КТ "Подкрепа" се опита да направи вчера дебат по американски - шестимата най-рейтингови кандидат-президенти да отговорят на три еднакви въпроса за по 6 минути. Претендентът на ГЕРБ Росен Плевнелиев обаче категорично отказа участие, защото държал на личните срещи. Издигнатата от инициативен комитет Меглена Кунева пък не искала да дебатира без Плевнелиев за опонент.
Така по проблемите на замразените доходи, недофинансираното здравеопазване, липсата на средства за наука и иновации и може ли със своите правомощия един президент да се справи с тях дебатираха кандидатът на левицата Ивайло Калфин, синият Румен Христов и на РЗС Атанас Семов. Семов наблегна на корупцията, Калфин - на безработицата и бедността, Христов - на неадекватното харчене на пари и лошата структура на икономиката - строежи на магистрали и молове вместо инвестиции в производство. Атанас Семов вече е измислил начин как да застави финансовия министър Симеон Дянков да увеличи доходите - като го заплаши, че той пък като президент ще опрости всички дългове на хората към хазната.
Калфин обяви бедността за заплаха за националната сигурност, затова проблемът трябвало да се обсъди в Консултативния съвет за национална сигурност. Той се зачуди как да се обясни на Дянков, че като замразява доходите, които реално инфлацията за 2 г. е намалила с 29.5%, се свива потреблението, стига се до фалити, намаляват работещите и оттам приходите от данъци и осигуровки.
Румен Христов наивно обяви, че президентът със свои обръщения и натиск върху институциите ще може да промени икономическото положение у нас.