:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,817
Активни 743
Страници 21,382
За един ден 1,302,066
Животът

Раждането вече е предимно скъпа сделка между пациентката и болницата

У нас здравната каса плаща твърде малко за бременни и родилки. От своя страна лечебните заведения компенсират, като искат куп пари от пациентките
снимка: Борислав Николов
Акушерството е тежка професия и без съмнение лекарите и сестрите заслужават добри доходи. Въпросът е обаче откъде и как идват те.
Медицината, както е известно, е квазипазар, в който търсенето може да се определя от предлагането и е изключително лесно да убедиш пациента клиент, че има нужда от дадена услуга, при това на цена, която няма общо с пазарната логика. Тоест - при най-търсените услуги цените обикновено са най-високи, а конкуренцията не играе задължително ролята си на регулатор на качеството. Затова и навсякъде по света между продавача и клиента има посредник, който регулира отношенията им. Това може да е държавата, публичен или частен фонд. На места като САЩ посредникът държи цените високи, с което лишава част от клиентите от услугата. На други е постигнат оптимален баланс, а в трети - като България, повечето цени са ниски, което принуждава продавачът да формира допълнителни "услуги", с които да дофинансира дейността си. И тези допълнителни услуги са извън всякакъв контрол.

Най-фрапиращият пример за това у нас са бременността и раждането. По клиничната пътека за раждане здравната каса плаща 470 лв., независимо дали то е нормално или с цезарово сечение, със или без усложнения. За проследяване на бременността се осигуряват ежемесечни прегледи при акушер-гинеколог, при когото се прави кръвна картина, цитонамазка, следи се сърдечната дейност на плода и се правят два прегледа с ултразвук. За това лекарят получава около 80 лв., а изследванията са за около 120 лв. Масово за проследяване на бременността жените в София плащат 600-800 лв. за допълнителни прегледи и изследвания, а раждането им струва още минимум поне 800 лв., като според болницата и лекарите може да стигне и 1500-2000 лв. Няма друга медицинска дейност, при която пациентът да плаща толкова много, с изключение на случаите, когато на болните се налага да си купуват скъпи медицински изделия. Затова и вече, макар и единични, има случаи на жени, избрали да родят в малки градове в провинцията, защото там е по-евтино.

Естествено, има и жени, които не плащат абсолютно нищо, а тези, които решават да дадат пари, го правят доброволно. Въпросът е, че поради спецификата на точно тази медицинска услуга е изключително лесно пациентът да бъде убеден в нуждата от допълнителни изследвания, избор на екип, избор на секцио и дори чисто даване на пари под масата. Защото жените искат да са сигурни, че ще им бъде обърнато достатъчно внимание, а нежеланието да се оставят в ръцете на случайни лекари и акушерки се подхранва допълнително от градски и медийни легенди, последната от които е за родилката, починала след секцио, защото, според версията на близките й, никой не й обърнал внимание, тъй като не си е платила за избор на екип.



Избор



За средностатистическата жена в София бременността протича по следния начин: Тя си избира акушер-гинеколог, който работи по договор със здравната каса. Пред кабинета му се чака дълго, прегледът трае кратко и затова паралелно тя избира и още един специалист, обикновено от АГ болница - частна или публична. Ежемесечните прегледи при него се плащат кеш и могат да струват от 30 до 60 лв. на преглед. Може да избере и абонамент - прегледи и изследвания в болница - за 400-500 лв. За жените над 30 г. основни изследвания като фетална морфология и биохимичен скрининг плаща НЗОК. Ако обаче са под 30 г., си ги плащат сами - около 120 лв. Плаща се и за запис на тонове - 40 лв. - поне 3-4 пъти. И това е евтин вариант, без усложнения и много изследвания. След това жената избира да роди при този, който е наблюдавал бременността й - струва поне 800-900 лв. Освен това, ако ражда в частна болница, вероятността жената да "избере" да роди със секцио нараства до около 100%, а това може да струва нови 400-500 лв. Често екипът, ако става дума за обществена болница, намеква, че ще е добре да се дадат още пари на ръка - 300-500 лв. Родилките избират и ВИП стаи, самостоятелни сестри, санитари и т.н., което прибавя още няколко стотачки.

Никой не отрича, че болниците трябва да получават достатъчно пари, особено пък за такъв тип дейност. Още по-малко е под съмнение това, че лекарите трябва да имат високи доходи. Естествено е, щом пациентка има доверие в определен лекар, да иска да роди именно при него и да си плати за това, че той трябва да е на разположение по всяко време. Това, което обаче не е естествено, е неприятното усещане, че точно с тези пациенти се прекалява, защото от тях безпроблемно могат да се вземат толкова пари, колкото им поискаш. И че раждането отдавна се е превърнало в търговия с огромна норма на печалба.



