:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,009
Активни 492
Страници 8,912
За един ден 1,302,066
РАКУРС

Краят на политиката

Представителната демокрация изглежда вече непригодна. Градовете, а не държавите са възловите точки за новите капиталови, информационни и демографски потоци
Клаус Зегберс
Краят на политиката - звучи драматично. И е драматично. Защото националната политика все по-често действа на предела на своите възможности. Това е тревожна констатация. Става въпрос за това дали политиката в традиционния смисъл на думата може да организира за решаване на проблемите. Политиката е станала твърде бавна, за да отговаря ефективно на глобалните въпроси. Глобалният капитализъм създава потоци, които лесно преминават през държавните граници и управлението на процесите в отделната държава става все по-трудна задача. Това важи за финансовите и капиталовите потоци, но се отнася и за потоците от хора - или за миграцията. Например все още най-силната икономически страна в света САЩ не може да овладее южната си граница.

Няколко са аргументите в защита на тезата, че ролята на политиката в света отслабва. Първо, въпросите, изискващи политически решения, стават все по-сложни, докато политиката възприема все по-краткосрочна ориентация и търси все по-прости решения. Днес политическите проблеми не се разрешават един след друг, а се поставят едновременно на дневен ред под натиска на медии и партии. Не остава време да се обмислят нещата, да се проверят различните възможности, да се изготви стратегия. Политическата дейност се свежда до



половинчати решения с кратък живот



Второ, политиката все повече изостава от икономическите и социалните проблеми, а срокът на годност на реформите става все по-кратък. Все по-бързо проблясват новините, свързани с бъдещето на бизнеса: застраховки срещу фалит, финансови деривати, фючърси, къси продажби. Политиците едва ли разбират за какво става въпрос, още по-малко могат ефективно да се намесят. Хиляди са ежедневните сигнали - по мобилни телефони, електронна поща, интернет новини, социални мрежи, търсачки, както и сигналите от традиционни форуми и конференции, чийто брой неимоверно е нараснал. Всичко това днес трябва евентуално да се отсее, подреди или игнорира - да се осмисли обаче вече не е възможно.

Трето, пагубно за политиката е, че представителната демокрация днес води



до безкрайни процедури за съгласуване



заради наличието на многобройни формални и неформални заинтересувани групи. Все повече актьори демонстрират интереси и се включват в играта на много нива, в каквато се е превърнало държавното и наддържавното управление. Стратегически въпроси като застаряването на населението, кризата на държавата на благоденствието, липсата на образование, трудностите на интеграцията, загубените идентичности, противопоставянето Китай - САЩ, ускоряването на процесите в ЕС или не се поставят и проучват, или се правят прекалено малки крачки с незначителен ефект.

Докато представителната демокрация изпълни всички процедури по дискусии, преговори, споразумения и стигне до някакво решение, първоначалните проблеми вече отдавна изглеждат различно. Или настроенията са се променили и официалните регулаторни механизми вече не важат. Всъщност желанието за смислен дебат се заменя с безкрайни празни приказки, което затлачва вземането на стратегически политически решения.

И четвърто, политиката е възприела курс "оцеляване" вместо да решава структурни проблеми. Най-драматичен пример за това е проблемът с дълговете на държавите в развития свят. САЩ вече толкова са задлъжнели, че пространството им за действия в национален и международен план става все по-ограничено. По тази причина Щатите вече не са световен лидер. За всеки непредубеден решението на проблема е да се "простираме според чергата си", тоест да се приложат програми за големи икономии.



Но в представителната демокрация това е неприложимо -



ще бъдат загубени изборите, а новото правителство ще избегне по същата причина непопулярните решения. Политиката бездейства, а дълговете се трупат.

Същият ефект днес се наблюдава и в Европа. Спрямо Гърция, Португалия и Ирландия бяха наложени отвън строги програми за икономии, на ред са Испания и Италия. Това би променило изгражданите с десетилетия модели на благоденстващата държава, но то ще бъде отхвърлено от мнозинството и съответно не е политически приложимо.

Предвид всичките тези аргументи не е чудно, че демократичната политика има структурен проблем в осигуряването на резултати. Тя стигна до предела на своите възможности и затова вече можем да говорим за "край на политиката". Няма изгледи, поне в рамките на една държава, политиката да се промени в степен, достатъчна за решаване на проблемите.



Тогава какво правим?



Когато политиката вече не може да отговаря на високите изисквания на гласоподавателите, може би ще трябва да намалим очакванията си. Този въпрос не трябва да се разглежда от неолиберална гледна точка, която има негативно отношение към политиката и надценява ролята на пазара. Вероятно политиката, но и науката трябва да се помъчат да разработят по-силни концепции. Може би са по-добри шансовете да се прехвърлят отговорности на други нива - например към градовете, което на практика вече става, защото градовете, а не държавите са възловите точки за новите капиталови, информационни и демографски потоци.

Няма готова рецепта за проблема. В дебата за "края на политиката" няма защо да сме прибързани. Това е трудна тема за публична дискусия, която обаче не може да избегнем.



---------------

* Проф. д-р Клаус Зегберс е специалист по международни отношения в Института за политически науки към Свободния университет в Берлин, оглавява и сектора за политически науки в Института за изследвания на Източна Европа. Научните му разработки са посветени на теорията на международните отношения, трансформацията на бившите съветски републики и глобализацията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Политиката все повече изостава от икономическите и социалните проблеми, а срокът на годност на реформите става все по-кратък. Все по-бързо проблясват новините, свързани с бъдещето на бизнеса: застраховки срещу фалит, финансови деривати, фючърси, къси продажби. Политиците едва ли разбират за какво става въпрос, още по-малко могат ефективно да се намесят. На снимката - протест срещу банките и фондовата борса в Лондон.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Автобусна спирка пред финансовото министерство в Атина бе подпалена по време на протестите миналия месец. На Гърция, Португалия и Ирландия бяха наложени отвън строги програми за икономии, на ред са Испания и Италия. Всъщност горят изгражданите с десетилетия модели на благоденстващата държава и политиката още не знае как да угаси пожара.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Председателят на Еврокомисията Жозе Барозу показва на председателя на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер и на финландския премиер Юрки Катайнен данни за състоянието на европейската икономика по време на срещата на върха на ЕС миналата седмица. Докато представителната демокрация изпълни всички процедури по дискусии, преговори, споразумения и стигне до някакво решение, първоначалните проблеми вече отдавна изглеждат различно. Или настроенията са се променили и официалните регулаторни механизми вече не важат.
34
5297
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
31 Октомври 2011 20:03
...Тя стигна до предела на своите възможности и затова вече можем да говорим за "край на политиката"...

Много приказки - малко казано, а изводите - тотално грешни.
Пич - изстината е проста и ясна - политицете се превърнаха от идеен и практичен управител на Суверена (Народа) - в крумпиран представител на финансовата и корпоративна олиграхия.
Точка.
Решението - изтъркано, но единствненото възможно е: смяна на системата. С кръв. Може би да се окаже и последната разумна стъпка на човечеството, преди собсвтената си гибел...
31 Октомври 2011 20:06
(снимка: натиснете тук)
31 Октомври 2011 20:16
Човекът е прав по отношение на демокрацията. Политиците при демокрацията са наемни служителни на хората с пари. Политиците при демокрацията лично не вземат решения /има си анонимни "експерти"/, не носят отговорност и принципно са некомпетентни. И единственото което ги интересува е да се нагушкат щото службицата им обикновенно е кратка, сменят ги често.
31 Октомври 2011 20:18
Боя се, че Капитан Немо е по-прав от автора на стаията ...
31 Октомври 2011 20:44
Капитан Немо е прав, но не е стигнал до края.
РуменС го е направил.
Това е положението. Днес идеята за демокрация е само красива приказка за младите и невежите. Останалите живеят потиснати от грижите си и демокрацията не ги вълнува особено.
31 Октомври 2011 21:18
Моделя, модлеляяяя... Там е заровено кучето... Тотално е сбъркан, няма нищо общо с капитализма от края на 19 и началото на 20 век...
31 Октомври 2011 21:44
SU 38,
и по какво се различава модела на капитализма от началото на 20 век от този от началото на 21 век?
31 Октомври 2011 21:55
Кой ще даде дефиниция на "политика"?
Краят на кое е всъщност?

