Въпреки отказа и на Финландия да подкрепи членството на България в Шенген, премиерът Бойко Борисов смята, че Европа вижда как страната ни изпълнява стриктно критериите, поставени от ЕС. |
Отказът на Финландия обаче не стресна премиера Бойко Борисов, който обяви, че е напълно спокоен, защото България е изпълнила критериите на ЕС за влизане в зоната 100%. Цяла Европа виждала, че страната ни е готова за Шенген.
Въпреки отказаната на двете източноевропейски страни подкрепа полското председателство вече обяви, че ще постави въпроса за разглеждане на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи днес и утре. Варшава се опитва да посредничи за компромисно решение - поетапно присъединяване на България и Румъния към Шенген, първоначално с въздушните и морските граници до края на т.г., а след мониторинговия доклад на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред следващото лято евентуално и със сухопътните граници.
Резерви към включването на България и Румъния имат и двете водещи страни в ЕС Германия и Франция. По-рано тази година те обявиха, че то не може да се случи заради слабите резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, които бяха потвърдени и от доклада на ЕК. Според София и Букурещ обаче Берлин и Париж са готови на компромис и вчера стана ясно, че двете страни действително ще дадат рамо на България. За да бъде блокирано членството на България, е достатъчно и само ветото на Холандия.
Българските власти дълго пренебрегваха отрицателните сигнали, които идваха по различни дипломатически канали, като често демонстрираха твърда убеденост за положително решение през септември. След като Холандия обяви в прав текст, че ще блокира членството ни, външният министър Николай Младенов реагира с поставянето на ултиматум към ЕК, че България може да преразгледа позицията си по промените в шенгенското законодателство. Дипломатически източници на "Сега" обаче предупредиха, че така има опасност страната ни да попадне в изолация.
--------ПОМОЩ
Съветът на вътрешните министри ще обсъжда и искането на Австрия и Унгария да им бъде оказана помощ за охрана на шенгенската граница с Балканите поради нарастващия трафик на хора, съобщи преди ден EUobserver. Двете държави настояват за общи действия за защита на сръбско-унгарската граница, през която имигранти от Азия и Африка проникват в Западна Европа. В писмото се посочва, че напоследък значително нараства броят на заловените нелегални имигранти, повечето от които идват от Афганистан, Пакистан, Индия, Сомалия, Иран и Ирак.