Разходи



Не е ясно колко точно струва едно раждане. НЗОК плаща 470 лв., макар че самата държава смята, че това е малко. Според анализ на Министерството на финансите пътеката е финансирана само на 70%, защото средният разход на болниците за едно раждане е 625 лв. Нещо повече - финансирането изобщо на болничните дейности в специалността АГ е на 72% от разходите им, т.е. логично е клиниките чрез заплащането на избор на екип за раждане да дофинансират другите си дейности, за които пациентките не са склонни толкова лесно да дадат пари. Освен това цените на касата са осреднени. "Раждане с раждане не си приличат - за едно могат да се употребят 10 пъти повече консумативи и усилия, а при усложнения се включват лекарства, включително животоспасяващи, които могат да струват хиляди", обяснява директорът на столичната АГ болница "Шейново" д-р Иван Костов. Друго раждане обаче може да протече бързо и лесно и разходът по него да е под определената от касата цена.

Не е лесно да се определи цена, на която и да е медицинска дейност. При раждането например консумативите може да не струват много - чаршафи, престилки, компреси, плюс цена на апаратура, която се амортизира, и режийни разходи. Има обаче и заплащане на труда на персонала, което няма как да се остойности така, както се остойностяват чаршафи и лекарства. Освен това, според зам.-директора на "Шейново" д-р Румен Велев, разходи има и по престоя на родилките, който е минимум 3 дни по изискванията на НЗОК, при положение че в Европа за нормално раждане се стои само 1 ден в болницата. Той обаче не казва колко струва всичко това. "Ако разчитаме само на парите от здравната каса за всички дейности - не само за раждане, ще можем единствено да покриваме заплатите на персонала. Всички останали разходи не могат да се покриват и ако се разчита само на касата, ще се трупат загуби", обяснява лаконично Велев. Според директора Костов средната заплата на лекар в болницата пък е 1200 лв. В "Майчин дом", според отчета на болницата за първите месеци на 2010 г., е 2200 лв. Там приходите от избор на екип за 2009 г. са 1.5 млн. лв., но от най-голямата АГ болница у нас отказаха разговор по темата.



Цени



Цената на избор на екип в "Шейново" е 800 лв. и услугата е напълно легална. Масово обаче в другите болници е 900 лв. - това е пределно позволеният от МЗ максимум. Как обаче се формира тази цена? "Ние така сме преценили. Преди МЗ да намали административно цените, тя беше 900 лв. и 950 лв. за секцио. Сега решихме заради кризата да е малко по-ниска", казва директорът Костов.

"Жените попълват декларации, че това е доброволен избор, ние не ги принуждаваме. Не смятам, че оказваме на пациентите някакъв натиск да избират екип. Обикновено една жена е избрала лекаря си много преди да започне да ражда. Ако при мен дойде жена, която започва да ражда и каже, че ме избира, аз ще откажа, защото не знам нищо за нея, не знам как е протекла бременността и какво е състоянието й. Раждането е неблагодарна, тежка, кошмарна работа за акушер-гинеколога. Една жена може да започне да ражда в 10 вечерта и това да трае 12 часа. Това е къртовски, кървав труд. Освен това в хода на раждането могат да се случат много неща, които са извън контрол - да се получи голям кръвоизлив, да се наложи оперативна интервенция", обяснява Румен Велев. Затова много малко лекари се занимават с акушерство, повечето са гинеколози и това е в световен мащаб.

В "Шейново" 60% от парите за избор на екип се разпределят между екипа, а останалите са за болницата, т.е. за финансиране на дейността. При гинекологичните операции цената на избора на екип е по-ниска - 700 лв. "Преценихме, че след като по-голяма част от гинекологично болните пациентки са по-възрастни и нямат големи възможности. Истината е, че 80% от избора на екип, който са плаща от пациентките, е от ражданията", казва Велев. "Една жена ражда един или два пъти в живота си и това, че за едно раждане ще похарчи някаква сума, и то не кой знае колко висока... Извинявайте, едно боядисване на коса струва 120-150 лв., да не говорим за козметични процедури за хиляди левове. Не смятам, че е нередно едно раждане да струва 1000 лв.", размишлява той.

Но само около една трета от родилките избират екип, което опровергава твърдението за "насилственото" плащане. "Често в обществото битува мнението, че ако не си избереш лекар, никой няма да те приеме в болницата и да ти обърне внимание. С раждането нещата стоят по друг начин. Когато една жена започне да ражда и не е платила избор на екип - няма да я приемем ли?! Това е абсурдно да се случи, поне в нашата болница", обяснява Румен Велев.



Контрол



В началото на годината здравното министерство опита да въведе ред в плащанията за избор на екип, които по всички болници са се превърнали в легален начин да се искат пари от пациентите. МЗ наложи тавани, над които не може да се остойностява изборът на екип. Специално при раждането цената не можеше да надвишава 350 лв. В резултат се появиха какви ли не доплащания - за телефон, гледка от стаята и какво ли още не, а по-лошото е, че лекарите отново започнаха да си искат пари и на ръка, извън останалите легални копеймънти. После по настояване на акушер-гинеколозите МЗ вдигна тавана и в момента той е максимум 900 лв., както вече стана дума по-горе. Практиката да се искат пари на ръка от жените обаче си остана, а провалът на опита на МЗ доказа единствено, че така не може да се решат нещата.

Според директора на "Шейново" болниците са търговски дружества и трябва да си направят сметката как да не работят на загуба. "И за да се покрие очакваната нужда на пациентите от качествена услуга - тя има някаква цена. Системата сама се регулира, без ние да го правим умишлено и затова в много от болниците под една или друга форма се появяват доплащания - за избор на екип, ВИП стая и т.н. Просто има една празна финансова ниша, която не може да се покрие от здравната каса и трябва да се запълни по някакъв начин. Единият от вариантите е допълнителни застраховки или жените да си плащат кеш", казва Костов. Факт е обаче, че доста жени са осигурени допълнително в частни фондове, но те не успяват да играят ролята на регулатор и просто плащат наложените от болниците цени. Трети вариант е здравната каса или държавата да започнат да плащат повече за тази дейност, вместо да оставят тази задача на пациентките.

Според Костов това са въпроси, които трябва да се решат от политиците. Но докато те или не правят нищо, или вземат неадекватни решения, пациентите се оправят кой както може. В "Шейново" не са забелязали тенденцията родилки от София да предпочетат малки градове да родят за по-евтино, дори обратното - жените от провинцията идват да раждат в София. "Цялата система до такава степен се е разпаднала, че градове, които имаха добре развита здравна помощ, в момента са много зле - Перник, Благоевград, Видин...", казва Костов.

"Здравеопазването се разпада заради недофинансиране. Изборът на екип е някакъв вариант ние да се дофинансираме. Дали е редно или не - е друг въпрос. Но така болниците могат да оцелеят", смятат от "Шейново".





КАРЕ

СЕКЦИО

Още един от бизнес аспектите при раждането са все по-масовите цезарови сечения. До известна степен те се дължат на факта, че доста жени раждат в по-напреднала възраст. В не по-малка степен обаче болниците правят все повече операции за собствено удобство. Това важи предимно за частните клиники, където процентът на родените с цезарово сечение бебета може да стигне 100, тъй като този начин на раждане подлежи на по-лесно планиране и менажиране, рискът от инциденти е по-малък и не изисква поддържане на голям персонал. Тенденцията се наблюдава не само в България, а по цял свят.

"Цезаровите сечения - планови и спешни, са около 35% от ражданията", казва зам.-директорът на "Шейново". Там обаче работят 135 акушерки, което е немислимо за частна болница. Въпросът обаче е защо жените се съгласяват да платят повече пари, да поемат по-голям риск и да се възстановят по-трудно, раждайки със секцио, без за това да има особени медицински показания. "За всеки влак си има пътници", отвръща кратко д-р Велев.

Според световната статистика, ражданията чрез цезарово сечение в държавните болници в Австрия е 16%, в Канада - 23%, в Гърция - 35%, в Бразилия - 37,5%.
снимка: Борислав Николов
В цената на клиничната пътека за раждане, която плаща здравната каса, влиза и престоят на майката и новороденото в болницата. Клиниките смятат, че това ги натоварва финансово.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Здравният министър Стефан Константинов и директорът на "Шейново" Иван Костов откриват училище за бременни в болницата. Някои уроци обаче жените ще научат по друг начин.
59
17082
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
06 Ноември 2011 19:33
Когато бандити са на власт в една държава, няма нищо по-логично от това да се установят навсякъде в обществото законите на джунглата.По-големият мачка по-малкия и по-силният изяжда по-слабия. Не е тук трагедията.На много цивилизовани държави с култивиран народ им се е случвало същото.Трагедията в недоразумението България е, че веднъж вкусили от диктатурата от бандитски тип, те избраха същото на президентските и общински избори. Оказа се, че учените от Българската академия на науките и бездомните кучета в България, в очите на правителството на Бойко Борисов не заслужават особена разлика във финансирането.8% е разликата между едно бездомно българско куче и един български учен. Такова отношение към науката в България и през турско не е имало.Тогава дори е имало Възраждане през последните десетилетия на Отоманската власт.А някой дори ми беше казал, че премиерът на българите много обичал кучетата, дори малко маниакално.Започвам да разбирам какво го кара да им дава предимство във вниманието.
06 Ноември 2011 20:01
***


Постинги, съдържащи призиви към насилие, са недопустими.


Редактирано от - sybil на 06/11/2011 г/ 20:14:12

06 Ноември 2011 20:07
След смъртта на Деяна Георгиева в Александровска, най-вероятно след нескопосано секцио в II САГБАЛ Шейново, д-р Иван Костов проявява невероятна наглост. Май че полага началото на пиар кампания, след като Нова ТВ е направила някакво сърцераздирателно предаване (май с Венета Райкова).

По клиничната пътека за раждане здравната каса плаща 470 лв., независимо дали то е нормално или с цезарово сечение, със или без усложнения


При сегашното финансиране (с клинични пътеки) това е проблем при всички пътеки. Диабетно болните не са обикновени пациенти, и т.н., и т.н.

ДСГ са решение на този вид проблеми. Вий обаче сте се втренчили само в КП141 "Раждане независимо от срока на бременността, предлежанието на плода и начина на родоразрешение".
06 Ноември 2011 20:21
Явно д-р Костов е поръчал експресна услуга и се е получило:

Медицината, както е известно, е квазипазар, в който търсенето може да се определя от предлагането и е изключително лесно...


Медицината си е нАука, може би става дума за здравеопазването?!
06 Ноември 2011 21:24
Ясно е, че попаднеш ли в болницата си плащаш като поп. Затова държавата ДГД с вноските. Дали ги плащаш или не, няма разлика. А пък размера на личните ти вноски играе още по-малка роля.
06 Ноември 2011 21:40
Ясно е че има пазар, това е. На пазара всичко си има цена, човешкият живот също. Ама нали пазар искахме, ефективност искахме, нали за това скачахме по площадите. Те, имаме това което искахме. Квото народа сам си направи, никой не може му го направи.
06 Ноември 2011 21:40
Медицината е не нАука, а технология. Лекарите са аналози не на учЕните, а на инженерите!
06 Ноември 2011 21:47
Ясно е че има пазар, това е. На пазара всичко си има цена, човешкият живот също.
Както много пъти сме отбелязвали и както за пореден път няма да се разбере или запомни, една от най-важните черти на съвременния пазар е спазването на договорите и задълженията. Ако частна болница каже, че раждане струва 5 хиляди лв, няма проблем. Ако след влизане в болницата започнат да те изнудват за още пари, има проблем. Ако болница се е договорила с НЗОК, че ще поема раждания при условията на НЗОК, да си изпълнява договорите!

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
06 Ноември 2011 22:10
Всеки месец поне една родилка си отива от този свят, защото не си е платила!
07 Ноември 2011 00:58
За жените над 30 г. основни изследвания като фетална морфология и биохимичен скрининг плаща НЗОК.


НЗОК плаща, ама друг път! Плаща ги бременната, независимо от възрастта си.

МЗ наложи тавани, над които не може да се остойностява изборът на екип. Специално при раждането цената не можеше да надвишава 350 лв. В резултат се появиха какви ли не доплащания - за телефон, гледка от стаята и какво ли още не, а по-лошото е, че лекарите отново започнаха да си искат пари и на ръка, извън останалите легални копеймънти.


В някои болници - да, в други - не.

Митовете за секциото пък изобщо не ми се коментират.

И, като цяло, статията е като манджа с грозде, с която се прави опит да се поизлъска имиджа на "Шейново" след поредната лекарска грешка там. Да, лекарска грешка, а не една от многото
градски и медийни легенди
.
07 Ноември 2011 03:10
Като никога съм 100% съгласен с Манерко
Готов съм и да го декларирам с фалцет, за да звучи по-тенорно
07 Ноември 2011 06:39
Kaкто правилно ни учи д-р Борисов - като немат кинти, нема забременяват ве!
07 Ноември 2011 08:48
Чети бе Манерко, закона се спазва отвсяъде. Обществения договор демек е спазен. А, останалото е свободен пазар. Е, на болния може да му прилича на изнудване малко, ма това си е негов проблем. На пазара всичко си има цена, и дадената дума и нарушения договор и спазения.
07 Ноември 2011 09:44
Ужасно е! Но това са дребни суми в сравнение с неврохирургията , кардиологията и кардиохирургията...
07 Ноември 2011 09:47
Каките,

абсолютно дезинформираш форума! Трябва да направим разлика м/у здравноосигурен и нездравноосигурен, защото НЗОК плаща само за 1-вата група.

Изследването на феталната морфология се нарича 'акушерска ехография' и се заплаща от Касата за всяка бременна: един път в I-ви триместър и още един път от 16-20-та гестационна седмица. При бременност с риск се заплащат (от НЗОК) допълнително няколко допълнителни ехографии (1-2 в зависимост от диагнозата и възрастта).
Биохимичният скрининг е 'серумен скрининг' за алфафетопротеини (АФП) и човешки хорионгонадотропин (ЧХГ); това е изследване се прави само при бременност с риск и се заплаща от Касата само на жените >35 г. (Необходимо е за оценка на риска от Синдром на Даун и дефекти на невралната тръба; вероятността за поява при по-млади е много малка).
07 Ноември 2011 09:50
Чети бе Манерко, закона се спазва отвсяъде.

Както са отбелязали и други форумци, статията именно това се опитва да внуши. Обаче от друга информация се разбира, че законът не се спазва - ако не си доплатиш за избор на екип или нещо друго, не ти предоставят и договорената с НЗОК медицинска услуга в договорения обем и качество. Те това е проблемът!

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
07 Ноември 2011 10:04
В статията излагат факти и нищо не се опитват да ти внушават. Като няма аргументи почваш да си измисляш "внушения" и "друга информация". Системата е нагласена така че жената която си плати ще роди с по-малък риск и при повече грижи. Това е нормално и пазарно. Друа тема е че всяка жена зарад детето си ще плати на максимум. Къде ще ходи. Това обаче не е изнудване /макар и да ти прилича/, а обикновен пазар. На свободния пазар, всичко се продава свободно. Това е истината. И щом здравето на бремената жена си има цена, то очевидно няма нещо което да не може да се купи.
07 Ноември 2011 10:14
anacephal:

Медицината е не нАука, а технология. Лекарите са аналози не на учЕните, а на инженерите!


Категорично не съм съгласен! Медицината не е само нАука, но дори бих я нарекъл изкуство, защото творецът (разб. лекарят) трябва да работи, освен с ума си, със сърцето си.

П.П. Всъщност повечето оплаквания/недоволство на хората идва тъкмо от тази разкъсана "сърдечна връзка'.
07 Ноември 2011 10:30
Изборът на екип е някакъв вариант ние да се дофинансираме
Е прави са от Шейново, но по закон избора на екип не е задължителен! Обаче защо се получава така, че ако не си платиш-умираш? Или както го е формулирал Manrico
ако не си доплатиш за избор на екип или нещо друго, не ти предоставят и договорената с НЗОК медицинска услуга в договорения обем и качество.
Румене!!! Стига с тоя пазар, чети в поста на Manrico, какво пише: договорената с НЗОК медицинска услуга.
07 Ноември 2011 10:45
Обявихме лекаря за "търговец" и той с ентусиазъм се вживя в новата си роля...
А RumenS не е прав! Аз скачах с желание обществото ни да се усъвършенства, а не да деградираме! Ако някой сега ме нарече "глупендер" няма да се обидя!
07 Ноември 2011 11:00
Пламен Пенев, преди месец, моя роднина си дойде от Кот д'Ивоар за да роди тук, в МБАЛ "Д-р Иван Селимински" - Сливен.
След като даде $1000 кеш на екипа, ония четири дни подфърчаха като пеперудки около нея.
Интересното в случая е, че племенницата редовно праща на баща си пари за да я осигурява, тъй като на всеки два-три месеца си идва в България, и по принцип имаше право да роди без да дава пари.
Питах я "Що бе?", а тя ми се ядоса - "Аз да не съм циганка че да раждам безплатно"!
Не я разбрах!
А вие?
07 Ноември 2011 11:25
Аз я разбирам.Иска сигурност жената.
07 Ноември 2011 11:36
Manrico,

Няма да се съглася и с теб!
... една от най-важните черти на съвременния пазар е спазването на договорите и задълженията.


Не пазарът преди всичко свързващо звено м/у търсенето и предлагането. Някъде те могат да се срещнат и да се получи сделка, друг път - не. Достигането до среща (понякога) не е еднократен акт, а страните извървяват определен път, навярно с цената на някакви компромиси / отстъпки. Спазването на договорените условия не е черта само на съвременния пазар.

Не знам защо се фиксирате в/у лекарите. Те наистина са трън в очите на много хора, особено на вихрещата се милиционеро-социалистическа власт. Когато кандидат-кмет се изправи пред теб и ти обещае да построи подземни, надземни и незнам кви си паркинги, ти гласуваш за него, той е избран на поста, но не прави нищо от обещаното, той сключил ли е устен договор с теб, който трябва да изпълнява? Подобни примери могат да се открият почти във всяка област от живота, за неизпълнение са (сме) виновни много хора. Тогава защо сте толкова безкомромисни спрямо лекарите? Вие добре ли се отнасяте с тях?
07 Ноември 2011 11:42
Тогава защо сте толкова безкомромисни спрямо лекарите? Вие добре ли се отнасяте с тях?

Мисля че достатъчно добре.
С мойто джипи си лафим на "колега", и доста отдавна сме в режим "натурална размяна" - аз на него колата, той на мене направления и рецепти, като от време на време сядаме на барбекюто, с шише марково пиене под асмата.
Всичкото е бизнес, нищо лично!
.
P.S. За ендокринолога е малко по-така, там и софрата е по-тежка, и колата му е по-модерна..
.
Интересното е, че всичко това с течение на годините, докторите все повече го възприемат като нещо нормално.
За мен е факт, не знам за вас.

Редактирано от - OLDMAD на 07/11/2011 г/ 11:49:19

07 Ноември 2011 11:45
OLDMAD,

Просто момичето е научило в далечната африканска държава, че големият бял човек, който е учил много години, за да стане лекар, заслужава адекватно заплащане. Не мизерните 470 лв. от Касата, а повече. Могла е да си го позволи и щедро е дала на екипа известна сума от благодарност. Благодарност за това, че са учили, трудили и достигнали до ниво да работят в родилно отделение, а не на полето или в гората. Постъпката й е благородна.

Циганите мислят, че всичко им е безплатно, всичко им се дължи by default, а на тях се пада единствено царствено да те удостоят с честта да се възползват от услугите ти. Момичето е направило чудесно сравнение, според мен.
07 Ноември 2011 11:55
"Една жена ражда един или два пъти в живота си и това, че за едно раждане ще похарчи някаква сума, и то не кой знае колко висока... Извинявайте, едно боядисване на коса струва 120-150 лв., да не говорим за козметични процедури за хиляди левове. Не смятам, че е нередно едно раждане да струва 1000 лв."


Разсъжденията на дофтура красноречиво обясняват как се изчислява цената...
07 Ноември 2011 12:08
OLDMAD,

Въпросът беше риторичен. Например един адвокат започва живота си на около 25 год., до към 30 той вече има клиентела, хубаво жилище и автомобил, 1-2 деца и спокойно може да бъде наречен "представител на средната класа".

Един лекар стартира живота си на около 30 год. (6 год. универститет + стаж + специализация). На тази възраст той е на нулата (в общия случай). Ако междувременно той е създал семейство и деца - живеят в панелна гарсониера един в/у друг, той дава нощни дежурства, има вечери, в които "е на разположение", трябва да чете, защото медицината е необятна (не че другите науки не са, но тук "поддържането на нивото" е от изключително значение). Лекарят работи в мръсотия, в неугледни сгради, пропити от влага и мухъл, с опадала мазилка, срещу мизерно заплащане. Винаги се намират пациенти с по-специални нужди или изисквания, които все нещо искат от теб и за които не ти стига времето. Оставаш след работно време, за да довършиш най-важното, прибираше се у дома изпит, уморен и обезверен. Жената ти се сърди за тоталната ти откъснатост от семейството, децата ти се радват, а ти не можеш да им обърнеш внимание. Лягаш си като пребит, на другия ден отново същото.

Няма равен старт за лекарите, а късният им старт трябва да има поне адекватно финансово изражение, с което ще компенсиращ в някаква степен "семейната откъснатост".

Не, не, обществото не се отнася добре с лекарите! И тук не става дума за уважение. Не става дума и за джипита. Всичко е лично!
07 Ноември 2011 12:35
07 Ноември 2011 13:06
Дрънкате пълни простотии. Нещата както обикновено са простички. Бременната е на зор, иска да получи най-качествената услуга. Касата плаща недостатъчно за целта. Следователно..... Всичко останало са празни приказки. Проблемът няма да се реши с плювни по колегите, не че до един са светци.
07 Ноември 2011 13:08
Justinian2,

Така е то с детайлите. Няма изненади. Малцина са тези, които осъзнават, че доброто здравеопазване минава през "щастието" на лекарите.

Редактирано от - Cardozo e Sa на 07/11/2011 г/ 13:10:00

07 Ноември 2011 13:29
Чудовищно.
Няма друга дума за състоянието на "здравеопазването" в момента.
07 Ноември 2011 13:41
Моделът е сбъркан, защото средствата са ограничени, а НЗОК и правителството твърдят че парите стигат за всичко. Никой не казва открито на хората, че не могат да получат качествени услуги за тези пари и че трябва да си доплащат. Казвате болниците да си спазват договора - ето, тази, в която работя го прави - няма "избор на екип и т.н. Резултат - лекарите и сестрите напускат, дълговете нарастват, условията са лоши, храната е отвратителна, апаратурата ни е амортизирана, работим с най-евтините лекарста и консумативи. В един момент просто болницата просто ще затвори врати.
07 Ноември 2011 13:45
Ох, по тази тема не ми се говори въобще. Страшно е. На държавата въобще не й пука за раждаемостта в България. Нещата са сведени не до естествен подбор, а до груб икономически подбор. Да платя хиляди левове за проследяване на бременността и раждане си е мой избор, но не мога да разбера защо държавата(НЗОК) не ми плати поне малка част от платеното от мене, след като всеки месец ми удържа максималната сума за здравна осигуровка.
07 Ноември 2011 13:45
P.S. За ендокринолога е малко по-така, там и софрата е по-тежка, и колата му е по-модерна..
Олди, не познавам ендокринолог в Казанлък с нова кола, или пък с нещо по-луксозно втора ръка.
07 Ноември 2011 13:55
Хипократ2006, мисля че и друг път съм те питал - каква марка ти е колата?
Да съм наясно де.
Щото Бизнеса с Докторите наистина е сладко нещо... от типа - "аз на тебя-ти на меня".
(все пак и двете гилдии сме си "Майстори в занаята", ще ме опровергаеш ли?)
Всичко си тече скрито-покрито, няма касови бележки, нема фактури...
В допълнение:
- "Чшш, Докторе, аре по-бърже с барбекюто де... и виж там, кажи кое шише да извадя..", и проч. битовизми.
Те така.
.
P.S. Weed361, това че не познаваш ендокринолог в Казанлък с нова кола, или пък с нещо по-луксозно втора ръка, не означава че АЗ не познавам!
Мамина гугутка ми е той, и се цакаме взаимно!

Редактирано от - OLDMAD на 07/11/2011 г/ 14:00:10

07 Ноември 2011 14:07
Познавам двама, щом е "ТОЙ", а не "ТЯ" - единият кара Форд, другият Рено. Може пък да не ми е актуална информацията...

Редактирано от - Weed361 на 07/11/2011 г/ 14:10:01

07 Ноември 2011 14:22
Не е!
07 Ноември 2011 14:28
Както и да е, други ендокринолози там няма, значи е един от двамата.
07 Ноември 2011 14:33
Трима са!
07 Ноември 2011 14:48
Има двама мъже и две или три жени.
07 Ноември 2011 15:05
Вижте сега. Щом си се навил за дете, трябва да си наясно, че то е скъпо удоволствие. И почваш с пачките месеци преди раждането. Такава е системата в БГ. Намираш си добър лекар, плащаш си за прегледи и изследвания, плащаш си за раждане и си ОК. Всичко върви по вода. Купуваш си спокойствие. Никой не ти е длъжен, никой не те е карал да раждаш, нали. Това е личен избор. Да, това не е стимулиране на раждаемост. Така е. Но заради принципа "Те са ми длъжни, защо да им плащам" - си отиде една жена на 19 години. Е, 1000 лева ли са по-важни от живота?
07 Ноември 2011 15:10
Не само раждането, а цялото здравеопазване е скъпа сделка. Но това не е проблемът. Здравеопазването няма как да е евтина услуга. Проблемът е, че няма ясни правила и еднакви за всички правила как парите които ни вземат от заплатите за здраве после ще покриват част от разходите за здраве. В резултат от бюджета на НЗОК се краде под всякакви форми, лекарите са с мизерни заплати, а пациентите си плащат. Ето защо най-добре е да се закрие НЗОК и да не се удържат здравни осигуровки.
07 Ноември 2011 15:10
Можела е да роди в Париж - безплатно. Както ходят българските циганки да раждат.
07 Ноември 2011 15:21
Тази система е измислена за да е пазарна, а не социална. Ма тея дето скачаха по митингите, сега викат че не били скачали баш за това. Вероятно са мислили /ако изобщо са мислили/ че те са най-умните и готини и естествено ще имат куп пари. Па са мрънкат нещо за некви договори, за некви кражби, за некви обещания дет требвало да се спазват..... Па сичко дет ви обещаваха го има бе, пазар има та дрънка, свобода отсекъде, съдебна система независима /и пазарна/. Никому не е забранено да изкарва пари, колкото може да влачи и да ги харчи ако ще за лъскави колици ако ще за силикон. И пак недоволни.
07 Ноември 2011 16:04
Тъпо е!
07 Ноември 2011 16:26
Олди, търкалям (или той мен) по пътищата един Волксваген Венто, слязал от поточнага линия през далечнага 1993 г, сиреч в момента кара вече 19-о лето на този свят. Това е единствената кола в семейството. Доволен ли си???
07 Ноември 2011 16:28
Weed361:

