:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,429
Активни 388
Страници 27,839
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Вторично разпределяне на бататите

Веднъж дегустирахме добро вино с един симпатичен испанец, организатор на фестивали. Разсъждаваше на глас кога да направи поредната културна проява в родината си, мислеше по най-важния въпрос: финансирането. "Пет месеца и половина преди изборите е добро време" - заключи той.

- Че защо пък така го избра? - зачудих се - Какво общо имат изкуството и изборите?

Преди избори властта е щедра, поясни този иберийски виртуоз на културния мениджмънт. После доуточни, че трябва да не си съвсем близо до елекшъна, тогава властта става твърде нервна. Не е особено уместно и скоро след изборите да търсиш властта за такива работи: обикновено е с поопразнена кесия, заета главно със себе си - да си укрепва положението и да се радва на статуквото.

Сетих се за този прагматичен подход на испанеца край нашите избори. Всъщност избирателите чакат от избраниците си файда. Това, каквото и да говорим, е естествено. Тази файда може да се степенува по скалата на благородството отгоре надолу така: 1) по-добра организация в обществото, синхрон между различните групи, здрав буфер между противоречивите интереси на различни прослойки; 2) проекция на собствените национални, класови и политособености върху представителна публична фигура (фигури), с която отчасти се идентифицираш, отчасти - гордееш; 3) толериране на моята група, класа, етнос; 4) лична изгода - ще назначат жената за шеф на отдел, ще дадат на мене поръчките за еди-що си; 5) абе, бутнаха едни 30 лева за гласа ми, все е нещо.

Могат да се добавят отсенки и полутонове, но като цяло това е парадигмата.

Може би затова се дразня, когато политици приказват



как "ще бранят интересите на хората"



Не че хората са нещо лошо или пък че нямат интереси; просто интересите им са често противоположни. Няма как да удовлетвориш всички, особено ако твоят интерес - да си на власт, е по-реална и примамлива перспектива от интересите на онези хиляди и хиляди, които според теб на четири очи с най-близкия понякога не знаят какво искат.

Иначе властта е свръхинтересна тема. В по-простички общества по разбираме природата й. Великденските острови са подходящо място да почоплим. Те всъщност са един остров в Пасифика - и няколко скали край него. Поради изолираността си за цели столетия това е уникално място. Не само с каменните истукани, не и с това, че жителите са си изсекли горите лека-полека, та накрая дошли ерозията и гладът, но с още един обичай. С изборите по великденски. Веднъж годишно устройвали състезание, млади мъже плували до съседния остров-скала. Който намерел яйце от гнездящите там птици, трябвало да доплува с него обратно, като избегне гъмжащите акули. Дошлият пръв получавал правото една година да е главен разпределител на произведените блага в своя род, тоест сдобивал се с власт. Освен това живеел отделно, към него имало култ. (Все пак, забележете - мандат. Една година, не доживот. Ако беше следвал този пример, Кадафи би спестил грозния финал.)

Тоест спечелилият състезанието получавал правото да разпределя бататите (фестивалите, порциите, субсидиите, бюджета, хляба и ножа, камшика и моркова - можем да продължаваме списъка колкото щем).

Речта е за състезанието. Хубаво е състезаващият се да рискува нещо, това учи на издръжливост и самообладание. От тази гледна точка днешните политици са по-глезени от великденските плувци. Изборното състезание днес е изкуство на прелъстяването, в по-простодушни общества по-грубо, в образовани - по-рафинирано. Изкуство на благото думане.

Ако не е чел някой скоро "Нова земя" на Иван Вазов, нека прелисти тази поучителна книжка, тя стои в сянката на "Под игото", но



игото и новата земя са винаги свързани,



част от един остров са. За всички народи. Не само при Рапа Нуи е така.

Има един Благодумов в "Нова земя", така се казва. Политик.

"Прихождането на нови гости прекъсна за кратко време речта на Благодумова... После притегли попа и шопите да седнат при него и продължи да приказва... не се стесняваше в агитационната си беседа, която се пъстреше постоянно с думите "либерали" и "консерватори". В понятието на простите слушатели тия две думи събуждаха съвсем смутни и чудовищни понятия. За либералите се догаждаха, че са хора много добри и благородни и малко протестанти; но консерваторите им се представяха някакви зловещи и черни каракончовци, дошли само да смучат кръвта на сиромасите. Един от селяните, първенец, за да успокои съвестта си, поиска да разбере той какъв е. Благодумов му отговори, че, разбира се, и той е либерал... Всичките земледелци, всички, които сеят и орат земята, са либерали.

- Виж, и затова е името ви либерал. Либерал, който либи ралото! - поясни хитро Благодумов.

Селяните клюмнаха утвърдително... "Кой не либи ралото? Който не иска да яде,той го не либи..." - забележи попът, също възхитен от мъдростта на софийския гост."

Всъщност етимологията на "либерал" от "да либиш ралото" се приписва на политика Васил Радославов (1854-1929).

Гласът на разума ми казва, че вторичното разпределяне на бататите е излишна функция, особено ако всеки "либи ралото". И ако гласът на разума е върховен вожд на човеците.

Уви, не е. Иначе великденци нямаше да си изсекат гората и да се докарат почти до затриване с глад, тежки войни и човекоядство.

Но след като политиците са неизбежни засега, по-добре такива, които не се боят сами да плуват до акулите. А не такива, които старейшината вади от джеба си като нагризан батат.
12
4788
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Октомври 2011 20:44
Бат Бойко (авторе), у нас на бататите им викат порции, нали така ?


Иначе статията не е лоша, подтиква към размисъл, след-изборно и пред- втори-турно (няма нищо общо с турване)...
24 Октомври 2011 20:49
Е, тук трябваше да питам за купените от ГЕРБ кметове.
------------------------------- ------------------------------- ----
Блогът на Генек
24 Октомври 2011 21:06
У нас на бататите им викат ... политици, Nostradamus. С което и завършва авторът, имайки предвид видният представител на картофопроизводителите, тези дни наш премиер. Но от всеки компир батат не става, както предстои да се разбере скоро.
24 Октомври 2011 21:08
Ами те нашите мераклии за разпределители на бататите са кръвожадни като акули!!
24 Октомври 2011 22:11
Това е сякаш по темата
24 Октомври 2011 22:53
"У нас на бататите им викат ... политици, Nostradamus"


, а също - Батко, Братко и ... Бататко, может бьть ?
24 Октомври 2011 23:38
Да, батат, или патат/ь/ в много диалектни области се използва за картоф/компир, от семейство Барабойкови.

Но аз искам да опресня паметта обществена за Джон Кенет Галбрайт, който прави блестяща дисекция и анализ на Властта в една миниатюрна брошурка, от няколко десетки страници. Там ерудитът брилянтно прогнозира, че освен класическите морков и тояга, сила ще набира условната Власт на Лъжата (Гълбрайт я формулира другояче), а Симеон и гавазинът му Боко по нашите ширини потвърждават изследванията - тези типове 90% са изфабрикувани от масмедията, пропаганда, агитация и милиционерщина.
25 Октомври 2011 00:11
у нас тия дето не ги е страх да плуват с акулите стават я олигарси, я откровени мафиоти.



а политици стават слаби и зависими хора, които за друго не стават.

25 Октомври 2011 00:37
"у нас тия дето не ги е страх да плуват с акулите стават я олигарси, я откровени мафиоти".


У нас акулите са именно олигарсите и мафиотите, а те един друг не само, че не се ядат, но дори си партнират на принципа "ти на мене, аз на тебе", "шушу-мушу" в кулоарите и "гарван гарвану, око не вади".
25 Октомври 2011 09:09
По силата на тази логика за либене на ралото, онези, другите ... май са по консервите, значи!

Сиреч, по-прогресивни, насочени към неща излезли от индустрия, производство...

Зер, консервата не е само бурканя с прасето и туршийката от село.


..........
И се замислям аз. Всъщност, ако се опростят нещата до контрапункта либерали-консерватори... то нашите като какви могат да бъдат.


Комай, имайки предвид нашенските си генове тук, по-скоро НИКАКВИ!!!
25 Октомври 2011 10:30
Виц:
В един регионален вестник излиза публикация под заглавие: „Петдесет процента от управниците са крадци и мошеници“. Надига се вой и … вестникът публикува опровержение: „Петдесет процента от управниците не са крадци и мошеници“.
25 Октомври 2011 19:03
Тъй де.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД