:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,458
Активни 385
Страници 23
За един ден 1,302,066
консулт

Виртуалните училища за родители са все по-популярни у нас

На теория всяка майка знае какво да прави с детето си, на практика рядко ефектът е очакваният
Снимка: "Сега"
На детските площадки често стават сблъсъци между децата за демонстриране на надмощие, при които майките трудно реагират адекватно, често от страх какво ще кажат хората за родителските им умения.
Дете дърпа играчката на приятелче - това е може би най-типичната гледка следобед в парка. Реакцията обикновено е едната майка да убеждава своето дете, че не бива да пипа играчката на другото. А другата да моли нейното все пак да си я даде поне за малко.

Грешка. "За едно дете на 2 години, което е проходило и развитието на тялото му е в пълна сила, е важно да се движи, да експериментира, да изучава. Когато то дърпа играчката, изучава и експериментира. В тази възраст то все още не знае кое му принадлежи и кое не. За малкото дете е трудно да осъзнае, че нещо не е негово и само затова трябва да бъде върнато. Затова най-добрата реакция е детето да бъде оставено да вземе играчката. После да бъде убедено, че тя не му принадлежи и ще се наложи да я върне, като си поиграе малко. А другото да бъде успокоено, че не му отнемат играчката завинаги и ще си я получи обратно", обяснява психологът Ангелина Даскалова, която работи основно с деца и помага в каузите на УНИЦЕФ за добро родителство. Проблемът на майките е, че те често действат от позицията какво ще помислят другите майки. Докато трябва да се мисли какво се случва с детето, с неговата психика.

Явно и родителите разбират, че грешат, защото какво да правят в тази наглед безобидна ситуация с играчката - да вземат ли страна, или да гледат отстрани, се оказва сред най-често задаваните въпроси във форума на УНИЦЕФ за обсъждане на проблемите на родителството.

Създаването му е първият етап от инициативата на неправителствената организация за организиране на училища за родители на деца до 3 г. у нас. Във форума родителите се чудят как да се справят в още



безброй ежедневни проблеми,



които уж отдавна би трябвало да имат своето решение. Например как да се справят с тръшкащо се дете, което така се надява да постигне и невъзможното. Защо детето не се храни, както майката очаква? Или как да се справят с ревността от появата на второ дете в семейството.

Училищата за родители са голяма мода в момента у нас - има за приемни семейства, за осиновители. Сега се появява и инициативата на УНИЦЕФ, която ще подкрепя биологични родители в грижата им за децата, въпреки че психолозите постоянно обясняват как всеки случай е различен и изисква индивидуален подход. Пак според тях обаче има някои общи правила, които биха помогнали на родителите да се справят по-добре и да предотвратяват проблеми, вместо след това да се борят с последиците.

"Трябва да се знае, че има поведения, които са типични за децата. И за да можем по-лесно да отговаряме на тях, е необходимо да разбираме тези поведения, а не да ги приемаме като проблем", смята Ангелина Даскалова. Като например ревността към по-малкото братче или сестриче. Няма как детето да не ревнува, защото се появява "натрапник" в семейството, с което трябва да дели някои неща, принадлежали досега само на него. Бебето обикновено е чакано от по-голямото дете с надеждата, че веднага ще заиграят заедно. Не стига, че не е така, ами неизбежно по-голямото внимание е насочено към по-малкия човек. С него трябва да се дели и най-скъпото същество - мама. В такива ситуации дори възрастен може да прояви ревност.

"Не бива на всяка цена да се опитваме непременно да потушим някои



агресивни пориви



на голямото дете спрямо по-малкото, а да разберем, че това поведение е нормално. В такава ситуация може да помогне разделянето на децата в даден момент, така че да може по-голямото да се почувства отново център на внимание. Това е едно от нещата, които могат да го успокоят", споделя опита си психологът.

Тръшкането в магазина е друго типично поведение за малкото дете, което се опитва да привлече внимание или просто експериментира докъде могат да минат номерата му. В такава ситуация обикновено реакциите са две - родителите са готови да изпълнят всяка прищявка само да свърши по-скоро срамът им, пък после ще се разправят у дома. Другата е да покажат колко са безкомпромисни с шамари и крясъци.

Пак грешка. "Детето трябва да се изслуша какво иска и спокойно да му се обясни, че в момента не може да го получи. Но с аргументи. Ако възрастният остане спокоен и сигурен в това, което казва на детето си, не обръща внимание на околните, то ще се откаже да разиграва този театър. Но това е трудно изпълнимо, когато сме изложени на чуждия поглед", признава Даскалова.



Въвеждането на семейни правила -



които да бъдат за всички у дома и детето да знае, че наруши ли ги, ще има последици, е друго общоприето правило, което уж всички знаят. Но голяма част от родителите се тормозят, че на практика не могат да го прилагат. Предават се пред прищявките на децата си или, вместо да ги убедят във важността на правилото, просто ги наказват с "неоспоримия" родителски аргумент - "защото аз казвам". Големият проблем във възпитанието на децата е и разминаването между родителите. Когато единият забранява, а другият разрешава, детето обикновено намира начин да издейства своето, като си го иска от "по-добрия" родител. После, естествено, следва караница защо, след като вече му е било забранено, то си го е поискало пак.

"Но в тези ситуации проблемът е между двамата родители, не при детето. Ако то е открило слабата точка между двамата, те са тези, които трябва да помислят за своето поведение", смята Вера Рангелова, която подпомага програмите за ранно детско развитие на УНИЦЕФ.

За децата е важно да не ги командват. Родителите трябва да се въздържат от използването на повелително наклонение - стани, нахрани се, облечи се, ела. За съжаление обаче често това е типичният начин за "разговор" на възрастен с дете. Хлапетата трябва да разберат, че не могат да имат всичко, като им се обясни, че се налага да направят или да не направят нещо, защото ползите или вредите за тях ще са еди-какви си.





Заповедите влияят доста



върху поведението на детето в бъдеще. Могат да попречат на реалната му самооценка, да забавят развитието му, защото то трудно се учи да взема решения, да действа адекватно в определени ситуации. "В някои ситуации едно дете с т.нар. тиранично поведение, което се опитва да манипулира, всъщност използва заповедите, които чува от възрастните", казва психологът.

Според Ангелина Даскалова дори агресивното поведение е типично за всеки човек. Важното е под влияние на думите детето да се научи да овладява тази агресия. По-добър ефект би имало не да се забраняват видео- и компютърните игри, а родителите да се поинтересуват за героите, за сюжета, за да могат да разговарят с децата си.

"Новите изследвания и виждания са, че родителят трябва да покаже загриженост и любов към своето дете във всеки момент. Особено мъничките се нуждаят от много любов и подкрепа, за да почувстват сигурност и да се развият правилно. Основният акцент в контакта родител - дете трябва да бъде върху поощрението. Важно е децата да се насърчават, когато правят нещо хубаво, да се чувстват оценени", твърди Вера Рангелова. Родителите явно все повече разбират това, защото друго, за което молят във форума за позитивно родителство, е съвети как да възпитават без насилие децата си.

По принцип във възрастта до 3 г. се счита, че родителските грижи се изчерпват с това да нахраниш детето, да го облечеш, да е сухо и дотук. Но изследванията показват, че родителят трябва да подпомага социалното и емоционалното развитие на детето, както и развитието на неговите познания за света. "Родителите трябва да общуват с него, да му четат книжки от много ранна възраст, дори когато се смята, че то нищо не разбира, за да може да се развива неговата реч и да се изградят привързаност и топлота", споделя Вера Рангелова.
снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Да се обясни на голямото дете защо вече трябва да дели играчките си с по-малко братче или сестриче е сред най-честите проблеми, с които родителите се сблъскват. Психолозите обясняват, че детската ревност е естествено поведение.
 Отделянето на време за съвместни занимания с децата е сред основните правила за доброто родителство.
6
4215
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
24 Октомври 2011 21:04
Макаренко, Шамаренко, Дървоненко...
Има една стара книга на Макаренко - "Книга за родителите". Където се развиват тия "модерни" теории и способи за възпитание - но без виртуалността.
И, разбира се, с нужната за времето доза идеологизация.
------------------------------- ------------------------------- --------
Блогът на Генек
24 Октомври 2011 22:42
Натиснете тук
24 Октомври 2011 23:56
Хихихик, а едно дете на 52 г. трудно може да бъде убедено, че временната власт е само едно стечение на обсоятелствата и то трудно може да повтори подвизите на бай Тодор и дедо Фердинанд
25 Октомври 2011 00:33
Генек, Макаренко е гении. За съжеление творчеството му е непознато в България. В интерес на истината той е бил прав и искрено е вярвал в "новия комунистически тип човек" и това за него не са били празни думи. Интересното е, че и в СССР той е силно недолюбват от маститите партийци окупирали тогавашното образование...
25 Октомври 2011 01:49
А. С. Макаренко:"Наказание - это не только право, но и обязанность в тех случаях, когда наказание необходимо."
Библията:"...който жали тоягата, не жали сина си..."
Френска народна поговорка:"Qui aime bien, châtie bien."

А днешните "женски педагози" (баба ми, лека й пръст, казваше:""женски шофьор", ни забраняват да обичаме децата си. Смятат, че светът започва и свършва с тях. Резултата всички го виждаме с очите си.

Редактирано от - palavnik на 25/10/2011 г/ 01:52:12

25 Октомври 2011 02:09
...Колония все больше и больше принимала
характер "малины" - воровского притона, в отношениях воспитанников к воспитателям все больше определялся тон постоянного издевательства и хулиганства. При восспитательницах уже начали рассказывать похабные анекдоты, грубо требовали подачи обеда, швырялись тарелками в столовой,
демонстративно играли финками и глумливо расспрашивали, сколько у кого есть добра:

- Всегда, знаете, может пригодиться... в трудную минуту.
Они решительно отказывались пойти нарубить дров для печей и в присутствии Калины Ивановича разломали деревянную крышу сарая. Сделали они это с дружелюбными шутками и смехом:
- На наш век хватит!
Калина Иванович рассыпал миллионы искр из своей трубки и разводил руками:
- Что ты им скажешь, паразитам? Видишь, какие алегантские холявы! И откуда это они почерпнули, чтоб постройки ломать? За это родителей нужно в кутузку, паразитов...
И вот свершилось: я не удержался на педагогическом канате. В одно зимнее утро я предложил Задорову пойти нарубить дров для кухни. Услышал обычный задорно-веселый ответ:
- Иди сам наруби, много вас тут!
Это впервык ко мне обратились на "ты".
В состоянии гнева и обиды, доведенный до отчаяния и остервенения всеми предшествующими месяцами, я размахнулся и ударил Задорова по щеке. Ударил сильно, он не удержался на ногах и повалился на печку. Я ударил второй раз, схватил его за шиворот, приподнял и ударил третий раз.
Я вдруг увидел, что он страшно испугался. Бледный, с трясущимися руками, он поспешил надеть фуражку, потом снял ее и снова надел. Я, вероятно, еще бил бы его, но он тихо и со стоном прошептал:
- Простите, Антон Семенович...
Мой гнев был настолько дик и неумерен, что я чувствовал: скажи кто-нибудь слово против меня - я брошусь на всех, буду стремиться к убийству, к уничтожению этой своры бандитов. У меня в руках очутилась
железная кочерга. Все пять воспитанников молча стояли у своих кроватей, Бурун что-то спешил поправить в костюме.
Я обернулся к ним и постучал кочергой по спинке кровати:
- Или всем немедленно отправляться в лес, на работу, или убираться из колонии к чертовой матери!
И вышел из спальни.
Пройдя к сараю, в котором находились наши инструменты, я взял топор и хмуро посматривал, как воспитанники разбирали топоры и пилы. У меня мелькнула мысль, что лучше в этот день не рубить лес - не давать
воспитанникам топоров в руки, но было уже поздно: они получили все, что имполагалось. все равно. Я был готов на все, я решил, что даром свою жизньне отдам. У меня в кармане был еще и револьвер.
Мы пошли в лес. Калина Иванович догнал меня и в страшном волнении зашептал:
- Что такое? Скажите на милость, чего это они такие добрые?
Я рассеяно глянул в голубые очи Пана и сказал:
- Скверно, брат, дело... Первый раз в жизни ударил человека.
- Ох ты, лышенько! - ахнул Калина Иванович. - А если они жаловаться
будут?
- Ну, это еще не беда...
К моему удивлению, все прошло прекрасно. Я поработал с ребятами до обеда. Мы рубили в лесу кривые сосенки. Ребята в общем хмурились, но свежий морозный воздух, красивый лес, убранный огромными шапками снега, дружное участие пилы и топора сделали свое дело.
В перерыве мы смущенно закурили из моего запаса махорки, и, пуская дым к верхушке сосен, Задоров вдруг разразился смехом:
- А здорово! Ха-ха-ха-ха!..
Приятно было видеть его смеющуюся румяную рожу, и я не мог не ответить
ему улыбкой:
- Что - здорово? Работа?
- Работа само собой. Нет, а вот как вы меня сьездили!
Задоров был большой и сильный юноша, и смеяться ему, конечно, было уместно. Я и то удивлляся, как я решился тронуть такого богатыря.
Он залился смехом и, продолжая хохотать, взял топор и направился к
дереву:
- История, ха-ха-ха!..
Обедали мы вместе, с аппетитом и шутками, но утренные события не
вспоминали. Я себя чувствовал все же неловко, но уже решил не сдавать тона
и уверенно распорядился после обеда. Волохов ухмыльнулся, но Задоров
подошел ко мне с самой серьезной рожей:
- Мы не такие плохие, Антон Семенович! Будет все хорошо. Мы понимаем...



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД