:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,020
Активни 356
Страници 4,923
За един ден 1,302,066
Рейтинг

Американските университети пак са начело на световния академичен елит

САЩ отново доминират класацията на Times Higher Education за най-добрите висши училища в света
снимка: интернет
Поредният випуск щастливи дипломанти на "Харвард".
Закътан в жилищен квартал в подножието на планината Сан Габриел в Пасадена, с едва 2175 студенти, Калифорнийският технологичен институт, по-известен като Калтек, е новият лидер в световния университетски елит. Със спечелени общо 32 Нобелови награди Калтек от години е сред водещите университети в света, но за пръв път измества, макар и с малко, смятания за непоклатим "Харвард". Това показва рейтингът на Times Highеr Еducation - една от най-престижните класации на университетите в света. Резултатите за 2011-2012 г. бяха обявени миналата седмица, давайки повод за лавина от анализи. Кой и защо доминира в света на висшето образование и науката?

Ясно е, че разликите между световните лидери са минимални, изтъкват редакторите на класацията. Миналата година "Харвард" победи Калтек с едва 0.1 точки, но тази година Калифорнийският институт вече го превъзхожда по три показателя - обем на изследванията, цитиране на научни публикации и привлечени от индустрията приходи. Решаваща се оказва именно разликата в парите. "Харвард" отчете съизмерим с други водещи университети ръст на финансирането на научноизследователската дейност, докато Калтек отбеляза скок от 16%", обяснява Саймън Прат от "Томсън Ройтърс", която предоставя данните. Предимство на Калтек като малък и специализиран университет е и възможността да работи тясно със студентите, като се фокусира върху научните изследвания, за разлика от по-големи институции, при които отделни научни области могат да изостават, считат анализатори. Показателно за това са добрите резултати на други специализирани университети, като Pohang University of Science and Technology, Корея (53-то място), and Hong Kong University of Science and Technology (62-ро място).

Встрани от интригата около първото място, трите най-добри университета в света споделят три общи неща - те са частни, богати, американски. И тази година САЩ доминират световната класация със седем университета в Топ 10, 30 университета - в Топ 50 и общо 75 - в Топ 200. Единственият американски университет в Топ 10, който не е частен - университетът в Бъркли, отстъпва с две позиции от 8-о до 10-о място. Назад отстъпват и други престижни публични университети като Калифорнийския (от 11-а на 13-а позиция), университета "Сан Диего", Калифорния (от 32 на 33), "Санта Барбара" (от 29 до 35). Според наблюдатели в това отстъпление, макар и малко, се вижда тенденция за западане на най-добрите публични университети в резултат на орязването на бюджетите.

"Въпреки че американският академичен свят като цяло пострада от глобалната финансова криза, частните институции имат очевидно предимство пред обществените", счита Филип Алтбах, директор на Центъра за международно висше образование в Бостънския колеж. "Те предлагат по-добри стипендии и възможности за участие в научни изследвания, а най-важното е, че могат да планират бъдещето си при повече стабилност", счита той. В същото време много публични университети в САЩ в момента получават от държавата само 10% от бюджета си и разчитат на бързо растящите такси за обучение и други източници.

Вторият хегемон след САЩ във висшето образование - Великобритания, тази година може да се похвали с 32 университета в Топ 200. "Оксфорд" и "Кеймбридж" миналата година си поделиха шестото място, но сега първият изпреварва древния си съперник и е на четвърта позиция. Забележителен е и скокът на London School of Economics, който се изкачва от 86-о до 47-о място. Успехът му се дължи на методични промени, които подпомагат изкуствата, хуманитарните и социалните науки.

Според Дейвид Уилетс, министър на образованието и науката в Обединеното кралство, това представяне на Великобритания я поставя преди САЩ, ако се вземе предвид размерът на всяка страна и заделяните ресурси. За други резултатите за пореден път повдигат въпроса доколко нужни са предприетите радикални реформи в английското висше образование. През август британският Институт за политиката на висшето образование предупреди, че подобни реформи могат да предизвикат трусове и несигурност в системата. "Резултатите от рейтингите са много добри. Трябва да сме изключително внимателни да не пропилеем това", изтъкват от института.

Най-добрият университет извън англо-американската сфера - Швейцарският федерален технологичен институт в Цюрих (15-о място) е строго специализиран, подобно на Калтек. Открояват се и резултатите на холандските университети - 12 в Топ 200, включително 4 сред първите 100. "В Холандия университетите се глобализират и се радват на стабилно държавно финансиране", обяснява тенденцията Алтбах. С 12 университета в Топ 200 по-добри позиции отчита и Германия. Най-престижен сред университетите в Азия е този в Токио, следван от университета в Хонконг. Университетът в Сао Пауло, Бразилия, който отсъстваше от Топ 200 на класацията миналата година, сега е на 178-о място, а този в Кейп Таун, Южна Африка, се придвижва четири места до 103-та позиция.

Топ 20 на университетите в света 2011/2012

Място в света Институция Държава

1 California Institute of Technology САЩ

2 Harvard University САЩ

2 Stanford University САЩ

4 University of Oxford Великобритания

5 Princeton University САЩ

6 University of Cambridge Великобритания

7 Massachusetts Institute of Technology САЩ

8 Imperial College London Великобритания

9 University of Chicago САЩ

10 University of California, Berkeley САЩ

11 Yale University САЩ

12 Columbia University САЩ

13 University of California, Los Angeles САЩ

14 Johns Hopkins University САЩ

15 ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology Zurich Швейцария

16 University of Pennsylvania САЩ

17 University College London Великобритания

18 University of Michigan САЩ

19 University of Toronto Канада

20 Cornell University САЩ

Топ 20 на университетите в Европа 2011/2012

Място в Европа Място в света Институция Държава

1 4 University of Oxford Великобритания

2 6 University of Cambridge Великобритания

3 8 Imperial College London Великобритания

4 15 ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology Zurich Швейцария

5 17 University College London Великобритания

6 32 Karolinska Institute Швеция

7 36 University of Edinburgh Великобритания

8 45 Ludwig-Maximilians-Universitat Munchen Германия

9 46 Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Швейцария

10 47 London School of Economics and Political Science Великобритания

11 48 University of Manchester Великобритания

12 56 King's College London Великобритания

13 59 Ecole Normale Superieure Франция

14 61 University of Zurich Швейцария

15 63 Ecole Polytechnique Франция

16 66 University of Bristol Великобритания

17 67 Katholieke Universiteit Leuven Белгия

18 68 Utrecht University Холандия

19 69 Georg-August-Universitat Gottingen Германия

20 73 Universitat Heidelberg Германия

Методология

Рейтингът на THE тази година е изготвян на базата на 13 показателя, разпределени в 5 групи. С 30% тежест, групата "Обучение и учебна среда" отчита общо 5 показателя - резултати от международно представително проучване за репутацията на университетите, проведено сред 17 554 души (15% тежест), съотношението студенти: преподаватели (4,5%), съотношението докторанти-студенти в бакалавърски програми (2,25%), съотношението докторанти:преподавателски състав (6%), съотношението общ приход:преподавателски състав (2,25%). С 30% тежест е и показателят цитируемост. Международният облик на институцията носи 7,5% тежест, разпределени поравно върху три показателя - дял международни към местни студенти, международни към местни преподаватели, изследователски текстове в международно съавторство. 30% тежи категорията "Научни изследвания" - престиж (18%), приход (6%), обем(6%). Последните 2,5% са за приход от индустрия. Пълно описание на методологията - на http://www.timeshighereducation.co.uk.

Българските студенти са най-много в Германия, Великобритания и САЩ

Макар че официално нито една държавна институция не следи броя на българските студенти зад граница, се знае, че наши сънародници се обучават в най-престижните университети в света. Според данни на просветното министерство най-малко 80 000 българи са учили зад граница, поне толкова е броят на подадените за легализация дипломи от чужди висши училища. Броят на заминалите обаче е в пъти по-голям, тъй като малцина се връщат да живеят и да работят у нас. Само тази година например 6031 дванадесетокласници са поискали дипломите им да бъдат легализирани, за да учат в чужбина. Великобритания, Германия и САЩ са трите най-желани образователни дестинации. В британски университети тази година са кандидатствали над 2300 български ученици. През учебната 2009/2010 г. в САЩ са се обучавали 2495 български студенти, сочат данните на американския Институт за международно образование, базиран във Вашингтон. Студентите от България в Германия са около 12 000, което нарежда България на второ място след Китай по брой на чуждите студенти в Германската федерална република.