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
31 Октомври 2011 21:57
И четвърто, политиката е възприела курс "оцеляване" вместо да решава структурни проблеми. Най-драматичен пример за това е проблемът с дълговете на държавите в развития свят. САЩ вече толкова са задлъжнели, че пространството им за действия в национален и международен план става все по-ограничено. По тази причина Щатите вече не са световен лидер. За всеки непредубеден решението на проблема е да се "простираме според чергата си", тоест да се приложат програми за големи икономии.

Но в представителната демокрация това е неприложимо -

ще бъдат загубени изборите, а новото правителство ще избегне по същата причина непопулярните решения. Политиката бездейства, а дълговете се трупат.


Автора
Деградира обаче не демокрацията, а Запада.
31 Октомври 2011 22:42
Просто евреите постигнаха целта си да разрушат националните държави в Европа и Америка.
.
Разтурянето на националната държава минава през морално деградиране на коренното население, насърчаване на малцинствата и имиграцията, отглеждане на послушна политическа класа, криза на демографията на християнското коренно население, разрушаване на семейството, насърчаване на пороците (легализиране на марихуаната и содомитството), слагане на ръка върху търговията на наркотични вещества (фармацевтични компании, психиатри, психолози, социални работници и психоаналитици)...
31 Октомври 2011 23:35
Общо взето демокрацията ще се окаже идеологически балон, надут около финансов балон!
01 Ноември 2011 01:20
Добре де, след толкова одобрение на тезата, кажете ми - диктатурата ли е по-добър вариант?
01 Ноември 2011 02:17
Добрата диктатура е най-ефективното управление. Проблемът е че рядко се среща такава. А за статията - много сложен и дълъг начин да се каже "Анархия - мать порядка".
01 Ноември 2011 07:03
Ако погледнеш Китай - диктатурата е по-добра. Ако погледнеш Русия - демокрацията. Лошото на диктатурата е, че някой малоумник може да задържи властта прекалено дълго, лошото на демокрацията - обратното. Най-мразеният полетек в новата история на България е Стамболов, който едва ли би могъл да направи коквото и да било без тояга. Най-мразеният в средновековната история е Симеон Първи.
01 Ноември 2011 08:24
Тя демокрацията е тръгнала от градовете-държави, които пък хич не са се долюбвали. Тива срещу Атина... Атина срещу Спарта. (Тива била монархия, а Спарта била военна демокрация, та затова трябвало да се насади там атинското откритие). А сега да чакаме, как София ще атакува Плодив и Солун, а Варна ще направи морски десант в Костанца? Ще го реши агората.
01 Ноември 2011 08:37
Диктатурата ли е по-добър вариант?

Диктаторите, както се вижда, не са угодни.
Решението е дадено от автора:-
"За всеки непредубеден решението на проблема е да се "простираме според чергата си", тоест да се приложат програми за големи икономии."

Непредубеден в случая е = на неалчен за мен.Верният изход е намаляване на зависимостта от парите.
В тази връзка трябва да призная, че Премиерът ни се оказа прав с изявлението си за по-малки заплати и пенсии, като предложение към останали политици, въпреки негативното ми отношение към него.
01 Ноември 2011 10:37
"...са по-добри шансовете да се прехвърлят отговорности на други нива - например към градовете...",
И после да ги пренаселят и отмрат държавите. От горното правя асоциация със Странджанско-сакарския район.
01 Ноември 2011 10:42
Честит празник на Народните будители.
Хайде да поопростим нещата от позицията на елементарен здрав разум и безспорни исторически факти.
Политиката – това са човешките взаимоотношения. Припомням Маркс (извинете, малко фриволно) – обществото на хомо сапиенс се формира от производителните сили и производствените отношения. Ето това второто е политиката.
Тя се извършва чрез средствата на хомо сапиенс за вътрешно-видова комуникация: членоразделната реч, писмеността и парите. Стоково-паричните отношения са довели до първия цивилизационен скок.
От многото цивилизации най-значимата е на Римската империя. Подредена работа от всякъде. И тя както всичко в природата е западнала. Твърдя: поради липса на морал. В човешките, особено в стопанските отношения стремежът да измамиш партньора води до съсипия.
И тогава сме били озарени с монотеистичните религии, които са създали моралните норми. Христос и апостолите са започнали феноменален цивилизационен проект базиран на обикновени добродетели. Проектът е успешен вече 2000 г. Неговият апотеоз е гражданското общество.
Съвременната цивилизация и демократични общества са възникнали в Централна и Западна Европа през средните векове на базата на местното самоуправление. Свободните граждани са се обединили в общини и са се подчинили доброволно на определен от тях обществен ред, за да им се решат по-тежки проблеми. Плащали са доброволно допълнителни общински данъци за тази цел. А общинските пари са се управлявали от съвет и кмет, избирани с мандат на свободни избори, поемащи съвсем конкретни и контролирани от избирателите отговорности.
Принципът е запазен и до сега в развитите страни. Те задължително са с висока степен на децентрализация на териториалното управление На всички нива има изборност, мандатност и пр. демократични процедури, най-вече диалог и консенсус.
Наричат го демокрация – нищо общо с гръцката, гражданско общество и пр. Няма да споря за терминологията.
Има разнообразни специфики, но общата констатация е, че успешните общества са децентрализираните.
Тази идилия обаче обхваща само малка част от човечеството – Западна Европа.
Повечето хора искат всичко и веднага – егоизтичното начало у хомо сапиенс нещо се развихри и тенденцията е към нарастване. От там и кризите, и усещането за надвисваща катастрофа.
Е и какво да правим ?
На местно ниво е лесно. Социална реформа по западноевропейски модел. Ще рече териториална реформа с честна децентрализация. Не ми се вярва елитите да го преглътнат.
А към темата на статията:
Надявам се, че ще се формира нов цивилизационен модел. После ще се оправят нещата на планетата. Все пак да не забравяме, че упадъкът на Римската империя е продължил – е хайде да не са 1000 години, ама там някъде.


01 Ноември 2011 10:50
Пичове, не му се връзвайте на тоя типичен представител на сороските храненици. Много ясно че така ще говори. За да разберете какво ви казва един човек вижте от чии пари живее и не вярвайте в безкористната благотворителност.
01 Ноември 2011 11:10
За всеки непредубеден решението на проблема е да се "простираме според чергата си", тоест да се приложат програми за големи икономии.

Но в представителната демокрация това е неприложимо -

ще бъдат загубени изборите, а новото правителство ще избегне по същата причина непопулярните решения. Политиката бездейства, а дълговете се трупат.

Ето това е трагедията на всяко демократично общество в човешката история. Атина, Рим, Византия, САЩ/ЕВРОПА, скоро Китай рано или късно стигат до този фундаментален проблем че решенията в държавата се диктуват от получаващите от държавата а не от даващите на държавата.
Т.н. бащи-основатели на американската демокрация са се опитали да ограничат проблема като са дали избирателни права само на реалните данъкоплатци, по тяхно време това са били собствениците на земя. Но разбира се с времето избирателното право е дадено на всички и САЩ са стигнали до същия проблем.

Досега няма измислени, още повече експериментирани решения. Диктатурата не е решение защото се изражда още по-бързо понеже зависи от волята на малка група хора. Едно време решението което се е случавало многократно са били варвари - идва една група, изколва остатъците от великата империя и почва отначало. И след няколко стотин години стига до същото положение.
Сега обаче варвари няма и ще е много интересно какво ще се случи накрая.


Редактирано от - sybil на 01/11/2011 г/ 15:40:13

01 Ноември 2011 11:43
Всяка солидарна система на управление изисква огромни средства. Когато държавата има висок процент при преразпределянето на средствата, тя става реципрочно тоталитарна. Но само такава държава може да поеме отговорност за гражданите си. Успешното управление изисква концентрация на властта и разпределение на отговорностите. Всичко останало е хаос и изключения.
01 Ноември 2011 12:02
Оппала,
още един суперексперт с крив прицел. Политиката му била виновна?! Не е политиката, ами прекалено голямата концентрация на премного власт в ръцете на малцина. А затова работихме и продължаваме да работим(!) всички дружно, но без да си даваме ясна сметка... Не защото има някакъв световен заговор, не. Просто така се получи с глобализацията и доминацията на капитала (разбирай преследването на най-голямата му възвращаемост за възможно най-малко време).
Който не се чувства съучастник, да ми каже къде държи париците си или дали взима назаем, или, ... хайде, че е по-лесно, да ми отговори дали изобщо ползва това "улеснение на размяната на стоки и услуги" - парите. И ако отговорът му е "да", нека се поинтересува какво са всъщност парите и кой ги създава; какви са механизмите за създаването и пускането им в обръщение. ... И тогава ще разбе, че носи ли в джоба си конвертируема пара, глобална монета, той е съучастник, защото... ПАРИТЕ СА ДОГОВОР с този, който ги създава и с всички, които ги ползват.
Така че има ли един разбойник сред ползвателите на същите пари, като тези в джоба ти, мой човек, ти си съучастник. Ако взимаш заем или си държиш парите в банка, тройно по-голям. Точка по въпроса.
Повече по темата "Истинската същност на парите" можете да прочетете тук


Човечеството е правило и друг път грешки, но ще се оправим. Ще започнем да се оправяме, когато започнем да разбираме къде сме сбъкали. Развенчаването на мита за всемогъществото на (хората с) парите е важен момент в това търсене, макар че твърде малко хора му обръщат внимание.
В този смисъл израстването на нас, българите, ще буксува, докато е толкова популярна приказката, че това, което не ставало с пари, ставало с много пари.

Редактирано от - Патиланец2 на 01/11/2011 г/ 12:11:54

01 Ноември 2011 12:16
Горскио До скоро не вярвах че е така, звучеше толкова невероятно.
01 Ноември 2011 12:56
Франк Заппа го беше формулирал това още преди близо две десетилетия: Политиката е забавния клон на индустрията (‌politics is the entertainment branch of industry)
Натиснете тук
01 Ноември 2011 16:16
Немците пак плачат за фюрер Германия е твърде малка и нищожна в световен мащаб, същото важи и за Франция. Единствено ЕС по размер е способен да се противопостави на САЩ, Китай и Русия, какво остава за някакви немски селца като Мюнхен или френски като Париж. Проблем с управлението на ЕС, обаче има и той не се дължи на демокрацията, а на политиците, по-точно на европейската аристокрация.
01 Ноември 2011 16:22
Горскио,
Да добавим и физическото унищожаване на населелнието чрез тотално насърчаване чрез масмедиите (100% собствебност на евреи) на абсолютната педерастия.
Във ВСЕКИ, повтарям - вече въъв ВСЕКИ филм и сериала има по некйо пе'ерас, а генетично едва ли имат и 2-3% от наслението. В най-медийните професии (които хората виждат и вадят луди грешни пари) - висша мода, висшо готварство и сладкарство, парфюмерия, музика, танци и пр. - на практика ако не си пе'рас - и; ли трябва да станеш, или нИКОГА не можеш да пристъпиш там.
Резултатът - вече като видиш тинейджър - се чешеш от кой пол е и от коя страна прави секс. Пе'ераси като лейди Елтън Джон пропагандират най-чудовищната антиприродна простотия - осиновяване на деца от пе'ераси - много интересно с какви абсолютно изродени представи ще отраснат тези невинни душици и с какво това е по-различно от най-обикновената педофилия... та да се стигне да се публикуват детски книжки, в които двойка пингвини-пе'ераси си "осиновяват"... патенце...
Та така. А кой ще еб@ и как ще се раждат деца в тотално изпедерастен свят - никой не иска да пиота...
01 Ноември 2011 16:30
Сократе, ето какво МОЖЕ да бъде бъдещето: Натиснете тук
За съжаление няма как да стане еволюционно - твърде много критична маса се е събрала и за хубаво или лошо - Маркс е посочил кога има революционна ситуация...
С две думи - без кръв - няма да стане смяната на моделя...
01 Ноември 2011 16:39
Защо ли ми се въртят в главата едни спомени за краят на семейството, краят на парите, краят на експлоатацията...такива едни краища дето си остават в безкрая
01 Ноември 2011 16:54
Статията е много слаба, отразява идейния хаос на днешна Европа.

Но идеята за регионална автономия е добра, плува из въздуха. Но не е подплатена с нищо.
01 Ноември 2011 18:42
Преди се говореше за хроничен характер на общата Криза на Капитализма . На нас трябва да знаем , че съборим ли Държавата , автоматно и с Политиката ще сме свършили , сиреч , вече ще ни е сполетяла пълната победа на Комунизма . Давай такива дописки , още може ...
01 Ноември 2011 19:37
Сократе, дихотомията не е демокрация - диктатура, а е несвобода (демокрация и/или диктатура) - свобода. Свободата ще настъпи, когато по вътрешни, естествени причини обществото, не чрез кръвопролития, преодолее разделението си (олицетворявано един път от диктатура, друг път от демокрация, което си е все потисничество и разделение). Основна предпоставка за достигане на въпросното естествено състояние не обществото е истинска революция в науката. Не pardigm shift, който ни се пробутва за революция от томаскунци, а всъщност запазва институционализираната ограниченост и съзнателно налагана безперспективност. Последните са жизнено необходими за самопровъзгласилия се елит, защото без тях (както вече са разбрали от няколко века насам) те режат клона на който седят и следа няма да остане от тях. Светът обаче е бременен с тази истинска революция в науката и е само въпрос на време тя да се прояви и да помете безкръвно въпросния елит (който разбира тази неизбежност и се е херметизирал като за последно).
01 Ноември 2011 19:53
Интересно, че основни идеи на гореспоменатата истинска революция в науката съществуват във философски трудове на титани като Хегел, развити от негови ученици. Понеже тези идеи ще придобият активна социална роля само когато мигрират в същинската физика (и следователно в други естествени науки), споменатите по-горе елити водят борба на живот и смърт да не ги допуснат и, обратно, стимулират вече повече от век имплементирането на безсрамни глупости каквито са Айнщайновата "теория" на относителността и пробутването на квантовата механика за научна теория (квантовата механика в най-добрия случай е инженерно, емпирично средство, ползвано палиативно, поради липса на развита научна теория, за решаване на ограничен кръг практически задачи). Така, в допълнение към това, което каза Горския и което е утилитарният инструмент за разстройство на обществото, за да може да се владее по-успешно, основният акцент е да се объркат висшите сфери на човешка дейност. Няма нищо по-удобно от един объркан елит, когато злонамерена клика е решила да налага волята си и да се облагодетелствува извън всякакви пропорции.

Редактирано от - Бивол по калдъръма на 01/11/2011 г/ 19:55:35

01 Ноември 2011 21:33
Биволе, което казвате е интересно и ново за мен. Ще се радвам ако ми дадете линкове или заглавия да попрочета нещо.
01 Ноември 2011 22:24
Мда форума замени кръчмата, всички имат решение на световните проблеми даже някой сънуват Аврора. Затова в България не можеш да правиш секс на площада, всички ще ти дават акъл.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД