ако се вярва на думите му от вчера, фирмите от кожарския, текстилния, обувния и мебелния бранш могат отново да се включат в състезанието за европарите за модернизация на производствата си.
Проверка на "Сега" в новите условия за европарите обаче показа, че експертите на Трайков отново делят бизнеса. Проекти на индустриите, които са приоритетни според ведомството, ще се разглеждат и одобряват с предимство. Според изискванията за европари по схемата за модернизация ще могат да кандидатстват всички производители, но приоритетно ще се разглеждат проектите на производителите на какао, шоколадови и захарни изделия, на хранителни подправки и овкусители, на детски, диетични и други храни, на химични продукти и лекарствени вещества, на метални изделия и електрически съоръжения, на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти, на машини и оборудване, съобщиха консултантите от "Елана Инвестмънт". Предимство имат също и фирмите, които се занимават с информационни услуги и научноизследователска дейност. Приоритет ще бъдат и дружествата, които се занимават с производството на автомобили и превозни средства, макар страната ни да може да се похвали с едно-единствено подобно предприятие - ловешкия завод на китайската компания Great Wall и "Литекс моторс", свързани с бизнесмена Гриша Ганчев и Корпоративна търговска банка.
Междувременно стана ясно, че част от парите по "Конкурентоспособност" са отишли при някои от най-големите ни тв продуценти, с които те ще обновяват апаратурата си. Някои от одобрените проекти са на Магърдич Халваджиян, Димитър Митовски, "Ню Бояна филм" и др. Въпреки техния успех обаче "Конкурентоспособност" остава една от най-затлачените европрограми. Причината е, че от нейния старт през 2007 г. досега до фирмите са стигнали едва около 3 на сто от общия бюджет от над 2.2 млрд. лв.
ИЗИСКВАНИЯ
Крайният срок за кандидатстване за модернизация е 20 декември, като общият бюджет за субсидиране на малкия и средния бизнес по тази схема е 97 млн. лв. Според заложените изисквания по нея могат да кандидатстват дружества с минимум 3 приключени финансови години, които съответно имат за последната година нетни приходи от продажби на стойност между 200 хил.лв. и 1 млн. лв. в зависимост от категорията предприятие. Предприятията могат да получат безвъзмездна помощ за инвестицията си от 100 хил.лв. до 2 млн. лв. в зависимост от големината на компанията, като тази субсидия представлява 60-70% от целия инвестиционен проект.