Като сбъдната американска мечта е историята на Дико Михов, който от години работи в САЩ и е шеф на инвестиционен фонд на Уолстрийт. Според медийни публикации преди 2 години Михов си купи апартамент в Манхатън, оценен на 3.45 млн. долара. Роден е в Добрич и през ученическите си години проявява математическия си талант на национални и международни олимпиади. На 18 години печели Международната математическа олимпиада, което го прави един от най-добрите ученици по този предмет в света. Учи математика в Софийския университет и през 1989 г. заминава да учи в САЩ. Следва една година докторска програма в University of California, Бъркли, но става доктор на Масачузетския технологичен институт. През 1996 г. той учредява стипендия за български студент, приет в МИТ. Дико Михов заедно с друг медалист от международни олимпиади - Теодор Василев, са съучредители на Американската фондация за България, която отпуска стипендии за международните ученически отбори по различните предмети. Василев е възпитаник на немската гимназия в София. След като завършва УНСС, получава магистърска степен от Бостън Колидж и докторска степен от Харвард. Работи, посещава лекции в Columbia University в Ню Йорк. Работи като консултант с аукционните къщи "Кристис" и "Сотбис" и като директор развитие на Фондацията за изкуства "Елизабет" в Ню Йорк.

Преди няколко години нашумя и името на Стефан Иванов, който се върна да работи в България като управляващ директор на Ситибанк. Той е сред първия випуск възпитаници на Американския университет в Благоевград. По-късно получава магистърска степен в университета Корнел, който е в Топ 20 на университетите, според тазгодишната класация на Times. Завършва и програмата за развитие на висши управленски кадри към Харвардския университет.

Изобщо през последните 20 години се наложи тенденцията в най-престижните университети в света да се обучават учениците с най-високи постижения на международни олимпиади. В момента в университети като "Оксфорд" и "Йейл" се обучават младите български медалисти от международните олимпиади по математика и природни науки - новото поколение мениджъри на Уолстрийт. Основната причина талантите ни да избират чуждите университети пред родните е, че мнозина от тях печелят стипендии (основно в САЩ) или имат възможност да изтеглят нисколихвен кредит, който да връщат при изгодни условия, след като се дипломират (във Великобритания). Таксата в престижните американски университети е непосилна за българските стандарти. Например магистърска програма по бизнес администрация в "Харвард" е около 84 000 долара (в сумата влиза таксата за обучение, медицинска застраховка, разходи за книги и издръжка). В "Оксфорд" обучението на година струва 9000 лири. 90 на сто от българите, които заминават да учат във Великобритания, теглят кредит, с който могат да финансират и обучението. Заемите се отпускат от държавната Student Loans Company и покриват таксата за обучение. Студентите трябва да кандидатстват всяка година за кредит, но пък условията за връщане са изгодни. Лихвата се определя всяка година и обикновено е около 1%, макар да е имало години, в които е достигала 3-4%. Давността на заема е 20 години. Ако в този срок висшистът не си намери работа, заемът се опрощава. Изплащането му започва след намирането на работа. Минималната заплата, която дипломантът трябва да получава, за да започне изплащането на заема е между 16 000 и 21 000 лири на година, но сумата е различна за всяка държава. Ако годишните доходи са под тази сума, кредитът не се изплаща. Заради изгодните заеми британските вузове нямат добре развита система за отпускане на стипендии и ако изобщо се отпускат, те рядко надхвърлят 1300 лири. За сметка на това студентът има право да работи до 20 часа седмично без за това да са нужни допълнителни документи.
снимка: интернет
Калифорнийският технологичен институт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Студенти гребци от "Оксфорд" ликуват след тазгодишната си победа над отбора на "Кеймбридж" в традиционната регата между двата университета. Досега "Кеймбридж" е побеждавал 80 пъти, а "Оксфорд" - 76.

Вузове от Полша, Чехия и Естония влязоха в Топ 400

Германия наля 1.9 млрд. евро в най-добрите висши училища и резултатът е налице
За пръв път Times Higher Education представя класация на втория ешалон в университетския елит - Топ 200-400. Университетите са обединени в 6 групи, без да са класирани на конкретно място, но въпреки това дават добра представа за предимствата на отделните страни, изтъква в анализа си Фил Бати (Under the radar activity).
Три източноевропейски страни - Полша, Чехия, Естония, могат да се гордеят с влизането си в разширения рейтинг. Полша се класира в Топ 301-350 с два университета - Ягелонския и Варшавския. В същата група е класиран и Карловият университет в Прага. Естония си е отвоювала място в Топ 350-400 с университета в Тарту. Според Пол Бенеуърт, експерт в Центъра за изследване на политиката във висшето образование в университета в Твенте, Холандия, институции като Ягелонския университет в Краков и университета в Тарту са сред едни от най-обещаващите кандидати за световна слава.
"Всичките тези държави се сблъскват със сходен въпрос - те трябва да избират дали да се концентрират върху отделни университети от световна класа, или да се стремят към повишаване на качеството и достъпа до системата на висше образование като цяло", изтъква Бенеуърт. За него една от причините за попадане на източноевропейски университети в рейтинга са нарасналите възможности след приемането на страните в ЕС.
Това обаче не е панацея и Италия е добър пример в тази посока. Вероятно най-старият университет в света - този в Болоня, Италия, не успява да се класира в Топ 200 на света. Болоня е в групата 226-250 заедно с четири други италиански висши училища - университета на Милано-Бикока, университета в Падуа, Миланския университет и университета в Триест. Според Бенеуърт това се дължи на поредица от дългогодишни проблеми - неадекватно финансиране на реформата във висшето образование, застаряване на преподавателите, неефективни процедури за привличане на нови преподаватели и стара инфраструктура.
Резултатите на две европейски държави - Испания и Германия, са показателни, че насочването на финансов ресурс към най-добрите университети работи. Германия задели 1.9 млрд. евро за период от 5 г. по програмата Excellence initiative и се кани да я продължи за нови 5 г. с финансиране от 2.7 млрд. евро. Парите се разпределят за три вида проекти - изследователски училища за докторанти и млади учени, за изследователски клъстъри и за цялостна институционална стратегия. Финансирането за стратегическите проекти е най-голямо като дял с до 13.5 млн. евро допълнителна годишна субсидия за 9 университета.
Тази инвестиция се изплаща като повечето немски университети, попадащи в Топ 200 на света (общо 12), подобряват резултатите си. Университетът "Лудвиг Максимилиян" в Мюнхен се предвижва от 61-ва на 45-а позиция и вече е сред първите 50 на света. Университетът насочва близо 2/3 от допълнителното финансиране за създаване на конкурентна научна среда чрез привличане на гостуващи изследователи и професори и подкрепа на младите учени. Движение има и при Хайделбергския университет - от 83-о на 73-о място, при Техническия университет в Мюнхен (вече 88-и в света). От 178-о на 109-о място скача и Хумболтовият университет.
Резултати дава и испанската програма за финансиране на най-добрите кампуси International Campus of Excellence programme. Испания се класира в Топ 200 на света с един университет - университета Помпео Фабра (186-и), но Автономният университет на Барселона и Барселонският университет попадат непосредствено след чертата, а в Топ 200-400 са класирани общо 7 испански университета.

ПЪРВЕНЦИТЕ НА ИЗТОЧНА ЕВРОПА
Ягелонски университет, ПолшаСъздаден 1364 г. 6800 общ състав, 46 500 студенти (според данните на THE). С най-добро представяне по показател цитируемост.
Карлов университет, ПрагаСъздаден 1348 г. 4000 души академичен състав, 51 000 студенти (според сайта на университета). С най-добро представяне по показател международен имидж.
Университетът във ВаршаваСъздаден 1816 г. 3240 души академичен състав, 54 000 студенти (според сайта на университета). С най-добро представяне по показател цитируемост.
Университетът в Тарту, ЕстонияСъздаден 1632 г. 17 000 студенти. С най-добро представяне по показател международен престиж.
63
6147
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
09 Октомври 2011 21:55
Германската федерална република???
Няма такава. Има единствено Федерална Република Германия.
09 Октомври 2011 22:07
Ами НБУ на кое място е в тази класация?
09 Октомври 2011 22:15
Не става ясно промените в класирането до каква степен се дължат на промени в методологията на измерване. Калтек вече веднъж "изскочи" от нещо като 12-то на 1-во място в друга класация през 1999; после се оказа, че агенцията е сменила методологията, та имаше корекции на следващата година.
Други неща са обезпокоителни и направо отвратителни:
Първо, скапаната система за средно образование на САЩ, с много ниски стандарти за знания и в частните училища, прави така че САЩ в момента смучат като вампир ученици от Източна Европа, Азия и Южна АМерика, където ужким образованието е по-слабо и необработено от капитализма и демокрацията. Рядко накой американски студент успява да се вреди в природни и математически науки над ниво бакалавър. Пълно е с азиатци, израелци, индийци, европейци и т.н., които после остават в САЩ. Отвратителни вампири!
Другият срамен факт е, че много от най-големите таланти ги изсмукват банките и инвестиционните фондове. Българинът, даден за пример, е добра илюстрация. Едни от най-умните хора, които могат да работят като инженери, физици, химици и т.н., отиват да си хабят живота в най-паразитния и вреден сектор в историята на икономиката - шибаните банки и инвестиционни фондове. Отиват да вредят с таланта си на милиони и милиарди хора по света, вместо да правят живота по-добър. Това е просто отврат. Нямам търпение банковата система на САЩ да се срине напълно и този позор да приключи.
09 Октомври 2011 22:20
Червено



09 Октомври 2011 22:31
Това ли са университетите, които НЕ са звършили Гейтс и Джобс?
Суета на суетите! Всичко е суета!
09 Октомври 2011 22:31
"Сит търбух - за наука глух!" (Р.Р.) Че защо да се дават пари за наука? Защо да не изгоним умните извън село ни?? И т.н., и т.н. Че коя власт е обичала знаещи, можещи, искащи? Ще мътят водата овде?? Ай сиктир, кератлар, друм! Пък и кой може да обучава насам? Бившите партийни секретари и преподаватели по идеологическите предмети? Дреме им на тях за понятия като "Родина", "наука", "престиж", "знания", "къде си сред зрящите", ... Всичките са на непоклатими позиции и као кинскиот дзид! В СУ, НБУ, МЕУ, ДЕУ, БАУ - на всеки километър...

09 Октомври 2011 22:38
Ами НБУ на кое място е в тази класация?


Около 7 позиции над П.У.Т.К.А., но в челото са Магнаурска школа Симеоново и НСА (бивш ВИФ), обаче информацията е класифицирана, разбира се...
09 Октомври 2011 22:41
.
09 Октомври 2011 22:59
.
10 Октомври 2011 00:33
Няма, няма ...
10 Октомври 2011 02:12
Boatswain, остават, защото им предлагат добри условия на труд. Алтернативата е да се върнат в места като България и да се борят да създадат наука като в САЩ, такава каквато са учили. Сигурно един от 20 го прави. Малки подробности от пейзажа са лицемерието на общество, което не може само да произведе талантливи хора поради консумеризма си, и същевременно краде таланти с привлекателността на същия консумеризъм. В крайна сметка, държавата-донор става още по-бедна, а държавата-вампир продължава да пирува (но иде Видовден). Същевременно, ако 9 от 10 се връщаха, щяха да сложат в джоба си и БАН, и СУ, и гражданското общество щеше да има капацитет и т.н.
Ако на теб ти изглежда справедливо изтичането на мозъци, твой проблем. Ако това е икономическо развитие на света, значи развитието е обедняване.
10 Октомври 2011 02:57
Червено, Боцманът като казва "не ги искам тук", има предвид "не ги искам в САЩ" - щото за него "тук" е САЩ... вероятно затова е и емотиконът с усмивката... Казваш "лицемерието на общество, което не може само да произведе талантливи хора поради консумеризма си, и същевременно краде таланти с привлекателността на същия консумеризъм"... Няма никакво лицемерие. Добре дошли са и България, и Норвегия, и Германия, и Франция да привличат таланти със свой собствен (на тези страни) "консумеризъм" (др. Живков му казваше "вещомания".) Щом идват в Америка, значи им харесва. Значи това харесване е не само съвместимо с таланта им, но и необходимо за таланта им. Не съм съгласен, че обществото в Америка не можело да произведе свои сообствени таланти. Тези чужбински таланти СА американското общество, защото то ги приема веднага, безусловно. Те не са гости, те са част от него. И не всички сме тук от "консумеризъм". За някои от нас бившата Родина стана опасна за живота. Буквално.
10 Октомври 2011 03:13
P.S. - на мен, например, съвестта ми не позволява да съгражданствувам с премиер-министър, министър на вътрешните работи и председател на комисията по досиетата, които са били сътрудници на репресивния апарат на тоталитарния режим.. просто не мога... измъчвам се, и туйто....
10 Октомври 2011 03:34
"Рядко накой американски студент успява да се вреди в природни и математически науки над ниво бакалавър."
Не, те не искат да се вредят. Няма далавера. По-има далавера в право, банково дело, социология, администрация, медицина. И ако секне притокът отвън на мозъци, много бързо в УСА точните науки ще западнат.
10 Октомври 2011 05:10
10 Октомври 2011 05:11
"За някои от нас бившата Родина стана опасна за живота. Буквално."
Лусти, защо само за някои? За всички настоящата, с извинение, Родина е опасна и несъвместима с живота
10 Октомври 2011 05:57
Да, бе, ще спрат да "идват"... Ще спрат, ама заплатите ще станат по-вискои от банкерските и докторските и пак ще има американци в науките - просто търсене и предлагане. Американците си знаят добре системата и рисковете, нали си е тяхна...
10 Октомври 2011 06:32
ve:"Това ли са университетите, които НЕ са звършили Гейтс и Джобс?
Суета на суетите! Всичко е суета!"
-----
Бил Гейтс е учил в, но не е завършил втория в класацията(при това с отлични резултати). Доколкото зная Тесла също няма формално образование. Ако говорим за гениите или за хората създали техни правила това е друг въпрос. Между другото, Майкрософт и Апъл вероятно имат сайтове за кандидатсване за работа он-лайн. Опитайте там и пишете в резюмето си, че не сте завършили никакъв униврситет, но имате понятие от калиграфия и сте много умен. Вероятно ще ви вземат на работа незабавно със заплата най-малко 100К.
В интерес на истината има го и суетата - много наивници отиват и пропиляват времето и парите си за безпереспективни специалности или просто езикови курсове като се надяват, че марката по-късно ще извърши чудо. А чудеса рядко стават.
За останалите образованието е контакт с университетски преподаватели извършващи изследоватеска дейност в сферата на най-новите технологии, една отлична методология за обучение и позитивна конкуренция. Там не е прието да се казва: абе хората там някъде правят еди какво си, а се казва - ние сме хората.
ПП По време на моето обучение съм си сверявал часовника с отворените курсове на MIT, всезнайковците могат да видят каква е обстановката, домашните задания, лабораторните и изпитите на "суетниците".
10 Октомври 2011 07:27
WSP, разбирам, че подкрепяте моето казване.
Всяка коза - за свой крак!
Това е класация за уни, даващи най-добри работници в САЩ. Мерси!
10 Октомври 2011 07:47
"Американски университет е място където руски евреи преподават математика на китайски студенти."
Май има нещо вянно в това.
-------------------
Талантливите футболисти ги продават за милиони, а гениалните математици и физици ги подаряват за Бог да прости на Америка.
Фаворитът за кандидат-президентската позиция на републиканската партия в САЩ Мит Ромни обяви преди три дни, че Бог е създал САЩ, за да водят света и обвини Барак Обама, че умишлено отслабва страната.
"„Бог не е създал тази страна, за да бъде нация от последователи. САЩ не са предопределени да са една от няколко еднакво могъщи световни сили ...Америка трябва да води света, иначе някой друг ще го направи ... светът ще бъде едно по-опасно място без водещата роля на Вашингтон."
10 Октомври 2011 07:49
Лустриран, приемам това, което казвате, с изключение на едно - няма "бивша Родина", Родината е само една...не може и никога няма да има друга...Преди време в Истанбул, един наш изселник-екскурзовод чак подскочи гневно, когато някой от групата туристи го попита идва ли си в бившата Родина - Родината е само една, каза той.
10 Октомври 2011 07:56
Между другото, тази класация преследва същите цели, както и класациите на рейтинговите агенции - реклама и привличане на повече средства в определени, преди всичко частни университети. То май и Нобеловите награди, особено тези за мир, за литература, за икономика..., започнаха да ги раздават повече по политически (и етнически) съображения.
10 Октомври 2011 08:04
"Другият срамен факт е, че много от най-големите таланти ги изсмукват банките и инвестиционните фондове. Българинът, даден за пример, е добра илюстрация. Едни от най-умните хора, които могат да работят като инженери, физици, химици и т.н., отиват да си хабят живота в най-паразитния и вреден сектор в историята на икономиката - шибаните банки и инвестиционни фондове. Отиват да вредят с таланта си на милиони и милиарди хора по света, вместо да правят живота по-добър. Това е просто отврат. Нямам търпение банковата система на САЩ да се срине напълно и този позор да приключи." Е не мога да разбера как може да си толкова кух и системата да те определя като "напреднал"-има нещо сбъркано в цялата тази работа не мислите ли колеги.
10 Октомври 2011 08:14
A бе какво се чудя и аз-щом Храста е завършил Йейл, всичко е възможно..
10 Октомври 2011 08:22
Американските университети пак са начело на световния академичен елит

Пропаганда в стил "Работническо дело"
Факта, че американците допускат явлението Уолстрийт сам по себе си говори,
що за научен, включително, елит имат.
Ако го имат значи единствено на сатаната служи - и толкова по-зле, ако той е начело.

10 Октомври 2011 08:28
Гущерчето, тука веднага му опонираха на Ромни че няма право на такива изказвания, понеже не е християнин , а мормон.

Редактирано от - sybil на 10/10/2011 г/ 10:25:18

10 Октомври 2011 08:31
Англоговоряща агенция прави класация на университетите. Логично на първите места са американски и английски университети. То от Искъра по дълбоко нема!
10 Октомври 2011 08:44
А вие какво очаквате приятели мои, англоамериканците победиха в последната война-Паисий, какво се услушваш като пръднал в рейса
10 Октомври 2011 08:46
Политици, които са изпратили децата си да следват в чужбина по специалности, които ги има и в българските университети, трябва да бъдат отстранявани от заеманите постове. Те реално демонстрират, че не са заинтересовани от повишаването качеството на образованието у нас, дори напротив - заинтересовани са от неговото влошаване, с цел да не създават конкуренция на децата си, когато се завърнат в България.(Ако евентуално се завърнат.)
Долният пример съм го давал и друг път:
Преди десетина години представител на фирмата "Филипс" сподели, че секретарката на изпълнителния директор една сутрин се похвалила пред колеги, че предния ден се купила телевизор "Сони"... До обяд вече й била връчена заповедта за уволнение.
10 Октомври 2011 08:47
Хубава класация. Нареждам я между класациите : "10-те най красиви силиконови бюста" и "10-тe най-популярни звезди с повече от 3 брака"
10 Октомври 2011 08:58
Когато даваме примери с "успели българи", мисля че сме пропуснали възпитаниците на частния университет в Катуница.
10 Октомври 2011 09:00
Вероятно СУ е наедно от първите места място в класацията за най-ефективно отношение пари:резултати. Т.е. - с най-малко дадени пари - най-добри научни резултати. Любителите на инвестиртането могат да се змаислят за едно тен-екс в СУ.
А споменатите в статията са на последно.
10 Октомври 2011 09:11
Килийните училища в България са отдавна известна форма на обучение. Сега Симеон Дянков работи по авангарден проект за създаване на килийни университети и академични институти.
10 Октомври 2011 09:16
Политици, които са изпратили децата си да следват в чужбина по специалности, които ги има и в българските университети, трябва да бъдат отстранявани от заеманите постове.
Това трябва да влезе в нов закон. Както и следното:
Забранява се на политици и заемащи висши административни длъжности в Правителството да получават професорски, докторски и други степени и длъжности (по новия закон), докато са служебно ангажирани с тази си дейност.
Тогава Игнатов съвсем нямаше да стане голям доктор и професор без да си мръдне пръста, а наш Цвъчко няма да драпа за докторска, която някой друг ще му напише.
10 Октомври 2011 09:34
Като сбъдната американска мечта е историята на Дико Михов

Баси мечтата! Да си попилееш таланта по такъв безумен начин! Можеше и продавач на наркотици да стане, да има още повече пари - сигурно за журналистите щеше да е още по-престижно.


За щастие, наистина познавам българи, които са се реализирали по прекрасен начин и работят интересна и удовлетворяваща и най-важното - смислена и ценна работа.
10 Октомври 2011 09:49
Верно бе, к'ви са тия таймс-маймс. Ми те са мръсни империалисти - от най-мръсните, щото са англоезични. Я да се спретне една класация Дума Висше Образование, па да видят тогава хамериканците кон боб яде ли!

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
10 Октомври 2011 09:54
Die Hexe,
Извинявай, но не четеш внимателно.
Като сбъдната американска мечта е историята на Дико Михов

Не става въпрос за общочовешка, европейска, даже за българска мечта, а за АМЕРИКАСКА.
10 Октомври 2011 09:58

От всичките приказки, никой не споменава основното: защо тези университети са на първите места???? Ами затова, че са ПРИВЛЕКЛИ СРЕДСТВА ЗА ОБУЧЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИСТИ ОТ ЧАСТНИ ФИРМИ И КОРПОРАЦИИ. Наще пишман бизнесмени да вземат да са поучат и да НИ РИВАТ, ЧЕ НЕМА СПЕЦИАЛИСТИ , А ДА СИ ГИ ИЗУЧАТ.
10 Октомври 2011 10:56
Интересно на какви позиции са руските университети?
10 Октомври 2011 11:07
Интересно на какви позиции са руските университети?

Мчи то си пише на сайта на изследването - московският "Ломоносов" в групата от 276 до 300, петербургският - 351-400 (след 200 не дават точното място, а само групата).

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
10 Октомври 2011 11:41
Според методологията, ако някой руски олигарх налее 10-ина милиарда в някой университет от ранга на нашия пернишки (с извинение за абревиатурата), току виж същият влезнал в Топ20.
10 Октомври 2011 11:55
Това с броя на цитиранията също е доста относително.
Ето един пример:
Скоро в едно списание излезе статия на един капацитет по демографска статистика. Няколко месеца по-късно, излезе друга статия на втори специалист в този област, в която той доказва, че първият е писал, меко казано, абсолютни глупости. И цитира първата статия няколко пъти - за да демонстрира каква каша е в главата на колегата му.
Сега, това брои ли се за цитиране по методологията на Times Highеr Еducation ?

Редактирано от - Енчо на 10/10/2011 г/ 12:11:11

10 Октомври 2011 12:11
Хексе,
Баси мечтата! Да си попилееш таланта по такъв безумен начин!

Не знам обърнахте ли внимание на това Натиснете тук.
И двамата са PhD Оксфорд физика. На българчето от Септември днес му е първия работен ден в една от големите банки в Лондон. Годишната му заплата сигурно е съизмерима с бюджета на някой институт на БАН. А мечтата му е да ходи в Африка и да учи тъмнозелените дечица на ум и разум. Твърдо е убеден, че след не повече от пет години ще е изсмукал от гадната банка необходимите пари, за да прави каквото иска през останалата част от живота си.
Та такива работи ...
10 Октомври 2011 12:31
Годишната му заплата ще е между 33 000 и 38 000 паунда без удръжките, плюс първоначален бонус между 3 000 - 4 500 паунда.
10 Октомври 2011 12:34
Твърдо е убеден, че след не повече от пет години ще е изсмукал от гадната банка необходимите пари, за да прави каквото иска през останалата част от живота си.

Не вервам, чадо, не вервам. Услажда се този живот, особено на млад човек. Познавам няколко човека, които са работили за мноооого пари в индустрията и са се върнали за нормални заплати в науката. Но не са били "засмукани" на млади години, а вече като "установени" личности.
Не знам, може точно този да е изключение, но тези, които са по правилото, са достатъчно много. А и наистина не ми харесва масовият публичен акцент, който слага етикет "успял" само и единствено по критерий заплата.
10 Октомври 2011 12:35
Ветов - дано да си прав ама ще си говорим след 5 години ; -).... сети се да провериш дали онова българче е в Африка
10 Октомври 2011 12:36
Пък и кой може да обучава насам? Бившите партийни секретари и преподаватели по идеологическите предмети?
Стига сте бълнували тези партийни секретари, ченгета и какво ли не. В науката нямаше длъжност партиен секретар. Партийните секретари се избираха между партийците за определен срок, а почти всички се натискаха да станат партийци. Науката не се състои само от идеологически предемети. На България са и нужни специалисти от точните науки, инженери, физици, химици. В България има висококвалифицирани кадри в направлението на точните науки и в СУ и в БАН и в някои провинциални университети. Не е като когато се е създавала Политехниката след 1944г., да са канели обикновени инженери без никакъв опит в науката да стават преподаватели. До това правителство доцент се ставаше само с малка докторска, а професор и с малка и с голяма докторски дисертации и със строги наукометрични показатели. Какво общо има дали е бил някой партиен секретар или не. После доста партийни секретари имаха опит да работят с хората, а това има голямо значение за администриране на науката. Ама от хора, които разбират от наулка, колкото свиня от кладинчева вода.

Редактирано от - Mrx++ на 10/10/2011 г/ 12:44:55

10 Октомври 2011 13:06
Аз също не вярвам, а и силно се надявам да не е в Африка.
И му го казах.

Но е достатъчно опърничав да иде в някой институт.
Другото момче, впрочем, ще става академик, въпреки че също има една папка оферти за работа с голяма заплата.
10 Октомври 2011 13:08
Странно, че миналата седмица Сименс казаха, че не могат да намерят 3000 души достатъчно квалифицирани, за да си запълнят работните места във фабриките в щатите. И то при такава безработица.

Ето и цитат:
"If you go to our factories in Germany, the guys on the floor can read engineering drawings," said Siemens general counsel, Peter Solmssen. In the US, however, most workers lack the education and training needed to "operate in a modern, competitive manufacturing environment."

Кво ли разбират тия немци...
10 Октомври 2011 13:21
Другарке, мани ги тия с парите, слагайте масата!
Довечера се мятам на греблата и живот и здраве,
в сряда ще мина да пием по едно кафе!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД