:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,655
Активни 644
Страници 12,558
За един ден 1,302,066

БДЖ се оказа заплаха и за германския бюджет

В железниците вече не се знае нито колко са липсващите вагони, нито кога са изчезнали
СНИМКА: "СЕГА"
Транспортният министър Ивайло Московски се опита да прехвърли топката с новите електрически мотриси на колегата си от финансовото министерство Симеон Дянков.
Хаосът с управлението на БДЖ стана пълен. В опит да обясни защо компанията не изпълнява задълженията си по заема със закупуването на 25 дизелови и 25 електрически мотриси от "Сименс" транспортният министър Ивайло Московски разпростря последиците от бъркотията чак до бюджета на Германия. Все по-митична става и историята около изчезналите 1000 вагона на БДЖ.

Нагнетяването на напрежението тръгна, след като Световната банка отказа да отпусне очаквания заем от 460 млн. лв. на железниците и Министерството на финансите замрази 140 млн. лв. от бюджета като мостово финансиране, което трябваше да се покрие от заема. В разразилата се драма синдикатите търкулнаха новината, че липсват 1500 вагона. Проверка на транспортното министерство сведе бройката на 300. След намеса на "Криминална полиция" рулетката спря на 1000, но междувременно в скандала се включиха сръбските железници, които опровергаха Симеон Дянков, че част от изчезналите вагони са при тях.

"Липсата се установява сега заради пълния хаос в документацията и дублиране на номерата на вагоните. Вагоните може да са изчезнали през 2001 г., а може и през 1922 г.", заяви пред Медиапул изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев в опит да хвърли светлина върху проблема. Така влезе в противоречие с вицепремиера Симеон Дянков, който датира липсите от времената на югоембаргото и естествено, на тройната коалиция.

В БДЖ са сигурни, че липсват 608 небракувани вагона, но за бракуваните не се знае нищо (любопитен детайл е, че в инвентара железниците имат и графа "непреброени"). Съвсем други са данните на бившия транспортен министър Петър Мутафчиев. Според него през 2009 г. при инвентаризация не са открити 200-250 вагона. После обаче се намерили, а твърдо липсват 55 вагона, които при проверките се повтарят. "Просто правителството се хвана на митичното число на Константин Тренчев за изчезнали вагони, за които се говори от зората на демокрацията. БДЖ трябва само да отговори какво се е случило с картотекирането през 2010 г., та да има такива липси. Но целият шум около тях отвлича вниманието от по-важния въпрос - че железопътният транспорт не отива наникъде", коментира пред "Сега" Мутафчиев.

Транспортният министър Ивайло Московски се опита да внуши, че ако финансовото министерство не се намеси в плащането на забавения заем за 50-те мотриси на "Сименс", може да пострада даже бюджетът на Германия. Германската KfW Bankengruppe, която финансира със заем купуването на мотрисите, е застраховала сделката в държавната "Хермес". "KFW си взима парите от "Хермес", а "Хермес" - от германския бюджет", обясни Московски пред "24 часа". Според него всички са знаели още при сключването на сделката, че тези мотриси не могат да бъдат платени, но никой няма интерес те да се връщат в Германия.

Източници от финансовото министерство коментираха, че това е опит за оказване на натиск за допълнителни субсидии и за прехвърляне на проблема от БДЖ към финансовото министерство. Според годишния отчет на БДЖ заемът е в размер на 156 млн. евро и през 2010 г. по него не е платена главница и лихви в размер на 33 млн. лв. Това даде повод на банката да заплаши, че ще си вземе обратно мотрисите, които са заложени като обезпечение.

ОТ НИЩО НЕЩО

Още при сключването на двата договора за мотрисите през 2005 г. обезпечението по тях не е било особено надеждно и германските банки очевидно са разчитали на държавата, коментираха специалисти. Така например първият заем от двете банки - KfW и HSH Nordbank, за 58 млн. евро е обезпечен с ипотека върху почивни станции на БДЖ на обща стойност около 15 млн. евро. Заради разликата в сумите тогавашният министър Николай Василев е допуснал имотите да бъдат ипотекирани 2 пъти. Проверка на "Сега" показа, че някои имоти са ипотекирани цели 4 пъти, а базата в Паничище дори и 5 пъти, като сумата по тези ипотеки е общо 39 млн. лв. Това не пречи на БДЖ да обяви, че ще пусне за продажба същите тези имоти, за да си докара 15-ина млн. лв. допълнителни приходи.
12
3269
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
12 Октомври 2011 21:12
Куче влачи вагони..
12 Октомври 2011 21:37
Световната банка отказа да отпусне очаквания заем от 460 млн. лв. на железниците и Министерството на финансите замрази 140 млн. лв. от бюджета като мостово финансиране, което трябваше да се покрие от заема.

Оправете си инфото.
Не СБ, а Дянко спря заема.
Натиснете тук
Дянков: Аз спирам заема за БДЖ
4-ти Октомври 2011

Аз спирам заема от 460 млн. лв. за БДЖ, аз не го внасям за одобрение в Световната банка, призна вчера на плочките пред Министерския съвет вицепремиерът Симеон Дянков.
Иначе Световната банка "е възторжена да даде заема", каза още вицепремиерът.
12 Октомври 2011 21:42
Държавата е лош стопанин!
Докато не го разберем ще продължаваме да четем подобни статии!
Искам да видя как в частно дружество ще изчезне и един вагон и никой няма да разбере!
12 Октомври 2011 21:47
Вагони - може би.
Но милиарди долари изчезват и още как!
12 Октомври 2011 22:08
Транспортният министър Ивайло Московски се опита да внуши, че ако финансовото министерство не се намеси в плащането на забавения заем за 50-те мотриси на "Сименс", може да пострада даже бюджетът на Германия.
12 Октомври 2011 23:43
Искам да видя как в частно дружество ще изчезне и един вагон и никой няма да разбере!
То цялото частно дружество Лемън Брадърс изчезна и така не се разбра къде са парите за не един, а хиляди вагони. Пък на другите "честни частници" за да не умрат от глад трябваше Сенатът да вземе над 700 млрд. долара от "некъдърните" данъкоплатци, на които уж частниците били им плащали заплатите.
А частникът като е добър стопанин, що германската KfW Bankengruppe, която финансира със заем купуването на мотрисите, е застраховала сделката в държавната "Хермес"? Да не би някой да е давал някакви гаранции в противовес на действията на "невидимата ръка" на пазара, де отмъкнала вагоните?
Докато не се разбере, че Държавата е особенно юридическо лице, а не прост стопанин, производител или стротел, ще продължава да има тарикати, които ще се опитват да я крадат, а с нея и целият народ. Аман от тъпи икономисти!
13 Октомври 2011 00:51
Когато С.Дянков каже Аз!, значи е почнал вече да пика газ!
Според поръчителите му, БДЖ трябало да стане частна...
Щото БГ-Държава била "лош стопанин"!
Също като ЧЕЗ, нали?
13 Октомври 2011 06:47
Където има сименс вони на корупция!
13 Октомври 2011 07:08
Искам да видя как в частно дружество ще изчезне и един вагон и никой няма да разбере!

Както Алматур "успя" да фалира при много успешна туристическа година!
13 Октомври 2011 10:23
Държавата е лош стопанин!

Така си е, челеби.
Най-добрият стопанин е частната банка, която дава заеми с държавни пари. Кеф ти вестници и телевизии да си купиш, кеф ти Булгартабак. Хем стават твоя частна собственост, хем не даваш свои пари. А има и търговска тайна - никой не може да те пита на кого и за какво си дал сиромашките грошове. Всички уважаващи себе си частни банки действат така. Е, когато краденето стане хептен нагло, правителствата ще ги спасяват, къде ще ходят. Иначе ще ги обвинят в антисемитизъм.
13 Октомври 2011 10:50
Интересно как държавното дружество е ипотекирало един имот 4-5 пъти Интересно как не се знае дали вагоните не са изчезнали през 1922 и други интересни неща. БДЖ си бяха държава в държавата, и все още се опитват да я карат така - те да вземат, държавата да плаща. Очевидно пък държавата не иска или не може да се оправи в целия жп батак. Ако БДЖ бъдат приватизирани, след някоя година отново ще натрупат огромни загуби, държавата ще ги национализира, ще ги стабилизира с цената на големи разходи, после ще ги продаде отново за жълти стотинки, пак ще ги национализира и т.н. Да са живи и здрави данъкоплатците!
13 Октомври 2011 15:29
Apolitichen
И защото частния бизнес е лош, затова най-голямата (US) икономика я направиха държавна. Както и най-голямата в Европа- Германската и там национализация тече )) Поне мисли преди да пишеш тъпи коментари
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД