:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,905
Активни 454
Страници 8,808
За един ден 1,302,066
Анализ

След присъдите за лекарски грешки няма доволни

Фатални случаи ще има още, ако не се вземат адекватни мерки, категорични са медиците
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Изтичането на кадри и липсата на реформи са главните проблеми на системата, казват лекарите. Според медиците грешките при лечението са следствие от структурните недостатъци на системата.
-----------

Март 2003 г.

Заради усложнения след козметични операции двама души умират. 33-годишната Евелина Георгиева и 45-годишният Севдалин Стратиев са пациенти на пазарджишката частна клиника "Хигия". Окръжната прокуратура завежда дело за причиняване на смърт по непредпазливост. Година по-късно то е прекратено, тъй като не са установени данни за проявена немарливост. Главният лекар на клиниката д-р Стайко Спиридонов е глобен с 2000 лв., защото практикувал пластична хирургия без нужното разрешение. Към днешна дата в медицински комплекс "Хигия" има отделение по естетична хирургия, в което работят и д-р Стайко Спиридонов, и д-р Динко Владимиров - двамата са част от екипите, оперирали Стратиев и Георгиева.

Януари 2009 г.

14-годишният Румен Стоянов постъпва в МБАЛ "Св. Анна" във Варна с остър кръвоизлив в носа, зачервено гърло, кашлица и хрема. Четири дни по-късно момчето умира, след като вдишва кръв в белите дробове. През ноември 2010 г. Варненският окръжен съд отрежда болницата да изплати 110 000 лв. обезщетение на родителите.

Януари 2011 г.

Лекар от Попово е осъден от Окръжния съд в Търговище условно на година и половина затвор и лишаване от лекарски права за година и осем месеца заради причиняване на смърт по непредпазливост на свой пациент. На 16 ноември 2009 г. по съвет на личния си лекар мъжът е закаран от семейството си в спешната помощ в Попово със силни коремни болки. Дежурният лекар Й. С. С. му изписва лекарства за настинка и го изпраща вкъщи. По-късно болките се усилват и след нова консултация по телефона с личния лекар мъжът е откаран в Търговище, където състоянието му се влошава и той почива.

Януари 2011 г.

Лекарските права на д-р Михаил Маджунов, главен асистент в клиниката по УНГ в "Царица Йоанна-ИСУЛ", са отнети след проверка на Изпълнителна агенция "Медицински одит". Инспекцията установява, че медикът не е оказал своевременна и достатъчна помощ на 4-годишната Гергана Илиева. Детето е оперирано от Маджунов на 8 декември 2010 г. заради инфекция на сливиците. Седмица по-късно отново е прието заради повръщане на кръв и съсиреци. По мнение на Маджунов Гергана е изписана, назначени са й антибиотици. На 23 декември детето отново повръща кръв и хоспитализирано по спешност, същия следобед му е направена животоспасяваща операция от друг лекар. Въпреки това около час преди полунощ детето умира. Лекарските права на Маджунов са отнети за срок от една година.

Октомври 2011 г.

Трима медици от варненската болница "Св. Марина" са осъдени на 8 месеца условно заради смъртта на 2-годишния Дани Донев през април 2010 г. Под отговорност са подведени общо петима лекари, но двама са оправдани. Съдът решава, че всички ще запазят правото си да практикуват. Освен това се присъжда обезщетение от 200 000 лв.

-----------------



Спорно е дали друга присъда освен тази за лекарската грешка би могла да разбуни обществото повече и да предизвика по-голям брой мнения от двата полюса. Едва ли има човек, който не би се възмутил, разбирайки, че лекар, чиято грешка е довела до смърт, е осъден условно. От друга страна, не може да се очаква, че ефективна присъда също би получила подкрепа, независимо дали вината е безусловно доказана. Най-малкото - съсловните организации биха се обявили против. В крайна сметка се оказва, че от присъдите за лекарски грешки не е доволен никой. Близките и пострадалите винаги искат по-високи наказания, а медиците, дори условно осъдени, претендират, че са невинни.

Тепърва съдебната система вероятно ще подхване последния казус - родилка почина в София след 40 дни обикаляне по болниците. Практиката сочи, че в повечето случаи роднините на жертвата се задоволяват с обезщетение. При един от последните случаи на починало новородено заради лекарска небрежност в Горна Оряховица майката обяви, че ще иска единствено 300 000 лв. За някои обаче остава въпросът как се обяснява на майка, загубила детето си по вина на медиците, че условната присъда е справедлива? Как да спреш същия лекар да не се опитва да изчисти името си отново чрез съда? И накрая да се стигне до ситуацията, в която всички са убедени, че заради негова грешка е умрял човек, но медикът да е спокоен, защото съдът го е оправдал.



"Няма съд, който да прати в затвора лекар с чисто съдебно минало",



казва говорителят на Варненската окръжна прокуратура Радослав Лазаров. Той е и наблюдаващ прокурор по делото срещу медиците, причинили смъртта на 2-годишния Дани Донев през април 2010 г. Лазаров е настоявал за условна присъда и отнемане на лекарските права. Затова ще протестира съдебното решение, тъй като медиците са запазили правото си да практикуват. "Убеден съм, че осъдените също ще обжалват, но нямам основания да очаквам, че делото ще се проточи, засега нямам оплаквания относно темповете, с които върви", обяснява той. Според Лазаров отговорност за смъртта на Дани трябва да понесат всички медици, които имат някакво участие. Основната теза на обвинението в случая е, че никой не съди лекарите заради действията им, а заради бездействието. От медицинска гледна точка те са действали адекватно и са направили нужното, за да бъде спасен детският живот. Проблемът е, че са се забавили достатъчно дълго, за да обезсмислят стореното. С решението си Окръжният съд във Варна оневини медиците Ахмед Алиев и Пламен Конкенски и осъди на 8 месеца условно техните колеги Петър Костадинов и Николай Неделчев. Присъдата дори е под минимума, предвиден в Наказателния кодекс - от една до шест години затвор. 1000 лв. глоба отнесе д-р Анна Гочева, която според съда е подправила подписа на майката Радостина върху документ за отказ от определено изследване. Родителите на детето обвиняват д-р Алиев, че не е обърнал достатъчно внимание на малкия пациент, пренасочил го е към друга болница и чак след няколко часа молби от тяхна страна е приел случая сериозно. Алиев, който е специализант, пък твърди, че е поискал своевременна консултация от по-опитния д-р Неделчев. Той обаче отказал да отиде до болницата посред нощ и консултирал по телефона. Детето е оперирано по спешност, след като е разкарвано между две болници. Умира от преплитане на червата и последвалата некроза.

"Това, което най-много ме безпокои и за което алармирам от много време, е очевидната тенденция тези случаи да зачестяват. Казал съм, свиквайте на новини, че тук е починала родилка, детенце, човек, който е можело да бъде спасен", казва д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. Според него основната



причина за увеличения брой фатални случаи са несъвършенствата в системата



Най-големият проблем пък бил премахването на конкуренцията между болниците. Според Кацаров това е тенденция, започнала преди години и очертаваща се все по-ясно. "Става дума за централизирано финансиране, определяне на бюджети и на практика ликвидиране на конкуренцията между лечебните заведения, премахване на стимулите лекарите да се усъвършенстват, да предлагат по-добра услуга. Сигналът, който държавата дава и на болниците, и на лекарите е, че и добре, и зле да работят, пак ще получат толкова", казва той. Оттук идват и последствията - медиците се държат като чиновници, събират документи от седящите пред кабинетите и ги оставят да чакат незнайно докога.

Нито едно правителство през последните 22 години не може да се похвали с наличието на кураж за достатъчни и сериозни реформи в здравната система. Системата е в кома, но се поддържа изкуствено, защото крахът й ще донесе много по-лоши последствия. В случая въпросът е успяха ли имитациите на реформи да докарат лекарите дотам, че много слабо да се интересуват от пациентите си, а предимно от собственото си оцеляване. Към всичко това трябва да се прибави и стряскащата статистика на напускащите България лекари. Според последните данни над 500 лекари годишно заминават, при средния медицински персонал данните са още по-драматични.

Пациентът обаче не иска да знае за трудностите в системата, нито да чува оправдания. А очаква да получи качествено лечение, а не работа през куп за грош и сваляне по пет кожи от гърба. Не са един и два примерите на корумпирани медици. Да не говорим за легализираната корупция, наречена "избор на екип".

"Трябва да се върви в посока



обезщетения и застраховки при лекарска грешка",





убеден е председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. Според него това е един от малкото сигурни начини, че пострадал от лекарска немарливост ще бъде обезщетен. Райчинов обаче е убеден, че парите за подобен фонд не трябва да се вземат от лекарите, защото по този начин системата никога няма да проработи. "Това може да се прави за сметка на здравната вноска, например да се мисли за евентуално увеличение", казва той. Като се има предвид обаче как би бил приет един скок на парите за здраве, едва ли тази система ще бъде въведена скоро. Идеята бе лансирана още преди година от Международния институт по здравеопазване. Друго предложение бе създаването на фонд, който да поема лечението на пациенти, пострадали от лекарски грешки. Засега движение в тази посока няма. Системата със застраховки отдавна е позната в развитите страни. В САЩ например всички медицински специалисти са задължени да имат такава полица. Хирурзите, които най-често биват съдени, са дори с по-високи застраховки от останалите си колеги. Във Франция пък е създаден специален фонд, който плаща на жертвите на лекарски грешки. В нашата действителност обаче застраховките не са достатъчни. Ако не започнат реформи в правилна посока, черната статистика от началото на този текст ще става все по-дълга.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Понякога дългото чакане за преглед може да завърши фатално.
7
6653
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
31 Октомври 2011 22:14
Айде стига, бе! Лекарите са виновни за това или онова. Аман!
01 Ноември 2011 02:12
Ами да се застраховат, бе! Вуте като иска да кара кола - купува си застраховка. Лекар като иска да практикува върху живи хора - също да си купува застраховка. Ама пак така ще ни прекарат че ние да му я купим...
01 Ноември 2011 09:00
anacephal, в грешка си - като си КУПУВАШ кола, плащаш застраховка. Като си КУПУВАШ здравни услуги, пак ще трябва да плащаш застраховка. Във всички случаи цената се поема от крайния потребител. Има малка разлика - за колата може да ти дадат някаква гаранция.
01 Ноември 2011 12:23
Отношението на обществото към лекарите е несправедливо. Работят при мизерни условия, с мизерни заплати, с мизерна техника, карат ги да вършат какво ли не - бланки, отчети, формуляри се попълват на поразия, а за лекуване почти не остава време. Битката с бумащината е условие за получаване на нищожната заплата, за която си учил 6 год., стажувал си, специализирал си.

Лошото отношение на лекарите към пациентите е следствие, не причина.
01 Ноември 2011 14:15
Кво значи чисто съдебно минало??? трябва да убие повече от 1 пациент, да направи обир или кво. Демек-рецидивист. И стига с тия заплати, сякаш само на тях стоят. Доходи на частно, които никой не декларира в действителен размер.
Останалото е безнаказаност. Само един да иде в затвора, останалите яко ще се позамислят. При тоталитаризма осъждаха на затвор за нелегален аборт.
01 Ноември 2011 15:06
Стига с тези заплати бе хора. Да не би само докторите да учат пет - шест години и т.н. и изведнъж хоп 10000 заплата при средна заплата за страната около 550-600лв.Медицината е ХРАМ , а Христос е казал : Изгонете търговците от храма!
01 Ноември 2011 16:05
4efko, тц. Не си прав. Медицината не е храм, а е БИЗНЕС. Капитализъм майна. Както казва брат ми - когато се скачаше пред тролеите и се пееше сладко сладко, да се бе мислило.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД