Елена Попова е търговски директор на "Топлофикация София" от една година. Преди това 6 години бе началник на отдел "Рекламации" в същото дружество. Завършила е Техническия университет в София и следдипломна квалификация в УНСС по специалността "Правно и счетоводно обслужване на търговското дружество".
- Г-жо Попова, защо се получиха такива разминавания в сроковете за изплащане на спестеното от топлинното счетоводство за миналата зима? Хората така и не разбраха кога и дали изобщо ще си получат парите, ако имат да получават.
- Не може да се говори за разминавания, защото няма точно определени срокове. Отоплителният сезон завършва през април. Отчитането на уредите, да речем, ще бъде свършено през май. Оттам-нататък се изисква малко технологично време да се подготвят изравнителните сметки. На хартиен носител те се дават на потребителите и им се дава един месец срок за представяне на възражения. Нали можете да си представите, че в една сграда няма как да не се намерят поне двама-трима, които да възразят или да питат нещо, че дори да поискат отново пресмятане и правене на нова сметка. Това фирмите за топлинно счетоводство няма как да избегнат, те са длъжни да отговорят на всички възражения. И едва след това готовите резултати се изпращат при нас по електронен път и ние в месеца, в който дойдат, ги отпечатваме в нашите фактури. Тази технология не може да се избегне.
Друг момент, който забавя този процес, е, че не във всички сгради се осигурява достъп до уредите във всяко жилище. А системата е такава, че ако не се отчетат всички уреди, сметката няма да е коректна. Това би било голям компромис.
- Няма ли начин да се уеднаквят тези срокове за всички 16 фирми? Това не фигурира ли в договорите им с вас?
- Разбира се, че това е описано - дали засичането се прави след отоплителния сезон или всеки месец или на някакъв друг период. Самите фирми имат интерес да извършат това, колкото се може по-бързо, просто някои правила трябва да се спазват. Между другото с юлските сметки за парно, които сега са по касите, около 60% от изравнителните сметки са направени. Сега имаме уверения от фирмите, поне от по-големите от тях, че с августовските сметки, които ще излязат към 10-12 септември, ще са готови и останалите 40%. Може, разбира се, да остане и несвършена работа. На ако видите някоя единична сграда в София с неуредена сметка и в края на септември, знайте, че това ще е някоя съвсем конфликтна сграда.
- Но има и много сгради, които още не са минали на дялово разпределение. Вярно ли е, че сега, през август, се сключват по около 150 договора на ден?
--------------------
- Не, това, което минава през нас като информация, е за около 30 сключени договора на ден. Може би самият процес на сключване на договори да се състои в по 150 разговора на ден, но окончателно сключените договори не са толкова. От броя абонатни станции в София, 42% вече са минали на топлинно счетоводство.
--------------------
Между другото от миналата седмица изпращаме индивидуални писма до всички абонати, за чиито сгради нямаме информация за сключен договор. В тях напомняме, че крайният срок - 30 септември, наближава, като сме дали и телефоните и адресите на 16-те фирми за топлинно счетоводство, с които имаме рамкови договори.
Но със сключен или с несключен договор, абонатите не бива да забравят да плащат сметките си. Тази година се получи нещо много интересно - много от абонатите, които са на топлинно счетоводство, спряха още през януари да плащат сметките си за парно, очаквайки изравнителната сметка в края на сезона, според която да им бъдат върнати пари. Получихме и много писмени жалби: вие ме заплашвате с лихви, а аз имам да получавам обратно пари от вас.
А това не би трябвало да става - топлофикацията фактурира всеки месец енергията, която е отчетена от топломера, и абонатите са длъжни да я плащат.
-----------------
Ако някой има очаквания да му бъдат върнати пари, то те са стояли в съседа му през това време, казано образно, а не в нас. Ние сме произвели и докарали топлоенергията до мястото, на което я продаваме - абонатната станция. Системата за дялово разпределение служи за преразпределяне на средствата за отопление вътре в рамките на сградата. А много хора просто се сърдеха, че върху неплатените им сметки за парно тече лихва. Според енергийния закон при два месеца неплащане на сметките абонатът изпада в забава и става нередовен платец. Ако има чувството, че е затварял вентила по-често, тези пари ще му бъдат върнати, но след като мине изравняването.
---------------
- Ами вие просто трябваше да им обясните, че могат да намалят самите сметки, като намалят отопляемия обем на жилищата си...
- Има срок до 30 септември за тези, които имат вече индивидуални уреди, да актуализират отопляемите обеми на апартаментите си. Това се прави в самата фирма, с която е сключен договорът. Срокът е такъв, защото това трябва да се направи преди отоплителния сезон.
Но има и други възможности - някои от фирмите са сключвали договорите си с условие да отчитат сметките всеки месец или на два месеца. Други пък имат едно междинно четене на индивидуалните уреди около Нова година. Във всеки такъв момент абонатът може да коригира отопляемия обем, като види, че сметката му е много голяма, защото тя се определя наистина до голяма степен от този обем. Само че ако я намали прекалено много, след изравняването на сметката, ще има да доплаща.
Ние сме дали възможност на фирмите всеки месец да актуализират тези обеми. Освен това се случва потреблението в едно жилище да се променя - един идва да живее, друг излиза, стаи стават необитаеми. Освен намаляването на радиатора от вентила, абонатът има право веднага да заяви, че ще отоплява друг, по-малък обем.
- Т.е. коригирането може да става във всеки един момент, дори и по средата на отоплителния сезон?
- Разбира се, но това се прави в съответната фирма.
- Какъв е тогава смисълът да се разсрочват сметките и какъв точно е механизмът за това?
- Енергийният закон даде възможност парното да се плаща на равни месечни вноски - 11 равни и една 12-та изравнителна. Ние решихме това да става от 1 август до 31 юли следващата година и го записахме в общите условия. Затова срокът за заявяване на такъв начин на плащане беше 1 август. Но от това в София се възползваха само 572 абоната - незначителен процент.
В тези случаи се взима цялата миналогодишна консумация на сградата, разделя се на 12 и на отопляемите обеми, които са заявени, и резултатът дава колко ще е месечната сметка от август до юни. През всеки един от тези месеци ние фактурираме и изписваме върху сметката действителния харч, от който абонатът плаща само до стойността на вноската. Останалото е негово задължение с тази разлика, че върху него не тече наказателна лихва.
- А какво ще правят хората, които няма да успеят да спазят срока 30 септември? Между тях със сигурност ще има такива, които искат, но не могат да го направят заради съседите си.
- В София вече имаме разрешението на енергийното министерство да не санкционираме около 120 сгради, които са строени през 70-те и 80-те години, и отоплителните им инсталации са еднотръбни. Навремето се строяха такива по немска технология, но без да се спазват стандартите и качеството. За да се монтират индивидуални уреди на такива инсталации, трябват много скъпи преобразувания, така че може да се окаже безсмислено.
Но, за всички останали срокът тече. Тези, които искат, но не могат да съберат необходимия брой съседи, трябва на всяка цена да проведат общо събрание. На него всеки трябва да се подпише под протокол дали иска или не иска. Този протокол трябва да е нотариално заверен.
- Това означава ли, че трябва да се харчат пари за нотариус, който да идва на общото събрание и в чието присъствие трябва да се полагат подписите?
- Има и друга практика.
---------------
Събранието упълномощава един човек, който контактува с нотариуса. Този нотариално заверен протокол трябва да ни се изпрати, защото след 30 септември, съгласно закона, нежелаещите трябва да се санкционират. Глобата е между 100 и 500 лева.
---------------
- В енергийния закон не пише кой трябва налага тези глоби... - Това е неизпълнение на административно разпореждане.
Упълномощено от министъра лице съставя акт, а служител от министерството на енергетиката или лично министърът издават наказателното постановление, което може да се обжалва по съответния ред. Глобата отива в държавния бюджет.
Ние пък сме длъжни да увеличим специфичния разход на сметките на тези абонати с 10%. На практика това става така: от показанията на топломера в абонатната станция се вади това, което е отишло за загряване на топлата вода. Остават примерно 10 мегаватчаса топлоенергия за отопление на целия вход за един месец. Те се разделят на инсталираната мощност на сградата и се получава специфичният разход, който се увеличава с 10% в сметките на тези, които не са си сложили уредите. Това се прави така, за да не се ощетяват останалите, които са се съобразили със закона.
- Тази зима ще се получи още една несправедливост - според новите тарифи за тока и парното през зимата хората без парно трябва да плащат 50 киловатчаса нощен ток по старите цени, които са по-ниски. Но без парно живеят и хора в сгради, които по принцип са топлофицирани. С тях как ще се постъпи, след като именно между тях са хората, които наистина нямат средства?
- Ние сме дали на колегите от електроразпределението данните за топлофицираните сгради. Всички живеещи в една такава сграда са топлоснабдени и трябва да са въвели дяловото разпределение на топлинната енергия, а не да слагат пломби - това изисква законът. Ако поставяме нещата на правилна основа, трябва да разсъждаваме оттук-нататък. Ако ще трябва да толерираме неизправните спрямо закона, това е друг въпрос.
Освен това законът разрешава спиране на парното само чрез физическо отделяне на отоплителното тяло. В столичната топлофикация вече спираме отоплението само по този начин, просто абонатите, които са сложили пломби в предишни години, не се санкционират.
--------------------
Но хората с пломби по радиаторите се оказва, че не изпълняват вече две разпоредби на закона, а вие искате да им се дава помощ в друг вид енергия, защото по-ниската цена е вид помощ. Мисля, че не бива да се поощряват тези, които пречат на останалите.
-------------------
Пък и ако имаха парно, по същата тази тарифа, те ще плащат през зимата 250 киловатчаса топлоенергия по старата цена, така че в това отношение такъв абонат има избор. Може тези 250 киловатчаса да са малко, но за да се постигне същата температура с ток, ще отидат 3 пъти повече пари.
- Колко са хората в София, които имат над два месеца просрочие в плащанията и вече ги заплашва съд?
- Последните писма, които пращахме на такива абонати, са около 100 000, като след това напомнихме на около 90 000, което означава, че останалите са се издължили. Но този процес е динамичен и днес вече цифрата може да е различна.
|
|