- Г-н Георгиев, кои бяха изненадите за вас на тези избори?
- Изненади има, и то разнопосочни, но като цяло всичко беше в рамките на очакванията. Това сочи глобалната равносметка от първия тур. Макар че точка на част от тези сюжети ще постави вторият тур. Процесът още не е завършен. Тепърва ще бъде сложена точка на много колебания, за да се откроят по-ясно тенденциите и да видим какво всъщност значат тези избори, какво бележат в развитието на политическия процес в България. Потвърдиха се хипотезите, че се движим отново към един биполярен политически модел, наприличващ на двуполюсния модел ляво-дясно от 90-те години. Разбира се, не много чист, защото дясното не е много чисто. Левицата е такава, каквато тя се оформи от 2000 г. насам, но дясното продължава да ферментира. В нощта на изборите прозвуча някаква хипотеза, че ГЕРБ е новото дясно, но нещата не са толкова еднозначни. Тепърва предстои да наблюдаваме какво ще се случи в дясното и в центристкото политическо пространство. Не само защото постижението на Меглена Кунева не е за пренебрегване и е симптоматично, но на много места кандидати за кметове, около които се консолидира дясното, спечелиха убедително, въпреки че не са припознати от ГЕРБ. Има белези, че се появява търсене и в периферията на десния електорат. Тези търсения могат да придобият нова форма, особено ако зад тях застанат нови лица. Честно казано, мен ме потресе най-вече хаосът.
- До каква степен лошата организация се отрази върху резултатите от вота?
- Организацията на вота бе безумно недомислена. Провеждането на избори се превърна в нещо като програма за временна заетост. Неподготвени и необучени хора, недомислици в изборния кодекс, хора, липсващи от списъците поради някакви безумни причини, които не успяха да упражнят правото си на глас. По какъв начин това ще се отрази върху резултатите - ще видим след обявяването на крайните резултати на ЦИК. На нас ни повлияя с това, че не успяхме да си изпълним извадките. Просто седяхме до 1-2 часа през нощта и не можахме да дочакаме протоколи от доста секции, особено в малките населени места. Доста висок, поне по наши данни, е процентът на невалидните бюлетини - около 5%. И тук говорим за президентския вот. Представям си колко ще бъдат за местния, където беше по-големият хаос според нашите наблюдения. Много теми за размисъл породиха тези избори. Крайният резултат не е най-изненадващ. Най-изненадващи се оказаха съпътстващите процеси, които са тревожни. Очакваме и гражданските организации, които наблюдаваха изборния процес, да си кажат думата. Отново имахме масово купуване на гласове и усилия за контролиран вот, което не е никаква изненада. Традиционно заподозрени са голяма част от градовете по Черноморието, голяма част от областните центрове, особено там, където ГЕРБ бяха силно притеснени за представянето си.
- Разцепи ли се вотът на ДПС, както твърдят от ГЕРБ?
- Никакво разцепление не виждам аз, не знам кой и къде го е видял. Може и да е имало нещо такова в отделна секция. Не се случи нищо около заявената амбиция на Касим Дал. Честно казано, ДПС имаше съвсем прилична мобилизация.
- Направи впечатление, че ДПС си остави известни резерви за президентския балотаж, които не бяха използвани на първия тур. Как смятате, че ще ги употреби, и дали няма да направи лоша политическа услуга на фаворита си въпреки аритметиката? Знаем, че подкрепата на ДПС се посреща с големи подозрения от страна на избирателите.
- Няма какво да ме изненада там. Електоратът на ДПС от доста време насам е силно опозиционно настроен спрямо сега управляващите. Подозирам, че и да го призоват, и да не го призоват, той знае как да гласува. Няма как да гласува за ГЕРБ. Дори и битките в смесените райони работеха в тази посока. Дали ще има Анти-ДПС ефект? Може и да сработи някъде, но не в такива мащаби, на които разчита ГЕРБ.
- Има ли основание за триумфаторското поведение на лидера на БСП в следизборната нощ, при положение че левицата спечели само едно сигурно кметско място, а в най-големите областни градове дори вече не е втора, а трета политическа сила?
- Голямата равносметка показва по-скоро съвземане на БСП. Ако в началото казах, че се очертава двуполюсен модел, то е само защото БСП възвърна ролята си на единия от полюсите. Непосредствено след парламентарните избори изглеждаше, че вървим към еднополюсен модел. Това не е така вече. Да, ГЕРБ продължава да бъде първа политическа сила, което не е изненада, и е нормално да преобладава в местните избори. Но нека да видим крайната картина, има доста балотажи, които ще ни покажат каква е крайната разстановка, и не изключвам БСП да спечели няколко областни центъра. БСП изглежда по-слаба, отколкото е, заради това, че на много места участваше с повече от един кандидат.
- Прогнозата ви за втория тур? Какво ще е движението на гласовете на загубилите партии и кандидати? В състояние ли е Меглена Кунева да упражни влияние върху своя непартиен електорат?
- Според мен Кунева можеше и малко по-ясно да изложи позицията си в следизборната нощ. Вероятно щабът е преценил, че това не е добре с оглед на типажа гласоподаватели, които я подкрепиха. Аз очаквам, че по-голямата част от тях няма да гласуват. Тези, които ще гласуват, ще бъдат разпределени поравно между двамата претенденти - Плевнелиев и Калфин.
- Къде според вас ще отидат гласовете на безславно погиналата "Синя коалиция"?
- Те са толкова малко, че трябва да се занимавам с нанотехнологии. Не ги улавяме. Те вече са от калибъра на Светльо Витков и Стефан Солаков. Защо да гадая какво ще се случи с техните гласове? Синята идея там, където зад нея или пред нея застанаха ползващи се с доверие хора, показа, че може да печели и на първи тур. Дори представянето на Прошко Прошков в София не е поражение. Това е доста добро постижение на фона на това, което представлява класическата десница в София. До голяма степен това си е негово мажоритарно постижение. Тези хора не са изчезнали, просто в момента не са политически представени.
- Не се ли оттекоха много от тях към ГЕРБ?
- ГЕРБ не може да бъде техен политически представител.
- Значи ли това, че сините просто не са гласували на първи тур, след като не подкрепиха нито своите, нито ГЕРБ?
- В крайна сметка избирателната активност не беше Бог знае колко висока. Създаде се такова усещане заради опашките, но те бяха по друга причина - неуредици, лоша организация и т.н. Избирателната активност е прилична, но не много висока, особено за местни избори, които поначало предизвикват по-голям интерес. Но не навсякъде сините имаха достойни основания за избор. ГЕРБ не показва способност да обединява десните хора. Все още не наблюдаваме вълна на негативен вот, засега е само протестен, но до следващите парламентарни избори доста неща могат да се случат.
|
|