Никой не казва открито на хората, че не могат да получат качествени услуги за тези пари и че трябва да си доплащат.


Не е вярно! Проф.Ана-Мария Борисова го каза в интервю по бТВ., но след това веднага я уволниха.

П.П. Ан-Мари е корифей в ендокринологията, впрочем.
07 Ноември 2011 16:43
Никой не казва открито на хората, че не могат да получат качествени услуги за тези пари и че трябва да си доплащат.
А някой нещо казва ли? Или всички здравни мениджъри са сливи, опс имат сливи в устата? Що е това "качествена услуга"? - Гарантирано двустолетно дълголетие !? Гарантирано излекуване от СПИН!? Или бърза ампутация и на двата крака. Тъй де, требе да се хване първа категория инвалидност.
Колко пари трябват? Ако една операция надвишава брутния доход за един човешки живот или 120 хил. лв. за момента, има ли значение как човек ще умре - в къщи без дългове или финансово в банка или в ръцете на лечителя си, но с борчове за децата си?
07 Ноември 2011 16:45
Всичко е ясно - дори физиологичния акт раждане- трябва да пълни джобовете без дъно на най-алчното и цинично съсловие в България което в похода си за забогатяване в последните 20-тина години, изпрати в гробищата стотици хиляди и даде безценен принос в съкращаване броя на народонаселението. Ами ясно като в бял ден- като нямаш пари не раждаш - стискаш и толкоз или в къщи с помоща на баби и стринки и това е - живот, здраве е вече стока!!!Това е философията на неолиберализмът завладяла умовете и сърцата на хората в бяло!!!Който му е мил живота да плаща..за какво толкоз скачаха по площадите !!!!..... е народността българска е на изчезване..голяма работа ...важното да си живеят хората от съсловието със стандарта на колегите им от Германия, Белгия и т.н. ама пациентите им не били с доходи като пациентите в Германия и Белгия- много важно ...нали им е мил живота....така е когато посоката е ясна - напред към забогатяване на всяка цена - в тази мила и бяла идея няма място за нищо друго освен за пари!!!
07 Ноември 2011 16:45
Все повече се убеждавам, че в болниците пари се искат на тези, които първата им приказка като отидат там е "На кого и колко трябва да платя"... Ето и тази шматка, дето си дошла от Кот д`Ивоар, осигурена, ама държала да си плати щот "Аз да не съм циганка, че да раждам безплатно". Жена ми как роди в Шейново без една стотинка да ни поискат извън някакви дребни консумативи. Хем беше преждевременно раждане, с престой в кувьоз, което кой знае колко пари е струвало като цяло, ама нали за това се осигуряваме. Когато човек не се има за нещо по-специален от другите и си минава по стандартния ред като всички най-малко вероятно е и сам да си създаде проблеми, когато се има за нещо по-така и държи да си купи специално отношение не рядко точно от това се получават и проблемите... Защото какво означава "избор на екип" при условие че не познаваш лекарите? Предполага се, че всеки дежурен екип е точно толкова компетентен да поеме грижата за теб колкото и специално избрания. Колкото и безсърдечно да прозвучи, нерядко тези които държат да получат специално отношение са наказвани за това. Най-малкото което е , че като си избереш екип за раждане, лекарят е мотивиран не да виси в очакване да тръгнеш да раждаш по нощите и/или в почивен за него ден, ами гледа да те склони към планирано секцио... Пък че това секцио макар и рутинна е все пак ОПЕРАЦИЯ, интервенция която никога не е 100% безопасна се неглижира и стават нещастни случаи с жени които иначе не биха имали никакви проблеми ако са се оставили да ражат естествено с дежурния екип който се случи... Ето и последния случай с момичето дето си замина не е ясно съвсем защо точно, но със сигурност заради секциото, не разбрах да е имало някакви специални медицински показания да се прави такова... Ако беше раждала естествено най-вероятно сега щеше да си гледа детето...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД