:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,427
Активни 338
Страници 8,270
За един ден 1,302,066
класик

Меракът на чичо Денчо (1899 г.)

Михалаки Георгиев
- Море нека те враг носи... пуста оса, що си се навъртела като стар бекярин край моминско хоро!

Оно такава живинка бива досадна и на безработни хора, а камо ли на кака Въла чичова Денчова, дека от тъмни зори запретнала скутове и ръкаве, па все не може да вташе. "Ззззз... зът... бррн..." - налита пак осата над главата на кака Въла и не я оставя на мира.

- Море опустело ти и бръмчането, и чудото, напаст ниедна - сърдито отвръща кака Въла и маха над глава с ръце, оцапани до лактите с тестото, що замесваше за погача за път на чичо Денчо.

А майсторка беше кака Въла на погачите, както що беше майсторка и на баниците, и на всичко, що мине през нейна ръка. Дваж по-голем масторлък силеше сега кака Въла, като знаеше, че едната погача ще носи армаган чак на министро у София.

Гле, гле, покрай осата щех да забравя да ви кажа, че чичо Денчо из село Глухово и министро из София беха на така, като два реда зъбци на цигански дарак.

Ама ще речете: откъде-накъде!

Ех, "има си крушка опашка, а понекога и на опашката дръжка!" Що не донася времето на тоя свет? Понекога дохожда ред, та и владика бабува!... Оно, кога доде до зор, не пита ни откъде си, ни що си, ами доде, па те натисне, па... де... шавай, ако можеш!...

На такъв зор беше изпаднал и министро из София. Дошло му ред да обикаля с в е т о по селата, за да ги кандърдисва да държат с него, демек, ти го кажи, да теглят откъде неговата партия. Па както за всичко, така и за тая работа требват хора. А чичо Денчо е човек, роден за тая работа - като че максус е смарладисан чак из Стамбул. Като рече он да кандърдише некого - мани, брате, било и отскочило!... Хортува, хортува, като че из книга чете, па все излеко, па все кротко, а селяните го зяпат у уста, па се узверат, като че да са се наяли буника, яли лудото биле. Замая ги, замая, па като им рече: "Ете, бракьо, нали е черно!"... - а они по него: "От черно - по-черно"; а ако им рече: "Ама, бракьо, мене ми се види малко бело" - а они по него: "Бело, ами! От бело - по-бело!..."

Такъв ми ти е тоя чичо Денчо, па иди та не му ставай дост, па макар пет пъти да си министър на тоя свет! Ако не вервате мене, що ви казвам за чичо Денчо, а вие питайте самия министър, па нека он да ви каже. Ама пак много не се захващам, че ще ви каже баш правото; много е лесно и да скриви, ако дип не му понесе; санким, министър е, та му се може.

Ама колко и да скриви, все ще ви каже, че чичо Денчо му свърши работата баш таман... Свърши я, та отскочи. От радост и кеф, като седеха на софрата колено до колено, министро обеща на чичо Денчо, че като доде у София, каквото ще да му посака, и думата му нема да стане надве. Ех, елбете, голем човек, и думата му голема.

Тая дума я помни чичо Денчо, па я помни и кака Въла.

*** *** ***

Доста време се мина оттогава, откогато чичо Денчо седеше колено до колено със своя големец гост и го канеше:

- Де-де - чашка ми е, чашка ти е, - да живее партията!...

Мина се доста време, па преминаха и много бели през главите на хората: колко обирници минаха, колко рабуши резаха, колко пътнини събираха, колко пътища разваляха... Бог да ги съди! Караха, караха, докато удари кремък на железо!... Настана немотия, па ха: ни насам, ни натам; дошло, та се некак заякнало, па де, върти го, ако можеш!...

Замисли се, загрижи се свет, па се замислиха и загрижиха и глуховчане, а с них и чичо Денчо.

Едни опрели очи у земи, други подпрели длан на чело, а трети делят по некоя клечка и всички чекат да им каже чичо Денчо каква би тая работа с неговия дост министър, дето едно им думаше, а пък друго върши... Дъжд чекаха, а оно градушка им доде!... Мъчи се чичо Денчо да кандърдисва селяните, хортува божем, ама хич не му върви некак из гърлото, запиня му гърлото, като че е глътнал една капа зелени скоруши. Най-после, като виде, че удари на запримчуване, а он им каза, че кандисва да иде на селски есап у София, за да види със своя дост как да нареди тая работа, за да отлекне на селото.

Кандисаха глуховчане и се поусмириха.

Чичо Денчо се накани за път, та затова и кака Въла се сети да прати една погача на доста на своя мъж, като не забрави да припомни на чичо Денчо за онова, дека му казал министърът, че думата на чичо Денчо нема надве да се скърши. Оно, истина, и чичо Денчо не е вчерашен, помни харно он що му е речено, ама като рече и кака Въла - по-харно... два клинци по-яко стегат.

*** *** ***

Три дни се лута чичо Денчо по Софията като прилеп, кога сбърка, па влезне у некоя черква! Що се е зверил и що се е чудил - сам он си знае. Три дни се лута, а шест пъти тропа на портата на своя дост и все не може да го види и да му даде погачата. Мисли си, мисли чичо Денчо, па се чуди и мае каква е тая управия - по зор, отколкото и на воденица! Барем там, колко и да чекаш, все ще ти доде ред, а това чудо, дошло май некакво такова, мисли си чичо Денчо, дека ни се води, ни се кара!...

Беля!... Цела беля и неволя.

Погачата се ствърди, та стана като камък, а чичо Денчо все още не може да види министро. Па по сега и да го види, та зер ще му я носи, тава нема да я прави на попара!... "Наврага му и погачата, мисли си чичо Денчо, като нема късмет, нема и да яде, ама барем другото да се свърши, що е за вършене!..."

Виде чичо Денчо, че тая работа нема да върви така, както е пошла, ами мисли си на памет: "Чекай да му обърна другия край." Стана, та пак на портата на министро и пак тропа. Дохожда жандаринът и му казва, че министърът си има работа, та не може никого да приеме. Чичо Денчо понавъси вежди и му отвърна:

- Ама я чуй... Иди ти, та му кажи нему, че му е дошел дост от Глухово; кажи му: чичо Денчо е тука, кажи, оня чичо Денчо, дека си с него ял и пил колено до колено; разбра ли ме, момче, така му кажи!... Кажи му още, че оттука нема да се поклатя, докато не го видя; глуховчане го пратили, кажи му, максус от него.

Капка по капка - дупка пробива. И чичовата Денчова дума проби, ама докато да пробие, той си сам знае що виде и пати.

*** *** ***

- ...Натиснало ни зло и патило, па ако душа носиш, молиме те, селски, куртулисвай ни от беля, че пропаднахме вече! Цело село гине, па друг колай нема, освен да се изследваме... дотам е допрело!...

Нарежда чичо Денчо, хубаво нарежда човекът, хортува, като кога из книга чете, ама каква полза, какъв селямет?... Като се опнал оня министър, като берберски каиш, па си знае все едната: не може, та не може!...

- Ама какво да не може бе, джанъм, нали божем беше думата, че ти ще му намериш колая да се поотслаби малко, да поолабавее... оти ни е много притиснало, много ни е назорило, па сме пощурели от чудо какво ще правим и що ще чиним, като требва от една овца да се дерат две кожи: и ланската, па и сегашната!... Така дума обирнико: "Ще дерем, каже, и по две, па и по три, оти ако я вазе, каже, не дерем, а оно министро мене ще одере, па моята кожа, дума, ми е по-свята от вашата!..." Така дума, вервай ме, те, един кръст имам, ако те лъжем. Он дума, а селяне се узвериле, вси наред, па от чудо забравиле и кой е от них мъжко, и кой е женско! Та ще те молим, дай некоя хартия да му носим на тоя обирник, та да куртулишеме селото... Като кум те молим, дай ми две-три лакърдии нишан на една хартия да му носим, та хем он да миряса, хем село да отдъхне.

*** *** ***

Когато чичо Денчо разтваряше пазвата да прибере нишано, що му даде министро, написан на хартия, той съгледа белега от червения конец, що му беше пришила кака Въла връх пазвата на ризата, за да се сети и за оная дума, дека не бива на две да се чупи. И много харно е сторила кака Въла, защото без този белег чичо Денчо, мутлак, щеше да си забрави. А поръчката на кака Въла беше много важна. Омръзнало й беше жената да гледа, че се изредиха коя ли не да става кметица у село, а само нейният Денчо още не може да се закмети, та и она малко да се пошири по село като кметица, така ни, за инат на душманките.

- Те, каже, с червен конец ще бележим, та, мутлак, да се сбъдне: па като идеш там, у София, при министро, а ти му кажи: "Де сега да те видим, господине министре, дали ти е думата дума, или ще бъде надве!..." Кажи му така и така, па кажи: "Ете, това сакам от тебе, па това ти е."

Тези думи до една, що му беше казала кака Въла, си припомни чичо Денчо, като сучеше между пръстите си червения конец. Сука го, сука, па пружи ръка, та се почеса зад тила и си дума на акъла:

"Маке, голема работа, кмет! Па барем да има некой келепир, а оно, като да тражим по чурупката на яйцето руно!... Що ми е кмет, кога има друго и по-лесно, па и по-харно!..." Мислите на чичо Денчо взеха да се разтакат, както що се разтакат белите паужини есенно време на хубав ден. Той прекара през ума си всичко, що беше видел тези неколко дни в столицата, и като се сетеше за едно нещо, що му беше баш по кеф на сърцето, а той усети, че му става нещо така харно, харно, като кога се накади с оман.

Чичо Денчо пак пружи ръка, та се почеса зад тила, пооткашля се и като завърте в ръце разсеяно калпака си, обърна се към министра некак свенливо и му дума:

- Е па сега рекох да ти речем и за мене една лакърдия: ...оно, знаеш, не е, да речеш, санким, че съм дип-дип баш приритал за това, ама, есапим си, ако може друг, да го речеме, оно па защо да не съм я?... Ха?...

Въпросителният поглед на министра, придружен от една досада, изписана на лицето му, посмути малко чича Денча, та захвана да предъвкува думите си, като наведе неволно глава към гърди. При това навеждане съзре повторно червената нишка и една бърза мисъл прелете през ума му, както що прелита лястовица пред дъжд приземи. Тази мисъл го поокопити и той се обърна към министъра с един тон, който показваше едно самосъзнание на спечелено достойнство:

- Та оно, санким, ако сакаш по право, ти си ми сам рекъл, че кога доде време да ти сакам нещо, а ти нема да ми пречупиш думата надве, а? Помниш ли, че го рече?

Немаше какво, а требваше министро да признае, че наистина е дал такова обещание, та затова и запита чичо Денчо какво иска.

- Та какво да ти речем - поде пак чичо Денчо, - оно, домашните думаха, ако може нещо да стане с кметството, ама я сега тука видох по-сгодни работи в София, па, рекох, що чем там, по-харно тук, некак по-сефалия место ми се чини. Оно, истина, че може пък баш всичко и да не ми иде отръки... Ете, да го речеме, да сакам да станем нещо у судо, може да требва много да се писува, та да не е баш като за мене!... Па и за друга работа, да го речем, пак може да не я нагода! Те, мислим си, ако речеш, санким, да ме караш да стана хекимин, пак не би уйдисало, и то не че не знам да лекувам... маке, я щом съм научил от стрина Божана, бог да я прости... мани, мани... тридесет хекимини за пара, ама пак ще река, че и затова немам дип мерак, оти сега тражат и от хекимите да писуват. Па и това де, кажи го, дека са жандарето, и оно баш много не ми се харесва: хем много кахърлия работа, хем пак требва и там да се писува...

