България за пореден път е осъдена в Страсбург заради действия на полицията и прокуратурата. Неразследвано и така останало безнаказано полицейско насилие при арест от февруари 2004 г. ще струва на държавата 14 500 евро. Това обезщетение е присъдено на семейство Христови от Бургас, заедно с 2500 евро за разноски по делото. Кантората на Михаил Екимджиев, който е един от адвокатите на семейството, настоява от Европейския съд по правата на човека да се признае с пилотно решение, че в България има системен проблем с полицейското насилие и с отказа на прокуратурата да разследва ефикасно оплакванията срещу него, писа "Правен свят".
Историята на Александър и Живка Христови е от 17 февруари 2004 г., когато по обяд в дома им в Бургас нахлуват въоръжени и маскирани служители от Национална служба за борба с организираната престъпност (НСБОП). Това е от серията операции, с които много се гордее настоящият премиер, а тогава главен секретар на МВР Бойко Борисов. Христов е заподозрян като подбудител и помагач за фалшифициране на валута и през март 2007 г. е осъден на 6 години затвор. Въпреки че при ареста си той не оказва съпротива, е повален на земята и ритан пред очите на съпругата си, 5-годишната им дъщеря, тъщата и съседи, разказва семейството. В това време един от полицейските служители опрял дулото на пистолет в главата на плачещото дете и му крещял да замълчи. Когато Живка Христова се опитва да защити детето, същият полицай опрял дулото във врата й и наредил да накара детето да млъкне. Жилището е претърсено, без полицаите да кажат какво търсят и без да покажат разрешение от съдия, твърди Христов, който остава задържан под стража до 20 май 2004 г., след което е освободен под гаранция от 2000 лв.
Последователно Сливенската военна прокуратура, Военно-апелативната прокуратура и ВКП отказват да образуват дело за насилие. Очевидци не са разпитани.
ЕСПЧ пише, че не е доказано несъмнено, че Христов е бил малтретиран по време на задържането, но е нарушена конвенцията за правата на човека, която забранява нечовешко и унизително отношение, тъй като оплакванията за насилие не са били разследвани адекватно. Съдът отбелязва, че както и по други дела срещу България, в които са замесени служители от спецзвена, полицаите не са били идентифицирани и разпитани, тъй като били с маски. Страсбург изразява сериозни резерви за използването на маскирани и въоръжени полицаи, особено за арест в семейна обстановка, където въоръжената съпротива е почти напълно изключена.
И ОЩЕ
България трябва да плати и обезщетение на палестинеца Ахмед Джамал Ауад от 3500 евро и 1200 евро разноски по делото. От 2009 г. Ауад се опитва да оспори решението за депортирането си в Ливан. Съдът не е убеден, че в България има ефективни гаранции срещу произволна депортация на хора, изложени на риск. Доколкото това вече е повтарящо се нарушение за България, съдът приема, че има нужда от промяна в законодателството и практиката по експулсирането и да се гарантира, че всяко възражение за възможен риск ще се изследва внимателно.
|
|