Чичо Денчо се поспре, като че се двоумеше как да подбере по-убедителни думи, та да спечели благоразположението на министра. Той изтри с ръкав потта от челото си, пристъпи неколко пъти от единия крак на другия, па опре очи у земи и продължи:

- Една работа видох, що прави човек, и, право да ти кажа, такава работа хваща окото на човека и, нека да си го кажем, баш ми остана мерак на нея; та ако си държиш на лакърдията, а оно, като бъде за нея, ще кандиша!... А инак, да речеш, много сгодна дошла пущината: ни требва да скиташ, ни требва снага да кършиш, ни пък требва при нея да се писува. Жива сгода... вервай ми, таман като за мене.

Сенката от досада, що бе засенила лицето на министра, се загуби и се замени от едно любопитство, та запита чича Денча каква е тая работа, за която му останало мерак на сърцето.

Чичо Денчо се усмихна и пошавна с десния си мустак, а това значеше за него, че единият крак му е вече в зенгията. Той се изстъпи некак по-тържествено и почна със сияюще лице да разказва как неговото остро око е могло да направи цело откритие:

- Оня ден, като минувам през Градската градина, гледам, набрал се свет в един куп, а бандата на войниците засвирила, па свири-свири, та перчинът да ти се разиграе. Приближим се, па гледам как свирят. Има едни, коджамити зор виждат, еле ония с големите бурии... Мани, брате, то да си издухаш и джигера. На тупанджиите по им е лесна работата, ама пък тупанете са големи, та и това не е малка беля, да мъкнеш толков тупан. Един с тупан, друг със свирка, трет с тремпе, всеки по нещо на зор турнат. Ама, гледам, един стои пред них, па хванал една клечка, на, такава така, нема ни колко две педи, па ни духа, ни у тупан бие, а само си върти така на ветър клечката, божем и он нещо върши. Гледам го, гледам, па си мислим: "Ех, весела му майкя, тоя да знае, че живот живее - без мъка печалба!..." Та ако можеш да ме туриш уместо него на тая работа, баш бих ти казал сполай!... А, право да ти кажем, знам, че ще въртим по-харно от него клечката, та затова, санким, и толкова мерак имам на тая работа...
Снимка: www.lostbulgaria.com
Семейството на Найчо Цанов (1857-1923), политик от партията на Петко Каравелов и по-късно съосновател на Радикалдемократическата партия, народен представител, участник в Сръбско-българската война (прав), и брат му Илия Цанов (1835-1901) (седнал), министър на външните работи и изповеданията в правителството на Петко Каравелов, депутат, дипломат, Видин 1890 г. Михалаки Георгиев е техен съвременник и съгражданин.
45
6235
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
28 Октомври 2011 19:48
Стар виц, но на място - за шопа, дето го питали дали може да свири на пиано, и той рекъл: "Моа и да моа, ама не съм опитвàл"...
28 Октомври 2011 19:53
Тук Караваджо ще ни насмете яко. Щото такова, селяни сме. Михалаки Георгиев е голяма работа. Колко още забравени автори имаме, щото не влизаха в калъпа.

Редактирано от - dabedabe на 28/10/2011 г/ 20:45:43

28 Октомври 2011 20:45
.
28 Октомври 2011 20:55
Аз не съм го учил. Прочел съм нещичко от стари издания из библиотеките.
28 Октомври 2011 21:00

Ма ти и по тоталитарному не си живял?
Вай, кайменос...
28 Октомври 2011 21:15
Живял съм аз. И Сте Це-то съм чел. Да ме пита човек що съм си губил времето. А вий чели ли сте "Дивата гора", а? А "Разкази за Африка"?
28 Октомври 2011 21:30
Благодаря за разказа! Бях на около 6-7 години, когато баща ми ми го разказа
28 Октомври 2011 21:39
в.СЕГА
28 Октомври 2011 22:16
Редакцията, вий си знаете, но все пак !
28 Октомври 2011 22:51
Дъжд чекаха, а оно градушка им доде!...
Това ми звучи следизборно.Отивам и лягам да мисля.
29 Октомври 2011 05:15
Аман от този "Мерак". МГ е изумителен писател, по-актуален от мнозина други, но на нас, неизвестно защо, все този "Мерак" ни пробутват. Как пък не се сетиха за някой от другите му потресаващи разкази - за преброяването на населението, да речем, и моя любим математик с двете различни калеври. За това как изведнъж след Освобождението "българските народи" започват да говорят на различни езици и да не се разбират помежду си. И как се стига до това. И защо.


Редактирано от - ablepsia на 29/10/2011 г/ 06:20:20

29 Октомври 2011 06:49
но на нас, неизвестно защо, все този "Мерак" ни пробутват

Да не забравяме и любимият цитат на най-пробутвания национален герой :"И едните и другите са маскари!"
Ама казано така благо, с добро разположение на тялото и душевноста.
А, защо рисунката на Бешков: Бай Ганьо ти ли я свърши?Нейсе, остави... никой не натрапва? Защото е нож в сърцето на пробутващите, ето защо!
29 Октомври 2011 08:30
А вие, челите разказите на Михалаки Георгиев, представяте ли си колко хора не са и чували за него?
И как важи мотото от "Приказка за стълбата" и тук...
Да не говорим за еднокнижниците, които освен 'Винету" книга не са разгръщали...
А, и седем пъти през живота си са били заведени на театър...
------------------------------- -------
Блогът на Генек
29 Октомври 2011 08:57
Бай Ганьо ти ли я свърши?Нейсе, остави...






„Бай Ганьо, ти ли я свърши?... Нейсе, запуши я!...


Малка, но съществена разлика.
29 Октомври 2011 08:58
Генек, нали затова се ядосвам. Защото той е написал невероятни разкази, но единственото, с което го представят, е все този пусти "Мерак". На мен ми е сред любимите писатели, наред, да речем, със Стаматов. Като ще популяризират някой автор, да го направят като хората. Можеха и негова снимка да представят - естет, елегантен, винаги с лачени чепици. Влайков го е описал добре в спомените си.
29 Октомври 2011 09:30
Просто велико да напишеш нещо, което винаги ще се чете и ще намери декиш.Свалям шапка-то и сега едни шапки , ама хайде холан
29 Октомври 2011 09:41
тука има оригинални бисери нашенско производство
що си се навъртела като стар бекярин край моминско хоро

Оно, кога доде до зор, не пита ни откъде си, ни що си, ами доде, па те натисне, па... де... шавай, ако можеш!...
туй ми прилича като цаливане со зор и последвашто сближаване
На такъв зор беше изпаднал и министро из София. Дошло му ред да обикаля с в е т о по селата, за да ги кандърдисва да държат с него, демек, ти го кажи, да теглят откъде неговата партия. Па както за всичко, така и за тая работа требват хора.
с две думи му требва некой който да върти предизборната агитация като чичо ви денчо който
Като рече он да кандърдише некого - мани, брате, било и отскочило!... Хортува, хортува, като че из книга чете, па все излеко, па все кротко, а селяните го зяпат у уста, па се узверат, като че да са се наяли буника, яли лудото биле. Замая ги, замая, па като им рече: "Ете, бракьо, нали е черно!"... - а они по него: "От черно - по-черно"; а ако им рече: "Ама, бракьо, мене ми се види малко бело" - а они по него: "Бело, ами! От бело - по-бело!..."

и после
чичо Денчо му свърши работата баш таман... Свърши я, та отскочи. От радост и кеф, като седеха на софрата колено до колено, министро обеща на чичо Денчо, че като доде у София, каквото ще да му посака, и думата му нема да стане надве.

и вече имал връзки у министерство
па преминаха и много бели през главите на хората: колко обирници минаха, колко рабуши резаха, колко пътнини събираха, колко пътища разваляха... Бог да ги съди! Караха, караха, докато удари кремък на железо!... Настана немотия, па ха: ни насам, ни натам; дошло, та се некак заякнало, па де, върти го, ако можеш!...
та и до ден днешен е така
министър, дето едно им думаше, а пък друго върши...
но друго си е да си с връзки
кажи му: чичо Денчо е тука, кажи, оня чичо Денчо, дека си с него ял и пил колено до колено; разбра ли ме, момче, така му кажи!... Кажи му още, че оттука нема да се поклатя, докато не го видя

и
Капка по капка - дупка пробива.
ама каква полза
Като се опнал оня министър, като берберски каиш, па си знае все едната: не може, та не може!...
па моята кожа, ми е по-свята от вашата!
думал обирнико министер ама накрая кандисал да чуе чичо денчо за когото сладка работа била
да има некой келепир
такава дето
ни требва да скиташ, ни требва снага да кършиш, ни пък требва при нея да се писува
а не яйце да бръснеш и от него вълна да предеш
и той поискал от министеро такава работа единствена която била за него да бъде диригента на военния оркестър у градската градина където
гледам, един стои пред них, па хванал една клечка, на, такава така, нема ни колко две педи, па ни духа, ни у тупан бие, а само си върти така на ветър клечката, божем и он нещо върши. Гледам го, гледам, па си мислим: "Ех, весела му майкя, тоя да знае, че живот живее - без мъка печалба!..." Та ако можеш да ме туриш уместо него на тая работа, баш бих ти казал сполай!... А, право да ти кажем, знам, че ще въртим по-харно от него клечката, та затова, санким, и толкова мерак имам на тая работа...

ех този чичо денчо
не знае как един се хвалил тупанджия "башта ми беше голееем тъпанар но аз съм оште по голем тъпанар" и от тупалка голема се не плаши
а у днешно време има и оште по големи тъпанари които даже и клечка не искат да държат а само заплатата им да върви и хич и не им пука че работа не вършат и че заемат местото на по кадърните от тех






Редактирано от - падналотмарс на 29/10/2011 г/ 10:24:45

29 Октомври 2011 10:37
Цялата реалистична проза от края на 19-ти и началото на 20-ти век е силно социално-критична и демократична (тук са и Вазовите разкази, и Михалаки Георгиев, и Алеко, и ранните Стаматов, Страшимиров, Елин-Пелин, и т.н.) Упадък на нравите, службогонство, див капитализъм, продажни чиновници, "двоокати" и съдии, изборни машинации, кметове и попове - разбойници, партизанщина, носталгия по отминалото (турско!!!) време, когато кадията е съдил по-справедливо и пр., и пр. Разрояването на езиците, неразбирането: между "малкия човек" и държавните институции и техните бездушни представители, между интелигент и народ, между българи и чужденци (Алеко, Михалаки, Вазов). По тази причина именно все повече автори и произведения отпадат от учебните програми в училище - да не вземе някой да направи аналогия с днешното време. И все повече ще отпадат - за сметка на правилното писане на СV-та, прошения и жалби.
29 Октомври 2011 10:40
Ах, да, към цялостната картинка пропуснах да добавя и масовото разоряване на дребните собственици. Изводите при това положение защо децата не са чували имената на Стаматов, Михалаки Георгиев и пр., всеки може да си ги прави сам
29 Октомври 2011 10:42
Мястото на празната воденица във форумното литературно пространство.
29 Октомври 2011 10:49
Александър Сергеевич Пушкин (специално за дудета): "Хвалу и клевету приемли равнодушно и не оспоривай глупца"
29 Октомври 2011 10:50
Празно? Само за тези, чиито очи са затворени.
29 Октомври 2011 10:56
Дуде, понеже днес съм особено щедра, посвещавам ти още един цитат, на друг голям класик: "Много чело, много знай!"
29 Октомври 2011 11:15
И все повече ще отпадат - за сметка на правилното писане на СV-та, прошения и жалби.

Разсеяна съм днес (от прекалена щедрост към дудетата ще да е): към СV-тата и прошенията съм пропуснала да добавя и есетатата за СССР, пардон, за ЕС и интернац..., още веднъж пардон, и европейските демократични ценности (там и награди се дават щедро). Тю, как можах да изпусна най-същественото!
29 Октомври 2011 12:45
dude3075,
Това е за теб: Чел е много Ганин Гого

Хвалил ни се Ганин Гого,
книги куп за прочит взел:
- Като мене книги много
друг едва ли е прочел!

В къщи щом като ядем,
бързо лягам по корем -
лист след лист -
по сто листа
аз за четвърт час чета!

Да, чете ги той безспорно,
непрестанно, неуморно,
но през тях търчи в галоп
и мърмори
като поп!

А в главата за беда,
не остава ни следа!

Бе веднъж на сбор дошел.
- Разкажи какво си чел? -
Гошко трепва,
става розов:
- Четох за ... Ваплик Тормозов!

За Павлик Морозов?
- Да, де,
дето баба си издаде!
- Баба си ли, казваш ти?
Я отново прочети!

Гого вдига черна вежда,
към отряда горд поглежда:

- Четох за един герой,
чакай ... как се казва той?

А-а, Тамбукту, бе, да, да!
Той се бил за свобода
с боен шмайзер във ръката
в четата на Караджата!

Бил на остров, откъдето
пеш преминал през морето.
Там следите му остават,
мечки щели да го сдавят!

И сред зима, в утрин летна
той пристигнал в село Цветна.
После с Тошко Африкански
хванал дебрите балкански.

Трима с Ян
Бибиян
стават партизани -
край!

Някой шепне:
- Трай си, трай,
нека слушаме другаря
докъде ще я докара.

- Четох - продължава той, -
май че беше от Толстой,
за Калитко Палаузов
и за Робинзончо Крузов!

Четох още как на Шипка
дядо хванал златна рибка.

- Чете ли за Чук и Гек?
- Да, той бил голям човек!
- Ама те са две дечица!
- Зная хубаво, ти млък.
Чук - лисица,
Гек е вълк.
Лиса грабнала овца,
тя размахала крилца,
а вълкът изял кокошка.

- Браво Гошка, браво Гошка!
Карай, драги, и не спирай,
нещо ни издекламирай!

Почва Гого да се пъчи,
но пелтечи
и се мъчи:
"На прощаване" от ... Левски!
Не, от Вазов, от Марчевски!

Гого, Гого, мили Гошко,
вярно, братко, чел си множко,
ала бързо май четеш,
затова се тъй плетеш!

Редактирано от - читатель на 29/10/2011 г/ 13:07:05

29 Октомври 2011 12:46
За разказа и останалите коментари
29 Октомври 2011 12:59
Много диалектизми, много нещо. Според скромното ми мнение, би звучало по-автентично като разказ от първо лице, или преразказ от трето.
29 Октомври 2011 14:59
Сказа, Караваджо, именно Михалаки Георгиев го утвърждава в българската литература. После, ама много после, идват Хайтов, Радичков... Той и други работи създава - първия литературен салон, Пловдивския панаир (тогава земеделско изложение - завършил е в Табор агрономство), държавната лотария, както колега е писал по-горе, първия учебник по ботаника... А днес е почти напълно забравен. Да благодарим на "Сега", че ни го припомня.

Редактирано от - SvSophia на 29/10/2011 г/ 15:41:48

29 Октомври 2011 16:24
Съгласен съм, каквото и да означава "утвърждаване на сказа". Едно е героите ти да говорят на диалект, друго - ти да пишеш на диалект, а трето и четвърто - да утвържаваш сказа, изказа и преразказа.
29 Октомври 2011 16:33
Прекрасен, непресторен пример за сказ от първо лице - Михаил Зощенко.
29 Октомври 2011 16:42
Изключително актуален Михалаки Георгиев за днешна България. Само дето онова е мерак, който не се сбъдва, докато сега мерак на чичо Денчо за премиер и хоп премиер на България, мерак за министър и ето ти го чичо Денчо министър.
30 Октомври 2011 00:24
Вие и на Боко му дадохте една клечка ама нейсе
30 Октомври 2011 05:07
Прекрасен, непресторен пример за сказ от първо лице - Михаил Зощенко.

Не го знам този Зощенко, но един друг Михаил с фамилия Зошченко е написал разкази, които не се уморявам да чета...Ама то това е друга бира
30 Октомври 2011 05:16
Е хайде пуснете в руския Гугъл или търсачката на Мошков "Зошченко" или "Гогол" без "ь", па да видим какво ще ви изскочи за четене, драги Кунчев. Трънки и дренки ще четете, още рябинки, кузявки и кудрявки, мила моя майно льо.
30 Октомври 2011 06:51
А, защо трябва да пускам в гугъл името на Зошченко? Какво повече, като познание за този човек ще ми даде световната мрежа? Напротив, личните ми пристрастия ще бъдат много по-интересно четиво...





30 Октомври 2011 07:08
Ще ти даде линк към негови разкази , които можеш да четеш безплатно .
30 Октомври 2011 07:35
В библиотеката на Мошков.
30 Октомври 2011 08:19
Чини ми се, че разказът е написан на шопски диалект, въпреки, че и Драган Цанков, а от там и Махалаки Георгиев (щом е негов съгражданин) са от Свищов (вчера бях там в къщата на Алеко и портреат на Драган Цанков виси там). Тъжно е, че разказите на Михалаки Георгиев и на Стаматов звучат съвременно през 21 век.Това е то дясното мислене обърнато назад, вместо да вървим напред. Върнаха ни в капитализма преди 1945г. Типичен пример как мисленето определя битието.
30 Октомври 2011 08:44
Върнаха ни в капитализма преди 1945г.

Марксе, "Колко по зле - толкова по добре" Такъв ли беше ви девиза? Започвате от начало.
30 Октомври 2011 08:52
Върнаха ни в капитализма преди 1945г.

Бих казала, че ни върнаха във времето, за което гениални творци като Христо Смирнески написаха:
"Без чест ли си - прави ти чест“.
.....
"И ето ме: важен, блестящ, елегантен,
богат като истински Крез!
И знам аз: крадец съм, лъжец, спекулантин,
безчестник; но... винаги с чест!"..."

И изгаснаха, ... макар и "със чест"!
30 Октомври 2011 09:59
Охо, вече и за Маркс лоша е не системата на капитализма, а личностите, които са го осъществили.
30 Октомври 2011 09:59
Чини ми се, че разказът е написан на шопски диалект, въпреки, че и Драган Цанков, а от там и Махалаки Георгиев (щом е негов съгражданин) са от Свищов


Марксе, за теб друг западнобългарски диалект, освен шопския, явно не съществува. Разказът е написан на чист северозападен диалект, и по - точно както говорят във Видинско. И това е съвсем нормално, тъй като Михалаки Георгиев е родом от Видин, а не от Свищов, както ти твърдиш. Явно не си обърнал внимание на текста под снимката в края на разказа. Натиснете тук
30 Октомври 2011 10:56
а от там и Махалаки Георгиев (щом е негов съгражданин) са от Свищов

Тцъ, не е от Свищов. Свищов е на изток от ятовата граница, а този диалект е западен. По време на Руско-турската освободителна война МГ предава плана на Видинската крепост на руското командване.
30 Октомври 2011 10:58
Мърморко ме е изпреварил Ама ми се щеше една по-завоалирана корекция на толкова категоричните умозаключения на колегата, пълно с разбирачи по всичко в тоз форум
30 Октомври 2011 11:04
Иначе е прав Маркса - написаното в края на българския 19-ти век едно към едно се отнася и за началото на 21-ви за всеки мислещ със собствената си глава читател (освен, разбира се, за някои дудета, дето тепърва се учат да четат, а като се научат, още по-тепърва може и да вземат да се докопват до смисъла на прочетеното ).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД